Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

середа, 31 січня 2024 р.

ТЕХНІКИ

 Техніка «Крок до самого себе»



 Вам потрібно дати відповіді самому собі, обсяг відповіді — не менше, ніж 5 пропозицій. Головне! Не поспішайте, за бажанням робіть перерви.


📝 Що вам подобається в собі найбільше?


📝 З якими проблемами і труднощами найчастіше стикаєтеся в житті? Чи є певна повторюваність в їх появі?


📝 Що б ви хотіли змінити в собі? Що вам не подобається?


 📝Якби ваше життя найближчі 3 роки змінилося в кращу сторону, то які це були б зміни?


 📝 Що вже зараз ви можете зробити, щоб у вашому житті відбулися такі позитивні зміни?


 📝 Чи бачите ви сни? Які почуття і емоції вони викликають?


 📝 Які внутрішні переживання, почуття і емоції вам завдають клопоту останнім часом?


 📝Про що ви мрієте і фантазуете? Які ваші бажання і потреби прагнуть виразити себе за їх допомогою?


 📝 Які можливі причини лежать в основі тих проблем і труднощів, з якими ви стикаєтеся в житті?


 📝 Які внутрішні переживання, почуття і емоції вам приносять задоволення?


 📝 Чи є у вашому житті люди, з якими ви воліли б не спілкуватися? Чому?


 📝 Що можна зробити такого, щоб цих людей стало менше? Чому ви досі цього не зробили? Чому можна навчитися у цих людей?


 📝 Якщо у вас є хобі, то, що воно дає вам? Що може ваше хобі розповісти вам про вас самих?


 📝 У вас немає хобі? Чому? Що в вашому житті заважає мати хобі?


 📝 Чи є у вашому житті люди, з якими вам легко, просто і приємно спілкуватися? Чому можна навчитися у цих людей?


 📝 Що можна зробити вже зараз для того, щоб таких людей стало більше?


 📝 Що було в вашому минулому такого, що позитивно вплинуло і / або продовжує впливати на ваше сьогодення і майбутнє? Як посилити цей вплив?


 📝 Що вже зараз у вас є такого, що дозволяє краще розуміти самого себе?


📝 Чому ви можете навчитися у самого себе?


 📝 Що вже зараз ви можете зробити для того, щоб поліпшити своє життя?


Такі психологічні питання допоможуть вам глибше пізнати себе, свої недоліки та переваги, допоможуть розставити пріоритети і крокувати назустріч якісному життю.

неділя, 28 січня 2024 р.

ПІДТРИМКА


 ​Люди з тривожністю: навчитися розуміти їх та підтримувати


Кожен із нас хоч раз у житті відчував тривожність. Чи то через іспити в університеті, чи перед виходом на нову роботу, чи перед іншими важливими життєвими подіями. Зазвичай переживання тривають від кількох хвилин до кількох днів. Але є люди, які живуть у напрузі не день і не два, а тижні, місяці чи навіть роки. В результаті цей тривалий стрес переростає у тривожний розлад. Людина в такому стані має постійне або дуже часте почуття безпричинного страху. Це виснажує і не дає жити життям на повну.


Якщо це про вас, тоді спробуйте унормувати свій графік, щоб у ньому завжди був час на відпочинок, повноцінне харчування, час для себе. Спробуйте щоденні техніки для заспокоєння, а якщо не вдається подолати розлад самостійно – зверніться до психотерапевта.


Якщо ж постійна тривожність – це про ваших близьких, у ваших силах навчитися сприймати їх в їхньому стані з розумінням та підтримкою.


Не варто сваритися чи ображатися, якщо людина:


🔸 Довго не відповідає на повідомлення або ігнорує дзвінки. Якщо людина у стані тривоги, тоді навала повідомлень чи дзвінків можуть лише посилювати це відчуття.

🔸 Раптом змінює плани. Раптова хвиля тривоги може змусити людину скасувати плани в останню мить.

🔸 Уникає особистих зустрічей, віддаляється. У вільний час людині з посиленою тривожністю важко відвідувати заходи чи зустрічатися із друзями, а часто хочеться залишатися на самоті. 

