Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

пʼятниця, 21 жовтня 2022 р.

ТРИМАЄМО СТРІЙ

 БАЗОВІ ПРАВИЛА

 ПСИХОЛОГІЧНОЇ СТІЙКОСТІ ПІД ЧАС ВІЙНИ


Триває вже восьмий місяць, як ми з вами знаходимося у напруженому або дуже напруженому стані. Ситуація в країні стала справжнім випробуванням на міцність нашої життєстійкості та стресостійкості. Водночас, за даними опитувань українці демонструють хороший рівень життєстійкості – за шкалою від 1 до 5 оцінюють його на 3.9.

Давайте розбиратися, які є основні складові життєстійкості та визначимо базові правила психологічної стійкості.

Складовими індексу життєстійкості кожної людини є підтримка фізичного здоров’я та турбота про його психологічну складову. Психологічна життєстійкість пов’язана з інтересом до життя, відчуттям себе корисним, здатністю приймати рішення, наявністю планів на майбутнє та відсутністю жалю за минулим. Життєстійкість ускладнюється, набуває сили, коли людина долає перешкоди, набуває досвіду, навчається не пасувати перед випробуваннями, не ховатися від страждань. То ж як складно чи важко нам зараз не є – ми набуваємо міцнішої життєстійкості. 

А тепер давайте сформулюємо шість основних правил базової психологічної стійкості.

1. Перестати очікувати “коли це закінчиться”, а діяти відповідно до реалій сьогодення, як би важко це не було – тримаймо стрій!

2. Безперервно пристосовуватися до нових умов. Для цього відповідаємо на запитання: Що я можу робити для себе зараз, щоб я відчув себе краще? Безпечніше? Тепліше? Який маленький крок я можу зробити протягом 5 хвилин? Найближчої години? В цей день? І, звісно ж робити ці маленькі і немаленькі кроки!

3. Відмовлятися від того, що емоційно послаблює. Для цього дати собі правдиві відповіді на запитання: Що погіршує мій стан? Після чого я відчуваю безсилля? Від чого мені потрібно зараз відмовитись? Перегляд яких каналів новин посилює мою тривогу? Які розмови мене виснажують? Аналізуємо, уникаємо, відмовляємось від того, що посилює наш неспокій.

4. Поповнювати свої емоційні запаси. Подумайте, що додає вам життєвого ресурсу? Що допомагало почуватися краще останніми днями? Якась діяльність? Якісь розмови? Перегляд якої інформації?

5. Підтримувати зв’язки з близькими людьми. Просте «Як ви?», обійми, спільні розмови чи проведений разом час. Зараз дуже потрібен емоційний контакт. 

6. Допомагати іншим, але уважно стежити за собою, постійно пам’ятати про правило «кисневої маски»: допомагаємо лише після того, як подбали про себе (дивись попередні пункти). Якщо сили та змога є, подумайте: Кому я можу принести користь зараз? Хто потребує моєї допомоги? Якою може бути допомога?

Дослідження показали, що війна хоч фізично і виснажила нас проте психологічна витривалість поки залишається відносно стійкою. В українців, незважаючи на восьмий місяць війни, все ще вистачає фізичних та моральних сил жити у складних умовах, працювати, допомагати, воювати. Тримаймося.


Немає коментарів:

Дописати коментар