Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

понеділок, 13 березня 2023 р.

ПСИХОЕДУКАЦІЯ

  Депресія: симптоми, види, лікування




Депресія належить до спектру афективних розладів (це коли порушення емоційного стану людини настільки значимі, що впливають на її мислення, поведінку та соціальну взаємодію).

Не кожен епізод глибокого суму чи апатії може називатися депресією, як це стало популярним останнім часом. ➡️ Це клінічній стан, який діагностується лікарем-психіатром і відповідно лікується: зазвичай медикаментозно у комплексі з психотерапією.

⚪️ Чому депресія виникає? За сучасними дослідженнями, депресія як захворювання виникає внаслідок кількох біопсихосоціальних факторів. Вчені відзначають і складний вплив спадковості, і навколишнього середовища, і зміни в дії нейромедіаторів, зокрема серотоніну. Майже у половини родичів, хто страждає на депресію, є близькі родичі з таким же діагнозом. Зовнішні фактори теж можуть стати причинами депресії: стрес, втрата близької людини, роботи, розлучення тощо.

◻️ Проживання щонайменше одного великого депресивного епізоду (триває від двох тижнів і більше) дозволяє діагностувати глибоку депресію (або великий депресивний розлад) в тому випадку, якщо людина потерпає від кількох чи більше симптомів з переліку нижче (згідно DSM-5):

🔘 пригнічений настрій більшу частину дня, непереборний сум, роздратованість;
🔘 втрата інтересу до будь-якої діяльності (навіть тієї, що раніше приносила задоволення), брак інтересу до соціальної взаємодії;
🔘 зміна моделей харчування - недоїдання чи переїдання (зменшення чи збільшення маси тіла на більше, ніж на 5% за останній місяць);
🔘 зміна режиму сну (безсоння або надмірна сонливість);
🔘 відчуття втоми або втрати енергії, млявість;
🔘 почуття власної меншовартості, безпідставне почуття провини або власної нікчемності;
🔘 неспроможність зосереджуватися, концентруватися, ухвалювати рішення;
🔘 нав’язливі думки про смерть або суїцид.

⚪️ Окрім глибокої депресії, можлива діагностика інших її типів:

🔹 дистимія (симптоми глибокої депресії проявляються протягом двох років час від часу);
🔹 сезонний афективний розлад (симптоми проявляються в певну пору року: кінець осені-взимку найчастіше);
🔹 післяпологова депресія (трапляється іноді у жінок після народження дитини);

⚪️ і більш рідкісні типи:
🔹 психотична (додатково до симптомів глибокої депресії додаються галюцинації чи марення);
🔹 кататонічна (додатково до симптомів глибокоі депресіі людина втрачає рухливість на тривалий час або використовує дивну чи агресивну манеру рухатися;
🔹 меланхолійна (характеризується виразною втратою задоволення й інтересу до багатьох видів діяльності або загалом до будь-якої діяльності);
🔹 атипова (людина потерпає від багатьох симптомів глибокоі депресіі, але в недостатній кількості для діагностування).

📄 Опитувальники, наприклад, PHQ-9 чи Шкала депресії Бека, можуть дати певні орієнтири у своєму стані, якщо ви впізнаєте себе у деяких симптомах. ‼️ Але закликаємо утриматися від самодіагностики та самолікування і звернутися до сімейного лікаря чи лікаря-психіатра. Депресивний епізод може бути і частиною інших захворювань, саме тому важливо правильно його діагностувати і отримати відповідну допомогу.


Немає коментарів:

Дописати коментар