Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

Поради учням





​ 7 рекомендацій, які допоможуть адаптуватися і продовжити навчання:

 

✏️ Дій прямо зараз. 

Якщо у Тебе є домашні завдання, або ж плани, які потрібно виконати - не варто чекати зручної хвилини/години/дня, щоб відкрити ноутбук і почати вирішувати це. Краще зробити це зараз. Хоча б тому, що ми не знаємо, коли і якою буде ця зручна хвилина. 

Не вимагай від себе неможливого. Оцінюй свої можливості об’єктивно.


✏️ Працюй розмірено.

Формуй свою навчальну діяльність за «baby steps» — коли до великої цілі ми йдемо маленькими кроками. Повертатися до навчання теж варто потроху. Головне — не поспішати, і тоді з кожним днем Ти зможеш робити все більше й більше запланованого. 


✏️ Зберігай звички й ритуали.

Тобі вже знайомо чому звички та ритуали важливі, тож аби пом’якшити процес адаптації, важливо їх зберігати. Для когось це буде чашка чаю чи води зранку або кілька сторінок улюбленої книжки, для когось — перегляд новин (Як фільтрувати своє інфополе й уникати дезінформації Ти вже знаєш).


✏️ Підтримуй зв’язок з іншими. 

Тут мова йде про спілкування з однолітками, однокласниками, одногрупниками. Поділися труднощами у навчанні, запитай як справи, які домашні завдання не виходить виконати, який предмет дається легше за все, спілкуйся!


✏️ Проживай свої емоції. 

Прожиті емоції нівелюють загрозу їхнього постійного проживання у майбутньому. Тому важливо сумувати, коли сумно та радіти, коли радісно. 


✏️ Дозволяй собі маленькі радощі.

Останнє, але не менш важливе. Зараз ми відмовляємося від звичних побутових радощів, бо це «не на часі». Але саме такі маленькі дрібниці допомагають триматися нам і нашій психіці та нагадують, що у світі все ще є те, що приносить задоволення, перепочинок, радість. Хвали себе, коли здаєш екзамен, виконуєш складний проєкт або отримуєш хорошу оцінку за залік💙
10 кроків уникнення шкільного насильства 


  • Ставлення людей до вас ніби віддзеркалює ваше ставлення до них;
  • Хто любить людей, того й люди люблять;
  • Виявляйте ініціативу в приязному ставленні до інших;
  • Цікавтеся людьми, що оточують вас, їхніми турботами і радощами;
  • Ніколи не користуватиметься популярністю той, хто не цікавиться справами інших людей;
  • Учіться ставити себе на місце іншої людини;
  • Вживайте якомога більше слів, які підкреслюють шанобливе ставлення до людей: "даруйте", "перепрошую", "дякую", "будь ласка" та інші. Ввічливість обеззброює;
  • Використовуйте кожну нагоду для спілкуванн я.

Для успішного встановлення контактів із людьми треба:

  • Якомога швидше знайти спільні інтереси;
  • По-дружньому ставитися до співрозмовника (усміхатися, уважно слухати);
  • Не виявляти до співрозмовника зверхності;
  • Щиро цікавитися співрозмовником, тим, що він говорить;
  • Враховувати поведінку та термінологію людини, з якою говорите;
  • Нападами та лайкою людей не переконаєте;
  • Для того, щоб переконати когось, ттеба"знайти необхідні аргументи, правильно їх упорядкувати і сформулювати;
  • Намагайтеся діяти незалежно від свого настрою.

Пам’ятка «Як займатися особистісним саморозвитком»

  1. Проявляй у всьому неухильну наполегливість
  2. Спробуй уявити які особистісні якості тобі будуть потрібні у самостійному житті. Подумай які якості ти можеш сформувати зараз, під час навчання.
  3. Проаналізуй індивідуальні особливості виконання навчальних завдань. Дай собі відповідь на такі запитання:

- для чого ти навчаєшся, які мотиви навчання?

- чи вмієш ти ставити навчальні завдання і самостійно їх вирішувати?

- як ти звично контролюєш себе?

- чи довго можеш лишатися працездатним?

- коли протягом дня працюєш продуктивніше?

- чи вмієш ти зосереджуватися на навчальних завданнях?

- яким чином ти запам’ятовуєш матеріал?

- які недоліки твоєї навчальної діяльності тобі можуть заважати?

4. Формуй і тренуй в собі якості культури розумової праці.
5. Коли берешся за будь-яку справу подумай який результат повинен отримати.
6. Старайся наперед оцінювати свої можливості.
7. Навчися своїм примхам відповідати чітко і коротко «ні».
8. Вчися не тільки виробляти свою думку, а й виказувати її.
9. Старайся самостійно виконувати завдання, що стосуються твого власного життя.
10. Не бійся помилок, просто їх треба своєчасно виправляти.
11. Чесно визнавай неправоту, пам’ятай що впертість – самозахист слабкої людини.

Як розвинути пам’ять?

