Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

вівторок, 24 жовтня 2023 р.

ПСИХОЕДУКАЦІЯ

Психологія підлітка: як влаштований мозок підлітка



📝 Бути підлітком - це справді унікальний досвід. Немає нічого подібного до дорослішання та пізнання навколишнього світу та свого місця в ньому. Це приголомшливий час, коли життя сповнене змін.

📝 Настрої та погляди підлітків можуть бентежити та дратувати друзів і родину. Це час, коли підлітки усвідомлюють, що означає бути дорослим і чого від них очікує суспільство, не кажучи вже про їхню сім’ю та однолітків.

 📝Для багатьох підлітків їхній вік — це перший випадок, коли вони стикаються зі складними проблемами та приймають рішення, які можуть мати значні наслідки. Незважаючи на те, що вони думають, буцімто готові до дорослого життя, більшість підлітків все ще намагаються знайти місце для речей, які вони любили в дитинстві, чи то хобі, чи команда, чи друг.
Намагаючись зрозуміти, через що проходять підлітки, важливо мати на увазі, що підлітковий мозок є унікальним на цьому етапі розвитку. На щастя, підліткова психологія пройшла довгий шлях, щоб дати нам зрозуміти, що відбувається з нашим мозком у підлітковому віці.

🧠 Мозок підлітків працює інакше, ніж мозок дорослих.

📌Стосунки між батьками та дитиною та стосунки з іншими авторитетними особами часто суперечать переконанням підлітків. Вони розчаровані своїми способами міркування та розумінням відповідальності. 
📌Мозок підлітка складний, тому дуже важливо розуміти, що вони відчувають, коли дорослішають.
📌В мозку підлітків емоційна частина мозку та частина, яка приймає рішення, не обов'язково діють з однаковою швидкістю.
У результаті деякі види поведінки стають більш поширеними у підлітків:

✅Імпульсивність;
✅Нерозуміння соціальних і емоційних сигналів;
✅Участь у прийнятті ризикованих або небезпечних рішень.
 
🤔Така поведінка спричинена всіма змінами та розвитком організму підлітка. 

📕Когнітивний розвиток.

Підлітковий вік змінює спосіб мислення. У цей період когнітивного розвитку підлітки вчаться абстрактно мислити та брати участь у складних міркуваннях. Ви побачите ці зміни в тому, як вони вивчають математику та природничі науки та вивчають більш абстрактні поняття, як-от щастя та кохання.
Одним із очікуваних результатів цього етапу когнітивного розвитку є те, як підлітки залучаються до поведінки підвищеного ризику. Вони перевіряють свою здатність оцінювати ситуації та самостійно приймати рішення, результати яких неминуче будуть різними.
У ранньому підлітковому віці ви побачите, як підлітки починають тестувати абстрактні міркування вдома та в школі. У середньому підлітковому віці підлітки виокремлюють думку про своє майбутнє, але мають проблеми з підключенням до рішень, які вони приймають у сьогоденні.
У пізньому підлітковому віці ці молоді дорослі думають не лише про рішення та своє майбутнє, а й про те, як інші системи, такі як держава і суспільство, також впливають на їх життя.

📕Емоційний розвиток.

Стосунки між батьками та дитиною стають все складнішими в підлітковому віці. У багатьох ситуаціях стосунки між молодими людьми та їхніми батьками покращуються в пізньому підлітковому віці. Тим часом вони покладаються на емоційну підтримку друзів.
Батьки, як правило, хвилюються, коли підлітки відриваються від сім’ї в ранньому підлітковому віці. Це звичайне й очікуване явище, оскільки підлітки працюють над тим, щоб розвинути самосвідомість і створити свою ідентичність у контексті свого великого світу. З’являється потреба в приватному житті, до чого батьки повинні бути готові.
Підвищення самосвідомості також може призвести до посилення самокритики. У цей час багато підлітків дуже жорстко ставляться до себе, особливо до своєї зовнішності. 
У пізньому підлітковому віці молоді люди починають контролювати свої емоції. Вони мають сильнішу самосвідомість, ніж будь-коли раніше, і з більшою ймовірністю досліджуватимуть різні сфери своєї ідентичності. Оскільки емоції в цей час дуже хаотичні, підліткова психологія досліджує, як керувати підлітками та їхнім емоційним розвитком.

