Арт терапія
Арт-терапевтичний підхід є одним з прогресивних і перспективних для сучасної освіти і сьогодні вважається одним з найбільш м’яких, але ефективних методів, який не має протипоказань і обмежень, дає можливість виразити свій внутрішній світ через творчість .
Тому у своїй роботі я використовую елементи арт–терапії, що дозволяє покращити якість навчально–виховного процесу шляхом організації інтерактивної роботи на уроці.
Впроваджуючи інноваційні технології розвитку та саморозвитку дитини з використанням нетрадиційних арт-терапевтичних технік в роботі, я формую у вихованців ключові складники життєвої компетентності:
- віру у власні можливості
- базові якості особистості;
- самостійність, працелюбність, спостережливість, креативність;
- розвиненість практичних умінь, творчих здібностей;
- відсутність негативних емоцій, збереження психічного здоров’я;
- створюю ситуацію успіху.
Актуальність досвіду полягає у:
- можливості застосовувати інтерактивні технології навчання;
- сприянні розвитку всіх органів відчуттів, точності координації рухів;
- створенні безпечного комунікативного простору;
- забезпеченні умов для розвитку творчої особистості;
- удосконаленні психофізіологічних якостей, вміння стримувати негативні емоції;
- забезпеченні умов інклюзивного навчання.
В даний час арт-терапія охоплює всі сфери мистецтва і творчості. Малювання користується величезним успіхом у дітей різного віку. За допомогою малювання можна висловити свої емоції, позбутися страхів, а також освоїти нові знання.
Арт-терапія - це не тільки приємне заняття, але і профілактика здорового способу життя. Заняття арт-терапією дозволяють розкрити внутрішні сили людини, сприяють підвищенню самооцінки, вчать розслаблятися і позбуватися від негативних емоцій і думок, а також дають людині можливість зміцнити свою пам’ять, розвинути увагу і мислення
Важко переоцінити роль образотворчого мистецтва в розвитку фантазії та уяви дітей. На папері, і в пластиліні або з використанням будь-яких інших художніх матеріалів дитина може втілити свої мрії, бажання, фантазії, передати те, що важко висловити словами .
Тобто заняття образотворчим мистецтвом сприяють активізації та розвитку пізнавальних процесів, а значить і в цілому – інтелектуальному розвитку дітей, формуванню раціонального емоційного інтелекту.
Всі діагностичні завдання, проводяться відповідно до інструкцій, розроблених спеціально для цих тестів, інтерпретація так само згідно з тестами.
На першому етапі роботи я провожу діагностику учнів, щоб розподілити учнів на дві групи:
1. "Мислителі"- діти, легко здійснюють розумову діяльність.
2. "Художники".- діти легше здійснюють художню діяльність.
Тест: "Мислитель і художник"
Даний тест широко застосовується для діагностики творчих здібностей учнів.
Інструкція: Відповідайте на питання, користуючись 10-ти бальною шкалою. Категоричному запереченню відповідає 0 балів, беззастережної згоди 10 балів.
Питання:
1. У мене переважає гарний настрій.
2. Я пам'ятаю те, чого вчили.
3. Прослухавши раз-другий мелодію, я можу правильно відтворити її.
4. Коли я слухаю розповідь, то уявляю її образах.
5. Я вважаю, що емоції в розмові тільки заважають.
6. Мені важко дається алгебра.
7. Я легко запам'ятовую незнайомі обличчя.
8. У групі приятелів я першим починаю розмову.
9. Якщо обговорюють чиїсь ідеї, то я вимагаю аргументів.
10. У мене переважає поганий настрій.
Підрахуйте суму балів:
Л= 1,2,5,8,9 ( розвинена ліва півкуля)
П= 3,4,6,7,10 ( розвинена права півкуля)
Якщо ваш (л) результат більш, ніж на 5 балів перевищує (п) результат, то у вас переважає логічний тип мислення (мислитель). Якщо у вас (п) більше (л), то ви людина художнього складу (художник).