Невпинно стікає час, немов у піщаному годиннику. Шаленим галопом мчить технічна революція. Сучасна людина працює набагато менше, аніж у минулому столітті, тому що левову частку її роботи виконують машини… Інколи складається враження, що й думаємо набагато менше, особливо підростаюче покоління. Дедалі частіше можна стати свідком чи співучасником таких подій, що цілковито переконують: а деградація все-таки опановує наші душі. Зрозуміло, що насамперед говоритимемо про дітей шкільного віку, адже найбільшою проблемою для батьків є неуспішність їхньої дитини. А чи знаєте ви, що найпершою причиною неуспішності є неуважність. Дитині складно запам’ятовувати сказане вчителем на уроці, вона забуває записати домашнє завдання, не пам’ятає прочитаний твір, не може його переказати… Ці нюанси можна перераховувати і далі, але потрібно задуматися над тим, чи ми приділяємо належну увагу дітям, чи вчимо вчитися, чи допомагаємо розвивати їхні навички і здібності, увагу і пам'ять, мислення. Тож пропонуємо поради, які допоможуть не лише дітям, але й дорослим покращити свою пам'ять і розвинути здібності, що сприятимуть вам на шляху до успіху.

Думайте

За словами німецького письменника Г.Ліхтенберга, люди мало запам'ятовують з прочитаного тому, що надто мало думають самі. Тому неодмінно потрібно прагнути в усьому знайти смисл. Вчіться не тільки відповідати на запитання, а й ставити їх Спробуйте посперечатися з автором, висуваючи при цьому свої аргументи. Якщо відповіді на ваші запитання є в книзі, — ви проконтролюєте себе, якщо ні, — спробуйте відповісти самі, перевіривши одночасно переконливість авторської позиції.

Цікавтесь

Англійський філософ Б.Стюард повчав: «Не читай нічого, що не бажаєш запам'ятати, і не запам'ятовуй нічого, що не збираєшся застосовувати». Тому, щоб добре запам'ятати, потрібно мати зацікавленість. Потрібна установка на запам'ятовування, інтерес, які поліпшать роботу довгострокової пам'яті та загальну працездатність.

Будьте готові

Усім відомо, що не хочеться змінювати плани, коли ви вже на щось налаштувалися. Певного настрою на роботу потребує і книга. Навіть не тільки настрою, а й готовності до справи, яка багато в чому залежить від вашої ерудиції. Бо нове краще допомагають запам’ятати певні асоціативні враження, пов’язані з набутою інформацією. Поміркуйте над тим, що ви знаєте про запропоновану тему, оцініть, наскільки нові дані поповнять ваші знання.

Не топчіть сліди

Давно встановлено, що найкращий спосіб забути щойно вивчене — спробувати зразу запам'ятати щось потрібне. Знаючи це, не вчіть фізику після математики, а історію після літератури.

Озирніться довкола

Це ефективний спосіб боротьби із забуванням. Уявіть обставини, за яких відбувалося явище, і ви зможете все згадати, тому що одночасні враження мають властивість викликати одне одного. Наприклад, вузлик на пам'ять, пов'язаний із певною ситуацією, згодом допомагає пригадати і той момент, що спричинив його появу.

Учіть від А до Я

Смисл цієї закономірності в тому, що вся інформація має сприйматися як щось ціле, а не як окремі уламки чогось невідомого. Звісно, це не означає, що ви маєте терміново оволодіти відразу всім матеріалом. Цього зробити просто не вдасться. Краще над ним попрацювати упродовж кількох днів, ніж у гонитві за швидким результатом забути вже до наступного ранку.

Дійдіть до суті

Перш ніж запам'ятати основні думки, відомості, потрібно зрозуміти їхню суть, пов'язати головні думки із засвоєним раніше матеріалом. Міцно запам'ятовується те, що зрозуміле і поєднане з теперішніми знаннями. Пам'ять міцна, якщо вона ґрунтується на зв'язках, асоціаціях, розумінні, а не на механічному заучуванні.За останніми показниками досліджень, осмислене запам’ятовування у 28 разів ефективніше, аніж механічне.

Виберіть головне

Запам'ятати абсолютно все — неможливо. Наша пам'ять довго зберігає лише невелику частину (14—15%) отриманої інформації. Тому необхідно відібрати для запам'ятовування найголовніше, найпотрібніше. Хто прагне запам'ятати все, той не пам'ятає майже нічого.

Нічого не запам'ятовуйте «в лоб»

Чому? А тому, що єдине, що ми знаємо про пам'ять як процес (як стверджує Франц Лезер у своїй книжці «Тренування пам'яті»), — це те, що нічого не можна запам'ятати «в лоб». Пам'ять відмовляється працювати, коли над нею чинять насильство. Не запам'ятовуйте навмисне. Запам'ятовувати навмисне не годиться, але кожне сприйняття має бути якомога повнішим.

Не все одразу

Не робіть спроб негайно досягти повного засвоєння й удосконалення знань. Ми найчастіше намагаємося засвоїти все сповна, та, на жаль, це вдається зрідка. Щоб оволодіти знаннями, ми йдемо по спіралі. І за такого руху кількість перетворюється на нову якість. Краще, коли, ознайомившись цілком з усім матеріалом, ми повертаємося до нього втретє чи вдесяте, постійно наближаючись до розуміння істини.

