Ненасильницька комунікація: що це і як її застосовувати?
Ненасильницька комунікація - всесвітньо відомий метод американського доктора Маршалла Розенберга, який дозволяє чуйно та емпатійно досягти порозуміння з іншим. Це - альтернатива реактивним різким взаємодіям.
➡️ Мета ненасильницької комунікаціі - створювати і підтримувати таку якість стосунків, при якій враховані потреби кожної сторони. Це стає можливим, якщо людина:
🧩 постійно турбується про себе і власні потреби;
🧩 уникає в комунікації оцінок, критики, звинувачень;
🧩 апелює до фактів, а не припущень;
🧩 звертає увагу на свої почуття і разом з тим - на почуття та потреби іншого/ої;
🧩 готова співчутливо та емпатійно ставитися до іншого/ої.
💭 За словами Маршалла Розенберга: «кожна критика - це трагічний вираз незадоволеної потреби». Саме тому шлях до іншого/ої - це зрозуміти, яка його/її потреба актуалізується в момент комунікації, чи можна її задовільнити у межах власних можливостей та потреб, і саме таким шляхом організувати контакт.
Провідною думкою ненасильницької комунікаціі є те, що нема конфліктів на рівні потреб: усі складні ситуації можна вирішити посередництвом створення нових способів вирішення проблем. Саме тому життя без насильства - можливе, причому на різних рівнях: особистісному, міжособистісному, соціальному.
❓ Як же це відбувається?
Формула ненасильницької комунікації має такі послідовні компоненти:
🟢 Тут і зараз: що відбувається в мені?
Без критики і вимог дай собі відповідь на це питання.
🟢 Що відбувається в комунікаціі з іншим?
Тобто, мої спостереження можуть бути в такому форматі: я помічаю, я бачу, я чую…
🟢 Як мені з цим?
Я відчуваю … (тут слушний момент усвідомити власні почуття).
🟢 Чим це було спричинено?
Мої почуття повідомляють мені про такі потреби зараз …
🟢 Чого я хочу?
Якщо я обираю цим поділитися з іншим, моє прохання може бути … (це прохання рекомендовано формувати з повагою до себе та людей навколо).
🟢 Які в іншого/ої зараз можуть бути почуття і потреби?
Я можу прийняти тебе з емпатією. Мені не обов’язково погоджуватися з тобою, але я можу поважати твої потреби і шукати спосіб, щоб нам обом було добре.
💭 У скороченій версії повідомлення може звучати так: «Коли я чую/бачу/думаю про… я відчуваю.. (ідентифікуй почуття), тому що для мене важливо/і мені б хотілося (знайди, про яку потребу повідомляють твої почуття)». Це може бути як задоволена, так і незадоволена потреба. І при цьому важливо приймати від іншого/ої будь-яку відповідь, у жодному разі не оцінювати почуття та потреби, бо всі вони мають право на існування.
Немає коментарів:
Дописати коментар