Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

вівторок, 31 жовтня 2023 р.

КОРЕКЦІЯ


 

Психологічна техніка "ЛИСТ ГНІВУ"


Психологічна техніка, призначена для роботи з пригніченими почуттями, зокрема - гнівом. Мета - дозволити собі висловити почуття, які колись було заборонено висловлювати. Цей лист не призначений для передачі адресату, він пишеться заради опрацювання та звільнення від негативних почуттів.


Суть її проста і виконується за принципом завершення незакінчених речень, вам потрібно буде їх дописати в абсолютно довільній формі, уявляючи, що ви звертаєтеся до конкретної людини, до якої у вас виникли негативні емоції. Це важливий момент - воно повинно бути адресовано конкретній особі (не хвилюйтеся, це лист залишиться в вашому повному розпорядженні, відправляти і давати його читати нікому не потрібно).


Якщо ви все пропишете від душі, то ефект емоційного очищення гарантований, оскільки в цьому листі задіюється дуже широкий діапазон емоцій, і ви як би «переходите по містку» з одного стану в інший. Отже, закінчіть такі речення, почавши свій лист зі звернення до адресата:


- Мені не подобається…..

- Мене виводить з себе ............

- Мені набридло……………….

- Я не можу…………..

- Мені потрібно (потрібна) ............ ..

- Я ображаюся………………

- Мені сумно………………

- Мені шкода……………..

- Я відчуваю……………..

- Я хочу………..

- Мене турбує ...............

- Я боюсь…………….

- Мене лякає ............... ..

- Я турбуюсь…………….

- Я жалкую………………

- Мене можна звинуватити .....................

- Я співчуваю……………..

- Мені необхідно………..

- Будь ласка, вибач мене за ................

- Я хотів/ла б…………….

- Я розумію………………..

- Я вдячна/ий…………….

- Я люблю……………….

- Я сподіваюся…………


Ця вправа так само добре допомагає, коли емоція вже «не свіжа». Тобто, образлива або неприємна ситуація вже давно пройшла, а осад від неї ще залишився. Емоції, які накопичилися всередині нашого тіла не мають терміну давності, тому працювати з ними і «чистити» свій внутрішній світ можна в будь-який зручний момент.


Автор техніки: Надія Татаренкова

БУЛІНГ

 ВАРАВА ДЛЯ ПЕДАГОГІВ " БУЛІНГ "




На стільці,на яких сидять учасники,наклеїти стікери на спинку трьох колір,по кольору на один,які означатимуть:жертва, агресор,спостерігач.

До вправи підвести:ми не знаємо коли кожен з нас може стати учасником булінгу...

Обговорення:погляньте у кого який спікер на спинці,проговоріть свої дії і почуття,як вам бути у цій ролі,чому ви опинилися в цій ролі.

ДІАГНОСТИКА

Методика «Чарівний світ»

 Методика «Чарівний світ» являє собою проєктивне напівстандартизоване інтерв’ю для вивчення значущих потреб, переживань і проблем дитини (Шванцара Й., 1978).


Віковий діапазон досліджуваних: діти 7-12 років.


Методика застосовується з метою знайомства з дитиною та визначення кола її проблем. В інтерв’ю пропонується ідентифікувати себе з всемогутнім чарівником, який може зробити все, що захоче, в чарівній країні і в нашому реальному світі: перетворитися на будь-яку істоту, на будь-яку тварину, стати маленьким або дорослим. В процесі інтерв’ю ідентифікація зі всемогутнім чарівником слабшає, а в кінці психолог виводить клієнта з ролі чарівника.


Проєктивне казкове інтерв’ю є ефективним методом для встановлення контакту з дитиною, дозволяючи пережити в ігровій бесіді багато значущих для неї моментів. Після кожної відповіді слід запитати, чому вона зробила б ту чи іншу справу, перетворилась би на когось тощо. Ці пояснення є основою для змістовної інтерпретації результатів.


Обстеження проводиться наодинці з дитиною. Відповіді на запитання інтерв’ю потрібно записувати дослівно. Використовувати диктофон не рекомендується, оскільки це може створити напруження при спілкуванні, викликати скутість дитини, відволікати її від змісту бесіди. У свою чергу, емоційний контакт з дитиною в процесі інтерв’ю необхідний для переходу до наступного етапу діагностичної роботи або до психокорекції.


Зміст інтерв’ю


 – Чи подобаються тобі казки? Маленькі діти зазвичай люблять казки. Ти, звичайно, вже не маленький, але, сподіваюся, тобі сподобається ця казкова гра. Уяви собі, що в тебе з’явилася чарівна ракета, яка перенесла тебе у казкову країну. Там все казкове: і люди, і тварини, і ти теж… Адже ти можеш собі таке уявити?


1. А тепер скажи мені, ким би ти хотів бути в цій казковій країні? А чому ти хочеш бути …? А ким би ти не хотів бути в казковій країні? Чому?


Ми ще на хвилинку затримаємося в казковій країні. Тепер уяви собі, що ти чарівник (фея): ти дуже сильний, за допомогою чар ти можеш зробити все, що забажаєш. Ти можеш створювати, змінювати, знімати закляття, або зробити так, щоб що-небудь зовсім зникло.


2. Так скажи мені, чарівник, що б ти зробив? А навіщо? А чому?


Ти все ще чарівник (фея). Ти сідаєш в ракету та повертаєшся назад, в звичний для нас світ. Перш за все давай зайдемо до твоєї домівки – уяви собі це якомога детальніше.


3. Тепер ти у себе вдома. Ти – всемогутній чарівник, що б ти зробив? А чому? А навіщо? А що б ти зробив для тата, для мами, для сестри (брата), бабусі, дідуся? Навіщо? Чому?


4. Тепер чарівник потрапляє до школи. У твоїх силах щось створити, змінити, знищити, зробити так, як ти хочеш.


5. Ось тепер ти в школі. Що б ти зробив? А чому? А навіщо, для чого? А для вчителів? Для чого? А для однокласників? Навіщо? Чому?


6. Що б ти начарував для дітей? Для чого? Чому?


7. Ледь не забули про тебе! Що б ти зробив для себе? Чому? Що б ти змінив або зовсім знищив? Для чого? Чому?


8. Ну, а для мене, чарівник, що б ти зробив? Чому? Дякую тобі, ти – справжнісінький чарівник!


9. Якби ти став чарівником, ти міг би набути будь-якого вигляду, перетворився б на кого завгодно або будь-що. Хочеш?


10. Скажи, на що або на кого ти хотів би перетворитися? Чому? А на кого ти ні за що не хотів би перетворитися? Чому?


11. Ти можеш перетворитися на будь-яку тварину. Якою б твариною ти хотів би стати? Чому?


12. А якою твариною ти не хотів би бути? Чому? Ти відмінно впорався із завданням.


13. Ти – чарівник, у тебе величезна влада і безліч можливостей, ти можеш вибрати одну з трьох можливостей:


∙ стати маленькою дитиною;


∙ стати дорослим;


∙ залишитися таким як є.


14. Скажи, ким ти хочеш бути – маленькою дитиною, дорослим або таким, як зараз? Чому? Навіщо?


А чому ти не хочеш стати ... (1-й не вибраний варіант)?


А чому ... (2-й не вибраний варіант)?


15. А тепер скажи, чи хотів би ти стати дівчинкою (хлопчиком)? Чому?


Ти відмінно впорався із роллю чарівника. Але кожна гра закінчується, і наша теж. І тепер ти вже не чарівник, а (ім’я, прізвище дитини).


16. Чи тобі подобається твоє ім’я? (Не подобається? Чому?) А прізвище? (Не подобається? Чому?) Чи хотів би ти, щоб тебе звали по-іншому? Чому? Як тебе звуть батьки, друзі, однокласники?


