💭 «Тільки те, що особисто в тебе емоційний діапазон, як у чайної ложечки, ще не означає, що всі такі самі»
Герміона Грейнджер, персонажка романів Дж. К. Ролінґ про Гаррі Поттера.Цікаво про емоції
Скільки емоцій у нашому житті ми можемо відчувати: п’ять, п’ятдесят чи понад сто? У науковій спільноті вважають, що існує шість базових емоцій: радість, страх, смуток, подив, відраза, гнів. Усі решта емоцій походять від них. Звісно, таких похідних емоцій багато. Іноді нам самим важко описати словами емоцію, яку відчуваємо в той чи інший період життя.
❗️Не так просто відрізняти одну емоцію від іншої, зрозуміти, де закінчилася одна, а де вже розпочалася інша. Емоції мають різний рівень інтенсивності, адже можна почуватися дуже щасливим/-ою, розчарованим/-ою або відчувати лише легке розчарування та трішечки щастя. Понад те, на думку психологині Джил Хессон, ми також можемо відчувати більш ніж одну емоцію за раз: одночасно нервувати та відчувати радісне збудження, засмучуватися й мати радісне полегшення. І це все дає новий вимір складному аспекту наших емоцій.
📌 Професійний оратор Ларрі Вінгет подає іншу класифікацію емоцій, виділяючи чотири основні: людина буває розлючена, засмучена, радісна й налякана. Психолог та викладач Роберт Плутчик розробив колесо емоцій як спосіб зрозуміти, як емоції взаємопов’язані. Його колесо складається із восьми базових, первинних, та восьми «просунутих» емоцій.
Яка б не існувала класифікація емоцій, важливо розуміти, що вони є тим шляхом, яким розум та тіло спілкуються з вами. І потрібно розвивати в собі здатність пояснити свої емоції.
1️⃣ Тренуйтеся добирати правильні слова для вираження своїх емоцій. Зауважуйте свої емоції й називайте їх. Здатність визначати емоції та давати їм точну назву допоможе вам легше їх розуміти, передбачати та керувати своїми почуттями та поведінковими реакціями — як своїми, так і інших людей. Зауважуйте, як почуваєтеся в різних ситуаціях. Проговорюйте емоцію іншої людини / дитини, яка почувається погано. Наприклад, скажіть «Я розумію, що ти сумуєш / злишся…».
2️⃣ Давайте собі час, щоб усвідомити емоцію. Бувають ситуації, коли ви можете бути непевні того, як саме почуваєтеся зараз. Поміркуйте хвилинку про це. Дайте собі час, щоби задіяти аналітичну частину мозку й усвідомити, які саме емоції та почуття викликає у вас та чи інша конкретна ситуація.
3️⃣ Розбудовуйте свій емоційний словник. Розвиток словникового запасу назв різних емоцій та почуттів може допомогти вам краще висловлювати емоції. Створіть свій власний емоційний словник, намалюйте й опишіть відомі вам емоції.
4️⃣ Стережіться ситуацій, які роблять вас вразливими для спрацювання емоційних тригерів, що можуть спровокувати ризиковані емоції. Наперед прораховуйте усі свої можливі реакції на певні ситуації, щоб не потонути у хвилі емоцій.
5️⃣ Тренуйте свою здатність обирати свою власну реакцію на певну ситуацію. Лише усвідомивши свою емоцію, ми можемо змінити свою поведінку.
А ще пам’ятайте про стратегії миттєвої допомоги, рефлексійні практики чи релаксаційні вправи, які теж допоможуть впоратися зі своїми емоціями.
Бажаємо вам, щоб ваші емоції, наче родзинки в пирозі, додавали у ваше життя вишуканості й смаку. 💚
Немає коментарів:
Дописати коментар