Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

субота, 8 червня 2024 р.

СОН

 😴«Тікаю в сон»: можливі причини і способи самодопомоги 


📩 #нам_пишуть: «Останнім часом просинаюсь зранку і усвідомлюю, що вже чекаю вечора, щоб знов заснути. Що це може означати?». 


Коли людина прокидається вранці і вже з нетерпінням чекає, коли знову зможе лягти спати, це може свідчити про те, що реальність, як вона є, не відповідає тому, що людина очікує від неї. Вона може здаватись сірою, нудною, заважкою, іноді нестерпною, щоб її витримувати. Тоді важливим стає зустрічатися із нею якнайменше і одним із найдоступніших способів - знов заснути і поринути в свій світ. 


⭕️ Роздивімося детальніше причини, за якими може виникати бажання втікати до царини Морфея. За цим може ховатися👇: 


1️⃣ Депресія/ангедонія. Одним з основних симптомів депресії є ангедонія, або іншими словами, - втрата інтересу чи задоволення від діяльності, яка раніше приносила радість. Її супроводжує відчуття відсутності мотивації і бажання просто дочекатися кінця дня, щоб знову заснути. 


2️⃣ Втома/Виснаження. Якщо людина втомлена через надмірне навантаження, хронічний стрес, хворобу/погане самопочуття чи інші фактори, вона може з жахом думати про необхідність справлятися з денними вимогами і прагнути відпочинку та сну.


3️⃣ Уникнення/Ескапізм. Іноді очікування часу для сну є способом уникнути певних надмірних/небажаних обов'язків, страхів, тривог щодо актуальної життєвої ситуації або інших стресорів у денному житті. Сон дозволяє тимчасово перепочити від емоційного навантаження. 


4️⃣ Відсутність мети/сенсу в повсякденному житті.  

Відчуття, що щоденні заняття позбавлені сенсу, важливості чи залучення, може породжувати апатію, коли людина просто хоче "перемотати" день.


5️⃣ Розлади сну. У деяких випадках наявність підвищеної втомлюваності вдень може бути пов'язана з розладом сну, таким як безсоння чи апное уві сні, що ускладнює засинання і викликає втому на ранок.


Однак, можливо, що іноді очікування часу для сну – це просто минущий настрій, особливо після важкого дня. 


☝️ Але якщо такий настрій триває щодня протягом тривалого періоду, це може свідчити про наявність психологічної проблеми, яку варто дослідити детальніше із спеціалістом.


❓Якщо ти помічаєш у себе процес «втікання в сон», які з наведених вище причин найбільш описують твою ситуацію? 

❓ На що варто звернути увагу в твоєму житті? 

❓ Які є дієві способи самодопомоги для тебе вже зараз? 

🟩 Ось декілька порад, які можуть допомогти тобі впоратись із симптомами, коли занадто часто протягом дня чекаєш часу сну, про які ми говорили вчора: 


1️⃣ Що день наступний нам готує? Вдивлятись в день, в якому ми очікуємо хоч щось приємне - набагато комфортніше, ніж коли ми вбачаємо в ньому лише перелік знайомих зобовʼязань і повʼязаної із ними відповідальності. 


Пригадай 1-3 речі, які живлять твою душу і викликають приємні почуття і додай їх в свій щоденний календарик. Це має бути щось просте в реалізації і цікаве для тебе. 


2️⃣ Ранкові ритуали: 


☀️ Після пробудження намагайся якомога більше часу проводити на природньому світлі, щоб допомогти налаштувати свій біологічний годинник; 


😊 Початок дня. Починай кожен свій день з якоїсь «нагороди» для себе, того, що приносить задоволення. Наприклад, з

чашки улюбленого напою, читання книжки, на яку давно не вистачало часу, слухання музики або прогулянки на природі із домашнім улюбленцем в приємній компанії. 


3️⃣ Став досяжні цілі на день🎯 і не забувай давати собі визнання, за їх виконання. Це допоможе мати відчуття задоволення від досягнутого і «не марно прожитого дня». 


4️⃣ Приділи час якісному спілкуванню з цікавими тобі людьм👥. Це створює відчуття зв'язності, що допомагає додати приємного настрою і боротися з ізоляцією.


5️⃣ Дотримуйся правил гігієни сну. Якісний сон може підвищити рівень енергії вдень.


6️⃣ Регулярно займайся фізичними вправами🏋️. Навіть легке фізичне навантаження може значно підвищити рівень внутрішньої енергії і мотивації. Аеробні ж вправи на додаток допомагають зняти стрес і тривогу.


7️⃣ Практикуй техніки релаксації. Методи, такі як глибоке дихання, медитація, йога або майндфулнес, допоможуть тобі зменшити стрес і втому.


👉 Ключем успіху є не використання усіх згаданих способів самодопомоги, а вибір тих практик і інструментів, які підходять саме тобі і поступове й регулярне їх впровадження в кожен твій день. 



Немає коментарів:

Дописати коментар