Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

неділя, 26 червня 2022 р.

ПОРАДИ БАТЬКАМ

 

ЕМОЦІЙНИЙ РОЗВИТОК ДІТЕЙ 


💭 Від правильного виховання дітей залежить добробут усього народу.

Джон Локк


📚 Та, по-перше: хто ми такі, хто наші діти і чому ми «такі»? Людська дитина з’являється на світ як представник царства тварин.


🧠 Дитина народжується зі сформованим рептильним мозком, який відповідає за голод, спрагу, агресивність, терморегуляцію. І лише згодом, з подальшим розвитком мозку повноцінно розвивається емоційна сфера, інтелектуальна. 


⏰ Утім, лімбічна система, яка бере участь у регуляції емоцій, функцій внутрішніх органів, нюху, автоматичної регуляції, пам'яті, сну (неспання) ще недостатньо сформована. Вона продовжує змінюватися, розвиватися  і в підлітковому віці. Однак префронтальна кора ще не сформована. Але саме вона відповідає за ухвалення рішень, планування, розуміння себе і людей довкола, емпатію. Ця зона мозку остаточно формується в старшому підлітковому і юнацькому віці. І лише в дорослої людини всі функції мозку налагоджені, й вона здатна до самоконтролю, уміння концентруватися на головному, планувати свої дії. 


‼️ Та пам’ятаймо про головне: Людиною в повному сенсі, особистістю, «Людиною розумною» дитина може стати, розвинутися лише в соціумі. 


🤱🧑‍🍼Перші люди, з якими знайомиться, стикається малюк — це батьки. Для нього батьки — це ВСЕ! Цілий Всесвіт! І від того, як цей «Всесвіт» сприймає, розуміє, задовольняє її потреби, залежить  психо-фізичне благополуччя дитини.  Подальша доля новонародженої «зірочки» (дитинки!) залежить від гармонійної взаємодії із «Всесвітом» (батьками!). Від їхнього вміння підтримувати дитину, в тому числі допомагати їй зрозуміти світ емоцій: своїх та чужих.


🔎 Якщо говорити про емоційне виховання дітей, то хочеться нагадати про важливі батьківські навички: про  вміння контейнувати. «Контейнування» — це психологічний термін, від Contain (англ.) — вміщувати. Це правильне реагування на дитячі емоції. Це здатність залишатися спокійним під час бурі негативних дитячих емоцій. Здатність переймати їх на себе, навіть у себе, як би це не звучало дивно. 


🔐 Мотиваційна скринька для батьків: 


Бути «контейнером» — це означає:

✅ Прийняти емоції дитини. Так, вони є! Це нормально. Дитина має право на власні емоції та їх вираження. Перейняти емоції на себе, залишаючись при цьому максимально спокійними. Без дратівливості, обурення на дитину. Для цього дорослому/-ій потрібно заспокоїтися. Можна вдихнути-видихнути кілька разів.  Порахувати подумки до десяти. Головне, стримати свої негативні емоції, якщо вони виникли.

✅ Прийняти емоції дитини в себе: «переварити», зрозуміти, усвідомити, що це за емоції, почуття. Яка причина їх виникнення і прояву дитиною. Важливо пам'ятати про те, що нереалізовані потреби дитини — це причина емоційної бурі.

✅ Повернути дитині її емоцію в переробленому вигляді. Це означає пояснити дитині її емоційний стан, назвати (озвучити) її емоції, почуття та їх причину.

✅ Допомогти дитині впоратися з емоціями й узяти їх під контроль. 

Наприклад: малеча впала, упустила смачне морозиво і... голосно й обурено плаче. Мама (батько) без докорів в недбалості, неуважності чи коментарів «звідки у нього руки виросли», максимально спокійно говорить: «Ти впав/-ла. Ти упустив/-ла морозиво. Я розумію, що ти дуже засмучений/-а втратою. Я бачу, який ти сердитий / яка ти сердита. Я відчуваю, як ти злишся і засмучуєшся. Але ти можеш із цим впоратися. Ти можеш вдихнути і видихнути кілька разів, щоб заспокоїтися. Ти відчуєш, що тобі легше і спокійніше. Вдихни-видихни. Ти заспокоюєшся. Наступного разу ти акуратніше поводитимешся з морозивом. Ти розумник / розумниця. Я тебе люблю» ❤️

Немає коментарів:

Дописати коментар