Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

пʼятниця, 25 жовтня 2024 р.

КУБИКИ РОРІ

  Кубики історій у роботі шкільного психолога




🤔У кожної професії та у кожного фахівця є свій набір інструментів, які допомагають йому справлятися з різними ситуаціями на роботі. Час від часу ми поповнюємо свою професійну валізку🧳 корисними та дієвими методами, вправами та техніками.


🎯У цьому дописі буду ділитися з вами варіантами використання кубиків історій, або як ще їх називають «Кубики Рорі», у психологічній практиці. **Кубики Рорі, або Rory’s Story Cubes**, у 2004 році вигадав ірландський тренер з креативного мислення і творчого розв'язання проблем Рорі О’Коннор. Від початку основною метою використання кубиків був пошук нестандартних рішень для дорослих. Але з часом вони набули високої популярності та почали використовуватися в освіті, зокрема і в роботі з дітьми.🎲


👉Існує багато наборів по три кубики Рорі в кожному: «Медицина», «Кам’яний вік», «Звірі», «Космос», «Порятунок», «Казки», «Спорт», «Середньовіччя» тощо. А також серії з дев’яти кубиків: «Подорожі», «Дії», «Фантазія», та універсальні.


🔥У роботі шкільного психолога ці кубики можна використовувати під час індивідуальної роботи з дітьми та підлітками. Як відомо, складання історії чи казки💭 є найдоступнішим інструментом опрацювання життєвих ситуацій, коли дитина може ототожнювати себе з головним героєм, а співпереживання йому дають можливість звільнитися від неприємних емоцій, розвивати уяву, фантазію та творчість, гармонізувати відносини у сім'ї й повірити в себе🦸.


Коли дитина ототожнює себе з вигаданим персонажем🧚, вона порівнює свої почуття з почуттями головного героя, долає разом з ним життєві незгоди і разом з цим отримує досвід конструктивного виходу зі стресових ситуацій. У дитини формується розуміння того, що не тільки вона зіштовхується з такими труднощами та відчуває сильні й часом суперечливі почуття стосовно себе та близьких🫂.


🤝Також за допомогою використання кубиків психолог разом з дитиною може моделювати стратегії конструктивної поведінки в кожній конкретній ситуації.


**Основні етапи у побудові терапевтичної історії за допомогою кубиків Рорі.**


Після того як дитина кинула кубики, то за зображеннями, що випали на кубиках, вона складає історію, дотримуючись запропонованих дорослим кроків.


**1. Створюємо образ головного героя🤠.** Важливо, щоб головний герой був «співзвучний» дитині й, можливо, чимось на неї схожий, відображав деякі риси характеру та мав ті особливості поведінки, з якими потрібно працювати.


**2.** **Занурюємо вигаданого персонажа у конфліктну чи проблемну ситуацію.** Бажано, щоб це була ситуація схожа на ту, в яку потрапила дитина🤯. Тут можна запитати: чому головний герой поводиться так, а чи не інакше? Потрібно описати також ті негативні наслідки, до яких призводить така поведінка😕.


**3. Описуємо образи друзів та помічників, а також недругів та перешкод на шляху до мети.** Образи друзів і помічників — це уособлення сильних сторін та потенційних можливостей головного героя💪. Наприклад, у разі небажаної поведінки головного героя друзі або помічники можуть демонструвати конструктивну модель поведінки. А вороги та перешкоди — це втілення страхів чи зневіра у власні сили та можливості.


**4.** **Обговорюємо ситуації, де герой вперше перемагає завдяки допомозі ззовні.** Це потрібно, щоб закріпити бажану поведінку та спосіб реагування, а також розширити можливий сценарій дії у складних ситуаціях, тобто показати, якими способами можна впоратися з проблемою🏆.


**5. Головний герой самостійно долає всі перешкоди.** З попереднього пункту отримано нові знання, досвід конструктивної поведінки, але він має перейти у «внутрішній план» і стати власним. На цьому етапі відбувається подолання своїх внутрішніх бар'єрів та страхів, виправлення раніше зроблених помилок🥇.


**6. Усвідомлення самого себе в новому успішному образі. **Герой стає впевненим у своїй поведінці, отримує позитивний зворотний зв'язок від оточення, може долати складні та конфліктні ситуації та відчувати себе переможцем🎊.


**7.** **Позитивний фінал.** Отримання нових можливостей завдяки роботі над собою🫅.


💡Після завершення складання терапевтичної історії психолог може поставити запитання, на кшталт:

* Про що ця історія для тебе, чого вона може навчити?

* Чому, на твою думку, герой чинить саме так?

* Як ти думаєш, чого він хотів насправді?

* Як герой розв'язує проблему, який спосіб рішення обирає?

* Які емоції приносить поведінка героя оточенню, в якому він знаходиться?

* Як змінюються емоції на кожному етапі історії й чому?

* Хто ж такий, по суті, головний герой?


📝 Робота із запитаннями дає дитині зворотний зв'язок та показує, як може оцінювати поведінку головного героя оточення, й що кожен при цьому відчуває.


📌Ось і ще один цікавий та доступний інструмент у роботі шкільного психолога. Діліться у коментарях, які ви маєте дієві та практичні інструменти, якими користуєтеся у своїй професійній діяльності? Збираймо професійну валізку шкільного психолога РАЗОМ!



Немає коментарів:

Дописати коментар