«Травма та шлях до видужання»: Джудит Герман
#з_джерел_мудрості
Джудит Герман - американська психіатриня та дослідниця феномену травми. Близько двох десятиліть авторка проводила дослідження з постраждалими від сексуального насильства і насильства в сім’ї, а також з ветеранами бойових дій та постраждалими від політичного терору. Особливу увагу Джудит надає стосункам у відновлені: і в родині, і в межах соціуму. Ця книжка - одна з основоположних для розуміння механізмів травми та шляхів зцілення, і як ніколи, важливо, щоб ми її прочитали зараз.
❤️🩹 «Травматичні події перевантажують звичні системи безпеки, які дають людям відчуття контролю, звʼязку та сенсу».
❤️🩹 «Травмовані люди почуваються цілковито покинутими, самотніми, викинутими з людських та божественних систем опіки та захисту, що підтримують життя».
❤️🩹 «… Ті, хто забуває минуле, приречені на його повторення, адже привселюдне висловлення правди є спільним знаменником усієї діяльності».
❤️🩹 «Гіперзбудження, що є першим основним симптомом посттравматичного стресового розладу, травмована особа легко лякається, дратується на незначні провокації та погано спить»
❤️🩹 «… Намагання уникнути переживання травми занадто часто призводить до звуження свідомості, втечі від спілкування з іншими та погіршення якості життя».
❤️🩹 «Коли у групах формується згуртованість та довіра, відбувається комплексний процес віддзеркалення. Що більше учасник відкривається іншим, то більше він може від них отримати» (про роботу з травмою в груповому форматі).
❤️🩹 «Травма розвʼязується лише тоді, коли постраждалий створює нову психологічну «схему» розуміння того, що сталося».
❤️🩹 «Справжнє розкаяння кривдника є рідкісним дивом. На щастя, постраждалій особі не треба на нього чекати. Її зцілення залежить від відкриття зміцнювальної любові у власному житті; воно не вимагає, щоб ця любов поширювалася на кривдника. Як тільки постраждала особа завершить оплакування травматичної події, вона може з подивом виявити, наскільки нецікавим став для неї сам кривдник і наскільки мало її турбує його доля. Вона може навіть відчувати сум та співчуття до нього, але це відсторонене почуття – не те саме, що прощення».
❤️🩹 «Одужання постраждалої особи має ґрунтуватись не на ілюзії, що зло переможене, а радше на знанні, що воно не має повної влади, та на надії, що у світі ще можна знайти цілющу любов».
Немає коментарів:
Дописати коментар