17. Ти досить кмітливий (кмітлива). Давай ось що спробуємо, але це вже не буде казковою грою. Уяви, що можуть здійснитися усі твої найзаповітніші бажання. Нехай це будуть твої потаємні бажання. Однак, кожна гра має свої правила, і наша гра їх має: ти можеш вибрати лише три бажання.


Перше бажання – …; 


Друге бажання – …; 


Третє бажання – ….


А чому саме перше, друге, третє?


Дуже добре. А тепер подумай над наступним:


18.Чого найбільше бояться діти? Чому?


19. Що завдає їм найбільшого болю?


20.Що їх найбільше засмучує? Чому?


21. Що є причиною найбільшої радості у дітей? Чому?


Ти справжній молодець! Наша гра закінчилася. Вона тобі сподобалася? Що тобі сподобалося найбільше в грі?


 Інтерпретація


Інтерпретація даних значною мірою базується на відповідях клієнта (молодшого школяра, підлітка) на запитання «Чому?», «Навіщо?», оскільки тоді клієнти говорять про свої потреби, значущі переживання. Найбільш важливими для інтерпретації є відповіді на запитання «Чому?». Мотиви вибору різноманітні, мають особистий характер, обумовлюються позицією дитини. Саме особистісні показники є корисними для діагностичних висновків.


Змістовний аналіз відповідей дозволяє поглибити уявлення про переживання клієнта і про реальну життєву ситуацію, яка є актуальною для нього. Невербальні сигнали також дають багато інформації для психолога-практика. За їх допомогою можна відзначити емоції клієнта, суб’єктивну значимість проблем, про які він згадує. Нарешті цікаві результати дає формальний аналіз висловлювань: їх змістовність, розлогість, лексична та граматична побудова можуть підтвердити або піддати сумнівам висновки, що формуються в процесі інтерпретації результатів.


В цілому, інтерпретуючи результати, слід враховувати, що ідентифікація клієнта з чарівником задана інструкцією і, отже, є усвідомленою, внаслідок чого його висловлювання можуть мати тенденції до соціально схвалюваних відповідей, тобто прагненню показати себе в кращому світлі.


Літературні джерела


Махній М. М. Казкотворчі технології у психолого-педагогічній практиці. Чернігів: Десна Поліграф, 2023. 



Шванцара Й. Диагностика психического развития. Прага: Авиценум, 1978.


АРТ - ТЕРАПІЯ

Арт-терапевтична техніка «Подаруй подарунок страху»


Автор: Наталя Горнакова


Мета: символічна трансформація переживань і почуття страху, зниження емоційної напруги


Напрямки: ізотерапія, мандалотерапія, казкотерапія


Вік клієнта: від 5 років


Час: 15-40 хвилин


Матеріали: чисті аркуші паперу формату А4 (2 шт), аркуш паперу формату А4 з намальованим на весь аркуш кругом (мандалою), кольорові олівці або пастельні крейди, вугілля, ручка


алгоритм:


1. Попередня бесіда, актуалізує спогади клієнта про те, що його лякає.


2. Клієнту пропонується аркуш паперу і кольорові олівці або пастельні крейди, вугілля, щоб він намалював свій страх.


3. По закінченню малювання просимо розповісти, що клієнт зобразив і вигадати йому (страху) ім'я, таким чином, вербалізувати його.


4. Далі пропонуємо скласти і записати казку (з дітьми складаємо разом, спрямовуючи дитину) за таким алгоритмом:


Жив-був наш герой (ім'я героя) ...

Одного разу він зустрів страх на ім'я (ім'я намальованого страху) ...

І тоді наш герой (ім'я героя) (що з ним трапилося?) ...

З тих пір (ім'я героя) (що він відчував?) ...

І ось одного разу (ім'я героя) зустрів (мудреця / фею / чарівника / старця) на ім'я ..., який підказав йому, що потрібно подарувати страху подарунок.

Тоді (ім'я героя) вирішив подарувати страху (що?) ...

Роздобув він цей подарунок (як і де?) ...

І пішов (ім'я героя) до страху (як він йшов? Описати його шлях) ...

Зустрівся зі страхом (ім'я страху) і каже йому ...

Подарував подарунок, а страх (як відреагував страх? Що сталося зі страхом?) ...

Тепер страх звуть (ім'я страху).

І з тих пір наш герой і страх (що вони роблять? Що вони відчувають?) ...

5. Після завершення казки клієнту пропонується прочитати казку і намалювати страх після того, як герой подарував йому подарунок, сам подарунок, а поруч героя (малюємо на підготовленому аркуші формату А4 з колом-мандалою - ефект безпечного простору).


6. Просимо вигадати назву цьому малюнку.


7. Аналіз. Акцентується увага на тому, що клієнт намалював на початку, що в другій частині техніки, а також на кольори, що використовувалися ним у процесі малювання. Чи змінилися кольори, яким став страх, розмір, відстань щодо героя і подарунка.


Питання:


Що зображено на малюнку? Розкажи про нього докладніше. Як його звати?

Які відчуття у тебе виникали під час малювання?

Який цей страх зараз?

Які відчуття у тебе виникали, коли герой дарував подарунок страху?

Чи змінилося твоє ставлення до страху після того, як герой подарував йому подарунок?

Дана техніка допомагає познайомитися зі своїм страхом, зрозуміти який він, що з ним можна контактувати і при цьому жити спокійно, тому що страх це базове почуття людини.


з Інститут практичної психології Ольги Гаркавець
 

понеділок, 30 жовтня 2023 р.

КОРИСНІ ПОРАДИ


 Як збільшити енергію: 

10 способів


10 способів, доступних кожній з нас – без зусиль та витрат!


🌟Мрійте!


Найчастіше мрії приходять до нас разом з енергією на їх втілення. Локдаун сприяв зміні стратегії: ми прагнемо зберегти те, що маємо. Однак стабільність є антиподом розвитку. А там, де немає руху, настає застій. Тому зараз важливо зберігати динамічну рівновагу, спрямувати погляд у майбутнє і дати волю фантазії.


🌹Споглядайте красу


Достатньо кілька хвилин з любов’ю роздивитися квітку, зануритися в сюжет картини, послухати музику. В такій повній присутності відбувається підключення до нескінченного простору краси й натхнення. І людина сама стає цією красою, сама випромінює світло.


😊Смійтеся


Іронія і дотепний гумор – показники інтелекту. Вміння подивитися на ситуацію з різних точок зору, зробити, як кажуть психологи, “рефреймінг” – незамінна навичка і основа мудрості. Доречний гумор здатний знизити напругу в колективі, подати серйозні теми в більш “їстівній” формі.


🏃‍♀Займайтеся спортом!


Негативні емоції блокують меридіани нашого тіла. Це призводить до того, що нічний сон не забезпечує відпочинок і відновлення. Найпростіший і доступний кожному метод – робота з фізичним тілом. Підлога під ногами є у кожного. Тому лягти і зробити відтискання, поприсідати або нахилитися в сторони можна в будь-який час, практично в будь-якому місці.


🧘‍♀️Практикуйте йогу


Асани сприяють витягненню м’язів, впливають на залози внутрішньої секреції, на внутрішні органи й судини. Наприклад, перебування в глибокому нахилі, сидячи на одній нозі, в стародавні часи рекомендували як антидот при укусі змії. У цій позі активується виділення гормонів надниркових залоз. А в наш час така асана сприятиме зміцненню імунітету. Розслабленню м’язів спини, поліпшенню самопочуття сприяє витягнутий нахил сидячи.


🧎‍♀️Медитуйте!


Просте спостереження за розумом три-чотири рази на день по 1-2 хвилини творить чудеса. Людина стає більш сконцентрованою, набагато ефективніше володіє емоціями, здатна вчасно розпізнавати маніпуляції, контролювати власні прояви гніву і роздратування.


📖Читайте!


Вірші, художня література, притчі, казки мають величезний потенціал. З їх допомогою ми відкриваємо для себе можливість актуалізувати цінності й сенси, чіткіше усвідомити цілі. Така внутрішня робота визначає наші подальші дії і загальний рівень задоволеності життям


🎨Займайтеся творчістю!


