ВПРАВА НА МОТИВАЦІЮ
Авторка — Олена Реуцька
Буває так, що нічого не хочеться робити, немає бажань, повний занепад сил, докладаєш зусилля, а результатів мінімум... Загалом треба якось виходити із ситуації, щось міняти. Пропонуємо, як це можна зробити.
Візьміть аркуш паперу та ручку / простий олівець, розділіть аркуш на три колонки, зверху над колонками напишіть:
— Хочу ⭐️
— Можу 💪
— Треба 🙌
⭐️ У стовпчику «Хочу» напишіть свої бажання. Будь-які, які спадають вам на думку: «хочу морозиво», «хочу червону машину», «хочу поміняти роботу»… вигадуйте, бажайте, обмежень немає. Звертайте увагу на почуття, відчуття, думки: чи відчуваєте ви напругу, опір або, навпаки, пожвавлення та ентузіазм під час написання.
💪 У колонці «Можу» напишіть вміння та навички, які ви маєте, будь-які: «я класні роблю торти», «легко можу домовитися про знижки», «вмію слухати»… Чи відчуваєте ви збентеження або гордість, коли пишете про свої вміння? Це те, як ви бачите свої здібності (підтримувальні установки або блокувальні).
🙌 У колонці «Треба» виписуються фрази-відповідальність: «треба бути дбайливим батьком», «треба приготувати вечерю», «вчасно написати звіт»… Також відзначайте свої відчуття.
❗️Написали? А тепер читаємо, аналізуємо і дивимося, що із цього вийде. Отже:
У якій колонці найдовший перелік? Ця сфера зараз переважає у ваших пріоритетах, і сюди ви вкладаєте максимальний ресурс, те, що допомагає вам діяти.
⭐️ Колонка «Хочу» — сфера ваших потреб, те, що надихає, мотивує та наповнює наше життя сенсом. Якщо список вийшов зовсім маленький, і під час написання ви відчували дискомфорт, то у вас є внутрішні заборони, негативні установки щодо деяких бажань. Це може бути пов'язане з минулим негативним досвідом.
Дозвольте собі хотіти! А деякі ваші бажання можуть виконуватися одразу, тому реалізуйте їх, і це залежить тільки від вас: хочете їсти – їжте! Хилить на сон — лягайте в ліжко спати.
💪 Колонка «Можу» — ваші здібності, вміння, ресурси. Це ваші сильні сторони, які допомагають вам адаптуватися в різних ситуаціях та досягати наміченого. Це стовпчик реалізації себе.
Список умінь найменший? Чи викликає змішані почуття (сум, досаду, вину…)? Можливо, ви багато займаєтеся нецікавою особисто для вас справою. Або ви робите багато того, що вважається корисним, але насправді не відповідає вашій натурі, або ви дуже орієнтовані на те, щоб робити багато для інших, забуваючи про свої бажання, і виснажуєтесь від цього.
🙌 Колонка «Треба» — ваші зобов'язання та відповідальність, ваші соціальні ролі. Це образ особистості, яка орієнтована на зовнішні очікування, а не на внутрішні мотиви.
Найдовший список вийшов? Ви намагаєтеся відповідати якомусь досконалому образу (причому він тільки у вас у голові): ідеальних батька чи мами, ідеальних працівників/-ниць, але ігноруєте свої власні бажання.
Сумно й тужливо дивитися на список «треба»? Ви перевантажені відповідальністю. Адже можна делегувати частину надлишкових завдань комусь; розставити пріоритети; можливо, від чогось повністю відмовитись. Зверніть увагу на свій стан і бажання. І у вашому житті з'явиться більше часу для того, що для вас справді має сенс.
❤️ Не всі правила, установки, нав'язані вам, які ви прийняли як належне, відповідають вашому усвідомленому вибору. Подивіться на співвідношення бажань, умінь та зобов'язань у своїх списках. Виникає бажання щось викреслити чи додати? Зробіть це! І реальні зміни у вашому житті не змусять на себе довго чекати.
Немає коментарів:
Дописати коментар