🔸 У розмові уникає зорового контакту: він може приносити дискомфорт. Для людини із тривожністю властиво часто уникати особистих контактів, прагнути, аби на неї геть не звертали увагу. 

🔸 Говорить без упину і перебиває. У стані тривожності буває важко контролювати емоції й думки, які рвуться назовні. А інколи людям настільки нестерпні паузи в розмові, тому вони всіляко намагаються їх заповнити.

🔸 Поводиться зверхньо, дратується через дрібниці, спалахує гнівом. Людина з тривожністю часто перебуває “на грані”, і будь-яка емоція може стати “останньою краплею”.


Отже, перелічені дії не завжди є проявом неповаги. Врахуйте, що на стан людини та її поведінку можуть впливати події, про які ви не знаєте. Тому не поспішайте з’ясовувати стосунки, а краще просто спитайте, чи можете чимось допомогти.


Джерело: Всеукраїнська програма ментального здоров’я за ініціативою Олени Зеленської “Ти як?”


Підписатися на канал «Психологічна підтримка»

пʼятниця, 26 січня 2024 р.

ТЕХНІКИ

 🌱 Три хороші справи/речі за день


Ця #психологічна_техніка допомагає позбутися негативних упереджень і сформувати позитивну настанову на майбутнє. У 2005 році М. Селігман з колегами досліджував вплив цієї техніки на підвищення рівня добробуту й щастя. Дослідники з’ясували, що «Три хороших справи» збільшують надію і оптимізм, зміцнюють імунну систему і підвищують задоволення роботою.

➡️ Алгоритм техніки:

1️⃣ Перед сном займи зручне положення - у кріслі, на стільці, в ліжку. На деякий час заплющ очі та згадай все, що сталося у твоїй присутності за день, а також свої дії.

2️⃣ Виділи зі згадок та подумай про три хороші речі, які відбулися сьогодні. Це також можуть бути три найяскравіші, найприємніші події дня.
*Якщо до цих думок доєднуватимуться згадки про негативні події, намагайся концентруватися все ж лише на приємних для тебе.

3️⃣ Запиши у блокнот, телефон чи нотатник три хороші, приємні речі, які тобі вдалося виділити.

4️⃣ Упродовж 15-20 секунд подумай про кожну визначену подію. Тобі можуть допомогти відповіді на такі питання:
❓ Чому саме ця подія важлива для мене зараз?
❓ Чим сьогоднішні речі чи події відрізняються від інших на цьому (чи минулому) тижні? Чим вони особливі?
❓ Що сприяло тому, що ця дія чи річ стали хорошими для мене?
❓ Який саме мій вклад у цю річ/подію?

5️⃣ Повторюй цю вправу щодня протягом тижня, а після цього можеш виконувати її раз на тиждень протягом щонайменше шести тижнів (за рекомендаціями М. Селігмана для досягнення стійкого ефекту).

середа, 3 січня 2024 р.

ВІДПОЧИНОК

 Сім видів відпочинку






Знаходити час і простір для уповільнення і відновлення не просто можна під час війни, але й варто. 

🟩 Сондра Далтон-Сміт, докторка медичних наук, лікарка, дослідниця і авторка книги «Священний відпочинок: відновіть своє життя, відновіть свою енергію, відновіть здоров’я»  пропонує свою авторську концепцію відпочинку. Її рецепт від втоми полягає в тому, щоб включити у своє життя сім видів відпочинку: фізичний, розумовий, емоційний, соціальний, сенсорний, творчий та духовний.

👉 Роздивимось детальніше кожний:

1️⃣ Фізичний відпочинок: Далтон-Сміт радить додавати собі енергії за допомогою щогодинних дрібних рухів: повернути шию, стиснути та розтиснути руки або встати та похитатися на п'ятах.

Або, навпаки, вибирати не рухатись протягом пʼяти хвилин, лежачи.

2️⃣ Ментальний (психічний) відпочинок: робити короткі перерви кожні дві години протягом дня - дихати, сповільнюватись, повертатись до тіла.

Корисною для ментального розвантаження також є «Метод Помідора», про який ми писали раніше - 25 хвилин для зосередженої діяльності і 5 хвилин на рух і фізичний відпочинок.

