Перетворення страху в силу: психологічні стратегії для подолання тривоги
Перетворення страху в силу є основою психологічної роботи з тривогою. Адже тривога – це реакція, яка мобілізує організм для захисту від небезпеки. Тривога є невизначеним переживанням, за нею завжди стоїть конкретний страх. І хоча відчуття тривоги є досить неприємним переживанням, але її можна назвати корисною. Особливо, коли існує реальна загроза, така як домашнє насильство. І тоді основне завдання – не позбавлятися тривоги і відсторонитися від почуттів, а використовувати її як мотивацію для заходів безпеки.
Нижче наведено деякі стратегії, які можуть допомогти подолати тривогу та перетворити її на позитивну силу:
Тривога переживається не лише, як думки, а і як тілесні відчуття, що супроводжуються прискореним серцебиттям, відчуттям задухи, мʼязового напруження. Щоб краще зарадити собі в тривозі, коли загроза обʼєктивна, важливо вчитися використовувати її сигнали для зміни ситуації. Для цього розгляньте, що саме викликає тривогу, зрозумійте чого саме ви боїтесь і чи можна цьому зарадити. Питання «Чи можу я якось вплинути на ситуацію? Що можу зробити, щоб себе убезпечити?». Це поштовх до дії, а не до уникання і переживань. Саме при тривозі дії є тим, що допоможуть знизити тривогу і гнучко відреагувати на загрозу.
Замість того, щоб намагатися позбутися свого страху, намагайтеся прийняти його, аби знизити його інтенсивність. Думки мають величезний вплив на самопочуття людини. І часто ми посилюємо власну тривожність тим, що катастрофізуємо події, які з нами відбуваються чи відбудуться.
Практикуйте «реалістичне мислення». Тобто, дивіться на себе без надмірного негативу чи позитиву, перебільшення чи знецінення загрози.
Але тривога може мати і раптову природу, або хронічну, тоді надважливо опанувати навички саморегуляції. Ми можемо навчитися розслабляти і вгамовувати тіло, пам’ятаючи, що наша ціль — не усунути тривогу а — допомогти собі давати раду з цим почуттям.
Використовуйте методи релаксації: дихальні вправи, прогресивну мʼязову релаксацію, йогу або медитацію, щоб зменшити фізичні симптоми тривоги.
Створіть конкретний план дій для ситуацій, які викликають у вас тривогу. Це може допомогти вам почуватися більш упевнено і зменшити тривогу.
Шукайте можливості для освіти або зростання, які можуть виникнути завдяки вашому страху. Іноді страх може бути потужним стимулом для особистого розвитку. Починаючи розбиратись в лякаючій вас темі, самостійно чи зі сторонньою допомогою, ви отримуєте ресурс для подальших дій і виправлення ситуації, а також для прийняття важливих життєвих рішень.
Якщо ви відчуваєте значні труднощі у подоланні тривоги, зверніться до психотерапевта або психіатра. Професійна допомога може надати вам необхідні навички та підтримку.
Загалом, перетворення страху в силу вимагає від вас визнання страху, прийняття його, а також активного застосування стратегій релаксації та планування дій для подолання тривоги.
Немає коментарів:
Дописати коментар