Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

неділя, 23 березня 2025 р.

ПОРАДИ ПСИХОЛОГА


Коли дитина мовчить або відмахується від питань: як батькам перевірити, чи все добре. Поради психолога




– Сонечко, як твій день у садочку?


Мовчанка.


– Що ти робив сьогодні?


– Грався.


– Як ви гралися? Що було цікавого?


Знову мовчанка і відвертання голови.


– Доню, як справи у школі?


– Норм.


– Що нового?


– Нічого.


***


У цих діалогах себе впізнають тисячі батьків, які хочуть дізнатися більше, як у дитини справи, адже це також спосіб переконатися, чи все в житті дитини гаразд поза домом.


Але що робити, якщо прямі запитання батьків до дітей не працюють? Пояснює і розповідає психолог благодійного фонду “Голоси дітей” Сергій Михайлик.


Маленькі діти


За віком та особистісними характеристиками не завжди і не всі діти вміють прямо розповідати батькам про свої переживання. У певний період розвитку дитина може ще не мати в своєму арсеналі необхідних їй емоційних або мисленнєвих ресурсів – ще не розвинулося розуміння причинно-наслідкових зв’язків, через що виник, наприклад, конфлікт.


У малюків до 3 років можна звернути увагу на раптові істерики без причини, не відпускання одного з батьків від себе, коли у дитини зберігається відчуття безпеки тільки у прямому фізичному контакті з одним з них. Порушення сну, відмова від їжі.




Слід ставити їм прості запитання: “Тобі погано? Так чи ні”, “Тобі все подобається? Так чи ні”, “Тобі сумно, як цій крапельці в мультику? Так чи ні”. І так, перебираючи варіанти, потроху пробувати зʼясувати. “Що в тебе болить?”, “Що тебе зараз може порадувати?”, “Яка іграшка тобі зараз подобається?”.


Можете вивезти дитину в місце, де вона ніколи не була раніше, повести до тварин в зоопарк. І тут дитина може сказати: “Ой, який спокійний жираф. Мені б таким бути, бо в групі часто смикають”. Тобто, з малюками це робити слід через дослідження світу. Також підходить кінестетика – щось разом ліпити, чи мазати пальчиками.


Ці правила підходять і для старших малюків.


З дітьми 3-6 років краще ставити закриті питання, тобто на які відповідь односкладна, на кшталт: “Чи все тобі подобається?”, “Віталік хороший?” тощо. Зрозуміти, що щось йде не так, тільки у розмові з дітьми цього віку складніше, тому слід звертати увагу й на фізіологічні прояви. Наприклад, чи стискаються руки, коли дитина відповідає, чи бігають в неї очі і чи напружується міміка. Також можуть бути часті скарги на здоров’я, якщо потрібно кудись йти, хоча фізіологічно дитина в нормі. Діти цього віку можуть відмовлятися йти в садочок чи школу, бо їм там некомфортно.


Як варіант, можна завести розмову, коли дитина грається, тоді їй важче буде ухилятися від правди, або вона робитиме нетипові довгі паузи і так ви зрозумієте, що вона щось не договорює і варто допитати глибше.


З дітьми цього віку допоможуть такі ігри як малювання власних емоцій і свого настрою. І краще, аби це відбувалося разом з батьками: “Давай ми намалюємо наш настрій: я свій, ти – свій, і подивимося. Я розкажу про свій, ти – про свій”.


Якщо ви просто підійдете до дитини і скажете: “Давай, намалюй свій настрій”, може бути відмова. Цікавість дитина прямо пропорційна силам, які ви вклали, щоб це дізнатися, і винахідливості, з якою підійшли до цього.


Можна сказати ще: “Давай розкажемо по одній речі, яка робила тебе веселим і сумним впродовж тижня”.


Тут можна давати приклади, якщо ви підозрюєте, що з дитиною щось сталося. Діліться спочатку своїм. Якщо у вас не ставалося чогось поганого, брехати не потрібно, просто підвищіть рівень значущості того, що у вас відбувалося.


Школярі


Поради вище можуть допомогти у спілкуванні і з учнями молодшої і середньої школи.


З шести років дитина починає активно досліджувати власні емоції та сприймати емоційний фон навколишнього середовища. У цей період діти часто стикаються зі страхами у побуті, які можуть посилюватися під впливом зовнішніх факторів, наприклад, таких як вірусні відео з “жахастиками”, що легко сприймаються дитячою психікою.


Після перегляду таких відео діти можуть не лише боятися, наприклад темряви, а й уявляти, що в ній “хтось є” – це явище називається проєкційним страхом, коли мозок домальовує образи до вже знайомих тривожних переживань.