Спів, живопис, кулінарія, вишивка, написання віршів, фотографування, зйомка відео – всі види творчості сприяють наповненню енергією. У цій справі важливо вийти на певний рівень майстерності. І тоді улюблене дозвілля даруватиме стан потоку. Чому творчість настільки цілюща для нас? Річ у тому, що потік відкриває канал підключення до джерела енергії.


🏵Вивчайте тренди і різні теорії


Як відомо, світ – це хаос. Людина для більшої впевненості та спокою накидає на нього “сітки” різних теорій, футуристичних прогнозів, адже вони зменшують ступінь тривожності, дозволяють відчути впевненість в завтрашньому дні, відчути в якому напрямку рухатися і за яким сценарієм розгорнути новий етап життя. Тому різні теорії дуже корисні. Жодна з них не досконала, кожна має ряд недоліків. Але це спосіб осмислення реальності й можливість для особистісного зростання.


❤️Любіть і будьте вдячними


Взаємна підтримка, любов, щира подяка, душевне тепло, шанобливе ставлення до навколишніх ресурсів, потреб свого тіла й душі, вміння зберігати екологічні кордони й підтримувати ресурсний стан – все це впливає на наш рівень енергії.

субота, 28 жовтня 2023 р.

ІГРИ З ПІСКОМ


 

ПІСОЧНА ТЕРАПІЯ


1. Гра «Угадайко»

Повторіть з дітьми основні геометричні фігури. Зарийте в піску

кілька іграшок які мають певну геометричну форму і запропонуйте

дитині вгадати, що там приховано.


2. Гра « Веселі історії»

Візьміть літери алфавіту і викладіть слова на піску, для початку

не дуже складні. Прочитайте їх разом з малюком. Потім нехай дитина

закриє очі, а ви заховайте букви в пісок, розкидаючи по всій пісочниці.

Нехай дитина знайде всі букви й відновить слова.


3. Гра « У моєму місті»

Запропонуйте дитині розказати, яким вона бачить своє місто,

вулицю або кімнату. Можна також створити чарівну країну та

придумати їй назву. Потрібно розповісти історію, яка відбувається в

пісочниці. При цьому можна дати імена всім персонажам, що беруть

участь в оповіданні.


Провести розвивальну й водночас релаксаційну роботу

допоможуть наступні вправи з піском:


4. Вправа « Гра в казку»

Вправа спрямована на розвиток фантазії та образного мислення

дитини. У лотку з піском є всі можливості для того, щоб розіграти

улюблені казки дитини та вигадати нові сюжети. Дорослі можуть

запропонувати скласти свій варіант кінцівки відомої казки.


5. Вправа « Дослідження властивостей»

За допомогою піску дитина може визначити властивості

матеріалів, отримати уявлення про такі поняття, як « теплий –

холодний», « мокрий – сухий» та інші.


6. Вправа « Дощик»

Гра призначена для релаксації та має заспокійливу дію. Діти 2–3

років повинні грати разом із батьками. Дорослий пропонує малюкові

підставити долоні й починає повільно сипати в них пісок, після цього

він пропонує малюкові повторити цю дію і сипати пісок в його долоні.

Діти старшого віку грають самостійно і пересипають пісок з однієї

долоні в іншу самостійно.


7. Вправа «Упізнай, що це»

Вправа допомагає зміцнити родинні зв‘язки. Один із батьків

закопує в пісок кілька будь-яких фігурок, поки малюк стоїть із

заплющеними очима. Дитині пропонують розплющити очі, занурити

руки в пісок і розпізнати приховані фігурки.


8. Вправа « Вітерець»

Для цієї вправи знадобиться соломина для коктейлю. Її кінець

занурюють у пісок. Дитина повинна дути з протилежної сторони. Ця

вправа призначена для дітей старшого віку.


9. Вправа « Будівельник»

Лоток із піском відкриває перед малюком необмежені

можливості для творчості. Можна створити цілий світ в обмеженому

просторі. Пісок повинен бути вологим, для того щоб будувати об‘ємні

фігури. Під час роботи можна використовувати іграшкові фігурки

звірів, людей та інші.


10. Вправа « Знайомство»

Усі учасники розміщуються навколо пісочниці. Педагог

пропонує всім занурити руки в пісок, погладити, помацати його,

пересипати з долоні в долоню. Одночасно вихователь повинен

розповісти правила гри з піском.


11. Вправа «.Весела історія»

Педагог викладає в пісочницю фігурки в певній послідовності,

при цьому розповідає історію про ці фігурки. Після цього він ховає

фігурки в пісок. Діти повинні відшукати фігурки, розкласти їх в тій

послідовності, що й педагог та переказати історію, що він розповідав.

Вправа сприяє розвитку уваги, мови, зміцнює зв‘язки в колективі,

сприяє зняттю емоційної напруги.


12. Вправа «Чарівне коло»

Педагог пропонує скласти коло з камінців. Кожна дитина

отримує по кілька камінців, які вона повинна покласти до загального

кола. Мета вправи – корекція гіперактивної поведінки, релаксація.


13. « Вправа Вигадай казку»

Педагог пропонує дітям вигадати власну казкову історію. Під

час гри можна використати фігурки казкових героїв, дерев, тварин.

Педагог може намалювати образи вигаданих героїв, які діти будуть

використовувати у своїх казках. Вправа активізує уяву, мовну

діяльність дітей, сприяє психоемоційному розвантаженню.


14. Вправа « Моє місто»

Педагог пропонує дітям збудувати з піску місто, яким би вони

хотіли його бачити. Можна створити цілу чарівну країну, вигадати їй

назву. Потрібно розповісти історію, яка відбувається з мешканцями

цієї країну, дати всім їм імена. Вправа розвиває фантазію, знімає

емоційне навантаження..


15. Вправа « Пісочна картина»

Дитина малює пальчиком, пензликом картину в пісочниці й

пояснює, що вона намалювала. Мета вправи – розвиток мови,

зміцнення дружніх зв‘язків у колективі, релаксація.


Способи зняття психоемоційної напруги в дітей дошкільного та молодшого шкільного віку: О. Молчанюк,. Л. Прокопенко,. С. Слабинська.

четвер, 26 жовтня 2023 р.

ДАЙДЖЕСТ



ПОВСЯКДЕННІ СТРЕСИ І ЖИТТЄЗДІЙСНЕННЯ ОСОБИСТОСТІ


Головною психофізіологічною ознакою стресу є його неспецифічність. Навколишнє середовище завжди чогось очікує від нас, чогось вимагає, і кожна із цих вимог є своєрідною, специфічною. У спеку людина пітніє і завдяки цьому охолоджується, а на морозі починає тремтіти, аби виділити більше тепла й зігрітися. Обидві ситуації однаково вимагають підвищення адаптивності до складнощів, що виникають. Ось ця вимога невідкладного пристосування до проблем і є неспецифічною.


Ми маємо прилаштуватися до складнощів, якими б вони не були. І все ж повністю абстрагуватися від специфіки впливу того чи іншого стресора неможливо. Справа в тому, що неспецифічна дія завжди ускладнюється специфічною дією відповідного стресора. Саме тому кожен стресор діє по-своєму. Крім того, певний вплив справляє й індивідуальна схильність до інтенсивного відгуку на певну стресогенну ситуацію. Хтось, наприклад, особливо болісно реагує на комунікативні ускладнення, а хтось – на гострий ліміт часу. Ця схильність якоюсь мірою може бути вродженою або набутою, але враховувати її взаємодію з неспецифічністю і специфічністю дії стресора необхідно.


Коли людина починає адаптуватися до ситуації, її стан поступово нормалізується – і вона долає стрес. Адаптивні функції мало залежать від специфічності впливу. Не має принципового значення й те, приємною чи неприємною є ситуація, з якою людина зіткнулася. Значущим фактором стає насамперед інтенсивність потреби змінити власну активність, перебудувати стосунки чи адаптуватися, призвичаїтися до нових вимог.