Засвоєння попереднього не є умовою для переходу до наступного

Кожен із нас погодиться з думкою: «Я краще зрозумів пройдений матеріал тільки тоді, коли дізнався про наступне...» Це означає, що треба мати на увазі загальний зміст матеріалу, що вивчається. Особливо, коли ми самі собі педагоги.

ЯК ГОТУВАТИ ДОМАШНІ ЗАВДАННЯ

- Активно працюй на уроці: уважно слухай, відповідай на запитання.

- Став запитання, якщо чогось не зрозумів або з чимось не згодний.

- Навчися користуватися словниками й довідниками. З'ясуй значення незнайомих слів, знаходь потрібні факти й пояснення, правила, формули в довідниках.

- Якщо в тебе є комп'ютер, навчися з його допомогою знаходити потрібну інформацію, робити розрахунки за допомогою електронних таблиць тощо.

- Продумай послідовність виконання завдань з окремих предметів і спробуй визначити, скільки часу тобі знадобиться для виконання кожного завдання.

- Між уроками роби перерви.

- Спочатку спробуй зрозуміти матеріал, а потім його запам'ятати.

- Якщо матеріал, який треба вивчити, великий за обсягом або складний, розбий його на окремі частини й опрацюй кожну частину окремо. Використовуй метод ключових слів. (Ключові слова - найважливіші в кожному абзаці).

- Не залишай підготовку до доповідей, творів, творчих робіт на останній день, адже це потребує багато часу. Готуйся до них заздалегідь, рівномірно розподіляючи навантаження.

- Готуючись до усних уроків, використовуй карти, схеми. Вони допоможуть тобі краще зрозуміти й запам'ятати матеріал.

- Складай план усної відповіді.

- Перевіряй себе.

ЗНО: ПОРАДИ СТАРШОКЛАСНИКАМ

Хочете швидко впоратися з тестом у напруженій екзаменаційній атмосфері?

- Почніть готуватися до тестування заздалегідь.

- Повторіть увесь навчальний матеріал.

- Перед офіційним тестуванням варто спробувати пройти якнайбільше опублікованих тестів — просто заради тестування. Це дасть вам змогу краще ознайомитися з типовими конструкціями тестових завдань.

- Дотримуйтеся всіх рекомендацій, як правильно розв'язувати окреме завдання або тест загалом.

- Пропускайте! Пам'ятайте: у тесті завжди знайдуться такі, з якими ви обов'язково впораєтеся. Просто нерозумно не добрати балівлише тому, що ви не дісталися до «своїх» завдань, а застрягли на тих, сенс яких вам не відомий.

- Думайте лише про поточне завдання! Коли ви бачите нове питання, забувайте все, що було в попередньому. Думайте лише про те, що кожне нове завдання — це шанс набрати бали.

- Читайте завдання до кінця! Поспіх не має призводити до того, що ви намагатиметеся зрозуміти умови завдання за «першими словами» і добудовувати його закінчення у власній уяві. Через це ви можете припуститися помилок у найлегших завданнях.

- Не засмучуйтеся! Навіть якщо вам здається, що ви зробили занадто багато помилок і просто завалили тест, пам'ятайте, що дуже часто таке відчуття є помилковим.

- Заплануйте два кола! Тоді ви встигнете набрати максимум балів, виконуючи легкі завдання, а потім зможете подумати й про важкі, які вам довелося спочатку пропустити.

ü Напередодні обов'язково виспіться! Виспіться якнайкраще, щоб прокинутися з відчуттям бойового настрою.

- Згадайте все! Отже, ви в кабінеті, де проводять тестування. Якщо хвилюєтеся, то заплющте очі, розслабтеся, згадайте на хвилинку щось смішне або приємне. Після того, як опануєте себе, уважно прочитайте запитання. Не може бути, щоб ви абсолютно нічого не знали. Просто не буває такого! Тому не втрачайте надії й не лякайтеся в першу хвилину. Почніть із питання, яке знаєте краще. Поступово згадаються й інші (принаймні дещо — точно). Не знаєте відповіді — залиштезапитання й переходьте до наступного. Повернетеся до нього пізніше.

- Забудьте про шпаргалки! Попри всі хитрощі, як правило, екзаменатор усе бачить (за статистикою — у 9 випадках із Після того, як ви хоча б одним оком зазирнете у шпаргалку, у вас трястимуться руки, й усе змішається в голові мінімум хвилин на 10. Річ утім, що обсяг безпосередньої пам'яті при такому стресі зменшується, тому доведеться підглядати ледь не кожне слово.А це вже невиправданий ризик.


​​ЯК ФОРМУЄТЬСЯ ОСОБИСТІСТЬ 

 Особистість — суспільна людина, якій притаманні погляди на життя, переконання, водночас розвинутий світогляд та яка активно реалізує свої здібності. 

 📌При народженні ми ще не є особистостями одразу. Для цього необхідні дві основні умови: ☑️людина має народитися психічно здоровою ❓Які ж основні ознаки особистості? 
 〽️розумність (визначає рівень інтелектуального розвитку); 
〽️відповідальність (рівень розвитку почуття відповідальності, вміння керувати своєю поведінкою, аналізувати свої вчинки і відповідати за них); 
〽️свобода (здатність до автономної діяльності, прийняття самостійних рішень); 
〽️особиста гідність (визначається рівнем вихованості, самооцінки); 
〽️індивідуальність (несхожість на інших). З огляду на це, ми можемо вже розуміти, що в себе включає поняття "формування особистості", тобто це процес соціального розвитку молодої людини, становлення її як суб'єкта діяльності, члена суспільства, громадянина. 