На другому етапі дослідження використані кольорові тести, завдання, ігри, з допомогою яких я визначала ступінь розвитку творчих здібностей за показниками, запропонованими психологом П. Торранса:
• швидкість і динамічність - кількість відповідей, швидкість виконання завдання
• гнучкість - ступінь різноманітності відповідей
• оригінальність, - рідкість ідеї, не стандартні рішення
• ретельність розробки ідеї (розробленість)- деталізація відповідей.
Арт-терапевтичні вправи з кольорами
Вибери з кольорової палітри два кольори: перший, який вам імпонує в даний момент більше, другий – навпаки. Намалюйте на аркуші паперу два малюнки, використовуючи обидва ці кольори.
Вибери із кольорової палітри три кольори, за допомогою яких можна створити красиву гармонійну композицію і намалюйте малюнок.
Обери кольори, які, на вашу думку, характеризують вашу особу або характер і створіть з їх допомогою композицію.
Оберіть кольори, які, на вашу думку, «нейтралізують» ваші негативні переживання і використайте їх на малюнку.
Арт-терапевтичні вправи з карлючками
Намалюйте клубок ліній, безглуздо і вільно малюючи на поверхні аркуша. Постарайтесь «побачити» в цих картинах якийсь образ і «розвивайте» його вже осмислено, використовуючи фарби.
Заведіть «щоденник карлючок» в окремому блокноті для малювання. Малюйте в ньому протягом певного проміжку часу (один день, тиждень). Прослідкуйте зміни в карлючках. Після закінчення терміну «експерименту» напишіть оповідання на основі намальованих карлючок.
Результати тесту відображають творчі можливості уяви та образної пам'яті дитини.
«Мандала»
Одним з найбільш цікавих та сучасних технік в зображувальній терапії є «Мандала».
Мандала – в перекладі із санскриту – «коло» або «центр». Малюнок її симетричний: зазвичай він є колом з вираженим центром. «Коли людина малює мандалу, вона малює свій внутрішній світ, теперішній стан, самовизначення, себе сьогоднішню, поза соціумом, свою духовну суть. Вона відповідає на екзистенціальні питання: «Хто я? Де я? Звідки я? Куди я?». Коли отримано відповідь на перші два запитання, відбувається переоцінка ситуації. Це і дає найсильніший психотерапевтичний ефект.
У своїй практичній діяльності в період адаптації учнів 5 класу до навчання цю техніку використовую в цілях вивчення групових взаємовідносин.
Можливості: Вивчення групових взаємин (створення індивідуальних мандал у групі з подальшим створення колективної композиції);Об’єднання групи на основі духовного зближення, колективної творчості; Розвиток творчих здібностей.
Правила реалізації техніки:
Накресліть коло.
Потім, почавши з центру, заповніть зображенням увесь його внутрішній простір.
Намалюйте що – не будь в центрі кола, на деякий час зосередьтесь на цій частині зображення, і
вона підкаже вам, що намалювати далі.
У процесі роботи можна зробити акцент на тому, що кожна робота унікальна, учасники
створюють те, що не існувало ніколи раніше.
Після завершення малювання учасникам групи, як правило, пропонують дати назву своїй
роботі й описати свої почуття та асоціації, пов’язані з малюнком і процесом його створення.
2 «Колаж»
Колаж – фр., «наклеювання» - технічний прийом в образотворчому мистецтві, наклеювання на яку – небудь основу матеріалів, що відрізняються від неї за кольором і фактурою.
На відміну від малюнка, колаж передбачає велику свободу автора у виконанні: наклеєні картинки можуть виходити за край основи, клеїтися один на одного, складатися гармошкою, тощо. Картинку можна «витинати» руками без ножиць, надавши їй потрібної форми. Головне в колажі – не акуратність, а можливість виразити свої думки, ідеї, свій погляд і своє розуміння теми. Крім того, при виготовленні колажу не виникає напруження, пов'язаного з відсутністю в учасників художніх здібностей, ця техніка дозволяє кожному отримати успішний результат.
Мета: розкриття потенційних можливостей людини, створює ситуацію успіху; сприяє розвитку художніх здібностей та підвищенню самооцінки; виявляє оригінальність і унікальність учасника групи; дає соціально прийнятний вихід агресивності й іншим негативним почуттям.