Яким чином ми адаптуємося до нової ситуації на особистісному рівні? За великим рахунком, переживаючи стрес, ми щоразу перебудовуємо свій життєвий світ, змінюємо його конфігурацію, переосмислюємо власну роль у тому, що трапилось.


Термінове завдання, яке стоїть перед нами у стресовій ситуації, – по-новому побачити актуальну життєву ситуацію, переставити акценти, знайти нове пояснення тому, що відбувається.


Усі ми розповідаємо собі й оточенню певні життєві історії, в яких усвідомлюємо потреби, аналізуємо домагання, обґрунтовуємо пріоритети, певним чином пояснюємо власні вибори, рішення, вчинки. Такі автобіографічні опуси саме і є процедурами створення життя, як вважає Дж. Брунер. Людина як тварина, котра сама себе тлумачить, у власних історіях упорядковує враження, систематизує набутий досвід, знаходить логічні зв’язки між пережитим і тим, що відбувається сьогодні. А стресова ситуація зазвичай вимагає змінити інтонацію, відшукати нову тональність провідної історії про себе, а інколи навіть модифікувати її фабулу, жанр, сюжет, головних дійових осіб.


**Види стресів**


Стрес притаманний не лише людині. Його фіксують і у тварин, навіть у мікроорганізмів під впливом неадекватного для них температурного режиму або браку поживних речовин. Домашні тварини потерпають від багатолюдності, домашніх конфліктів, атмосфери метушні, наприклад, при підготовці їхніх господарів до свят. Такі стреси, якщо вони трапляються часто, провокують зміни в поведінці, агресивні прояви, втрату апетиту, виникнення захворювань.


Суто людський стрес традиційно поділяють на фізіологічний, що виникає під впливом болю, холоду, голоду, надто високої чи низької температури, та психологічний, який ми розглянемо докладніше. Інколи автором власного фізіологічного стресу стає сама людина, коли, наприклад, істотно зменшує тривалість сну, намагаючись закінчити термінову роботу, сідає  на дієту, влаштовує собі голодування чи починає обливатися холодною водою, плавати в ополонці. Подібні стреси можуть виснажувати адаптаційні ресурси, запас яких є спадково обмеженим. Вони також не завжди позитивно впливають на імунітет, підвищуючи ризик захворювань.


Психологічний, або емоційний, стрес, за Р. Лазарусом, відрізняється від фізіологічного насамперед тим, що у разі його виникнення вплив негативних стресфакторів є не безпосереднім, а опосередкованим. Опосередковування відбувається через ставлення людини до ситуації, в яку вона потрапила. Якщо фізіологічний стрес діє у будь-якому випадку і на всіх, хто опинився в полі його дії, то психологічний може справляти на одних людей пошкоджувальний вплив, а на інших – ні.


Необхідною умовою виникнення емоційного стресу є сприймання ситуації як небезпечної, ставлення до стресора як до загрози. Тривожна людина більше схильна реагувати на нові умови, в яких опинилася, як на загрозливі, і ці умови справді стають для неї стресором. А людина спокійна, врівноважена, емоційно стабільна ту саму ситуацію сприймає як цікаву, приємно ризиковану, навіть привабливу – і негативна дія стресора для неї мінімізується.


Отже, у разі психологічного стресу все визначається способом інтерпретації того, що відбувається. Залежно від міри включення людиною очікуваної небезпеки в історію свого життя, розтлумачення нею змісту і наслідків можливих ризиків, прогнозування власного майбутнього в нових умовах залежать і сила, і тривалість дії стресора, і наслідки стресу.


Більшість стресових реакцій, на думку Дж. Еверлі і Р. Розенфельда, створюється самими  людьми і триває стільки, скільки їм дозволять. У тому, як зовнішні і внутрішні подразники перетворюються на стресори, провідну роль відіграє оцінка людиною цих стимулів. Якщо подразник не інтерпретується як загрозливий, то стресова реакція взагалі не виникає. А коли людина не переживає напруження, тривоги, страху, не прогнозує катастрофічного розвитку подій, її адаптаційні механізми, спрямовані на пошук виходу із ситуації, не активізуються.


І хоча поділ стресів на фізіологічні і психологічні є загальноприйнятим, все ж кордон між цими двома видами стресу є умовним. Емоційний стрес незмінно викликає стрес фізіологічний з його стрибками артеріального тиску, тахікардією, викидом гормонів, зниженням імунітету. Фізіологічний стрес також може стати джерелом емоційного стресу, змінюючи психічний стан людини, підвищуючи рівень її тривоги.


Є чимало видів психологічного стресу. За типами стресорів розрізняють стреси інформаційні, професійні (робочі), фінансові, екологічні тощо.


**Інформаційний стрес** виникає під впливом великої кількості інформації, яку треба засвоїти, її складності, суперечливості. До цього типу стресів відносять і все більше поширюваний стрес комп’ютерний, викликаний збоями в роботі, зависанням комп’ютера, проблемами із збереженням інформації за раптового вимкнення електроенергії, наявністю спаму тощо.


**Робочий стрес**може виникнути тоді, коли людина дуже прагне кар’єрного зростання, але її просування по службі гальмується, коли професійна діяльність не сприяє саморозвиткові, не дає задоволення, викликає хронічну втому, коли власний внесок несправедливо оцінюється керівництвом.


**Фінансовий стрес**людина переживає тоді, коли робота не забезпечує належного рівня її існування, коли зарплатня зменшується, а витрати починають переважати над доходами, коли немає можливості взяти кредит, купити необхідні предмети побуту, запланувати відпустку чи розлучитися з чоловіком, який постійно принижує, але матеріально утримує сім’ю.


**Екологічний стрес** може бути зумовлений забрудненим навколишнім середовищем, неякісними продуктами, погано очищеною питною водою, загазованим повітрям. На рівень екологічного стресу впливає також інформація про метеозалежність, зміни клімату, природні катаклізми, геопатогенні зони чи пророкований кінець світу.


Можна говорити також про **міжособистісний і внутрішньоособистісний стреси**. Перший є результатом непорозумінь з оточенням, складних стосунків з коханою людиною, особистої конфліктності, позиції жертви чи агресора у партнерських взаєминах. До другого може призводити нерозділене кохання, тривала самотність, давня мрія про сім’ю і дітей, нереалізована потреба  у професійній самореалізації, надія досягти душевного спокою, миру із собою, яка не справджується.


Деякі автори вирізняють **стрес груповий і індивідуальний**. Груповий стрес одночасно переживає певна кількість людей у відповідь на загальну для всіх дію шкідливого чинника, наприклад, під час війни, голоду, терористичного акту, урагану, повені, посухи. Дія групового стресу може посилюватися через емоційне зараження, коли руйнівні переживання тих, хто постраждав більше, стають спільними для  багатьох. Індивідуальний стрес переживає кожна людина окремо у відповідь на певний подразник, який інші можуть зовсім не сприймати.


За способом реагування на стресові ситуації виділяють насамперед стреси емоційні. Здебільшого під емоційним розуміють стрес, який викликають, наприклад, конфліктні ситуації вдома, на роботі, в магазині, готелі. Словесні образи є довготривалими й інтенсивними стресорами, шкідливий вплив яких інколи триває місяці й роки. До когнітивних стресів можна віднести ситуацію когнітивного дисонансу, тобто стану зіткнення у свідомості суперечливих знань, переконань, настанов. Насправді внутрішній дискомфорт, що виникає, все одно викликає певні емоції, і стрес у більшості людей набуває емоційного забарвлення.