3️⃣ Сенсорний відпочинок: яскраві вогні, гучні розмови, звуки, фоновий шум та екрани комп'ютерів викликають перевантаження органів чуття. Тому корисним є давати їм відпочинок: заплющити очі на хвилинку, вимкнути звук і просто залишатись в тиші.

4️⃣ Творчий відпочинок: знаходити час для перебування на природі, насолоди мистецтвом, улюбленим хоббі. Перетворити робочий простір на місце натхнення за допомогою картинок і фото улюблених місць, людей, арт-виробів.

5️⃣ Емоційний відпочинок: знаходити час і простір, в якому можна дозволити бути собою справжнім/справжньою та вільно виражати свої почуття. Це той саме час, де ти більше турбуєшся про себе, і трохи менше про інших.

6️⃣ Соціальний відпочинок: дефіцит соціального відпочинку виникає, коли ми не можемо відрізнити ті стосунки, які роблять нас живими, від тих стосунків, які нас виснажують. Тому варто більше триматись перших і виключити або мінімізувати по можливості останні.

7️⃣ Духовний відпочинок: у його основі лежить потреба, яка є у кожного/ної з нас - бути поміченим, відчувати, що ми належимо собі, що нас приймають, що наше життя має сенс. Це може реалізовуватись через волонтерську роботу, допомогу іншому/близьким/суспільству, будь-які духовні практики: молитва, медитація.

➡️ Пропонуємо тобі дослідити:

❓Які з видів відпочинку ти вже включаєш у свої щотижневі/щоденні ритуали?
❓Які тобі додають найбільше енергії?
❓ Які ти включаєш найменше?
❓ Щоб ти додав/ла?


СТРЕСОСТІЙКІСТЬ

Як знизити тривожність

 і повернути собі відчуття контролю під час масованих ракетних обстрілів


По-перше, відчувати страх, це нормально. Якщо почуття виникло, то його не можна миттєво виключити чи заборонити. Тому забудьте про слова: «Не бійся, візьми себе в руки, будь мужнім, сильним…» - це безглузда маячня, яка ніколи не працювала!!!


❌Забудьте про фразу «Глибоко вдихніть»! Під час сильного стресу ритм дихання значно порушується, вдих завжди глибший за видих, а це означає, що при глибоких вдихах стан буде лише погіршуватися! Буде головокружіння, відчуття ватяних ніг і потемніння в очах. 

‼️Тому - ВИДИХАЄМО! Через сплющені губи.


‼️Пийте воду! Підчас час стресу часто пересихає ротова порожнина і тіло це сприймає як ще один додатковий стрес. Пийте маленькими ковтками.


Під дією стресу ми часто втрачаємо здатність відчувати тіло. Тому обережно напружуйте, а потім розслабляйте мʼязи ніг, потім рук. 

‼️Загинайте почергово (ліва нога, потім права) пальці ніг під себе - як це роблять лапками коти, ніби тупцяють. 

Тіло може тремтіти - це нормально! Не намагайтесь це припинити, якщо немає нагальної потреби. Тіло інколи набагато розумніше за усіх психологів, воно самостійно позбавляється стресу в найкращий спосіб.


‼️Фокусуйтесь на великих предметах зверху-знизу-справа-зліва від вас (лампа, килим, вікно,шафа…) Давайте їм просту характеристику - опис. Наприклад, люстра скляна, килим зелений, двері прямокутні тощо. Таким чином йде переключення уваги з вибухів на те, що знаходиться навколо вас.


‼️Якщо сталося лихо, памʼятайте - вас врятують! І рятівники зроблять свою справу!


Автор протоколу «4 стихії» І. Шапіро, модифікація Gershanoff Alexander

Israel Trauma Coalition in UA

вівторок, 2 січня 2024 р.

СТРЕСОСТІЙКІСТЬ

 ЯК ЗАСПОКОЇТИСЬ і контролювати стрес?



Тіло людини – це розумна саморегульована система, яка може підтримувати більш-менш стабільний стан під натиском зовнішніх подразників.
Коли людина відчуває виклик і загрозу, нервова система реагує викидом гормонів, які готують тіло до екстрених дій.