Матеріалом для колажу можуть служити глянцеві журнали, різноманітні зображення, фотографії, природні матеріали, предмети, особисті фотографії і авторські малюнки.
Інструкція: підберіть картинки для заданої теми і оформіть їх у цілісну композицію. З елементами дозволяється робити абсолютно все, що заманеться, роботу можна доповнювати коментарями і написами, домальовувати елементи, зафарбовувати і декорувати порожнечі. бути конкретним або абстрактним.
Аналіз колажу: розмір елементів і їх розташування на аркуші відносно один одного, виявлення домінуючих елементів, підстави вибору конкретних елементів, палітра кольорів, сюжетність і впорядкованість або хаотичність і розрізненість.
Після виконання колажів учасники вивішують свої роботи на стіну, і починається обговорення:
Кожен учасник (чи представник від групи, якщо це груповий колаж) представляє свою роботу;
учасники коментують, що саме вони хотіли показати цим колажем, озвучують свою ідею (ідею
групи); Виявляють своє емоційне ставлення до процесу складання колажу й до результату.
3.«Монотипія»
( рекомендовано використання при вивчені теми живопис 5 клас та пейзаж 6 клас )
Мета: Розвиває творчість, фантазію. Ця техніка дає змогу кожному залишитися самим собою, не відчувати незручності, що хтось не вміє малювати або придумувати сюжет малюнка. Техніка «Монотипія» - це особливий вид комунікації, унікальний спосіб виразити те, що важко зробити словом.
Цей спосіб можна використовувати при тонування паперу для малювання лугів, пейзажів, фон можна отримати одноколірний і різнобарвний.
Матеріал: розміром з аркуш паперу целофан (файл) або скло(можна використовувати коробки з під дисків, пластик, металеву пластинку) будь-які фарби, чиста вода, папір. серветки, пензлі .
Інструкція:
1. Варіант. Особливий вид техніки друкування, при якому фарба наноситься не на аркуш паперу , а на целофан або шматочок оргскла (попередньо змочивши його). Потім аркуш паперу прикладається до тієї поверхні, на яку наносили фарбу. потім притиснути його до поверхні скла, прогладити один раз (в одному з напрямків: вверх або вниз, ліворуч чи праворуч, по діагоналі). В залежності від напрямку змішування кольору виходять різні зображення. Змінюється малюнок протягнувши за один із кутів, в ту сторону в яку ви попередньо обрали.. Роздивитися малюнок , знайти сховані образи. Можна допрацювати,
2. Варіант. Аркуш паперу умовно ділиться навпіл, фарба наноситься на одну половинку аркуша, потім лист, складається і виходить дзеркальний відбиток. Використовувати можна як одну фарбу, так і декілька. Коли фарба висохне, можна вирізати отриманий малюнок, доповнити колажем, виготовити рамки. Дана методика застосовується як в індивідуальній роботі, так і в груповій.
Після завершення малювання учасникам групи, як правило, пропонують дати назву своїй роботі й описати свої почуття й асоціації, пов’язані з малюнком та процесом його створення.
4.«Пластилінова настрій»
( рекомендоване використання при вивчені теми скульптура 5 клас )
Мета: Розвиває творчість, фантазію. Ця техніка дає змогу відпрацювати будь-яке неприємне почуття: образа, гнів, страх і т. д.
Робота в парах для пошуку точок дотику і прояснення міжособистісних відносин. Робота з власними ресурсами.
Інструкція:
1. Варіант. Класу дається інструкція: протягом усього часу, поки триває музика необхідно з закритими очима зліпити образ свого гніву (образи, того, що приємно, свого помічника і т. д.), не особливо замислюючись над тим, що виходить, а дати волю своїм рукам. Цю інструкцію можна видозмінити в залежності від мети: можна запропонувати ліпити удвох з відкритими очима. Залежно від того, що ліпиться, вибирається і музика. Після того, як закінчиться музика, дітям пропонується уважно розглянути свою роботу і від свого імені презентувати образ.