**Емоційні стреси** бувають позитивними і негативними. І хоча книга присвячена стресам негативним, все ж зауважимо, що сильні позитивні стреси також інколи бувають небезпечними, залежно від того, наскільки виснаженими є адаптаційні ресурси людини. Позитивні переживання, викликані, наприклад, професійним успіхом, освідченням у коханні, звісткою про народження дитини, виграним чемпіонатом, вдалою покупкою, зумовлюють особливий вид стресу, який називають **евстресом**. Чудовий настрій, у якому перебуває людина, дуже позитивно впливає не лише на її імунітет, самопочуття і зовнішній вигляд. Зазвичай цей корисний стрес надихає, дає нові сили, мобілізує на штурм вершин, вселяє впевненість у собі, надає життю нових барв, підвищуючи рівень суб’єктивного благополуччя.


Евстреси потрібні для того, аби наше повсякденне життя ставало різнобарвнішим, цікавішим, динамічнішим. Завдяки стресовій активації людина вчиться не дуже напружуватися перед кожною несподіванкою, перестає боятися нестандартних ситуацій, наважується йти назустріч новим можливостям, цілеспрямовано рухатися до поставленої мети. Але в деяких людей позитивні події можуть викликати такий інтенсивний шквал емоцій, так зашкалювати, що інколи підштовхують до незрозумілих імпульсивних вчинків, провокують гіпертонічний криз, серцевий напад чи навіть інфаркт або інсульт. І тоді корисний стрес втрачає свої позитивні здатності.


Стрес, пов’язаний із негативними переживаннями, які надовго вибивають людину із звичного плину життя, має назву **дистрес**. Спочатку Г. Сельє виокремив саме цей негативний стрес і досліджував його причини й наслідки, а про позитивний став писати пізніше. Дистрес супроводжується підвищеною дратівливістю, постійною втомою, погіршенням працездатності, безсонням. У такому стані людину ніщо не радує, вона ніби тимчасово втрачає будь-які бажання. Дистрес знижує стійкість людини до несприятливих чинників, виснажує імунну систему, згубно впливає на стан здоров’я. І все ж він не є однозначно шкідливим, оскільки додає людині сил для подолання важкої ситуації.


Існує так  званий дистрес безділля, неробства. Як пише Г. Сельє, нічого не робити не означає відпочивати. Дозвільний розум і ліниве тіло страждають від дистресу не менше, ніж перевантажений розум і виснажене тіло. Нудьга, якщо вона стає частим гостем, загрожує людині чималими неприємностями. Намагаючись її подолати, юнак зазвичай згоден на спілкування з ким завгодно. Можливо, він шукатиме розради в алкоголі, але рівень стресу від цього не зменшиться, радше навпаки.


За тривалістю розрізняють **стреси гострі, швидкоплинні і хронічні, затяжні. Гострий короткочасний стрес** є природною відповіддю на несподіванку. Телефонний дзвоник вночі обов’язково викликає стресову реакцію, але якщо Ви почуєте, що людина просто помилилася номером, то швидко заспокоїтесь і спатимете далі. Гострий стрес може бути станом, що виникає після серйозної події, яка вибила людину з колії, позбавила її рівноваги. Таке трапляється, наприклад, внаслідок крадіжки, сварки, звістки про зраду чи про втрату роботи. Зрозуміло, що гострий стан у такому випадку перейде в хронічну, затяжну форму, але спочатку він протікає дуже інтенсивно, миттєво, переходячи від стадії до стадії.


**Хронічні стреси** як найбільш небезпечні пов’язані з довготривалою руйнівною дією шкідливого чинники. Наприклад, молодій людині протягом багатьох місяців не вдається знайти роботу, внаслідок чого напружене очікування призводить її до постійного головного болю, сонливості, переїдання. Вона поступово впадає у відчай, втрачає віру в себе, у власне майбутнє, а в близьких стосунках стає образливою, сварливою, конфліктною. Такий стан зовсім не сприяє креативному пошуку, не даєзмоги справити позитивне враження під час пробних співбесід.


Якщо хронічний стрес став результатом пережитої травми, наслідки якої з часом вдалося подолати, то людина все одно час від часу яскраво згадує пережите (наприклад, землетрус, зґвалтування, участь у бойових діях) і знову занурюється у страждання. Під час таких нападів, флеш-беків (flash-back), інтенсивність негативних переживань може сягати майже первинного рівня. Саме тому без допомоги спеціалістів подолати хронічний стрес дуже важко. Його дія поширюється на інші сфери життя, впливає на здоров’я, працездатність, стосунки, і тому кваліфікована психологічна допомога при цьому конче потрібна.


*Джерело: Профілактика порушень адаптації молоді до повсякденних стресів і кризових життєвих ситуацій: навч. посіб. / Національна академія педагогічних наук України, Інститут соціальної та політичної психології; за наук. ред. Т. М. Титаренко. – К. : Міленіум, 2011. – 272 c.*

ПСИХОЛОГІЧНА ДОПОМОГА

 ​Невідкладна психологічна допомога


Травмувальна ситуація — це подія або обставина, яка спричиняє фізичні, психологічні або емоційні травми чи стрес. Це може бути фізичне насильство, погрози, булінг, природні катастрофи, ДТП, втрата близької людини, терористичні акти, воєнні події тощо. Кожен дорослий має знати, як надавати допомогу людям, котрі опинилися у травмувальній ситуації. Існують напрацьовані моделі, які є універсальними та простими. 


Наприклад, РІПУ — інструмент із надання ефективної психологічної допомоги у критичних ситуаціях, що застосовується Міністерством охорони здоров'я та Силами безпеки Ізраїлю (поліція, швидка допомога, пожежна служба тощо).

РІПУ — це абревіатура із ключових слів: Разом, Ініціатива, Питання, Усвідомлення. 


Отже, 4 ключові кроки невідкладної психологічної допомоги:

🔸 РАЗОМ. Перш за все запевніть людину, що ви з нею залишаєтеся, що ви поруч, що вона не одна в цій ситуації. Таке запевнення викликає відчуття безпеки та захищеності. Людина усвідомлює, що не залишилася віч-на-віч зі своїми емоціями.

🔸 ІНІЦІАТИВА. Наше перше бажання — заспокоїти людину й відправити її відпочивати. Але цього не варто робити! Натомість її слід спонукати до активної самостійної дії, щоб допомогти собі та оточенню, не бути пасивною жертвою. Дайте людині прості інструкції. Мета — відновити в неї почуття контролю.

🔸 ПИТАННЯ. При використанні моделі РІПУ спілкування з постраждалою особою має бути раціональним і ментальним, а не емоційним. Не заохочуйте людину висловлювати свої почуття під час та після травмувальної події.

🔸 УСВІДОМЛЕННЯ. Важливо наголошувати знову і знову, що травмувальна ситуація закінчилася. Все позаду. Але також заохочуйте людину до розповіді про події, які передували травмувальній ситуації, коли все було добре, і до кінця — того моменту, як усе закінчилося і вона вас зустріла. Ставте запитання, щоб створити послідовну розповідь. Але не питайте про те, як людина почувається!


Надаючи психологічну допомогу, ви повинні бути максимально спокійними та раціональними. Не допускайте емоцій зі свого боку і також не давайте потерпілій особі в них занурюватися. Послідовно діючи за алгоритмом РІПУ, ви допоможете людині відновити почуття безпеки та контролю, що є ключовим елементом у процесі психологічної реабілітації.

середа, 25 жовтня 2023 р.

ДІАГНОСТИКА

 ПРОЕКТИВНИЙ ТЕСТ "ВАШІ ЖИТТЄВІ ЦІННОСТІ"


📋Інструкція:

Фігурка (стимульний матеріал - картинка до посту)  свідомо позбавлена всіх зовнішніх деталей.  Вам потрібно, роздрукувати її і зробити з цієї «заготовки» людину, забезпечивши її всім необхідним для життя.

🖍 Малюйте все, що ви вважаєте за потрібне, не забудьте про фон.

🗒 ІНТЕРПРЕТАЦІЯ:

❗Уважно подивіться на характер ліній малюнка.