 🙎🏻Існує певна низка чинників, які впливають на розвиток людини як особистості:

 🧩Основну частку, звісно ж, становить соціум та його вплив. Адже, перебуваючи в ньому, людина переймає думки та певні риси характеру, притаманні оточенню.

 📌Ми можемо це бачити постійно на власні очі, це також відображається і в літературних творах. Згадайте твір Івана Нечуя-Левицького "Кайдашева сім'я". Мелашка — дружина Лавріна, здавалось би, спокійна, покірна дівчина, під впливом сім'ї Кайдашів і постійних сварок стає агресивною та злою. Проте цілком не втрачає своєї доброти. 
 🧩Іншим вагомим чинником є належна освіта та виховання. Нормальне та адекватне виховання є базою, згідно з якою вже доросла людина буде діяти, вирішувати свої проблеми, налагоджувати комунікацію з іншими, а будучи ще освіченою — зможе досягти висот у саморозвитку. 
 🧩Не менш важливим чинником є прагнення людини до чогось кращого. Вона буде постійно намагатися покращити своє становище, ставити цілі та досягати їх. 

 📌Разом із цим будуть формуватися погляди на життя та проходити постійний розвиток. Так, шлях до кращого може бути тернистим, але кожна криза надає людині можливість стати кращою. Ми самі відповідальні за те, ким ми є, до чого прагнемо, як реалізовуємо себе та свої здібності, чому навчилися та чого досягли. Наш світогляд і знання є своєрідним фундаментом, на якому згодом стоятиме сформована особистість. Тому цим не потрібно нехтувати, а краще виховувати в собі гідну особистість!
 Галина Волошина, психологиня


«СКРИНЬКА БЕЗПЕКИ»



Рекомендації:



1. Зберігай спокій, дій хоробро та обійди ситуацію.

2. Стримуй гнів.

3. Говори спокійно і впевнено - дай агресору можливість зупинитися. 

4. Звернися по допомогу до дорослого, якому довіряєш (це може бути вчитель, психолог чи соціальний педагог).

5. Повідом про булінг когось із дорослих анонімно.

6. Поговори про це з своїм братом, сестрою, знайомими.

7. Відійди в сторону. Це не ознака слабкості! 

8. Усунь провокативні фактори.

    ПАМʼЯТАЙТЕ! 


• Ви маєте право відмовитися робити те, до чого вас примушують силою або образливими, злими словами. 

• Ваша власність належить тільки вам. 

• Ви маєте право на допомогу. 

• Кожна дитина має право жити вільно, у безпеці, відчуваючи тепло і любов! 







💪  4 способи встановити та зберегти свої особисті кордони




Через війну буденне життя кожного українця змінилося. Багато з нас змінили помешкання на менше, а хтось вимушений і досі жити з родичами або іншими людьми. Щоб почати чітко встановлювати свої кордони, спробуйте виконати ці чотири речі:

1️⃣ Дізнайтеся про свої межі


Чітко визначте свої інтелектуальні, емоційні, фізичні та духовні кордони. Проаналізуйте минулий досвід, коли ви відчували дискомфорт, гнів, образу чи розчарування щодо людини. Можливо, це сталося тому, що ви переступили свої кордони. Створіть «Діаграму кордонів», яка окреслює кожну межу для кожної категорії стосунків, і заповніть її критеріями, з якими ви відчуваєте себе комфортно та безпечно, і навпаки (наприклад, мені незручно, коли нові колеги по роботі запитують мене про мою дитячу хворобу/побачення життя/розлучення батьків).

🔸 Створюючи таку карту, ви маєте орієнтир, щоб оцінити вірогідність ситуації, коли хтось може переступити ваші кордони. Ваші граничні критерії змінюватимуться з часом, тому постійно оновлюйте свою діаграму відповідно до свого зростаючого досвіду та потреб, що з’являються у процесі життєвого досвіду.

2️⃣ Будьте наполегливими


Створення та визначення кордонів – це чудово, але важливе значення мають ваші дії. Єдиний спосіб по-справжньому попередити інших про те, що ваші межі перетнули — це прямо повідомити людині про це. Бути наполегливим, особливо якщо ви ще не звикли це робити, спочатку може бути страшно. Тож почніть з малого, з чогось, чим ви вже можете керувати, і розвиньте свою навичку наполегливості для більших завдань. 

3️⃣ Практика, практика, практика


Коли ви вперше почнете діяти наполегливо, вас може лякати, що оточуючі сприймуть це як ознаку підлості або грубості. Але підтвердження своїх кордонів означає лише те, що ви цінуєте себе. Наполегливість не означає, що ви недоброзичливі, це лише означає, що ви справедливі та чесні з оточуючими людьми зберігаючи при цьому свій спокій, гідність і самоповагу.

Зрештою, якщо не повідомити комусь, що він перетнув межу, це лише призведе до обурення з вашого боку та збентеження з його боку. Єдиний спосіб встановити кращі межі – попрактикуватися в тому, як сказати людині, що вона переступила ваші кордони.

