Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

субота, 1 жовтня 2022 р.

ПСИХОЛОГ РАДИТЬ


 Як навчатися в період війни,

 коли настрій часто пригнічений, нічого не хочеться, турбує тривожність?


Багато хто із нас стикався з цим на старті війни, коли ми всі відчували себе неначе паралізованими, багато хто стикається з цим періодично досі.


Для початку давайте визначимо причини, чому так з точки зору нашої з вами природи.


Причина 1️⃣


Мозок людини 🧠 можна умовно розділити на три складові: 


🦎 мозок ящірки - найдревніша, найглибинніша частина - відповідає за найважливіші функції, як от дихання, реакція "бий або тікай";


🐈 мозок ссавця - умовно середня частина, в ній живуть емоції, набуті рефлекси;


🙋мозок людини (неокортекс) - верхня, звилиста частина мозку. Тут наша свідомість, короткотривала пам'ять, здатність аналізувати, уявляти, робити висновки і т.д.


Особливість роботи 🧠 наступна: 


якщо гіперактивується одна із внутрішніх частин, вона приглушує роботу тих, що над нею. 


Тому ми не здатні творчо мислити або створювати щось нове, в тому числі й навчатися, коли нам дуже страшно чи тривожно! Наприклад, як не можемо закип'ятити воду електрочайником, якщо є проблеми з електрикою в мережі.


✅ Вихід:


1) знайти свою особисту формулу нормалізації власних емоцій.


Є багато різноманітних технік для цього, про деякі із них ми вже говорили раніше. Якщо буде цікаво - додаватиму до них нові. Але потрібно пам'ятати, що якщо власноруч не справляєтеся, а відчуття тривоги систематичне, то просто цих технік буде замало - варто звернутися до професійного психотерапевта. Це дозволить підтягнути усі життєві сфери, не тільки процес навчання;


2) більше уваги приділяти спорту. Під час фізичної активності "згорають" гормони стресу, зокрема розчепляється кортизол, що є "паралізатором" творчого мислення та хорошого настрою в тому числі;


3) випрацювати режим сну та відпочинку;


4) знайти нове хоббі, змінити обстановку - це стимулюватиме активний синтез нових синаптичних зв'язків і таким чином активізуватиме неокортекс.


Причина 2️⃣


Змінилася ваша внутрішня позиція згідно піраміди потреб Маслоу (на картинці).


До прикладу: 


До війни Ви навчалися, так як у вас це була пізнавальна потреба (третя згори), а зараз ви живете не вдома, зникло відчуття безпеки та впевненості у завтрашньому дні (тобто ми опустилися до другого рівня знизу). Не задовольнивши нижні "поверхи", ми не відчуваємо потреби роботи над тими, що вище.


✅ Вихід:


Спробуйте знайти зв'язок між сьогоднішнім вашим положенням по піраміді і з причинами навчання.



                          Оксана Василевич


Немає коментарів:

Дописати коментар