Посттравматичне зростання
Війна - це «королева хаосу». Вона несе із собою безліч руйнувань і травмуючого досвіду. Водночас постає питання:
❓ А чи може бути щось хороше після травми? Що ми можемо зробити для себе, щоб з гідністю й користю для себе пройти крізь випробування війни?
👤 Річард Тедескі, психолог, разом з Лоуренсом Калхуном у 1995 році ввів термін «посттравматичне зростання». Це психологічне явище, яке відображає позитивні зміни у людини, що відбуваються після травматичного досвіду.
⭕️ Після того, як людина пережила травматичні події, її життя зазвичай переповнює стрес, печаль та невизначеність. Однак для багатьох ці випробування можуть стати каталізатором для особистісного зростання. Це і є «посттравматичне зростання». Воно не означає відсутність болю або страждань. Натомість, це процес, що дозволяє людині знайти сенс у травматичному досвіді та використати його для покращення свого життя.
👉 Виділяють пʼять аспектів посттравматичного зростання:
💪🏻 Особиста сила: після травматичних подій люди можуть виявити в собі новий рівень внутрішньої сили, яка допомагає їм долати труднощі та боротись із перешкодами:
❓ Які нові або раніше невідомі риси твоєї особистості з'явилися/посилилися після травматичного досвіду?
🍃 Цінність кожного дня життя: травма може допомогти людині зрозуміти цінність простих речей. Людина може почати більше цінувати та насолоджуватися моментами життя, які раніше були для неї звичайними:
❓Які зміни відбулись в твоєму сприйнятті кожного дня? Що ти став/ла цінувати більше? А що, навпаки, втратило значення?
💫 Нові перспективи: можливо, є щось, що людина не зможе більше робити через травму, але можуть зʼявитися нові можливості чи перспективи, про які вона раніше й не підозрювала.
Травма може змінити погляди та переконання людини. Внаслідок цього вона може почати оцінювати своє життя по-іншому та приймати якісно нові рішення:
❓Які аспекти життя отримали новий сенс або стали важливішими для тебе після травми?
🫂 Покращення відносин: після травматичного досвіду деякі люди стають більш емпатичними та здатними співчувати. Це може призвести до глибших відносин з близькими або знаходження нових зв'язків з іншими людьми:
❓ Як змінились твої відносини з близькими людьми після травматичного досвіду?
☘️ Духовний розвиток: травма може спонукати до пошуку глибшого сенсу життя. Перед людиною постають запитання:
❓Хто я в цьому новому світі? Який/яка я? Що стає для мене важливим? Які мої теперішні цінностні орієнтири, які допомагають рухатись далі?
Посттравматичне зростання - це індивідуальний процес. Не кожен, хто пережив травму, пройде його у тому ж обсязі чи з такими самими змінами.
Однак, шлях до зростання майже для всіх включає: усвідомлення болю, пошук підтримки від інших людей та відведення часу для власного відновлення.
💬 Річард Тедескі зазначає: «Якщо вам доводиться переживати страждання, терор і жах війни, це не означає, що ви поламані чи з вами щось не так.
Так, це важко.
Ви страждаєте.
Але це страждання має сенс. І це не означає, що повнота вашого життя втрачена, навіть якщо жах війни зачепив вас. У вас є щось більше, ніж це…
Так, це в певному сенсі боротьба і змагання. І це те, що називається «Змагатись гідно!»
Немає коментарів:
Дописати коментар