Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

четвер, 15 лютого 2024 р.

ДІАГНОСТИКА


 Проективна методика «Банка зі страхом» 


Страх це базове і природне почуття, яке сигналізує про небезпеку. Основною функцією страху є самозбереження. Тож боятися - це нормально, і більш того страх може бути корисним.


Та часто буває так, що якийсь подразник є для нас на стільки великим, що ми його намагаємось витіснити або ж навпаки – він нас поглинає і впливає на всі сфери життя. Усвідомлювати свої страхи, розуміти природу їх походження та вміти з ними працювати – це запорука роботи здорової психіки.


***Інструкція:***


Перед вами розташовані баночки з різними страхами. Уявіть, що кожен страх має свій обсяг. Наскільки кожна із баночок заповнена? Замалюйте рівень у бланку відповідей. Зверніть увагу - внизу розташовується порожня баночка, її ви можете заповнити тим страхом, який тут не вказано.


***Тлумачення:***


*1.* *Кількість розфарбованих ємностей.*


- **0-3** - ігнорування та витіснення страхів (якщо баночки не зафарбовані, то це може говорити про сильні механізми захисту, складнощі у висловленні своїх переживань, не здатність адекватно оцінити та запобігти загрозливій небезпеці);


- **5-9** - адекватна оцінка небезпеки навколишнього світу і можливість з ними впоратися, адже в нормі у кожної людини в житті є страхи;


- **до 19 **– підвищена тривожність, нездатність впоратися зі своїми внутрішніми переживаннями;


- **більше 20 **- високий рівень страху, кризова ситуація, порушення балансу в основних сферах життя.


*2.* *Рівень заповненості баночки:*


- менше половини - адекватна оцінка свого страху і здатність ним керувати;


- більше половини чи повністю – страх має сильний вплив життя і заважає ефективно розвиватися у різних сферах життя. Знижений або відсутній контроль при оцінці хвилюючих ситуацій. Найчастіше мають підвищену силу та інтенсивність прояву негативних емоцій. Сигнал про перехід страху у форму фобії!


Всі страхи, які зустрічаються в житті людини, можна розділити на ***чотири основні групи:***

* Страх смерті (є базовим, на який надбудовуються інші види страхів).

* Страх болю.

* Страх самотності та/або соціальної взаємодії.

* Страх невідомості.


А також вони можуть доповнювати одне одного. Наприклад: страх виду крові - базується на страху смерті (стекти кров'ю) та болю; публічний виступ - страх соціальної взаємодії - відкидання - самотність; відкритий простір – страх невідомості та смерті.


Для подальшого аналізу важливо підрахувати загальну кількість баночок та рівень їхнього вмісту в кожній групі. Знання основного (базового) джерела страху допоможе збудувати ефективну корекційну роботу.

> Важливо пам'ятати, що страх – це базова емоція людини, яка допомагає ефективно справлятися з небезпечними життя ситуаціями. Коли негативні переживання заважають повноцінному функціонуванню, це важливий напрям для роботи над собою.


Немає коментарів:

Дописати коментар