Існує еустрес ("хороший" стрес, який мобілізує організм та допомагає вижити в небезпечній ситуації) та дистрес ("поганий" тривалий стрес, який виснажує організм і зриває механізми адаптації). 
Щоб контролювати рівень "поганого стресу", можна скористатися такими методиками:

🔵Таємний таппінг
Робочою областю для цієї вправи є останні фаланги пальців на правій та лівій руках. 
По черзі натискайте на подушечки кожного пальця, поки не відчуєте, що заспокоїлися. 
Натискаючи великим пальцем на фаланги, ми стимулюємо нервові закінчення.

Ці імпульси пригнічують активність амигдали (мигдалеподібного тіла) – мозкового центру, який відповідає за тривожність. 

🔵 Метелик
Схрестіть долоні, зачепившись великими пальцями – це нагадуватиме метелика. 
Прикладіть долоні до грудей та по черзі легенько й ритмічно пристукуйте по ключиці. 
Через внутрішні вібрації ви будете чути звуки, як гучне серцебиття – це заспокоюватиме вас. 
Продовжуйте цю вправу, поки не відчуєте, що дихання вирівнялося. 
Під час цієї вправи відбувається взаємодія на виходи черепних нервів, які отримують перехресні сигнали. 
Амигдала зменшує свою активність, префронтальна зона активується, мозок переходить в більш адаптивний режим. 

🔵 Протитривожне дихання
Ця техніка – з групи дихальних вправ. 
Для її виконання вам знадобиться будь-який квадратний чи прямокутний предмет, який ви бачите перед собою (двері, стіна, будинок тощо).
Супроводжуйте поглядом з першого кута до другого (на рахунок "1"), з другого до третього (на рахунок "2"), з третього до четвертого (на рахунок "3"), з четвертого назад до першого (на рахунок "4") – і так по колу. 
На рахунок "1" почніть вдих, продовжуйте вдихати повітря через ніс до рахунку "4". 
Потім знову на рахунок "1" почніть видихати до "4". 
За рахунок штучного уповільнення вашого дихання мозок зрозуміє, що ви у безпеці і зараз можна розслабитися. 
Цю вправу варто робити під час сильної тривоги. 
При помірній тривозі її варто робити 2-3 рази на день – протитривожний захист виникає завдяки накопичувальному ефекту. 

🔵 Безпечне місце
Заплющіть очі та детально уявіть собі безпечне місце, де вам буде комфортно і затишно.
Спробуйте почути звуки, які лунають звідти, запахи тощо.
Ця вправа на уяву дозволяє відволіктися від того, що відбувається зараз.
Однак її можна виконувати тільки тоді, коли ви перебуваєте у відносній безпеці, адже вам необхідно буде заплющити очі та максимально відволіктися від усього, що відбувається навколо вас. 
Тому завчасно переконайтеся, що поруч є людина, якій ви можете довіряти.

🔵 Сканування тіла
Зосередьтеся на кожній клітинці свого тіла, починаючи від маківки і до п’ят. 
Заплющіть очі, завчасно переконавшись у власній безпеці. 
Спробуйте відчути своє чоло, очі, ніс, губи, підборіддя, шию. 
Відчуйте свої плечі та сильні руки, спостерігайте за тим, як ваші легені самостійно дихають і ваша грудна клітка піднімається та опускається. 
Продовжуйте так до самого низу.
Ця техніка спрямована на розвиток стійкої та гнучкої уваги. 
Ви навчитеся спрямовувати увагу на те, що відбувається у цей момент в тілі, органах чуттів та в думках.

🔵 Прогресивна м’язова релаксація
Ця техніка спрямована на роботу м’язів. Її краще виконувати наодинці у спокійному місці, або перед сном.
Коли у крові багато стресових гормонів, то вегетативна система вмикається і починає їх переробляти. 
М’язи також залучені в цей процес, тому часом у нас болить спина, затискає шию, з’являється відчуття дискомфорту. 

Отже:
Напружте всі м’язи та протримайте цей стан якомога довше, а потім різко розслабте все тіло. 
За інерцією м’язи розслаблятимуться ще більше. 
Усі ці техніки можуть допомогти вам зменшити стрес у конкретний момент.