У такому випадку варто зменшити кількість страшного контенту, обов’язково запропонувавши альтернативні розваги, які будуть цікавими та безпечними.


Також бажано обговорити страхи без осуду. Запитайте дитину: “Що саме тобі здається страшним? Як ти уявляєш цього персонажа? Що він робить?” – це допоможе перевести страх із неусвідомленої сфери у більш контрольований простір.


З дитиною до 9 років можна використати емоційні ігри. Наприклад, “Покажи емоцію”, варіації “Еліаса”, або “Крокодила”, “Картки емоцій” – їх можна придбати вже готовими, чи зробити самим. Наприклад, підготувати заздалегідь нарізані шматочки паперу і разом з дитиною намалювати на них емоції, а потім розповісти, коли востаннє ви їх відчували, за яких обставин і чому.


Серед дітей 9-12 років здебільшого найкрутіший той, у кого все вдається на уроках, кого хвалять вчителі, хто найспритніший на фізрі, або найкмітливіший на фізиці. Тому різкий спад успішності у навчанні може свідчити про те, що щось не в порядку.


Наприклад, хлопець займався карате і завжди там був у топі. І тут він різко або відмовляється ходити на тренування, або його показники стрімко падають і це помічає тренер. Або зʼявляється протест проти діяльності, яка раніше подобалося. Виходили після обіду на прогулянку разом, купували морозиво, а тут різко – відмова. Саме збирання викликає бунт, із трьохгодинним натягуваням штанів.


Батькам слід бути готовими, що відвертість дитини вартуватиме зусиль. Якщо дитина говорить, що у школі стався конфлікт через перевищення повноважень вчителем, батькам слід спитати себе, чи готові вони піти до школи на розмову з ним? Або навпаки - висловили рішучість і готовність розібратися у ситуації, але через заклопотаність на роботі банально забули і не зробили цього. Скоріш за все, дитина більше ніколи не довіриться, допоки ситуація не буде виправлена.


Підлітки


Підлітки, скоріш за все, можуть пояснити, які емоції відчувають і чому, але оскільки вони входять у процес сепарації від батьків, то не надто хочуть ділитися переживаннями з ними.


Це ера типового конфлікту з батьками. Цей конфлікт завжди відбувається двома методами або їхнім поєднанням – ізоляція і конфронтація. Ізоляція – це “Не заходь в мою кімнату, не чіпай мій телефон!”; конфронтація – “Я ніколи не буду такою як ти!”.


Якщо вони поєднуються, то разом менш інтенсивні. Наприклад: “Телефон не чіпай, але в кімнату хоча б стукай”, а не “взагалі не заходь”. Або: “Я не буду так, як ти, готувати їжу, що потім доводиться мити всю кухню”, а не “я взагалі не хочу бути, як ти”.


Батькам слід дати підліткам трішки поконфліктувати, адже це спроба навчитися відстоювати власні кордони. Не обовʼзяково дозволяти все, але трішки послаблення не завадить, от-як можливість усамітнитися у своїй кімнаті.


Найрозповсюдженіша причина, чому підлітки не хочуть ділитися переживаннями з батьками – побоювання, що батьки не зрозуміють їхніх переживань, або, що ще гірше, сказане підлітком буде використане проти нього у подальших конфліктах. Наприклад, дитина розповіла, що в школі бувають сварки, бо її не розуміють. Скажімо, через її хобі. І потім, коли вона не прибирає у своїй кімнаті, батьки можуть почати “бити” саме в це місце: “Ти зі своїм хобі не бачиш світу навколо”, “У тебе брудно, тому тебе і в школі не розуміють”. Більшість батьків такі дії роблять несвідомо.


Найбільш розповсюджена ознака, що з підлітками щось не ОК – суїцидальна поведінка і самоушкодження. Наприклад, ви помічаєте, що дитина носить переважно закритий одяг, прикриває руки навіть удома, і цьому немає сенсу. Наприклад, спекотно, а вона у кофті. Є відмова від їжі, сну, або навпаки надто сонлива.


Аби перевірити, чи все гаразд, з підлітками гарно проводити сімейні збори. Це можна робити щовечора пʼятниці, або у котрийсь з вихідних. Можна спробувати зіграти у рольові ігри. “Мафія”, “Підземелля і дракони” тощо. Або гра, де меми накидають на влучне висловлювання чи ситуацію.