4️⃣ Якщо нічого не допомагає, припиніть спілкування


Спочатку озвучте свої кордони, а потім дійте. До тих пір, поки ви давали іншій людині можливість відмовитися від своїх обіцянок, вони нічого не були вам винні. Якщо ви заявили про себе та дали зрозуміти іншій людині, що він або вона не поважає ваші кордони, а людина ігнорує це, з цього моменту можна припиняти спілкування. Нагадайте собі про власну цінність і про те, що ніхто не має права змушувати вас відчувати себе некомфортно або забирати у вас простір, який ви самі визначили. Якщо поки що такої можливості немає - нагадайте собі, що перебування з такою людиною є вимушеним і тимчасовим. Тим часом накопичуйте сили та ресурси для того, щоб все ж таки завершити токсичні відносини і побудувати щасливе життя власної мрії 🌿

6 ВПРАВ ДЛЯ САМОДОПОМОГИ ПРИ СТРЕСІ ТА ЕМОЦІЙНОМУ НАПРУЖЕННІ

Або ЯК ВІДНОВИТИ СВІЙ ЕМОЦІЙНИЙ СТАН


Справитися зі стресом та нормалізувати свій емоційний стан можна за допомогою уяви. Ділимося дієвими вправами, які рекомендують психологи.

✅ВПРАВА «Хмари»

Лежачи на спині, розслабтеся, дихайте животом. З кожним видихом уявіть, що всі Ваші біди і проблеми вилітають з повітрям, і перетворюються на білі, пухнасті хмари. Уявіть, що Ви лежите на зеленій травичці, дивлячись в небо, і спостерігаєте як теплий, літній вітер відносить ці хмари все далі, за горизонт. Тепле сонечко гріє Вас, і заповнює утворену всередині порожнечу своїм теплом. Вдихайте це тепло з кожним вдихом. Продовжуйте, поки не відчуєте, що Ваша свідомість повністю очистилася від негативних думок.

✅ВПРАВА «Ситечко»

Уявіть, що Ви стоїте ногами на величезному ситечку з дрібними отворами. Уявіть, що ситечко повільно починає підніматися вгору, проходячи крізь Вас.Відчуйте як стрес відбивається на Вашому тілі – де болить або ниє. На ситечку залишаються всі Ваші нездужання і фізичний дискомфорт. Проходячи через голову, це ситечко залишає на собі всі Ваші негативні думки, переживання. Уявіть собі цей негатив як крупинки сміття, що залишаються на ситечку. Коли ситечко повністю піднялося над головою – уявіть золоте світло, що йде зверху, від великого Сонця. Нехай воно розчиняє весь негатив разом з ситечком. Після цього золоте світло наповнює все Ваше тіло і свідомість. Ви повністю розслаблені.

✅ВПРАВА «Ресурсні образи»

Згадайте або придумайте місце, де ви почували б себе в безпеці й вам було б спокійно. Це може бути квітучий луг, берег моря, галявина в лісі, освітлена теплим літнім сонцем. Уявіть собі, що ви перебуваєте саме в цьому місці. Відчуйте пахощі, прислухайтеся до шелесту трави або шепоту хвиль, подивіться навколо, доторкніться до теплої поверхні піску або шорсткого стовбуру сосни. Намагайтесь уявити це як можна чіткіше, у дрібних деталях.
Спочатку вправа буде даватися важко, тому нею можна оволодіти вдома, у тиші, перед сном або перед підйомом, якщо є час.

✅ВПРАВА «Книга»

Уявіть себе книгою, що лежить на столі (або будь-яким іншим предметом, що знаходиться в полі зору). Варто докладно сконструювати у свідомості внутрішнє «самопочуття» книги її спокій, положення на столі, обкладинку, що захищає від зовнішнього впливу сторінки. Крім цього, постарайтесь подумки ніби «від імені книги» побачити кімнату та розташовані в ній предмети: олівці, ручки, папір, зошити, стілець, книжкову шафу тощо. Вправа проводиться протягом 3-5 хвилин і повністю знімає внутрішнє напруження, переводячи його у світ предметів.
Вправа «Внутрішній промінь»
Вправа допомагає зняти втому, знайти внутрішню стабільність. Для того, щоб виконувати вправу, треба прийняти зручну позу, сидячи або стоячи в залежності від того, де вона буде виконуватися.
Уявіть, що всередині вашої голови, у верхній її частині, виникає світлий промінь, який повільно і послідовно рухається зверху вниз і повільно, поступово освітлює обличчя, шию, плечі, руки теплим, рівним і розслаблюючим світлом. У міру руху променя розгладжуються зморшки, зникає напруга в ділянці потилиці, послаблюється складка на лобі, розслаблюються брови, «охолоджуються» очі, послаблюються затискачі в кутах губ, опускаються плечі, звільняються шия і груди. Внутрішній промінь ніби формує нову зовнішність спокійного, визволеної людини, задоволеного собою і своїм життям. Виконайте вправу кілька разів – зверху вниз.