👪Батьки, вчителі та інші дорослі, яким довіряють, можуть допомогти підліткам пройти через зміни підліткового віку.

📝Якщо поглянути на загальну картину, то підлітки досить часто балансують. Вони намагаються контролювати свій фізичний розвиток, психічне здоров’я та багато іншого. Вони можуть бути вимогливими, а також  неохоче просити про щось, ніби «розриваючись» між дитинством і дорослістю.

💼Підліткова психологія є чудовою темою для батьків підлітків, оскільки вона стосується проблем, які можуть вплинути на дітей, коли вони рухаються у доросле життя. 
Деякі з важливих моментів, з якими стикаються підлітки:  утвердження незалежності, дослідження сексуальності, цікавість до речовин і налагодження стосунків з однолітками.
Багатьом підліткам корисно відвідати психолога. Психологи можуть допомогти їм вирішити ці складні проблеми, не боячись негативної реакції з боку батьків чи опікунів. Вони можуть навчитися позитивних способів вирішення своїх проблем від неупередженої сторони.

📕Сексуальність.

Статевий розвиток підлітка такий же складний, як і будь-яка інша сфера цього віку. Переходячи від стану дитинства до дорослого, підлітки повинні розуміти фізичний розвиток, через який вони проходять. Вони також повинні навчитися захищати та шанувати своє тіло, вирішуючи, що вони є, а що ні.
Підлітки також відкривають свою сексуальну ідентичність і дізнаються, як виглядають здорові сексуальні стосунки. Більше половини підлітків стають сексуально активними до 18 років. Тим не менш, підлітки повинні розвивати сексуальне розуміння, кордони та усвідомлення незалежно від того, чи вирішать вони брати участь у сексуальній активності.
Їм також потрібно навчитися навичкам стосунків, які принесуть їм користь у сексуальних чи романтичних починаннях і в усіх інших стосунках, які вони матимуть у дорослому віці.

📕Вживання наркотиків.

Підлітковий вік - час для експериментів. Однією з найбільш значних навантажень на стосунки батьків і дітей у підлітковому віці є ставлення до вживання наркотиків і алкоголю.
Підлітки повинні розуміти реальні наслідки вживання наркотиків, тому корисно і потрібно використовувати цей час для впровадження наркологічної освіти. Останні дослідження показали, що програми профілактики вживання наркотиків, які не дають підліткам реалістичних зображень вживання наркотиків, можуть бути неефективними.
Істеричні попередження можуть викликати у підлітків відчуття, що з ними поводяться як з дітьми, які не розуміють світу. Підлітки мають усвідомлення, необхідне для того, щоб відрізнити реалістичні занепокоєння від спроб контролювати їх і своє соціальне життя. Тому батькам необхідно продумати свій підхід до боротьби зі вживанням алкоголю та наркотиків. Кращим рішенням буде відвідування психолога підлітком і родиною. 

📝Поширені проблеми психічного здоров’я, з якими можуть стикатися підлітки, включають:
📌Депресія;
📌Тривожні розлади;
📌Розлади настрою;
📌Апатія;
📌Відсутність мотивації;
📌Розлади харчування;
📌Дисморфічні розлади тіла;

💼Підлітковий вік — це перехідний період, коли підлітки стикаються з фізичним розвитком, проблемами психічного здоров’я, борються з контролем імпульсів та іншими формами поведінки тощо. Батьки повинні допомогти своїм дітям у цей життєвий період, але вони не завжди найкращі люди для цього.

🟢Найкраще, що можуть зробити батьки, які турбуються про своїх підлітків, це вивчати підліткову психологію та підтримати свого підлітка можливістю відвідувати #психолога. Отримуючи #співчуття, #підтримку без засуджень, підліток може багато чого пропрацювати та дізнатися про себе більше. Отримати необхідні «інструменти» для позитивного переходу у доросле життя зі здоровим розумом і серцем.
#психолог_онлайн

Немає коментарів:

Дописати коментар