ЩЕ РАЗ ПРО КОНФЛІКТ
💭 Божевілля — робити те саме знову й знову і чекати при цьому різних результатів.
Альберт Ейнштейн
📚 Якщо запитати в людини, які асоціації в неї виникають на слово «конфлікт», то в більшості випадків реакція буде відверто негативна. Конфлікт асоціюється з непорозумінням, роздратуванням, сваркою, образою, стресом. Утім, це частина соціальної реальності, якої не можливо іноді уникнути.
Це неминуче явище в суспільстві, породжене унікальністю, неповторністю кожної людини, її системи поглядів, цінностей, інтересів. Але конфлікти бувають як деструктивні, так і конструктивні. Такі, що спонукають людей до розв’язання актуальних проблем з урахуванням інтересів іншої сторони. У результаті вдалого подолання конфлікту виникає згода, домовленість, більше порозуміння.
ℹ️ У конфліктології існують дві точки зору на природу конфліктів: ресурсна та ціннісна. «Ресурсна» базується на матеріалістичному розумінні конфлікту. Ідея: конфлікт завжди розгортається за суттєво значущі засоби життєдіяльності.
«Ціннісна» базується на системах цінностей, вірувань і переконань. Ідея: конфлікт виникає з причини несумісних принципів, поглядів на суспільний (родинний) устрій. Відповідно до цих точок зору в науковій спільноті конфлікти поділяють на такі типи:
📌 Конфлікти ресурсів.
Їх причиною їх є обмеженість ресурсів (економічних, матеріальних та ін.), що існує практично завжди. Саме у зв’язку з розподілом ресурсів і виникають суперечності.
📌 Конфлікти цілей.
Як правило, це позиційні конфлікти. Вони виникають, коли сторони, що виконують одне й те саме завдання, займають різні позиції, переслідують свої цілі.
📌 Конфлікти цінностей.
Спричиняють їх певні цінності різних індивідів та соціальних груп щодо значущих аспектів соціального життя.
📌 Конфлікти комунікацій.
Передумовою їх є або недостатня передача інформації, або її викривлення.
(🔗 Джерело: http://studies.in.ua/ru/sociologiya-lekcii/4468-tipologya-konflktv.html)
Кожна людина — неповторна індивідуальність зі своїм темпераментом (типом нервової системи), характером, інтересами тощо. Тож кожен по-різному поводиться в конфліктній ситуації. Учений Томас Кілман розробив цікаву методику-опитувальник для визначення стилю поведінки людини в конфлікті. Він виділив 5 основних стилів:
🔹 Конкуренція (суперництво).
Це так званий стиль «акула»: прагнення однієї сторони домогтися задоволення своїх інтересів на шкоду іншій.
🔹 Співробітництво (стиль «сова»):
вибір поведінки, стратегій, яка максимально відповідає інтересам обох сторін.
🔹 Компроміс (стиль «лисиця»):
вибір рішень, за якого кожна сторона щось виграє, але щось і втрачає.
🔹 Уникнення (стиль «черепашка»):
відхід від конфліктних ситуацій, від вирішення. Відсутня як кооперація, так і спроби досягнення власних цілей.
🔹 Пристосування («ведмежа»):
вибір поведінки однією стороною (учасником) конфлікту у вигляді принесення в жертву власних інтересів заради інтересів іншої сторони.
Знати, розуміти власний стиль поведінки в конфліктній ситуації — доволі важливо. Для цього охочі можуть пройти тест Томаса «Стиль поведінки в конфлікті» онлайн, отримати результати, поміркувати та зробити висновки.
(🔗 Джерело: https://osnova.com.ua/test-za-metodikoyu-k-tomasa-viznachennya-stilyu-povedinki-v-konfliktniy-situatsii/)
Немає коментарів:
Дописати коментар