НАВЧЕНА БЕЗПОРАДНІСТЬ
Часто фахівець, працюючи із постраждалими, вкладає в це багато ресурсу, а результату не бачить і може швидко вигоріти. Чи розуміє він, що в цьому випадку постраждалий створив собі в’язницю, і лише він може з неї вийти?
Не без допомоги фахівця, звісно.
Як зазначає у своїй книзі «Дар» американська психотерапевтка Едіт Егер, «В’язниця, яка шкодить нам найдужче, – у наших головах, а ключ до неї, – у наших кишенях. Неважливо, наскільки важкі наші випробування та наскільки міцні грати, – завжди є можливість вирватись від того, що утримує нас у минулому».
Познайоммося з однією із таких в’язниць – навчена безпорадність. Стан, мислення і поведінка, яка характеризується тим, що людина поводиться безпорадно - тобто пасивно: не покращує негативні умови свого життя, навіть коли має таку можливість.
Чому безпорадність навчена?
А тому, що до подібного стану наводить попередній життєвий досвід, в якому людина дійсно не мала шансу вплинути на речі, які її не влаштовували. Цей феномен відкрив американський психолог Мартін Селігман у 1967 році. Важливо, що навчена безпорадність – не хвороба, а лише стан. Відповідно, тут не може бути чітких діагностичних критеріїв (вони є тільки для захворювань).
Причини виникнення:
🔸негативний досвід (і з дитинства, і кілька років тому);
🔸життєві умови, що не задовольняють людину;
🔸відсутність реальних спроб змінити ці умови (реальних — тобто тих, які могли б привести до хорошого результату, а не тих, які лише доведуть загальне правило);
🔸наявність реальних можливостей змінити своє життя, життєві умови, що не задовольняють людину (цей пункт – найскладніший для самостійної оцінки у разі вивченої безпорадності. Замість можливостей вбачаються лише складнощі, перешкоди та інші причини не діяти);
🔸негативні думки, що призводять до поведінки, яка лише підтверджує їхню справедливість
🔸також навчена безпорадність часто збігається з присутністю схем «безпорадність» та «неуспішність».
Навчена безпорадність може привести до падіння якості життя, а також до депресії та тривожних розладів.
Як позбутися навченої безпорадності?
Головна складність у вирішенні цієї проблеми – це об'єктивна оцінка себе. Навчена безпорадність – це «фільтр», який не дозволяє побачити всі можливі варіанти та альтернативи.
Мета роботи з навченою безпорадністю – розірвати хибне коло, тобто практикувати поведінку, яка призводитиме до позитивних результатів і зменшуватиме віру в правдивість негативних думок.
Найкращий спосіб допомогти іншим – розпочати з себе.
ТЕСТ НА НАВЧЕНУ БЕЗПОРАДНІСТЬ:
🔸У повсякденному житті я багато в чому залежу від інших людей.
🔸Мені не вистачає здорового глузду.
🔸У життєвих ситуаціях на мою думку не можна покладатися.
🔸Я не впевнений у своїй здатності долати повсякденні проблеми, які постійно виникають.
🔸Майже все, що я роблю на роботі (у навчанні) не так добре, як це могли б зробити інші люди.
🔸Я не здатний досягти успіху.
🔸Більшість людей досягають кращих результатів у роботі, ніж я.
🔸У роботі я не такий талановитий, як більшість інших людей.
🔸Щодо роботи чи навчання, я не такий кмітливий, як більшість інших людей.
🔸Думаю, що я не можу самостійно справлятися з повсякденними справами.
📎РЕЗУЛЬТАТИ:
Якщо у відповіді хоча б на два-три питання ви отримали 4 бали або більше, це вже привід замислитися, чи іноді в деяких сферах вашого життя не виявляється навчена безпорадність.
Формування вивченої безпорадності стається за декількох причин:
✓ потрібно поставити людину в такі умови, де її дії не впливатимуть на результат
✓ або навпаки, надмірно дбати про людину, не даючи їй нічого робити самій —вона вирішить, що її власних сил, умінь і знань ні на що не вистачить, а світ надто складний і небезпечний.
ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА
«Подолання навченої безпорадності»
🔸Визначте, у яких сферах життя проявляється безпорадність.
🔸Що б ви хотіли покращити?
🔸Що вас не влаштовує?
Подумайте, як можна покращити, змінити, виправити те, що вам не подобається.
📎Накидайте якнайбільше варіантів. Можна закликати на допомогу близьких і влаштувати спільний мозковий штурм — ймовірно, вони запропонують ідеї, до яких би ви не додумалися наодинці.
До речі, у цій ситуації може виявитися безпорадність, якщо вам на думку полізуть такі думки: «і немає сенсу намагатися», «все одно не вийде», «від мене нічого не залежить», «це надто складно».
📎 Оцініть думки об'єктивно: чи правдиві вони, які є аргументи «за» їхню істинність, які — «проти» (краще це робити письмово, навіть якщо виникає думка «все це безглуздо»).
Якщо аргументи будуються на попередньому досвіді, запитайте себе, чи він релевантний, чи могла ситуація з того часу змінитися. (До речі, в цьому випадку добре може спрацювати такий метод психотерапії як EMDR).
📎Змоделюйте ситуацію: ваш друг на вашому місці, що б ви йомусказали? «Не пробуй, залиш це, у тебе не вийде» чи щось інше? Згадайте моменти, коли у вас щось виходило, ви досягали успіху, отримували похвалу (навіть якщо це здається дрібницею).
Особливо цінними будуть спогади про те, як щось вийшло, коли ви не вірили в успіх.
📎Коли ви зрозуміли, що деякі думки були спотворені, і склали план дій на основі об'єктивнішого мислення, починайте діяти (важливо, щоб це були ті самі реальні дії).
📎Не відступайте, навіть якщо здаватиметься, що «точно нічого не вийде», боріться з негативними прогнозами, що виникають у голові (такі установки досить живучі, тому потрібен деякий час, щоб прибрати їх зі своєї свідомості.
📎Зафіксуйте результат, яким би він на був.
📎Проаналізуйте, чи ви отримали щось корисне від вашої нової поведінки.
📎Похваліть себе.
А тепер, коли ви провели найважчу роботу НАД СОБОЮ, спробуйте це з постраждалими, які бояться щось змінювати у власному житті чине навчені його змінювати.
Немає коментарів:
Дописати коментар