Вправи на тілесну врівноваженість
📕 Авторка – Ольга Гурська
У сучасному вирі подій людина відчуває різні емоції. Одні з них мають позитивний вплив, інші несуть руйнівну силу та можуть нашкодити самій людині та її оточенню. Емоції – це оцінки, які ми даємо тій чи іншій ситуації і які ми можемо відчувати на рівні свого тіла.
Досвідчені психологи/-ині стверджують, що процес пригнічення власних емоцій виснажує психічну енергію, знижує життєстійкість особистості, здатність бути щасливим/-ою. Ще давній філософ Спіноза звернув увагу на те, що емоції «…збільшують або зменшують здатність самого тіла до дії».
🧩 Одні емоції спонукають людину до діяльності й досягнення корисного результату. Інші не найкращим чином впливають не тільки на взаємини з людьми довкола і власний настрій, а й на здоров’я людини. Тому вміння управляти своїми емоціями є важливою навичкою сьогодення. Одним із способів управління емоціями є вправи на тілесну зрівноваженість. Йдеться про практики ресурсності, заземлення та зчитування.
📍Тілесна врівноваженість – це налаштованість на відчуття безпеки, а не загрози. Одним з методів є практика доступу до «ресурсів». Це можуть бути зовнішні, внутрішні або уявні ресурси. Зовнішні, наприклад, друг або подруга, улюблене місце, домашня тваринка, рідна людина, пісня чи якийсь виконавець / виконавиця.
📍Внутрішні ресурси – це навичка, якою володіє людина, якийсь позитивний аспект його / її особистості, улюблене заняття. Уявні ресурси – це щось вигадане чи нафантазоване, що може слугувати ресурсом. Суть вправи зводиться до того, що коли ми уявляємо свій ресурс у всіх його деталях, то створюємо відчуття стійкості, безпеки й комфорту. Бажано мати скриньку таких ресурсів, які можна використовувати в потрібний момент.
📍Паралельно із цим ми зчитуємо певну інформацію про свої відчуття в тілі. Зчитувати – означає звертати увагу на самовідчуття в тілі, які з’являються в процесі обдумування свого ресурсу. Та прислухання до їхньої природи. Які вони – приємні, неприємні чи нейтральні? Та варто врахувати, що один і той же ресурс може сьогодні спрацювати, а завтра ні. Тому, якщо ви зчитали якісь неприємні самовідчуття, змістіть і зафіксуйте свою увагу на іншому ресурсі. Згадка про будиночок у селі, де ви народилися і провели дитячі роки, може бути вашим ресурсом. Але якщо уявити, що ви нещодавно втратили цей будинок через війну, то вас можуть огорнути неприємні відчуття.
📍Заземлення – ще одна корисна практика для створення відчуття безпеки та втихомирення розбурханих думок. Її суть зводиться до того, щоб людина могла сфокусувати свою увагу на будь-якому фізичному контакті, який дає відчуття підтримки, безпеки та комфорту. Можна торкатися стіни, відчуваючи її опору, чи триматися за стійкий предмет, звертаючи увагу на самовідчуття в тілі.
📍Ще одним ефективним способом саморегуляції свого стану є практика «вдумливого сканування свого тіла», тобто почергове розслаблення та напруження певних груп м’язів свого тіла та зчитування самовідчуттів у тілі. А також пам’ятайте про ефективні дихальні техніки, які також можуть допомогти вам подолати тривожність та пережити певну емоційну травму.
📍Покликання для проведення аудіопрактик:
Ресурсність
Заземлення
Немає коментарів:
Дописати коментар