Дайте дитині звичайний аркуш паперу, складений навпіл, чотири кольорових олівці — чорний, коричневий, червоний і синій. Перша сторінка залишається чистою, тут після проведення роботи записуються необхідні відомості про дитину. На другій, третій і четвертій сторінках у вертикальному положенні зверху великими буквами напишіть назву кожного малюнка — відповідно: «Поганий хлопчик/ дівчинка» (залежно від статі дитини), «Гарний хлопчик/дівчинка», «Я сам(а)».❗️Скажіть дитині: «Зараз ми з тобою будемо малювати. Спочатку ми намалюємо поганого хлопчика або погану дівчинку. Будемо ми його (її) малювати двома олівцями — коричневим і чорним. Чим гіршими є хлопчик або дівчинка, яких ти намалюєш, тим меншим повинен бути малюнок. Зовсім поганий займатиме дуже мало місця. Але однаково повинно бути зрозумілим, що це — зображення людини».
Після того, як дитина завершила малювати, дайте наступну інструкцію: «А тепер ми намалюємо гарного хлопчика або гарну дівчинку. Малювати ми їх будемо червоним і синім олівцем. І чим кращими є дівчинка або хлопчик, тим більшим повинен бути малюнок. Дуже гарний буде розташований на всьому аркуші».
Перед третім малюнком дайте таку інструкцію: «На цьому аркуші намалюй себе. Себе ти можеш намалювати всіма чотирма олівцями».
❗️Оцінювання результатів
Аналіз «автопортрета»: наявність всіх основних деталей, повнота зображення, кількість додаткових деталей, старанність їхнього промальовування, «забарвленість», статичність малюнка або наявність фігурки в русі, малюнок «себе у якому-небудь сюжеті-грі» тощо.
1️⃣. Вихідна кількість балів - 10. За відсутність якої-небудь деталі з основних знімається 1 бал. За кожну додаткову деталь, «забарвленість», наявність сюжету або руху нараховується 1 бал. Чим більшою є кількість балів, тим позитивнішим є ставлення до малюнка, тобто до себе (норма 11-15 балів). Навпаки, відсутність необхідних деталей свідчить про негативне або конфліктне ставлення.
2️⃣. Зіставлення «автопортрета» з малюнком «гарного» і «поганого» однолітків за параметрами:
✅️ розмір «автопортрета» (приблизно збігається з «гарним» — нараховується 1 бал, є набагато більшим - 2 бали, збігається з «поганим» - мінус 1 бал, є набагато меншим - мінус 2 бали, є меншим за «гарного», але більшим за «поганого» - 0,5 бала);
✅️ кольори, використані в «автопортреті» (більша кількість синього і червоного кольорів - 1 бал, більше чорного і коричневого кольорів - мінус 1 бал, кольорів приблизно нарівно - 0 балів);
✅️ повторення на «автопортреті» деталей малюнків «гарного» або «поганого» (одяг, головний убір, іграшки, квіти, рогатка тощо). Загальна кількість у цілому більше збігається з «гарною» дитиною - нараховується 1 бал, збіг повний - 2 бали. Загальна кількість більше збігається з «поганою» дитиною - мінус 1 бал, збіг повний - мінус 2 бали. Тих та інших приблизно нарівно - 0 балів;
✅️ загальне враження про подібність «автопортрета» до малюнка «гарного» - 1 бал, до малюнка «поганого» - мінус 1 бал.
Кількість набраних балів: 3-5 балів - адекватне позитивне ставлення до себе, більше - завищена самооцінка, менше - занижена самооцінка, негативний результат (0 і менше) - негативне ставлення до себе, можливо, повне неприйняття себе.
3️⃣. Розташування «автопортрета» на аркуші. Зображення малюнка внизу сторінки - мінус 1 бал, якщо до цього і фігурка зображується маленькою - мінус 2 бали. Таке розташування свідчить про депресивний стан дитини, наявність в неї почуття неповноцінності. Найбільш несприятливим є розташування фігурки в нижніх кутах аркуша, а також те, що вона зображена в профіль (яка нібито прагне «втекти» з аркуша) - мінус 3 бали.
Малюнок розташований у центрі аркуша або дещо вище - 1 бал, малюнок є дуже великим, займає практично весь аркуш - 2 бали, додатково до останнього ще й розташований анфас (обличчям до нас) - 3 бали.
Немає коментарів:
Дописати коментар