✅ВПРАВА «Дерево»

Будь-який напружений психологічний стан характеризується звуженням свідомості і надконцентрацією людини на своїх переживаннях. Вправа виробляє внутрішню стабільність, створює баланс нервово-психічних процесів, звільняючи від травмуючої ситуації.
Уявіть себе деревом (яке вам подобається, з яким легше всього себе ототожнити). Детально відтворюйте у свідомості образ цього дерева: його потужний і гнучкий стовбур, який переплітають гілки, розгойдане на вітрі листя, відкритість крони назустріч сонячним променям і волозі дощу, циркуляцію живильних соків по стовбуру, корінню, що міцно вросле в землю. Важливо відчути живильні соки, які корені витягають із землі. Земля – це символ життя, коріння – це символ стабільності, зв’язку людини з реальністю.

✅ВПРАВА «Висока енергія»

Уявіть собі яскраве нічне зоряне небо. Виберіть собі найяскравішу зірку. А тепер проковтніть її. Вона вибухає в вас, наповнюючи весь організм енергією. Енергія проникає в усі клітини вашого організму, наповнюючи його бажанням щось зробити, змінити, виправити.
Вправа «Генератор енергії»
Уявіть перед собою фантастичний генератор енергії та «ввімкніть» його. Якомога найяскравіше уявіть собі та відчуйте, як енергія впливає на передню частину вашого тіла, наповнює груди, м’язи. Вдихайте її, потім послідовно подумки переміщайте «генератор» за спину, праворуч і ліворуч від себе, над головою та під ногами. Відчуйте хвилі енергії на спині, на правій і лівій стороні тіла, на голові, на ногах. Наприкінці вправи відчуйте наявність енергії в кожній ділянці тіла, вашу готовність вирішувати найскладніші завдання. Вправу рекомендується виконувати тоді, коли з’являються перші ознаки втоми.

Джерело:
 Лапушинська, Т. О. Збірка вправ для зняття психологічного напруження та подалання стресу.




САМОРЕГУЛЯЦІЯ


✅ Дихання

Це ефективний засіб впливу на тонус м’язів і емоційні центри мозку. Повільне і глибоке дихання (за участю м’язів живота) зменшує збудливість нервових центрів, сприяє м’язовому розслабленню, тобто релаксації. Часте (грудне) дихання, навпаки, забезпечує високий рівень активності організму, підтримує нервово-психічне напруження.

👉Вправи:

Сидячи або стоячи, спробуйте, по можливості, розслабити м’язи тіла і зосередьте увагу на диханні. На рахунок 1-2-3-4 робіть повільний глибокий вдих (при цьому живіт випинається вперед, а грудна клітина нерухома); на наступні чотири рахунки проводиться затримка подиху, потім плавний видих на рахунок 1-2-3-4-5-6, знову затримка перед наступним вдихом на рахунок 1-2-3-4.
Уже через 3-5 хвилин такого дихання ви помітите, що ваш стан став спокійнішим.

Уявіть, що перед вашим носом на відстані 10-15 см висить пір’їнка. Дихайте тільки носом і так повільно, щоб пір’їнка не колихалася.
 

✅Способи, пов’язані з керуванням тонусом м’язів

Під впливом психічних навантажень виникають м’язові затиски, напруження. Уміння їх розслаблювати дає змогу зняти нервово-психічну напруженість, швидко відновити сили.

👉Вправа. 
Сядьте зручно, якщо є можливість, заплющіть очі. Зосередьте увагу на найбільш напружених частинах тіла. Дихайте глибоко і повільно. Пройдіться внутрішнім поглядом по всьому тілу, починаючи від верхівки голови до кінчиків пальців ніг (або у зворотній послідовності) і знайдіть місця найбільшої напруженості (часто це бувають рот, губи, щелепи, шия, потилиця, плечі, живіт).

Намагайтеся ще сильніше напружити місця затисків (до тремтіння м’язів), робіть це на вдиху. Відчуйте цю напруженість. Різко скиньте напруженість на видиху.

Відчуйте комфорт та тепло у м’язах. Зробіть так кілька разів.

Якщо затиск зняти не вдається, особливо на обличчі, спробуйте розгладити його за допомогою легкого самомасажу круговими рухами пальців (можна зобразити гримаси — подиву, радості тощо).

У хвилини відпочинку засвоюйте послідовне розслаблення різних груп м’язів:

— обличчя (чола, повік, губ,щелеп);

— потилиці, плечей;

— грудної клітки;стегон і живота, рук;

— нижньої частини ніг.

 

✅Способи, пов’язані із впливом слова

Відомо, що «слово може вбити, слово може окрилити». Друга сигнальна система є вищим регулятором людської поведінки. Словесний вплив запускає свідомий механізм самонавіювання, відбувається безпосередній вплив на психофізіологічні функції організму. Формулювання самонавіювань будуються у формі простих і коротких тверджень із позитивною спрямованістю (без частки «не»).

👉Самонакази
Самонаказ — це коротке розпорядження, зроблене самому собі. Застосовуйте самонаказ, коли переконані в тому, що потрібно щось зробити належним чином, але ви стикаєтесь із труднощами в його виконанні (наприклад, «розмовляти спокійно», «не піддаватися на провокацію» тощо). Це допомагає стримувати емоції, поводитися гідно, дотримуватися правил етики. Сформулюйте самонаказ. Подумки повторіть його декілька разів. Якщо це можливо, повторіть його вголос.

