Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

понеділок, 18 вересня 2023 р.

МЕТОДИЧНА СКАРБНИЧКА

 


🌳🏘️ Методика «ЧАРІВНА КРАЇНА ПОЧУТТІВ»🏘️🌲


✴️Методика дозволяє не тільки продіагностувати емоційну сферу, визначити актуальний емоційний стан, а й є корекційною технікою спрямованою на викид негативних емоційних станів, розкриття ресурсу особистості, розвиток саморегуляції, формування вміння висловлювати свої думки, розвиток фантазії та уяви.


🌿Перед дитиною психолог розкладає вісім олівців 🔴🟡🔵🟢🟣🟤🔘⚫️ і бланк методики. 


🔹ІНСТРУКЦІЯ1️⃣ 

«Далеко-далеко, а можливо, і близько, є чарівна країна, і живуть в ній почуття: Радість, Задоволення, Страх, Провина, Образа, Сум, Злість і Інтерес. Живуть вони в маленьких кольорових будиночках. Причому кожне почуття живе в будиночку певного кольору. Якесь почуття живе в червоному будиночку, якесь в синьому, якесь в чорному, якесь в зеленому. Кожен день, як тільки встає сонце, жителі чарівної країни займаються своїми справами. Але одного разу трапилася біда. На країну налетів страшний ураган. Пориви вітру були настільки сильними, що зривали дахи з будинків і ламали гілки дерев. Жителі встигли сховатися, але будиночки врятувати не вдалося. І ось ураган закінчився, вітер стих. Жителі вийшли з укриттів і побачили свої будиночки зруйнованими. Звичайно, вони були дуже засмучені, але сльозами, як відомо, горю не допоможеш. Взявши необхідні інструменти, жителі незабаром відновили свої будиночки. Будь ласка, допоможи жителям намалюй і розфарбуй будиночки. Таким чином, дітям пропонується попрацювати з першої колонкою-де написано слово «Будиночки». 


🔹ІНСТРУКЦІЯ2️⃣ 

«Дякую тобі від імені всіх жителів. Ти відновив країну. Справжній чарівник! Але справа в тому, що під час урагану жителі були так налякані, що зовсім забули, в будиночку якого кольору жив кожен з них. Будь ласка, допоможи кожному жителю знайти свій будиночок. Підкресли назву почуття кольором, який відповідає кольору будиночка або проведи стежку  відповідного кольору від назви до його будиночка». Тут психолог пропонує дитині попрацювати з другою колонкою, в якій перераховані назви почуттів. В результаті ми дізнаємося, з яким кольором асоціюється у дитини певне почуття. 


🔹ІНСТРУКЦІЯ3️⃣ 

«Дякую! Ти не тільки відновив країну, а й допоміг жителям знайти свої будиночки. Тепер їм добре, адже дуже важливо знати, де твій будинок. Але як же ми будемо подорожувати по цій країні без карти? Адже кожна країна має свою територію і межі. Територія країни наноситься на карту. Подивися ось карта країни почуттів (ведучий показує силует людини). Але вона порожня. Після відновлення країни карта ще не виправлена. Тільки ти, як людина, що відновила країну, можеш розфарбувати карту. Для цього візьми, будь ласка, свої чарівні олівці. Вони вже допомогли тобі відновити країну, тепер допоможуть і розфарбувати карту». Якщо, розглядаючи карту країни, дитина скаже, що це людина, можна пояснити їй, що на карті обрис різних країн може бути схоже на що завгодно. Наприклад, обрис Італії схожий на чобіт (при цьому добре мати під рукою атлас і підкріпити свої слова зображенням).


✅ При обробці результатів важливо звертати увагу на наступне:


✔️На те, чи всі кольори були задіяні при розфарбовуванні будиночків. 


✔️На адекватність підбору кольору при «заселенні» почуттів в будиночки. Наприклад, неадекватним може вважатися відповідність «радості» і «задоволення» чорному, коричневому або сірому кольорам. Однак даний вибір є діагностичним. 


✔️На розподіл кольорів, що позначають почуття всередині силуету людини. 


✔️Доцільно символічно розділити силует на 5 зон: 

🔹голова і шия (символізують ментальну діяльність);

🔹тулуб до лінії талії, виключаючи руки (символізують емоційну діяльність); 

🔹руки до плечей (символізують комунікативні функції); 

🔹тазостегнова область (символізує область творчих переживань); 

🔹ноги (символізують почуття «опори», впевненість; а також можливість «заземлення» негативних переживань).   


🧐Досліджуючи «карту», ми дізнаємося, які почуття «живуть» в різних частинах тіла. Наприклад, почуття, що живуть в голові», фарбують думки. Якщо в голові «живе» страх, напевно, здійснювати розумову діяльність буде непросто. В руках «живуть» почуття, які відчуваються в контактах з оточуючими. В ногах знаходяться почуття, які дають людині психологічну впевненість, або ж (якщо в ногах оселилися «негативні» почуття) людина має прагнення «заземлитися», позбутися від них.


Автори: Т. Грабенко, Т.Д. Зінкевич Євстигнєєва.







Немає коментарів:

Дописати коментар