✅ Якщо ви сильно натискали на олівець або ручку, старанно (можливо, кілька разів) обводячи кожну деталь, то можна припустити, що ви прихильник традицій і завжди строго дотримуєтеся всіх правил.  Боїтеся потрапити в незручне становище і виставити себе в поганому світлі.  Тому часто ведете себе не так, як вам хотілося б, вважаючи за краще офіційність і регламентованість природності і просто ти.

✅ Якщо всі лінії на вашому малюнку тонкі і недбалі, то, швидше за все, ви легка у спілкуванні і весела людина.

✅ Якщо ліній дуже багато і вони неохайно плутаються і налазять один на одного, то це означає, що ви занадто легковажна і вітряна персона.

❗Тепер зупинимося на деталях, якими ви забезпечили свій малюнок.

✅ Якщо зробили головний акцент на зовнішності людини, ретельно вималювати всі деталі обличчя і тіла, то це говорить про ваше бажання подобатися протилежній статі.  Чим різкіше ваш малюнок, тим активніше ви себе ведете на любовному фронті.  Ви не уявляєте собі життя без любові, а любов -без сексу.

✅ Якщо основну увагу приділили одязі людини, то це означає не що інше, як ваш страх бути самим собою.  Ви намагаєтеся заховати від людей справжню сутність, весь час граєте якусь роль, придумуєте собі імідж, аби нікому не показати себе справжнього.  Можливо, це наслідок вашої вразливості - не хочете, щоб вам заподіяли біль.  Або ж ви не впевнені в собі, сором'язливі і боязкі.  Як би там не було, ви оберігає від оточуючих свій внутрішній світ, оскільки це ваше головне багатство.

✅Якщо намалювали поруч з людиною іншу людину або тварину, то ви маєте потребу в спілкуванні.  Для вас головна життєва цінність - це відносини з іншими людьми, любов, дружба, взаєморозуміння.

✅ Якщо зобразили поруч з людиною будинок, то це говорить про ваше прагнення досягти гарного положення в суспільстві і про те, що для вас дуже важливий соціальний статус.

✅ Всі предмети побуту, зображені поруч з людиною, говорять про те, що ваші життєві цінності лежать в матеріальній площині.

↪Збережіть собі цей тест і проходьте його періодично.  В залежності від життєвих обставин тест буде показувати різні результати, буде цікаво спостерігати внутрішні зміни.


вівторок, 24 жовтня 2023 р.

ПСИХОЕДУКАЦІЯ

Психологія підлітка: як влаштований мозок підлітка



📝 Бути підлітком - це справді унікальний досвід. Немає нічого подібного до дорослішання та пізнання навколишнього світу та свого місця в ньому. Це приголомшливий час, коли життя сповнене змін.

📝 Настрої та погляди підлітків можуть бентежити та дратувати друзів і родину. Це час, коли підлітки усвідомлюють, що означає бути дорослим і чого від них очікує суспільство, не кажучи вже про їхню сім’ю та однолітків.

 📝Для багатьох підлітків їхній вік — це перший випадок, коли вони стикаються зі складними проблемами та приймають рішення, які можуть мати значні наслідки. Незважаючи на те, що вони думають, буцімто готові до дорослого життя, більшість підлітків все ще намагаються знайти місце для речей, які вони любили в дитинстві, чи то хобі, чи команда, чи друг.
Намагаючись зрозуміти, через що проходять підлітки, важливо мати на увазі, що підлітковий мозок є унікальним на цьому етапі розвитку. На щастя, підліткова психологія пройшла довгий шлях, щоб дати нам зрозуміти, що відбувається з нашим мозком у підлітковому віці.

🧠 Мозок підлітків працює інакше, ніж мозок дорослих.

📌Стосунки між батьками та дитиною та стосунки з іншими авторитетними особами часто суперечать переконанням підлітків. Вони розчаровані своїми способами міркування та розумінням відповідальності. 
📌Мозок підлітка складний, тому дуже важливо розуміти, що вони відчувають, коли дорослішають.
📌В мозку підлітків емоційна частина мозку та частина, яка приймає рішення, не обов'язково діють з однаковою швидкістю.
У результаті деякі види поведінки стають більш поширеними у підлітків:

✅Імпульсивність;
✅Нерозуміння соціальних і емоційних сигналів;
✅Участь у прийнятті ризикованих або небезпечних рішень.
 
🤔Така поведінка спричинена всіма змінами та розвитком організму підлітка. 

📕Когнітивний розвиток.

Підлітковий вік змінює спосіб мислення. У цей період когнітивного розвитку підлітки вчаться абстрактно мислити та брати участь у складних міркуваннях. Ви побачите ці зміни в тому, як вони вивчають математику та природничі науки та вивчають більш абстрактні поняття, як-от щастя та кохання.
Одним із очікуваних результатів цього етапу когнітивного розвитку є те, як підлітки залучаються до поведінки підвищеного ризику. Вони перевіряють свою здатність оцінювати ситуації та самостійно приймати рішення, результати яких неминуче будуть різними.
У ранньому підлітковому віці ви побачите, як підлітки починають тестувати абстрактні міркування вдома та в школі. У середньому підлітковому віці підлітки виокремлюють думку про своє майбутнє, але мають проблеми з підключенням до рішень, які вони приймають у сьогоденні.
У пізньому підлітковому віці ці молоді дорослі думають не лише про рішення та своє майбутнє, а й про те, як інші системи, такі як держава і суспільство, також впливають на їх життя.

📕Емоційний розвиток.

Стосунки між батьками та дитиною стають все складнішими в підлітковому віці. У багатьох ситуаціях стосунки між молодими людьми та їхніми батьками покращуються в пізньому підлітковому віці. Тим часом вони покладаються на емоційну підтримку друзів.
Батьки, як правило, хвилюються, коли підлітки відриваються від сім’ї в ранньому підлітковому віці. Це звичайне й очікуване явище, оскільки підлітки працюють над тим, щоб розвинути самосвідомість і створити свою ідентичність у контексті свого великого світу. З’являється потреба в приватному житті, до чого батьки повинні бути готові.
Підвищення самосвідомості також може призвести до посилення самокритики. У цей час багато підлітків дуже жорстко ставляться до себе, особливо до своєї зовнішності. 
У пізньому підлітковому віці молоді люди починають контролювати свої емоції. Вони мають сильнішу самосвідомість, ніж будь-коли раніше, і з більшою ймовірністю досліджуватимуть різні сфери своєї ідентичності. Оскільки емоції в цей час дуже хаотичні, підліткова психологія досліджує, як керувати підлітками та їхнім емоційним розвитком.

👪Батьки, вчителі та інші дорослі, яким довіряють, можуть допомогти підліткам пройти через зміни підліткового віку.

📝Якщо поглянути на загальну картину, то підлітки досить часто балансують. Вони намагаються контролювати свій фізичний розвиток, психічне здоров’я та багато іншого. Вони можуть бути вимогливими, а також  неохоче просити про щось, ніби «розриваючись» між дитинством і дорослістю.

💼Підліткова психологія є чудовою темою для батьків підлітків, оскільки вона стосується проблем, які можуть вплинути на дітей, коли вони рухаються у доросле життя. 
Деякі з важливих моментів, з якими стикаються підлітки:  утвердження незалежності, дослідження сексуальності, цікавість до речовин і налагодження стосунків з однолітками.
Багатьом підліткам корисно відвідати психолога. Психологи можуть допомогти їм вирішити ці складні проблеми, не боячись негативної реакції з боку батьків чи опікунів. Вони можуть навчитися позитивних способів вирішення своїх проблем від неупередженої сторони.

📕Сексуальність.