2. Варіант. Якщо учасники ліпили поодинці, то їм пропонується знайти схожий чимось інший спосіб і об'єднатися в пари. Їх завдання – під музику зліпити загальний ресурс (якщо до цього вони ліпили негативний образ) або те, що є для них захистом, приносить радість.
Рефлексія. На етапі обговорення важливо проговорити назва їх образу і що він несе людям. Як учасники ліпили? Як вони дозволяли виникають конфлікти? Хто домінував, хто уступав, і було комфортно дітям у цих позиціях? Які почуття виникали, яке почуття переважає при завершеному результаті і т. д.?
5. «Невидимка. Малювання свічкою»
Мета: розвивати уяву, дрібну моторику рук, знімати емоційну напругу.
Матеріал: папір, свічки воскові, парафінові, акварель чи фарби. Гуаш для цього способу малювання не підходить, оскільки не має прозорості та блиску . Можна використовувати туш.
Інструкція: Спочатку діти малюють свічкою все, що бажають зобразити на аркуші (згідно з темою) На аркуші виходить чарівний малюнок, він є, і його немає. Потім на лист наноситься акварель способом розмиву. В залежності від того, що ви малюєте, акварель може поєднуватися з тушшю.
Арт-терапевтична техніка «Емблема»
( рекомендовано використання при вивчені теми дизайн 7 клас )
Мета: актуалізація внутрішніх та зовнішніх ресурсів, візуалізація життєвих цілей, усвідомлення себе своїх можливостей.
Візуалізація: Заплющте очі. Уявіть собі, що ви йдете по довгій дорозі. Навколо Вас якісь старовинні будинки, незнайома, але затишна та привітна вулиця. В кінці вулиці Ви бачите великий будинок. Він добре освітлений, в ньому є щось знайоме, рідне. Ви йдете до цього будинку. Він Ваш, тому Вам вирішувати який він має вигляд. Ви заходите до середини. Вас там приймають як за хазяїна. Ви оглядаєте велике приміщення та розумієте, що це Ваша фірма, а Ви її власник. На стіні, навпроти видно логотип Вашої фірми. Придивіться до нього уважно. Що там зображено?
Зобразіть свій логотип.
Ключові питання:
Що сьогодні я маю для того, щоб створити таку фірму, реалізувати свої особистісні та професійні можливості?
Над чим потрібно попрацювати, щоб досягти бажаного успіху в житті?
Примітка: відсутність логотипу – це ознака відсутності бажання дій; немає готовності щось змінювати. Сам вигляд логотипу (наприклад, «іменний амулет», «лабіринт із загубленими серцями») метафорично може означати напрям особистого визначення/розвитку, «зону» найближчого розвитку.
«Гратографія»
Цікавий вид малювання способом продряпування
Мета: розвивати уяву, дрібну моторику рук, знімати емоційну напругу.
Робота, виконана таким чином, нагадує гравюру, так як створюється лінією різного напрямку довжиною, плавністю і виходить бархатистою за рахунок поглиблення продряпування поверхні.
Матеріал: заздалегідь заготовлений аркуш паперу (кортон), зубочистки, , ручка з пером зірочкою.
Інструкція Етапи виконання роботи.
Етап перший (дома виконується учнями заготовка)
1) Цупкий папір прокрийте прозорою аквареллю «по-вологому» двома-чотирма кольорами. Колір можна прокладати у вигляді смужок (горизонтальних або вертикальних), круглих плям довільної форми.
2) Висушіть зафарбований папір.
3) Натріть усю поверхню аркуша воском або стеарином (свічкою).
4) Змішавши туш із милом або невеликою кількістю шампуню, прокрийте нею весь аркуш.
Етап другий (виконується на уроці) Проскребти шар воску з тушшю, намагаючись відкрити кольорову поверхню паперу
Малювання картопляними штампами.
Щоб штампувати як годиться
Що вдома є – усе згодиться
Картопля, поролон і квіти
Уяви не шкодуйте, діти,
Піпетки є і ковпачки
І ватні білі палички
Творіть усім, що під руками,
Малюйте й фантазуйте з нами.
Мата; розвивати творчі здібності, творче мислення та уяву;
Матеріали: Картопля, ніж, фарби (гуаш).
