Підлітки і війна
Підлітки - ледь не найбільш занедбана частина українців.
Малюків - бережуть, піклуються, носяться.
За юнаків - постійно хвилюються.
А підлітки - ніби ще малі для війни. Але вже дорослі для піклування.
І на них, у цьому суцільному хаосі останніх років, відверто кажучи, просто не вистачає сил.
А тепер уявіть.
Будь-яка цілком стабільна, емоційно врівноважена людина під впливом війни потрапляє на спіраль стресу, відчаю, розпачу, страху, втоми.
А якщо уявити, що вихідні дані у нас - тобто підлітків – не емоційна стабільність і врівноваженість, а гормональні гойдалки, розгубленість, відчуття “я чужий серед своїх”, перепади настрою, песимістичні очікування, зневірення в усьому, що тобі здавалося надійним і “твоїм”...? Оххх.
Звісно, чимало залежить від індивідуальних обставин:
* підлітки, які змушені були залишити дім і переїхати до іншої країни,
* підлітки котрі залишилися вдома,
* і підлітки, які живуть в найбільш небезпечних регіонах
- усі переживають різний досвід.
Той, хто поїхав, може почуватися в безпеці, але сумувати за друзями і звичним середовищем. Той, хто залишився вдома, щодня переживає за власне життя.
А є ще ті, хто або став свідком трагічних подій, або втратив близьку людину…
Тож, неможливо написати універсальні поради, які працюватимуть для всіх наших підлітків. Але де-які просяться.
🔹Працюйте з власним станом
Ми постійно говоримо, що те, наскільки гостро і драматично проходить у дитини підліткова трансформація, прямо відображає стан стосунків і емоційний фон родини. Тож ви не зможете допомогти дитині, та й взагалі нікому, поки допомога потрібна вам самому.
🔹Спочатку – спокій, потім – бесіди
Будь-які доленосні розмови, з’ясування стосунків, “розбір польотів” і інші багатоповерхові дискусії проводьте лише тоді, коли ви спокійні, мислите конструктивно, йдете “від любові”, а не від стресу, втоми, переляку.
Зробіть звичкою турботу про себе: сон, вода, фізична активність, якісне відновлення.
1.Ресурс. 2. Розмова.
🔹Слухайте вашого підлітка
Часто батьки йдуть до підлітка самі вже з готовою інформаційною “повісткою”, як такий собі ходячий диктор телебачення. Змініть цю тактику: нехай підліток прийде до вас і розповідає вам все, що у нього на думці.
Ви будете здивовані і тим, що саме його непокоїть і цікавить, і тим, як він транслює і сприймає певні новини і події.
🔹Зробіть дім територією безпечних розмов
Підліток не йде до вас з розмовами? Дайте йому зрозуміти, що дім, оцей ваш маленький “острів” – це безпечне середовище, і тут тебе вислухають, спробують зрозуміти, не будуть судити.
Як варіант – самі розкрийтеся. Поділіться переживанням, попросіть поради, говоріть відверто і невимушено, як з другом.
🔹Культивуйте ваше спільне
Підліткам, яким довелося поїхати з країни або рідного міста через війну, буде комфортніше відчувати свою “належність” до вашого спільного минулого, до спогадів, до певних людей, стосунків.
Легалізуйте тугу за домом, не очікуйте і не заохочуйте швидку адаптацію на новому місці. Іноді переглянути разом фотки з вашого довоєнного життя має чарівний терапевтичний ефект.
🔹”Ми”, “наше”, “у нас”
Частіше кажіть про “ваші” спогади, “ваш” дім, як “ви” кудись їздили або когось зустрічали, куди “ви” поїдете і з ким “ви” зустрінетеся, коли це буде можливо. Робіть групові відео-колли з родичами та друзями. Ставтеся з повагою до сентиментальної прив’язаності дитини до певних предметів з минулого (що б це не було) – в якомусь сенсі це її якір і талісман.
🔹Усвідомте доступність інформації
Ми живемо в часи найдокументованішої війни в історії людства, і ви маєте пам’ятати, що усі ті новини, пости, цитати, до яких ви маєте доступ, також потрапляють в поле зору вашої дитини.
І, так, до якихось новин дитина не може бути готова, зважаючи на її вік.
Та що там. Ми й самі не до усього готові(
🔹Вчіться свідомому споживанню новин. Разом
В Скандинавії школярів вчать відрізняти фейки від правдивих новин – правда, круто?
Вчіть дитину спиратися на факти: що саме в цій новині факт, а що – просто емоційна фантазія журналіста або блогера?
Інший приклад свідомого споживання новин – детокс: запропонуйте дитині читати новини лише півгодини на день, зранку, і не відстежувати все, що нам поставляють медіа.
🔹”Як ця новина змінить моє життя?”
Холоднокровно, але факт: від того, що в Києві в Святошинському районі впали уламки дрону, може змінитися план на день жителів того ж Святошинського району, але якщо ви з сином наразі в Австрії – на ваш день це не вплине. Відпрацюйте з дитиною звичку фільтрувати новини – в світі трапляється багато чого, але не кожна новина вимагає від нас дій і будь-якої реакції.
🔹“Що я можу зробити, аби змінити ситуацію?”
Ще один спосіб свідомого споживання новин і, до того ж, дуже ефективна вправа, аби перемкнутися з емоцій на фронтальну зону мозку, яка відповідає за планування, конструктивне мислення. Іноді елементарне – “я можу задонатити!” – стрімко фіксить настрій і моментально повертає в стабільний стан.
🔹Навчання
Коли я уявляю, що у сучасних українських підлітків до усього, що їм доводиться переживати, додається ще і стрес навчатися, думати про майбутнє, обирати спеціальність…
“Ти підліток? Іди, обійму!”... Втім, навчання новому може стати дуже крутим способом відволіктися, соціалізуватися і знайти в цьому шаленому світі свій, затишний куточок.
🔹Увага до інтересів, захоплень, хоббі
Як ви можете допомогти? Пропонуйте пробувати нове, тільки-но помічаєте захоплення чимось. Але дуже ненав’язливо, ледь не несерйозно, просто ніби випадково згадайте про такий-то кружок, або такі-то курси. Щоб не ви казали дитині, куди їй йти – а вона вам казала, що їй цікаво, а ви, колись згодом, ніби граючи, між купою ваших важливих справ, щось їй порекомендували - і забули.
🔹Відчепіться!
Ваше кредо зараз – це баланс любові, довіри і здорового занепокоєння. Занепокоєння не просто так на останньому місці. Любіть і довіряйте дитині жити її складне, але дуже цікаве життя.
Становитися окремою особистістю. Бо саме це - головне завдання підліткового віку.
Немає коментарів:
Дописати коментар