Статевий розвиток підлітка такий же складний, як і будь-яка інша сфера цього віку. Переходячи від стану дитинства до дорослого, підлітки повинні розуміти фізичний розвиток, через який вони проходять. Вони також повинні навчитися захищати та шанувати своє тіло, вирішуючи, що вони є, а що ні.
Підлітки також відкривають свою сексуальну ідентичність і дізнаються, як виглядають здорові сексуальні стосунки. Більше половини підлітків стають сексуально активними до 18 років. Тим не менш, підлітки повинні розвивати сексуальне розуміння, кордони та усвідомлення незалежно від того, чи вирішать вони брати участь у сексуальній активності.
Їм також потрібно навчитися навичкам стосунків, які принесуть їм користь у сексуальних чи романтичних починаннях і в усіх інших стосунках, які вони матимуть у дорослому віці.

📕Вживання наркотиків.

Підлітковий вік - час для експериментів. Однією з найбільш значних навантажень на стосунки батьків і дітей у підлітковому віці є ставлення до вживання наркотиків і алкоголю.
Підлітки повинні розуміти реальні наслідки вживання наркотиків, тому корисно і потрібно використовувати цей час для впровадження наркологічної освіти. Останні дослідження показали, що програми профілактики вживання наркотиків, які не дають підліткам реалістичних зображень вживання наркотиків, можуть бути неефективними.
Істеричні попередження можуть викликати у підлітків відчуття, що з ними поводяться як з дітьми, які не розуміють світу. Підлітки мають усвідомлення, необхідне для того, щоб відрізнити реалістичні занепокоєння від спроб контролювати їх і своє соціальне життя. Тому батькам необхідно продумати свій підхід до боротьби зі вживанням алкоголю та наркотиків. Кращим рішенням буде відвідування психолога підлітком і родиною. 

📝Поширені проблеми психічного здоров’я, з якими можуть стикатися підлітки, включають:
📌Депресія;
📌Тривожні розлади;
📌Розлади настрою;
📌Апатія;
📌Відсутність мотивації;
📌Розлади харчування;
📌Дисморфічні розлади тіла;

💼Підлітковий вік — це перехідний період, коли підлітки стикаються з фізичним розвитком, проблемами психічного здоров’я, борються з контролем імпульсів та іншими формами поведінки тощо. Батьки повинні допомогти своїм дітям у цей життєвий період, але вони не завжди найкращі люди для цього.

🟢Найкраще, що можуть зробити батьки, які турбуються про своїх підлітків, це вивчати підліткову психологію та підтримати свого підлітка можливістю відвідувати #психолога. Отримуючи #співчуття, #підтримку без засуджень, підліток може багато чого пропрацювати та дізнатися про себе більше. Отримати необхідні «інструменти» для позитивного переходу у доросле життя зі здоровим розумом і серцем.
#психолог_онлайн

неділя, 22 жовтня 2023 р.

СТРЕС


 

РЕАКЦІЇ НА НЕБЕЗПЕКУ ТА ТРАВМУ

А ви знали, що окрім бий/біжи/замри, є ще така реакція на небезпеку як "підкорись"? От тепер знайте 🙂

🌾підлещування

🌾 задобрювання

🌾 поступливість

🌾 складність відмовити, сказати “ні”, наполягти на кордоні

🌾 розважання інших

🌾 залежність від емоційного стану іншої людини


Це стратегії задобрювання, і вони начебто приносять безпеку (коли немає сил чи навику протистояти агресії), але ціною цієї безпеки є втрачена автономія та автентичність.


Реакції на небезпеку (бий/біжи/замри/підкорись) можуть виникати, коли:

🍁 є реальна небезпека для вашого життя/здоров’я.

🍁 масштаб події дуже незвичний порівняно з минулим досвідом, подія більша за здатність впоратись з нею.

🍁 ви вже в безпеці, але організм і далі реагує так, ніби безпека триває (безпека не дорівнює почуттю безпеки), організм опрацьовує пережите.

🍁 проживання втрати чогось/когось важливого.

🍁 проживання давньої травми, яка актуалізувалася від поточного тригера.

🍁 нервова система настільки виснажена тривалим стресом, що важко витримати навіть дрібні неприємності: розбита чашка, дрібна помилка.

🍁 завчена безпомічність, відсутність дозволу собі подбати про себе і/або звернутись по допомогу, розвинути нові навики замість самозвинувачення.


❓Подумайте, який сектор з малюнку найбільш часто трапляється в вашому житті, яка ваша автоматична реакція (яка формується вашими генами, вихованням, досвідом, навиками та поточною ситуацією).

🍂 Нагадайте собі, що будь-яка реакція це нормальна реакція на ненормальні обставини, це реакція закладена в нас природою задля виживання в критичній ситуації. 

🍂 Це реакція, яка свідчить, що: мені зараз дуже складно, ситуація складна, що я можу зробити? Це сигнал, що час подбати про себе, добрати сил і допомоги, шукати доступні варіанти та усвідомлювати свою сферу впливу: на що саме в цій ситуації я впливаю і маю сили й підтримку зробити (навіть маленьке), а на що не впливаю і можу лише прийняти що так є.


І ще: безпека (ситуація) не дорівнює почуттю безпеки (емоція). Можна бути в безпеці, але всередині штормить так що ой. 

Подумайте, що і хто дає вам почуття безпеки? Робіть це, звертайте фокус уваги саме туди. Не стукайте в зачинені двері, двічі постукали - і досить, все зрозуміло. Шукайте варіанти. Дбайте про себе. Ви цього заслуговуєте просто тому, що ви жива людина.


                               З інтернету

ТІМБІЛДИНГ


 

Техніка "М'яч"

 

 Модифікація - Є. Тараріна


 ⚡️Мета: командоутворення, лідерство, вміння заявляти себе, вирощування нових лідерів, виявлення здатності підтримувати чи саботировать.

 ⚡️Завдання:

 – формування досвіду ефективної взаємодії групи;

 - усвідомлення кожним учасником власної цінності у команді;

 – розподіл ролей задля досягнення мети спільними зусиллями;

 – концентрація творчих можливостей та ефективне використання потенціалу учасників команди.


⚡️ Інвентар: м'яч, близько 40 ниток довжиною 2 метри (ниток більше ніж учасників). Усі нитки прив'язані до кола діаметром менше діаметра м'яча. Тарілка пластикова (ускладнює процес опускання).

 Час роботи: до досягнення результату.

 Вікові рамки застосування: 12 років та старше.


⚡️Алгоритм роботи

 💥Вступ. Групі пропонується стати в коло, в центр покласти пластикову тарілку та розкласти нитки у вигляді сонечка. Центральне коло розташувати на тарілці, зверху – м'яч. Завдання учасників – взявшись за нитки, підняти м'яч, не випустивши його (висота близько 1 м), підкинути 10 разів і опустити м'яч назад на тарілку.

 💥Основна частина. Як правило, з першого разу впоратися із цим завданням мало кому вдається. М'яч постійно падає через різне натягування ниток. Приклад цієї техніки можна простежити динаміку розвитку довіри групи.

 1-й етап: щось кажуть, пропонують.

 2-й етап: агресія, яку важливо промовляти.

 3-й етап: перевірка різних ідей.

 4-й етап: вибір однієї ідеї (важливо: заборонити говорити лідерам, а також тим, хто вже говорив, та змусити говорити мовчунів).

 5-й етап: розвиток довіри: учасники через одного заплющують очі, потім – через двох і так далі, доки не залишиться один.

 6-й етап: вироблення згуртованих командних дій, що виражається у підкиданні м'яча 10 разів.


 💥Висновки. Техніка «М'яч» дає змогу відстежити дії колективу в умовах вирішення складних завдань: як учасники команди можуть спільно досягати бажаного результату; хто здатний взяти він відповідальність; як взаємодіє колектив. Розподіливши правильно ролі в процесі вирішення конкретного завдання, можна швидше та якісніше досягти бажаного.

субота, 21 жовтня 2023 р.

ПОРАДИ ПСИХОЛОГІВ


 Як стати відповідальним за своє життя?


 1. Визначити свої цінності та переконатися, що вони відповідають тому, що ви робите.