Інструкція: Картоплю розрізати на шматки (кругляки). На одному з кінців картопляного шматочка вирізати форму будь-якого предмета (листочок, сніжинка, кружечок, квіточка, метелик та ін.). Вмокнути штампик у фарбу і прикласти там, де має бути листок, квіточка чи метелик. Коли потрібно малювати фарбою іншого кольору, штампик охайно витираємо серветкою.
Вправа «Домалюй портрет»
При вивченні теми «Портрет» така вправа буде досить доречною. Учням пропонується набір незакінчених портретів, які вони домальовують самостійно. При цьому додатковим завданням може бути передача настрою героя, його емоційного стану
Вправа «Друдлі»
Droodle – це загадка-головоломка. Малюнок, на підставі якого неможливо однозначно відповісти що зображено на картині. Винахідник друдлів Роджер Прайс, комедійний письменник.
Використання друдлів: Для приємного проведення часу, як при розгадуванні кросворду або інших головоломок. У тестуванні і дослідженні пізнавальних здібностей людини.
Для усвідомленого розвитку творчих здібностей, гнучкості мислення та вміння підійти до ситуації з різних сторін.
Приклад: Запитання: Що бачите на картинці?
Варіанти відповідей: п’ятачок; розетка; піднос з чашками, тарілками;
два солдати в човні; середня частина касети від магнітофону
пароплав ( вид зверху); космічний корабель (вид ззаду); цистерна з двома отворами; вилка від електроприладу.
Вправа «Зачарований ліс»
Завдання: знайти і розфарбувати на малюнку усіх зачарованих звірів
Чим старше дитина, тим більшою кількістю деталей обростає її малюнок. Вони можуть нам багато розповісти. Важливі для дитини речі вона виділяє на малюнку. Це може бути непропорційно великою порівняно з іншими людьми /тваринами/ предметами розмір.
Інший прийом, який часто використовують діти, щоб надати об'єкту значущості, - багаторазове обведення або більш сильний натиск олівця.
Варто особливу увагу звернути на виділений предмет. Він може вказувати як на глибоку повагу, любов з боку дитини, так і на страх. Визначити, які саме почуття відчуває дитина, допоможуть супутні деталі і кольори.
Дуже важливо те, як дитина малює себе і що /кого/ зображує поруч.
Наприклад,малюнок, що зображає сім'ю, повинен насторожити, якщо:
• Не зображений хтось із членів сім'ї. Значить, дитина має з ним серйозний конфлікт - причому настільки серйозний, що автоматично викреслює його з свого життя.
• Якщо поруч з дитиною не члени сім'ї, а домашні тварини, казкові герої або улюблені іграшки. Це сигнал про те, що їй комфортніше жити у фантазійному світі, з реальним же у неї конфлікт.
• Коли дитина тримає за руку лише одного з батьків, а другий з них зображений на відстані. Це показує, з ким із батьків дитина по-справжньому близька, а чиєї уваги їй не вистачає.
• Якщо на малюнку над сім'єю згущуються хмари, йде дощ, - значить, в сім'ї є проблеми. Можливо, батьки сваряться.
Малюнок самого себе може вселити тривогу, якщо:
• Дитина малює себе в «закритій» позі.
• Якщо у неї занадто короткі ноги. Це говорить про те, що їй не вистачає впевненості в собі.
• Якщо у малюнка висять довгі руки - це сигнал про безпорадність. Розгорнуті ж в сторони руки, навпаки, свідчать про активної життєвої позиції та готовності до дій.
Якщо у дитини на малюнку відсутні вуха і рот, значить, вона не прагне до спілкування.
Значення розміру малюнка
Важливий і розмір самого малюнка відносно аркуша паперу, так і розмір окремих деталей. Маленький малюнок і дрібні фігури вказують на невпевненість, боязкість, тривогу юного художника. Розташування малюнка вище середньої лінії аркуша свідчить про завищену самооцінку і невдоволення своєю роллю в колективі, групі. Перебільшений розмір малюнка, який намагається вийти з межі аркуша, говорить про низький самоконтроль, схильність до необдуманих вчинків.
Немає коментарів:
Дописати коментар