Ознаки психічного (психологічного, ментального) здоров'я
за Ненсі Мак- Вільяис. Впевнена, вона читала «По той бік принципу задоволення» Фройда й працювала в цьому руслі
(Ненсі Мак-Вільямс (англ. Nancy McWilliams) - американський психоаналітик, доктор філософії по психології особистості).
1. Здатність любити.
Здатність залучатися до відносин, відкриватися Іншій людині. Любити її такою, якою вона є: з усіма недоліками і перевагами. Без ідеалізації і знецінювання. Це здатність віддавати і брати у відносинах, зберігаючи баланс, а не тільки брати.
2. Здатність працювати.
Це стосується не тільки професії. Це в першу чергу про здатність створювати і творити. Людям важливо усвідомлювати, що те, що вони роблять, має сенс і значення і для Інших. Це здатність привносити в світ щось нове, творчий потенціал.
3. Здатність грати.
Тут мова йде як про прямому сенсі "гри" у дітей, так і про здатність дорослих людей "грати" словами, символами. Це можливість використовувати метафори, іносказання, гумор, символізувати свій досвід і отримувати від цього задоволення.
4. Безпечні відносини.
На жаль, нерідко люди, які звертаються в психотерапію, перебувають в насильницьких, загрозливих, залежних - одним словом, хворих відносинах.
5. Автономія.
У людей, що звертаються в психотерапію, часто відзначається її недолік (але величезний потенціал, раз вони в терапію все-таки прийшли). Люди роблять не те, чого насправді хочуть. Вони навіть не встигають "вибрати" (прислухатися до себе), чого ж їм хотіти.
6. Сталість себе і об'єкта або концепція інтегрованості.
Це здатність залишатися в контакті з усіма сторонами власного Я: як хорошими, так і поганими, як приємними, так і тими, що не викликають бурхливої радості. Це також здатність відчувати конфлікти і при цьому не розщеплюватися. Це контакт між дитиною, якою я був, тим, хто я є зараз, і тією особистістю, якою я буду через 10 років. Це здатність враховувати і інтегрувати все, що дано Богом і природою і те, що я в собі зумів розвинути. Одним з порушень цього пункту може бути "напад" на власне тіло, коли воно несвідомо не сприймається, як частина себе. Воно стає чимось окремим, що можна змусити голодувати або різати і т.п.
7. Здатність відновлюватися після стресу (сила Его).
Якщо у людини достатньо сили Его, то, коли вона стикається зі стресами, вона не хворіє, не використовує для виходу з нього тільки один негнучкий захист, не зривається. Вона здатна найкращим способом адаптуватися до нової ситуації.
8. Реалістична і надійна самооцінка.
9. Система ціннісних орієнтацій.
Важливо, щоб людина розуміла етичні норми, їх зміст, і при цьому була гнучка в користуванні ними.
10. Здатність виносити напругу емоцій
Вміти залишатися з емоціями, відчувати їх, при цьому не діючи під їх впливом. Це також одночасна здатність залишатися в контакті і з емоціями, і з думками - своєю раціональною частиною.
11. Рефлексія.
Здатність подивитися на себе ніби зі сторони. Люди з рефлексією здатні бачити, що саме є їхньою проблемою, і відповідно, обходитися з нею таким чином, щоб розв'язати цю проблему, максимально ефективно допомагаючи собі.
12. Менталізація.
Володіючи цією здатністю люди здатні зрозуміти, що Інші - це абсолютно окремі особистості, зі своїми особливостями, особистісною та психологічною структурою. Такі люди також бачать різницю між тим, що вони відчувають себе скривдженими після чиїхось слів і тим, що насправді Інша людина не хотіла їх образити.
13. Широка варіативність захисних механізмів і гнучкість в їх використанні.
14. Баланс між тим, що я роблю для себе і для свого оточення.
Це про можливість бути собою і піклуватися про власні інтереси, враховуючи при цьому і інтереси партнера, з яким є відносини.
15. Почуття вітальності.
Здатність бути і відчувати себе живим.
16. Прийняття того, що ми не можемо змінити.
Це про здатність щиро і чесно сумувати, відчувати скорботу у зв'язку з тим, що неможливо змінити. Прийняття своєї обмеженості і оплакування того, чого б нам хотілося мати, але його у нас немає.
Всі ці ознаки - про підвищення лібідо, запоруки проживання життя як воно є, наповнення життєстверджучою силою, примирення з реальністю
Немає коментарів:
Дописати коментар