Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

неділя, 26 листопада 2023 р.

ДІАГНОСТИКА


 

Дайте дитині звичайний аркуш паперу, складений навпіл, чо­тири кольорових олівці — чорний, коричневий, червоний і синій. Перша сторінка залишається чистою, тут після проведення роботи записуються необхідні відомості про дитину. На другій, третій і чет­вертій сторінках у вертикальному положенні зверху великими буквами напишіть назву кожного малюнка — відповідно: «Поганий хлопчик/ дівчинка» (залежно від статі дитини), «Гарний хлопчик/дівчинка», «Я сам(а)».❗️Скажіть дитині: «Зараз ми з тобою будемо малювати. Спочатку ми намалюємо поганого хлопчика або погану дівчинку. Будемо ми його (її) малювати двома олівцями — коричневим і чорним. Чим гіршими є хлопчик або дівчинка, яких ти намалюєш, тим меншим повинен бути малюнок. Зовсім поганий займатиме дуже мало місця. Але однаково повинно бути зрозумілим, що це — зображення людини».

Після того, як дитина завершила малювати, дайте наступну інс­трукцію: «А тепер ми намалюємо гарного хлопчика або гарну дівчинку. Малювати ми їх будемо червоним і синім олівцем. І чим кращими є дівчинка або хлопчик, тим більшим повинен бути малюнок. Дуже гарний буде розташований на всьому аркуші».

Перед третім малюнком дайте таку інструкцію: «На цьому аркуші намалюй себе. Себе ти можеш намалювати всіма чотирма олівцями».


❗️Оцінювання результатів


Аналіз «автопортрета»: наявність всіх основних деталей, повнота зображення, кількість додаткових деталей, старанність їхнього прома­льовування, «забарвленість», статичність малюнка або наявність фігурки в русі, малюнок «себе у якому-небудь сюжеті-грі» тощо.


1️⃣. Вихідна кількість балів - 10. За відсутність якої-небудь деталі з основ­них знімається 1 бал. За кожну додаткову деталь, «забарвленість», наявність сюжету або руху нараховується 1 бал. Чим більшою є кількість балів, тим позитивнішим є ставлення до малюнка, тобто до себе (норма 11-15 балів). Навпаки, відсутність необхідних деталей свідчить про негативне або конфліктне ставлення.

2️⃣. Зіставлення «автопортрета» з малюнком «гарного» і «поганого» однолітків за параметрами:

✅️ розмір «автопортрета» (приблизно збігається з «гарним» — нарахо­вується 1 бал, є набагато більшим - 2 бали, збігається з «поганим» - мінус 1 бал, є набагато меншим - мінус 2 бали, є меншим за «гар­ного», але більшим за «поганого» - 0,5 бала);

✅️ кольори, використані в «автопортреті» (більша кількість синього і чер­воного кольорів - 1 бал, більше чорного і коричневого кольорів - мінус 1 бал, кольорів приблизно нарівно - 0 балів);

✅️ повторення на «автопортреті» деталей малюнків «гарного» або «по­ганого» (одяг, головний убір, іграшки, квіти, рогатка тощо). За­гальна кількість у цілому більше збігається з «гарною» дитиною - нараховується 1 бал, збіг повний - 2 бали. Загальна кількість більше збігається з «поганою» дитиною - мінус 1 бал, збіг повний - мінус 2 бали. Тих та інших приблизно нарівно - 0 балів;

✅️ загальне враження про подібність «автопортрета» до малюнка «гар­ного» - 1 бал, до малюнка «поганого» - мінус 1 бал.

Кількість набраних балів: 3-5 балів - адекватне позитивне став­лення до себе, більше - завищена самооцінка, менше - занижена самооцінка, негативний результат (0 і менше) - негативне ставлення до себе, можливо, повне неприйняття себе.

3️⃣. Розташування «автопортрета» на аркуші. Зображення малюнка внизу сторінки - мінус 1 бал, якщо до цього і фігурка зображується маленькою - мінус 2 бали. Таке розташування свідчить про депресивний стан дитини, наявність в неї почуття неповноцінності. Найбільш несприятливим є розташування фігурки в нижніх кутах аркуша, а також те, що вона зображена в профіль (яка нібито прагне «втекти» з аркуша) - мінус 3 бали.

Малюнок розташований у центрі аркуша або дещо вище - 1 бал, малюнок є дуже великим, займає практично весь аркуш - 2 бали, до­датково до останнього ще й розташований анфас (обличчям до нас) - 3 бали.

Немає коментарів:

Дописати коментар