Самооцінка у підлітків як основа для подальших конфліктів
Для більшості молодших підлітків характерна низька неадекватна самооцінка, тобто вони відчувають себе невдахами, не хочуть братися ні за що нове, оскільки бояться, що в них нічого не вийде, не вірять, що їхні зусилля матимуть позитивні наслідки.
Характерні якості таких дітей:
✅ бояться здійснити помилки;
✅ постійно мріють про фізичну досконалість;
✅обмежуються інтересами і вчинками, які добре відомі і безпечні;
✅не вміють сприймати компліменти;
✅у спілкуванні з іншими передусім турбуються про враження, яке справляють на оточуючих;
✅несміливі;
✅схильні до самозгубної поведінки;
✅не сприймають критики, або впадають від неї в розпач.
Якщо аналізувати адекватність самооцінки підлітків в цілому, то у 50% вона неадекватна, тобто не відповідає дійсній поведінці, зовнішньому вигляду, особистісним характеристикам підлітків.
У випадку високої неадекватної самооцінки учні приписують собі тільки позитивні характеристики, вважають себе досконалими і вимагають визнання цього від оточуючих.
Якщо ж підліток має низьку неадекватну самооцінку, то він не сприймає себе як особистість і відмовляється бачити в собі потенціал. Підлітки підкреслюють свої недоліки, вони глибоко переживають невміння оцінити себе, переважає критичне ставлення до себе, але одночасно актуалізується потреба в самоповазі, загальному позитивному ставленні до себе як до особистості.
Що властиве для підлітків молодших і старших, так це крайнощі в самооцінці – вона у них або низька, або висока, що впливає на навчання та спілкування з оточуючими людьми. Тобто у більшості підлітків самооцінка ще знаходиться в процесі формування, суперечлива, недостатньо цілісна, тому й у їхній поведінці може виникнути чимало невмотивованих учинків та конфліктних ситуацій.
(ЯНОВСЬКА Т.А. Психологічні особливості прояву конфліктної поведінки підлітків із різним рівнем самооцінки. - Психологія і особистість. 2016. No 1 (9))
Немає коментарів:
Дописати коментар