Чому невігласи такі самовпевнені.
📝Люди, позбавлені почуття гумору, люблять розповідати анекдоти. Автомобілісти, які ледве здатні триматися в смузі, схильні вчити інших керувати машиною. Менеджери, що не мають навіть базових уявлень про сферу, в якій працюють, люблять розпікати фахівців за те, що вони нічого не розуміють у роботі. Ну чому, чому всі ці люди мають такі кричущі некомпетентні і не помічають цього?
💁♀️ЯК ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ ЕФЕКТ ДАННІНГА-КРЮГЕРА
У психології цей феномен пояснюється ефектом #Даннінга_Крюгера. Люди з невисоким рівнем інтелекту або вузьким кругозіром часто не можуть зрозуміти, що рішення, які вони ухвалюють, є помилковими, а таланти, якими вони себе наділяють, — хибні. Їм здається, що вони мають рацію і краще за інших розуміють ситуацію.
💁♀️Згодом це світовідчуття набуває характеру психологічного захисту: обмежена людина починає відстоювати своє бачення ситуації саме тому, що відчуває — припусти вона лише думку про те, що неправий, і її потіснять талановитіші.
☘️Талановиті люди, навпаки, добре розуміють, наскільки складні закони реальності та широке поле знань, яке у перспективі можна опанувати.
💁♀️Це призводить до заниження їхніх власних здібностей, недооцінки свого місця в суспільстві. "Я знаю, що нічого не знаю", - повторював мудрець Сократ, який вів більш ніж скромне життя і постійно піддавався нападкам з боку дурнів, впевнених у своїй правоті. Чи хтось із обмежених людей здатний зізнатися собі в цьому? Схоже, що ні.
📝ДОВІДКИ
Ефект був теоретично передбачений, а потім експериментально підтверджений у 1999 році співробітниками кафедри психології Корнельського університету (США) Девідом Даннінгом та Джастіном Крюгером.
📝Теоретичною основою гіпотези стали спостереження великих філософів. Сам Даннінг цитував вирази Чарльза Дарвіна: «Невігластво частіше породжує впевненість, ніж знання» і Бертрана Рассела — «Одна з неприємних властивостей нашого часу полягає в тому, що ті, хто відчуває впевненість – дурні, а ті, хто має хоч якусь уяву і розуміння, сповнені сумнівів та нерішучості».
😂Практичним джерелом наснаги став злочин. Авторів зацікавив дивовижний випадок грабіжника Макартура Уїлера, який пограбував один за одним два банки, намазавши перед цим обличчя лимонним соком. Він вірив, що лимонний сік не дає обличчю відображатися на записах камер стеження.
📝Психологи захопилися глибиною некомпетентності людини, яка навіть не намагалася перевірити правоту своєї вистави, хоча помилка загрожувала в'язницею.
📈Зібравши в одному залі людей, зайнятих у різних сферах діяльності, але які мають при цьому зовсім неоднаковий рівень реальних знань, автори експерименту запропонували заповнити анкету. Учасникам потрібно було відзначити рівень компетентності у сфері, де вони працювали. Потім їх попросили пройти низку тестів, які дозволяли встановити справжній рівень їхньої компетентності. За результатами автори дослідження склали графік, на якому відображалася залежність реальних знань від впевненості людей у тому, що вони добре знаються на сфері своєї діяльності.
📉Графік нагадував параболу. У лівій її частині, де були представлені найменш компетентні учасники експериментів, вона досягала своєї вершини - стовідсоткових значень впевненості у власних знаннях. Потім вона різко падала — переважна більшість людей, які непогано зналися на своїй професії, мали вкрай низьку думку про свій досвід і вміння. Ближче до кінця крива знову піднімалася — тут знаходилися найкращі, справжні експерти у своїй справі. Ці люди не могли не розуміти, що вони знаються на ній набагато краще, ніж більшість інших фахівців.
💁♀️І все ж впевненість справжніх експертів була в середньому на третину нижчою від впевненості некомпетентних учасників.
📝Як встановили Даннінг і Крюгер, профани не тільки переоцінювали свою компетентність, але й не були здатні до адекватної оцінки фахівців, які мають справді високий рівень кваліфікації в тій же галузі. Вони щиро не вірили в те, що припустилися помилок у тестах, що стосуються їх професійної діяльності. Більшість залишалися при своїй думці навіть після того, як їм вказали на помилки та логічно обґрунтували неправоту.
☘️З того часу ефект Даннінга-Крюгера неодноразово підтверджувався іншими дослідниками. Зокрема, його перевірили на студентах відділення акушерства та гінекології Університету Флориди, а також на широкій вибірці практикуючих терапевтів.
🤷♀️ЧИ МОЖНА ЗМІНИТИ СИТУАЦІЮ?
Однак ті, хто зараз не розуміє свого невігластва, надалі можуть змінити думку про свою компетентність. Даннінг та Крюгер запропонували таким учасникам пройти спеціальний навчальний курс. У міру освоєння запропонованої програми учасники не лише отримували нові знання. Їх знайомили із методами визначення компетентності. За підсумками навчання учасникам став зрозумілим свій рівень професійної підготовки, навіть якщо він не змінився в процесі проходження курсу.
⛅Людство завжди прагнуло пізнати навколишній світ, але, якщо наукових знань не вистачало, у хід йшли найсміливіші фантазії та домисли. Так з'являлися історії про магічні істоти, на діяльність яких і списували всі недоступні розумінню події. Хижі русалки та всесильні джини, кровожерливі мари та добрі домовики, хитрі тролі та підступні кікімори.
👩🎓Сучасна наука тепер може пояснити більшість наших страхів, за якими стоять закони фізики, так і особливості нашої психології. Тепер ви знаєте, як зародилися ті чи інші страхи та вірування, і як наш мозок може дурити, змушуючи нас вірити в те, чого не існує.
Немає коментарів:
Дописати коментар