Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

неділя, 7 серпня 2022 р.

КОРИСНІ ПОРАДИ


 Як зрушити життя з паузи та продовжувати жити під час війни 💙💛

 

Думаю, нам всім знайомий цей підвішений стан очікування: як тільки закінчиться війна одразу повернусь додому/до спорту/до улюблених занять/до навчання/до поточних справ/(підставте ваш варіант), тобто до звичного життя. А поки просто відкладу все це до кращих часів. Спробуймо розібратися чому так відбувається і як можна собі допомогти.


Взагалі, завмирання є біологічно обумовленою реакцією нашої психіки на небезпеку. Попри те що, на перший погляд, може здаватися, що вона не має сенсу (на відміну від «бий» або «біжи», які передбачають якусь активну дію), це не так. «Завмри» є цілком адаптивною реакцією – вона дозволяє врятуватися, коли «бий» або «біжи» недоступні або не допомагають. Основна перевага «завмри» - це можливість зберегти енергію, перечекати допоки небезпека мине. Ця стратегія може допомогти у короткостроковій перспективі, якщо ж завмирання триває місяці, а ми все ще залишаємося в режимі очікування, то це починає негативно впливати на наш емоційний стан.


Як же можна собі допомогти вийти із цього режиму паузи?


1. Усвідомити та прийняти реальність: “так, війна триває, але і моє життя теж. Я можу цей період життя в очікуванні, але чи принесе мені користь?Як я тоді буду почуватися, коли вона нарешті скінчиться? Що буде у моєму житті потім, якщо я не продовжу створювати його активно зараз?”


2. Розділити речі на ті, на які я маю вплив і ті, які є поза моїм контролем. В сьогоднішній реальності у нашому житті з'явилося багато обмежень, на які ми не можемо вплинути. Наприклад, при переїзді в інше місто деякі речі можливо стали недоступними. Але варто сфокусуватися на тих аспектах щодо яких я маю вплив. Якщо я не можу змінити місце проживання, я все ще можу вибирати що робити, як саме прожити свій день. Якщо щось мені недоступне зараз, можливо з'явилося щось інше, якісь нові можливості або час і простір для того, до чого раніше відкладалося, було не на часі. Усвідомлення та втілення, того, на що я маю вплив і можу вирішувати, повертає відчуття контролю і допомагає вийти із завмирання.


3. Знайти опору у цінностях. Ця пауза також пов'язана з відчуттям втрати сенсу: “Навіщо щось робити, зараз це немає ніякого сенсу”. Те, що може допомогти вийти з цього – це усвідомлення своїх цінностей, того що є важливим в житті. Наприклад, якщо цінністю є хороші стосунки з близькими людьми, то їх можна зміцнювати та будувати навіть у цих обставинах; якщо цінністю є самореалізація, але вона неможлива за цих умов, треба шукати інших способів як реалізувати цю цінність. Поставте собі два ключових питання: “Що важливе? Як я можу продовжувати це робити за цих умов?” Опора на цінності повертає відчуття змістовності життя і, таким чином, допомагає продовжувати жити у складних обставинах.


4. Робити. “На паузі” в нас виникає відчуття відсутності сил і енергії. Якщо почати робити навіть якісь прості кроки (наприклад, пробіжка, спілкування, читання) спочатку, можливо через силу, ми відчуємо як в нас з'являється більше енергії. Це своєрідна петля зворотного зв'язку: чим більше в нас активностей, тим більше з'являться енергії на їх втілення.


Автор: Kateryna Katerynchuk


Немає коментарів:

Дописати коментар