Чому інколи так важко сказати «ні»?
Часто коріння цієї проблеми знаходиться в дитинстві. Коли батьки та вчителі просили дитину щось зробити, відповідь «ні» сприймалася як протест чи бунт. Наслідком міг бути осуд та покарання.
⏺У дорослому віці це трансформується у страх сказати «ні». Страх, що люди подумають, ніби ви не в змозі виконувати свої обов’язки, свою роль у суспільстві, тобто не маєте цінності.
⏺Ми соціальні істоти, які покладаються на людські зв’язки. Ми боїмося розчарувати інших та залишитись одними. І деякі люди цим користуються.
Коли варто казати «ні»?
⏺Ніхто не знає ваших меж краще за вас самих. Якщо вас просять зробити щось, що викликає у вас дискомфорт, це може бути ознакою того, що вам потрібно сказати «ні». Знайдіть хвилинку, щоб заспокоїтись та прислухатись до своєї інтуїції. І пам'ятайте, завжди можна впасти в іншу крайність та не робити для інших взагалі нічого, тому що "дискомфортно".
⏺У робочій ситуації буває особливо важко сказати «ні». Вивчіть ваші обов'язки та не бійтесь "качати свої права", за вас їх ніхто не "покачає".
Отже, як казати «ні»? Практичні поради:
➖Висловіть подяку за те, що вас попросили. Це трохи пом'якшить відмову.
➖Візьміть паузу та дайте собі подумати. Коли ви залишитесь наодинці з собою, вам буде легше прийняти рішення.
➖Якщо вирішили відмовити — кажіть прямо, не уникайте прямої відповіді та не давайте людині надію. Казати «ні» треба швидко і чітко, як здирати пластир.
В яких випадках відмовляти? Використовуйте ці питання для кращого розуміння ситуації:
➖Чи є у мене час і сили для цього?
➖Чи тиснуть на мене?
➖Я роблю це, щоб когось порадувати?
➖Мене використовують?
➖Чи я кажу «так» лише тому, що боюся негативу?
➖Чи є важливіші справи, які потребують моєї уваги прямо зараз?
➖Чи потрібен мені зараз час для відпочинку та відновлення сил?
Чесна відповідь на ці питання допоможе знайти правильне рішення.
Немає коментарів:
Дописати коментар