Особливість ще й в тому, що підлітки швидко змінюються. Те, що їх влаштовує сьогодні, може жорстко дратувати завтра. А такі ритуали додають стабільності і зміцнюють сімейні стосунки. Тут можна розказати, як минув тиждень – кожен про своє, по колу. Запитати, що б хотілося змінити? Це непоганий спосіб пошуку компромісів. До прикладу, вас дратують брудні чашки, розкидані по кімнатах. Можна сказати: “Дивись, мене це непокоїть, бо я сприймаю цю ситуацію як знецінення своїх зусиль. Мию посуд, а потім ще маю збирати чашки докупи. Давай так: ти можеш не прибирати, поки їх не скупчиться більше трьох”. Тобто дайте певну свободу, але і певні правила.


А якщо старання батьків не спрацьовують?


У дітей можуть спрацьовувати захисні механізми: мовчання, ігнорування питання, зміна теми, або навіть агресія. Коли зустрічаєтесь із цими реакціями, краще не продовжувати тиск і копання в дитині. Наприклад, запитання: “Чому ти завжди закриваєшся, коли я тебе питаю?” – тиск, який накладає на дитину відповідальність, та звинувачує, ніби вона так поводить себе завжди, а це здебільшого неправда.


Натомість варто змістити фокус уваги на себе і сказати: “Дивись, мене непокоїть, що я не можу захистити своїх найближчих людей – тебе, брата твого. І я хочу розібратися, у чому справа. Якщо ти зараз не хочеш говорити зі мною, можемо зробити це пізніше, коли тобі буде легше і ти захочеш”. За таких умов дитина перестає сприймати дорослого як “дізнавача”, від якого треба захищатися.


Також захисний механізм може спрацьовувати, коли скажімо, у дитини завʼязалися нові дружні стосунки і вам цікаво, як там справи. “Як подруга?”, – питаєте ви, але замість конкретики отримуєте різку зміну теми. Тут тиснути не слід, краще сказати: “Якщо щось не так, ти завжди можеш зі мною поговорити. Просто знай, що ти можеш це зробити”. Імовірно, дитина зараз переживає якийсь конфлікт, сварку, або й розрив стосунків з подругою і ще не визначилася зі своєю позицією щодо цієї ситуації.


Діти сприймають соціалізацію як певний успіх. Якщо у тебе багато друзів — ти класний. Якщо у тебе щось з друзями не клеїться — це може свідчити про протилежне. Дитина може сприймати зменшення кількості друзів або конфліктні ситуації з ними як свій особистий провал та відчувати за це сором.


Зробити крок назад – найкраща тактика й у випадках, коли дитина уникає розмови, змінює тему, бо починає відповідати шаблонно – так, як для неї не характерно. Приміром, на запитання про школу дитина видає заготовлені відповіді і навіть промовляє їх тоном та у контексті, які сильно вибиваються: “Все нормально”, “Мені байдуже”. Тут ваша задача – сказати, якщо щось сталося і дитина захоче це обговорити, може до вас підійти. Зазвичай проходить умовних 15 хв боротьби дитини з самою собою і вона вирішує вам довіритися. Але вона вирішує це не тому, що ви розхитали її нервову систему до стану, що вона вже кричить про те, що її ненавидять у школі. Це про рішення вам довіритись.


Ненавмисні помилки батьків


Не всі батьки можуть екологічно вислухати позицію дитини, її переживання, не перемикаючись на якісь дії. Цим вони можуть підірвати свій авторитет, відчуття безпеки у дитини та її бажання ділитися з батьками.


Наприклад, виникає в класі конфлікт. Школяр про це розказує, батьки запалюються, що вимагатимуть пояснень у класного керівника, або в однокласника, з яким дитина посварилася. Цього ніколи не можна робити. Бо у майбутньому дитина, скоріш за все, не буде ділитися такими речами. Чому? Бо її не дослухали, з нею не договорили, її переживання належно не проаналізували, а діяли за шаблоном, який не завжди є правильним. Тоді дитина не відчуватиме себе в безпеці, остерігатиметься, що за кожною розповіддю підуть дії, яких вона, можливо, не хоче.


Батькам слід звернути увагу на власну спроможність адекватно і екологічно вислухати. І, за потреби, попрацювати над цим.


Батькам дуже важливо враховувати, що вони не можуть бути з дитиною 24/7. Тому задача – дати дитині зрозуміти, що поряд з батьками вона в безпеці.


Її завжди вислухають і до сказаного нею ставитимуться серйозно, а не “Не вигадуй!”. Натомість буде очікувана підтримка близьких людей, що допоможе сформувати віру у себе, свої навички та сили.


Немає коментарів:

Дописати коментар