Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

неділя, 19 березня 2023 р.

ПОРАДИ БАТЬКАМ

 БАТЬКАМ  ПРО ПІДЛІТКІВ



1. Підліткам складно планувати та приймати довгострокові рішення

В ситуації, коли здавалося б, що підліток все обдумав і прийняв рішення, вас може заскочити зненацька його імпульсивна поведінка. В такому випадку пам'ятайте, що частина мозку, яка відповідальна за планування і прийняття довгострокових рішень ще досі перебуває на стадії розвитку.

Перші мозкові зміни в підлітковому віці розпочинаються в задніх частинах мозку. Зміни продовжують прогресувати та згодом охоплюють префронтальну кору головного мозку, частину мозку, яка відповідальна за розв'язання проблем, прийняття рішень, а також допомагає контролювати імпульси.

2. Підлітки більш схильні до ризику, вони швидко розвивають нові інтереси і відмовляються від поточних

Якщо вас лякає різка зміна у поглядах чи інтересах вашого підлітка, а також його схильність до ризикованої поведінки, то пам'ятайте, що це є частиною розвитку мозку підлітка.

Загалом частини мозку, які пов'язані з системою винагород, розвиваються набагато швидше, ніж ті, які відповідальні за стримання і самоконтроль. Це результат великої активності дофаміну – нейромедіатору, пов'язаного із задоволенням та допитливістю.

Дослідження демонструють, що в моменти, коли підлітки зайняті чимось новим і водночас захопливим, у них спостерігається вивільнення значної кількості дофаміну, набагато більшої в порівнянні з дорослими та дітьми. Отже, їхній мозок «винагороджує» їх за те, що вони роблять щось нове із цікавістю та задоволенням. Враховуючи, що виконавчі функції мозку ще перебувають на стадії розвитку, не дивно, що підлітки більш схильні до ризикованої поведінки.

Обмеження і контроль тут не допоможуть, краще сфокусувати свої сили на тому, щоб зрозуміти, що цікавить підлітка, чим він захоплюється.

3. Підлітки схильні до перепадів настрою

Перепади настрою можуть виникати в результаті коливань рівня нейромедіаторів і гормонів, зокрема серотоніну, ГАМК і кортизолу. В один момент підліток може почуватися щасливим, і тут враз за секунду його настрій змінюється, і він вже охоплений сумом і відчуває пригнічення. Такі перепади настрою можуть викликати збентеження у вас. Підлітковий вік - це доволі складний та неоднозначний етап життя між дитинством і зрілістю. Саме тому ваш підліток часом поводить себе як дорослий, а часом впадає в дитячість. Наступні поради допоможуть вам пройти цей непростий період дорослішання і побудувати міцні стосунки з підлітком.

1. Слухайте, не повчайте

Важливо: не потрібно дорікати їм за їхні помилки, чи давати настанови щодо того, що їм слід було робити, а що – ні. Уважно слухайте і заохочуйте мислити далекоглядно.

Цілком імовірно, що в той момент, коли ви починаєте читати підлітку нотації, він починає дистанціюватися і не бажає продовжувати розмову далі. Імовірно він подумає, що вас більше хвилює те, що ви маєте на меті сказати, ніж намагання зрозуміти його точку зору.

Авжеж, може здатися, що було б набагато простіше, якби він просто послухав вас і зробив як ви йому радите, але це один з найменш ефективних способів достукатися до підлітка і допомогти йому навчитися на власному досвіді. Замість повчань і дорікань спробуйте наступне:

  • Слухайте, щоб зрозуміти, а не використовувати сказане як «зброю» для дорікань. На чому базуються їхні рішення? Що змушує їх відчувати те, що вони відчувають? Спробуйте поглянути на світ з їхнього кута зору, не власного. Пояснюючи свою точку зору, підліток вчиться вербалізувати свої думки та емоції. Це дозволить йому розвинути навички спілкування і допоможе ефективніше вибудовувати комунікацію з іншими у майбутньому.
  • Заохочуйте мислити далекоглядно через відкриті запитання, наприклад «Враховуючи наслідки твого рішення, щоб ти зробив інакше?» або «Як ти думаєш, щоб могло допомогти в цій ситуації?».

 Будьте поряд, не намагайтеся зарадити емоціям і почуттям

Важливо: не намагайтеся виправити чи змінити ситуацію, а разом із тим емоції і почуття підлітка. Просто будьте поряд і дозвольте підлітку прожити його емоції.

Це доволі складне завдання навіть для дорослого, оскільки самі ж дорослі не завжди в змозі витримати власні дискомфортні емоції. Зрозуміло, що ви просто хочете вберегти свою дитину і звільнити її від тягаря проживання негативних емоцій. Нагримати на його друга за те, що засмутив вашу дитину, чи посперечатися з вчителем через погану оцінку.

Але щастя вашого підлітка – це не ваше завдання, воно не має залежати від вас. Ваше завдання – залишатися поряд з ним і допомогти йому прожити неприємні моменти життя. А далі він вже вирішить самостійно, як вчинити в тій чи іншій ситуації.

Не знецінюйте емоцій. Уникайте таких фраз як «Тю, ти не повинен/на почуватися погано через це», «Ти що досі злишся? припиняй» або «Що я можу зробити, щоб ти перестав/ла сумувати/злитися/(підставте будь-яку емоцію)?». Краще поцікавтеся, як ваша дитина почувається, чи скажіть, що вам дуже шкода і ви розумієте, як їй складно зараз. Проявіть емпатію і співчуття. Ви також можете сказати щось на кшталт «Я знаю, що ці емоції неприємні як і вся ця ситуація, в якій ти зараз, але я вірю, що в тебе все вийде і ти знайдеш рішення». Підтримайте вашого підлітка.

Немає коментарів:

Дописати коментар