БАТЬКАМ ПРО ДОМАШНІ ЗАВДАННЯ
📗 Авторка – Ольга Гурська
Сьогодні як ніколи раніше актуальним є питання домашніх завдань для школярства. Ця тема активно обговорюється в педагогічній та батьківській спільнотах. Яка оптимальна кількість часу для його виконання, доцільність чи недоцільність такої форми роботи, необхідність коригування самої місії в сторону зацікавлення, мотивації, вироблення самостійності та відповідальності – відповіді на ці запитання турбують багатьох із нас.
❗️Незалежно від того, як навчається ваша дитина, домашнє завдання є невід’ємною частиною освітнього процесу, принаймні починаючи з 3–4 класу. І тут батьки моделюють різну поведінку – від відстороненого споглядання до перебирання усіх функцій на себе.
Самі ж домашні завдання можуть проявлятися в різних формах – від активних занять до технічної підготовки, від марнування часу до продуктивності, від захопливого дослідження до механічного виконання дій.
🧩 Але попри його цілі – це завдання не для вас, а для вашої дитини. І ваша місія полягає в тому, щоб підтримувати, заохочувати, сприяти розвитку її самостійності. Ваша участь у процесі виконання домашнього завдання в другому, шостому та одинадцятому класах буде різною, але зосередьте увагу на майбутньому. Ваше завдання – допомогти дітям стати незалежними і відповідальними.
Одні батьки залишаються осторонь і дають дитині повну свободу, забуваючи про свою функцію контролера. В інших виникає спокуса взяти завдання на себе, підказати, щоб позбавити дитину «розумових мук», особливо коли вона в розпачі або в неї немає бажання щось робити.
🙌 Як говорить американська педагогиня Джессіка Леї, щоразу беручи завдання на себе й рятуючи дитину від самостійного розв’язання складної задачі чи написання реферату, ви підриваєте в ній впевненість у собі та автономію. Тому звертаємо вашу увагу на таке.
📍Зберігайте впевненість і не піддавайтеся на емоції, проявіть наполегливість і твердість характеру. Дайте дитині час на самостійне виконання завдання.
📍Виконуючи домашнє завдання за свою дитину, ви позбавляєте її самостійності. Ваше завдання – не рятувати дитину від розчарування, а підтримати й допомогти знайти в собі сильні сторони та навички, необхідні в майбутньому.
📍Значно важливішими є докладені зусилля, витрачений час, ніж хороша оцінка, отримана за участі батьків.
📍Підтримуйте, заохочуйте, але не втручайтеся в процес виконання завдань. Принаймні, якщо вашій дитині є уже дев’ять-десять років. У більш ранньому віці діти потребують більше вашої уваги та часу. Водночас важливо бути поряд з дитиною, але не робити все за неї.
📍Підтримуйте в дитини автономію у виконанні завдань, звертайте увагу на всі її докладені зусилля. Якщо вона «застрягла» на якомусь завданні, покажіть їй інший шлях, спосіб розв’язання проблеми, але не беріться все робити за неї.
📍Хваліть дитину за конкретні речі, докладені зусилля, виконані завдання, а не якість абстрактні намагання щось зробити. Відмічайте труднощі, які їй вдалося подолати.
📍Якщо дитина просить про допомогу – допоможіть. Але ваша допомога повинна містити роз’яснення, а не перебирання на себе її обов’язків.
📍Перетворіть виконання завдань на гру. Ваша фантазія може стати вашою союзницею.
📍Організуйте місце для виконання домашніх завдань дитиною. Зверніть увагу, щоб нічого не відвертало її уваги та давало змогу сконцентрувати свою увагу на самому завданні. Простежте, щоб дитина навчилася керувати своїм часом, чергуючи його на навчання, виконання домашніх завдань та відпочинок.
📍Якщо здається, що домашнього завдання забагато, то проведіть такий експеримент: поспостерігайте за дитиною, коли вона виконує уроки, і підрахуйте час, коли вона реально зайнята виконанням завдань. Зверніть увагу, над якими предметами доводиться сидіти найдовше і поговоріть із вчителями/-ками про навантаження, враховуючи норми виконання часу на домашні завдання.
❗️А ось кілька практичних порад, які допоможуть вашій дитині самоорганізовуватися під час виконання домашніх завдань.
1️⃣ Підживіться, щоб ваш мозок став вашим союзником. Приготуйте корисний перекус та склянку води, щоб заправитися енергією, потрібною для активної роботи мозку.
2️⃣ Позбудьтеся всього, що відволікає. Ваші помилки від того, що розсіюється увага. Наукові дослідження свідчать, що відволікання навіть на кілька секунд викликає вдвічі більше помилок.
3️⃣ Розпочинайте із найскладніших завдань. Дослідження показують, що самоконтроль – це обмежений ресурс людського мозку, і найбільше його на початку роботи над домашніми завданнями.
4️⃣ Навчіться оцінювати кінцевий результат, що і як вам вдалося.
5️⃣ Зробіть стільки, скільки вдається зробити. Якщо ви бачите, що не можете довести роботу до кінця, розділіть це завдання на частини. Переключіться на щось інше, а потім з новими силами поверніться до свого залишеного завдання.
6️⃣ Ставте за мету сам процес навчання, а не досконалість. Адже домашні завдання – це лише практикування певних навичок, що відбувається методом спроб та помилок.
І пам’ятайте, що шлях важливіший за сам кінцевий результат.❤️
Немає коментарів:
Дописати коментар