Ментальне здоров’я
Згідно з визначенням ВООЗ, ментальне здоров'я — це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя.
Тобто психічне здоров’я включає наше емоційне, психологічне та соціальне благополуччя. Стан психічного здоров’я впливає на те, як ми думаємо, відчуваємо та діємо. Це також допомагає визначити, як ми справляємося зі стресом, ставимося до інших і робимо здоровий вибір.
В мирні часи стан здоров’я був чомусь під питанням, оскільки навантаження і вигорання робили своє, а нині під час війни - тим паче.
Адже на здатність досягати та створювати своє ментальне здоров’я впливає генетика, культуральний (чи прийнято взагалі в нашій культурі було звертати увагу на емоції та їх значення?) та соціологічний простір (чи підтримувалось в оточенні піклування про кордони один одного та турботу про внутрішній стан), рівень психоедукації, зовнішні стресові чинники та персональні історичні стресові події.
Як бачимо досягти ментального здоров’я з урахуванням всіх складових не просто.
З метою досягнення достатнього рівня ментального здоров’я необхідно стратегічно:
- підвищувати рівень психоедукації щодо законів роботи нашої свідомості,
розвивати навички саморефлексії щодо свої патернів взаємодії, стратегій адаптації, своїх сильних сторін та обмежень;
- створювати екологічний соціальний простір для себе;
- досліджувати своє ресурсне коло і вміти його гнучко використовувати.
Поради щодо покращення вашого психічного благополуччя на щодня:
- постарайтеся розслабитися і зменшити стрес, дотримуючись інформаційної гігієни та практик відволікання, медитації.
- знайдіть способи вчитися та бути творчими (тобто віднайдіть справу яка вас буде захоплювати і приности відчуття задоволення, це може бути соціально корисне, а може персонально значиме).
- проводьте час на природі.
- спілкуйтеся з іншими (з того самого екологічного кола, уникайте токсичного спілкування).
- слідкуйте за своїм фізичним здоров'ям.
- спробуйте поліпшити свій сон (дотримуйтесь часових обмежень засинання, не сидіть до 1 ночі. Якщо є можливість дозволяйте собі денний сон хоч на півгодини).
- зосередьтеся на позитиві. Психічна стійкість — це набагато більше, ніж скреготіння зубами щоразу, коли стає важко. Спробуйте кожного дня, ввечері, проговорювати собі 3 приємні події за день.
- спробуйте щось нове, що може принести задоволення.
- зберігайте свою перспективу. Тобто зберігати образ майбутнього щодо того, що вам важливо і заради чого ви готові мужньо витримати всі випробування.
- знайдіть приклад для наслідування. Рольову модель того, хто вам імпонує.
Немає коментарів:
Дописати коментар