👉Самопрограмування
У деяких складних ситуаціях корисно «озирнутися назад», пригадати свої успіхи в минулому в подібній ситуації. Минулі успіхи нагадують людині про її можливості, про сховані резерви в духовній, інтелектуальній, вольовій сферах, вселяючи упевненість у своїх силах.Пригадайте ситуацію, коли ви впоралися з аналогічними труднощами. Сформулюйте текст програми. Для посилення ефекту можна використовувати слова «саме сьогодні»: «Саме сьогодні у мене все вийде»; «Саме сьогодні я буду спокійним і витриманим»; «Саме сьогодні я буду спритним і впевненим». Подумки повторіть цю фразу кілька разів.

👉Самосхвалення (самозаохочення)
Люди часто не отримують позитивної оцінки своєї поведінки з боку інших. Це одна з причин збільшення нервозності, роздратування. Тому важливо заохочувати себе самому. У випадку навіть незначних успіхів доцільно хвалити себе, подумки говорити: «Молодець!», «Розумниця!», «Гарно вийшло!». Знаходьте можливість хвалити себе впродовж робочого дня не менше 3—5 разів.









Ось кілька правил, яким потрібно слідувати, якщо ви хочете підвищити самооцінку⤵️

1️⃣ Відвикайте від звички порівнювати себе з іншими.  
🧏Пам'ятайте, що ви – унікальна людина зі своїми особливими якостями. Такої самої людини немає в усьому світі. Ви не краще і не гірше за когось, ви просто інший.

2️⃣ Якщо вам хочеться досягти успіху в чомусь, у чому поки ваші успіхи скромні, ні в якому разі не порівнюйте себе з тими, хто досяг успіху в цій справі. 
🧏 Краще порівнюйте свої сьогоднішні здобутки із вчорашніми. Змагайтеся із собою, а не з іншими. Ви почнете помічати, що з кожним днем ​​робите свою справу все краще і краще. Ви й не помітите, як обженете інших, навіть не прагнучи обійти їх.

3️⃣ Складіть список тих речей, які вам подобається робити і які приводять вас у прекрасний настрій, але ви їх чомусь не робите, наприклад⤵️
➡️ прогулюватися парком, 
➡️ кататися на велосипеді, 
➡️ плавати в басейні, розводити квіти і т. д. 
🧏 Дайте собі слово, що приділятимете увагу цим заняттям хоча б пару годин раз-другий на тиждень. Радувати себе і приносити собі задоволення дуже важливо для підвищення самооцінки.

4️⃣ Постарайтеся до мінімуму скоротити спілкування з скигликами та невдахами, а також з людьми, які не вірять у вас, вселяють у вас песимізм і зневіру, а тим більше лають вас і критикують.  
🧏 По можливості, з такими людьми краще не спілкуватися взагалі. Віддайте перевагу людям, які підтримують ваші ідеї та починання, вірять у те, що у вас все вийде, вселяють у вас оптимізм.

5️⃣ Вчіться не залежати від думки оточуючих. 
🧏Якщо навіть хтось відгукується вас недоброзичливо – не реагуйте на це. Скажіть собі: «Ця людина мене зовсім не знає. Він не має права судити про мене. Зате я сам знаю себе дуже добре, і я бачу, що він неправий, тому що насправді я дуже хороша людина, яка заслуговує на повагу і кращі стосунки».  
🧏 Потім назвіть якісь із ваших позитивних якостей та переваг, наприклад: «Я чудовий працівник», «Я прекрасний друг» і т.д.

6️⃣ Постійно ставте перед собою позитивні завдання⤵️
➡️ навчитися чогось нового, 
➡️ зробити щось добре для себе та інших,
➡️ освоїти новий вид діяльності і т. д.
🧏 Будьте активними, досягайте своїх цілей – і обов'язково хвалите себе за це. Наша впевненість у собі та самоповага зростають тоді, коли ми ставимо собі мету і досягаємо їх, і відчуваємо, що можемо щось робити добре, отримувати позитивні результати.

🧏 Коли ви навчитеся легко, спокійно та з гідністю говорити слова похвали та схвалення на свою адресу – ви самі здивуєтеся тому, як легко вам хвалити та схвалювати інших. Якщо раніше ці слова буквально застрягли в горлі – тепер вони почнуть самі собою злітати з вашої мови.


