Фізіологія хронічного стресу:
що відбувається з нашим організмом?
🟠 У період воєнного стану на нас постійно впливають різноманітні фактори, які посилюють хронічний стрес.
☝️ Розуміння процесів, які зараз відбуваються на емоційному і фізіологічному рівні, може допомогти зняти тривогу про те, що «зі мною щось не так».
Бо з тобою все так.
І з усіма нами все так. Це з зовнішніми обставинами - не так.
⭕️ Важливо навчитись розуміти себе замість того, щоб витрачати енергію (якої і так небагато) на те, щоб «виправляти себе».
То що ж ми зараз проживаємо?
🗣 Роберт Сапольскі, всесвітньо відомий біолог і нейробіолог, професор Стенфордського університету, виділяє наступні процеси:
1️⃣ Під постійним впливом стресових чинників зменшується гіпокамп – частина мозку, яка відповідає за процеси навчання та запам'ятовування.
Тому, якщо ти помічаєш, що почав/ла «тупити», важко концентруєшся, швидко забуваєш навіть прості речі, плутаєш слова, склади – це нормально зараз.
✅ Дай собі час і рухайся в своєму темпі при обробці інформації.
2️⃣ Збільшується мигдалевидне тіло в мозку (амігдала), яке відповідає за реакції страху та тривоги та забезпечує оборонну поведінку.
Це означає, що зараз ти можеш частіше відчувати тривогу, страх. Іноді вони можуть бути нічим не зумовлені. Вони просто стають фоном, у якому доводиться жити.
✅ Тому, коли наступного разу ти знов відчуєш безпричинну тривогу, чи страх, ти можеш просто спостерігати свої почуття і проговорювати собі «Привіт, амігдала! Я знаю, що зі мною відбувається, і я знаю, що цей стан мине».
3️⃣ Через постійне збільшення гормонів стресу виснажується система, яка регулює дофамін (нейромедіатор, який відповідає за здатність відчувати задоволення).
Це може приводити до депресії або депресивних епізодів. Відчуття того, що нічого не радує, енергії на те, щоб діяти стає все менше, втрачається апетит, порушується сон.
✅ Якщо ти відчуваєш погіршення стану, то не відкладай і звернись до спеціаліста. Покладатись на те, «що само розсмокчеться» не треба.
Корисним буде додати в раціон продукти, які збільшують дофамін: яблука, авокадо, банани, апельсини, горох, шпинат, чорний шоколад, арахіс.
Також не завадить збільшити фізичне навантаження. Постійне заняття фізкультурою запобігає розвитку депресії, збільшує не тільки рівень дофамину, але і серотоніну та інших ендорфінів (гормонів радості).
4️⃣ Діяльність префронтальної кори (ПФК, лобові долі) зменшується. Ця частина мозку відповідає за критичне мислиння, соціальну поведінку, концентрацію уваги.
Зменшення її діяльності призводить до втрати самоконтролю та імпульсивної агресивної поведінки.
Як наслідок, ти частіше можеш відчувати роздратування, сплески агресії. Це закономірно.
✅ Важливо навчитись своєчасно усвідомлювати свої емоції гніву, співвідносити із ситуацією – чи вони дійсно відносяться до неї, чи ні. І дати їм вихід в безпечній для тебе і оточуючих формі. Як саме це робити можеш більше почитати тут.
5️⃣ Через вплив на префронтальну кору головного мозоку з боку лімбічного (наші емоції) і рептильного мозоку (базові реакції: бий, біжи, завмри), відбувається зниження емпатії і ти можеш не відчувати жалю, співпереживання до людей.
Також відбувається поділ людей на «своїх» та «чужих», чорне/біле. Не вистачає ресурсу на те, щоб розуміти тих, хто не до кінця розділяє твою позицію, «вдягати чиїсь чоботі», бачити відтінки. Це потрібно для того, щоб зберігати енергію і мати сили для захисту.
✅ Не вимагай від себе розуміння всіх і кожного. Дозволь собі відчувати те, що відчуваєш і намагайся ставитись до себе із розумінням.
Немає коментарів:
Дописати коментар