ПОРАДИ ДЛЯ УЧНІВ ПІД ЧАС ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ


Навчання вдома або дистанційно з будь-якого іншого місця може бути дуже ефективним, головне – самоорганізація. Прості поради допоможуть впоратися з великим обсягом роботи і навіть навчитися отримувати задоволення від занять.
Батькам можна їх роздрукувати та закріпити для нагадування в місті, яке організоване як робоче для дитини.
🔰 1. Скласти чіткий розклад/режим. 
Продовжуй вставати приблизно в той самий час та навчатися за звичним графіком: дзвінок, урок, перерва. А відсипатися будеш, як завжди - у вихідні. Звичайно, вдома ти сам керуєш своїм розпорядком, але пам’ятай: щоб досягнути успіху, умови навчання повинні бути приблизно як і в школі. 
🔰 2. Організувати робочу зону.
Перед початком заняття захистіться від усього, що вас відволікатиме. Якщо немає своєї кімнати, то хоча б свій куточок + навушники. Де будуть ТІЛЬКИ потрібні для конкретного уроку матеріали. Усі зайві предмети, що відвертають увагу, доцільно прибрати. Передусім – мобільний телефон, навіть якщо він на вібродзвінку, навіть якщо ви плануєте тільки відповідати на СМС. Телефон треба прибрати чимдалі й діставати тільки під час перерв. Також слід створити навколо себе зону тиші й спокою. 
🔰 3. Організувати форму.
Ви не повинні сидіти в піжамі, оскільки навчаєтеся вдома. Буде значно простіше надіти на себе «роль учня» і переключитися на заняття, якщо будете одягнені у відповідний одяг. Це якась уніформа, що допомагає не забувати, де ти і що ти робиш.
🔰 4. Фізіологічні потреби. 
Під час заняття вам, звичайно, захочеться пити – адже інтенсивна розумова діяльність викликає спрагу. Заздалегідь потурбуйтеся про запас свого улюбленого напою або ще краще – води. Уникайте енергетичних напоїв, якщо ваша мета – саме заняття. Перекус теж має бути приготований заздалегідь: проста і поживна їжа, наприклад, фрукти чи овочі. Уникайте їсти тільки солодке, залиште шоколадному батончику роль десерту – тоді й настрій підвищиться, і з травленням все буде гаразд. 
Зручний одяг, що не стримує рухів, комфортна температура в кімнаті – усе це теж дуже важливо. Пам’ятайте про провітрювання кімнати, в якій займаєтесь (брак кисню спричиняє погіршення засвоєння матеріалу).
🔰 5. Робіть перерви. 
Під час занять, якщо вони тривають понад годину, робіть заплановані перерви: після кожних 35-40 хвилин перемикайтеся на щось інше. Краще за все походити, порухатися, можна зарядитися позитивними емоціями від спілкування з друзями (ось тут і виручить телефон), подивитися коротке відео, перекусити. Довше, ніж на 20 хвилин, відволікатися не варто – адже так можна і забути про головну мету.
Звичайно, це не всі корисні поради, але найголовніші, які допоможуть під час дистанційного навчання впоратися з будь-яким обсягом матеріалу.

Про ресурс 


Слово «ресурс» запозичене з французької мови й означає «запас», «джерело». Психічний ресурс відчувається людиною як сила, активність, внутрішня енергія. У ресурсному стані люди більш ефективні й щасливі. 
Для фахівця важливо самому "бути в ресурсі" та вміти навчити цьому клієнтів. 
Які є ресурси? 
Є внутрішні й зовнішні джерела ресурсів
 Внутрішні джерела знаходяться в нас самих і допомагають зсередини. Це думки, переконання, спогади, враження, досягнення, цінності, якості (напр. оптимізм, віра, любов та ін.), характер, компетенції. Іншими словами, внутрішні ресурси – це психологічний потенціал людини.
 Зовнішні ресурси – це все, що допомагає людині ззовні. Це соціальний статус, контакти, матеріальні цінності, улюблені заняття, предмети та багато іншого.



Корисні звички є запорукою здорового та успішного життя



❄️Невеликі дії, з часом можуть мати, великий вплив на наше життя
Деякі приклади корисних звичок, включають регулярні фізичні вправи, достатній сон, збалансоване харчування, практику вдячності та встановлення щоденних цілей. 

❄️Працюючи над цими звичками та зробивши їх частиною нашого розпорядку дня, ми можемо покращити своє фізичне та психічне здоров’я, підвищити рівень енергії та легше досягати своїх цілей

💙Пам’ятай, що корисні звички не з’являються відразу – вони вимагають зусиль, відданості та терпіння, але результати того варті в довгостроковій перспективі.


7 правил вирішення конфлікту




 🔸Правило 1. Дайте опоненту висловитися, не перебиваючи його при цьому. Іноді для вирішення конфлікту цього буває достатньо. 

🔸Правило 2. Показуйте опоненту щирий інтерес до того, що він каже. Не в суперечках народжується істина, а в дискусіях. А для цього потрібно дозволити людині висловити свою позицію. 

🔸Правило 3. Завжди залишайте можливість опоненту зберегти обличчя. Навіть якщо він на всі 100% помиляється, ніколи не вказуйте на це прямо. 

🔸Правило 4. Демонструйте повагу до опонента. Для цього достатньо стежити за своїми інтонаціями та не допускати жодних різких висловлювань. 

🔸Правило 5. Залишайтеся відкритим і чесним. Натяки та недомовки лише посилюють конфлікт. 

🔸Правило 6. Не шукайте винних. Звинувачення на адресу опонента – це найкращий спосіб влаштувати затяжний конфлікт без шансу його вирішити. 

🔸Правило 7. Допускайте, що і ви можете бути неправі. Визнайте це щиро, якщо аргументи опонента розумні й очевидні. Зробити це буває найтяжче, але людина, яка вміє просити вибачення, – сильна людина.

Автор Оксана Ткач


Немає коментарів:

Дописати коментар