 2. Встановити чіткі цілі та плани дій для досягнення цих цілей.

 3. Приймати відповідальність за свої вчинки та рішення, не перекладаючи їх на інших.

 4. Вчитися на своїх помилках та не боятися визнавати їх.

 5. Розвивати свою самодисципліну та вміння керувати часом, щоб бути ефективнішим.

 6. Практикувати емоційну інтелектуальність, щоб керувати своїми емоціями та встановлювати конструктивні стосунки з іншими людьми.

 7. Регулярно оцінювати свій прогрес і коригувати свій план дій відповідно до змін, що відбуваються.

пʼятниця, 20 жовтня 2023 р.

ПОРАДИ БАТЬКАМ

 Як налаштувати дитину на підготовку домашнього завдання?


1️⃣ Під час підготовки важливо відкласти ґаджети з поля зору.

2️⃣ Для розуміння обсягу роботи складіть разом з дитиною план підготовки уроків. Нехай школяр відчує свою самостійність в тому, з якого предмету/завдання йому краще почати, а яким завершити роботу.

3️⃣ Заплануйте невеликі перерви, в яких дитина зможе переключитися. Однак організуйте їх чітко обмеженими в часі, щоб вивчення уроків не тривало цілий вечір.

4️⃣ Визначте дедлайн, який позначить час завершення підготовки домашнього завдання. Дитина зможе спланувати заняття своїми справами.

5️⃣ Дотримуйтеся графіку та режиму. Організм дитини адаптується і буде налаштовуватися на навчальну діяльність у визначений час.

6️⃣ Розвивайте самостійність! Уникайте бажання допомогти/зробити швидше у ситуаціях, де дитина може справитися сама.

7️⃣ Замість глобального контролю можна спробувати варіант нотаток-нагадувань з інструкціями або підказками, які можуть бути в полі зору.

8️⃣ Не чіпляйте дитині ярликів типу «лінтюх», «дурень», «невдаха». Дитині легше відповідати озвученому стандарту, ніж доводити протилежне.

9️⃣ Якщо дитина потребує підтримки — дайте її. Це можна зробити, для прикладу, словами: «Скоро в тебе все вийде без моєї допомоги», «В тебе класно виходить» або «Ти молодець».

🔟 Уникайте крику та сварок. Нічого іншого, крім страху перед помилкою це не дасть. Помилятися і виправляти помилку —  найуспішніший шлях до засвоєння інформації.

1️⃣1️⃣ Фізична активність, повноцінне харчування, достатньо сну — союзники у продуктивності дитини. Подбайте про це!Демонструйте щиру цікавість. Тому що мотивація ґаджетами за виконану домашню роботу або грішми за хорошу оцінку знецінює процес навчання та здобування знань як такий. А коли дитина із захватом ділиться здобутими фактами, а дорослому щиро цікаво — це саме та родзинка, яка змусить дитину бути допитливою.

середа, 18 жовтня 2023 р.

РЕСУРС


 

Вправа для створення довіри та прийняття групових рішень "Безлюдний острів"

 🦋 Для виконання цієї вправи потрібно від 9 до 30 учасників. Із матеріалів - ватман і маркери.


 🦋 Перший етап. Розділіть всіх на три команди. Уявіть, що ви потрапили на безлюдний острів. Який вигляд він має? Намалюйте його на ватмані. Розподіліть ролі серед учасників: хто за що відповідає, та виясніть, чи є комунікація з сусідніми островами та зовнішнім світом. Далі йде презентація кожної команди.


 🦋Другий етап. Ведучий пропонує різні ситуації, з яких потрібно знайти вихід. Наприклад: "У одного з островів закінчується вода. Що ви будете робити?". Після цього учасники відіграють ситуацію зі своєю командою та взаємодіють з іншими. 


 🦋Третій етап. Рефлексія : Як ви реагували на потреби свого острова та інших? Якими були рішення та як ви їх приймали? 


 🦋 Рекомендуємо ведучому пильнувати за командами та документувати моменти прийняття рішень. Якщо команда йде у глухий кут, то можна їй допомогти підказками. ПІд час рефлексії важливо показати необхідність співтворчості та співпраці, та показати, як конкуренція та насилля можуть завадити позитивному спілкуванню.

СТРЕС


Три простих способи допомоги дитині при стресі


💚Три простих способи допомоги дітям при стресі. Це стабільність, опора та погляд в майбутнє.

 

💛Перший спосіб – це режим або план (стабільність)


Не важливо, що відбувається навколо, якщо є безпека, а щоденний розклад дитини організований так, щоб максимально не відрізнявся від звичного. Потрібні також заняття, ігри та прогулянки. Зрозуміло, що батькам також непросто, але буде легше, якщо сприймати це як базову потребу дитини у стабільності. 

Вкладайте дитину спати в один і той же час незалежно від вихідних та свят

Режим дня сприяє нормальному розвитку дитини, зміцненню фізичного та психічного здоров’я, навчає бути дисциплінованим та формує свідоме ставлення до себе. Стрес і занепокоєння зменшуються, коли є відчуття стабільності, і є речі які не змінюються.


Нормалізуйте харчування. Здорове харчування усієї родини

Всі ми пам’ятаємо настанови експертів, що потрібно, по можливості, їсти солодке під час страшних подій. Та коли такі події позаду – вертайтеся до здорового харчування. Але це не так просто. Якщо стрес хронічний, мозок сприймає солодке, як сигнал, що він у безпеці. Фахівці радять: «Коли тягне на солодке, їжте корисні сухофрукти, мед та чорний шоколад».


Створюйте «ритуали»

Ритуали – це особливий час, в який кожного дня батьки зміцнюють зв’язок зі своєю дитиною. Це час на наповнення емоційним ресурсом. По-особливому засинаємо, робимо ранковий туалет, зарядку, тілесні вправи або танцюємо, співаємо під час приготування їжі, даруємо подарунки іншим.


Організуйте заняття

Така організація проходить гладко, якщо дорослий може виділити цей час для свого навчання (курсів онлайн, вивчення мови, читання книги) або роботи. Тобто, дорослий і дитина в один час сідають кожен за свої заняття. І роблять разом перерви, гімнастику для очей чи зміну діяльності. Це добре організовує і діяльність дорослого.


Стреси впливають на життя і почуття безпеки дитини. Наприклад, вимушені переїзди, батьки в різних країнах, інша школа або навіть інша мова, поява співмешканців, відсутність своїх речей та звичних занять тощо. 


Коли у сім’ї встановлюється режим, життя дитини й надалі буде циклом, який не залежить від обставин оточення. Таким чином, це допоможе дитині зберегти рівновагу і не панікувати при зміні обставин. Є щось, що повторюється, і це буде повторюватися і надалі.

Почніть с чогось простого та доступного вашій родині. Ідеально – ритуали та фіксований час засинання.

Також, буде корисним обговорити з дитиною правила поведінки у новому для нього світі, говорити про те що змінилось, а що залишилось без змін, створити разом план на випадок подій, які лякають дитину. Такий план можна записати, гарно оформити. 

Інколи, доводиться ділити житло з іншими людьми, які живуть по-своєму. Домовтесь з дитиною заздалегідь – як слід поводитися з речами та простором, в якому ти гість.


💛Другий спосіб – тілесні вправи (опора) 


Щоденні ритуали мають містити в собі тілесні практики. Якщо дитина травмована емоційно, то є правило таких практик – робити все з відкритими очима. А «щоденні» значить, що ми робимо кожен день хоча б одну тілесну вправу чи повторюємо ту, яка подобається дитині.


Ці вправи допомагають дитині відчути себе та по-новому відчути світ. Світ не страшний, він мінливий та прекрасний.

Вправи для відновлення відчуття себе:

Наступаємо на предмети

Для цього навіть не потрібно виділяти окремо час. Просто розкладіть по кімнаті, де навчається або грає дитина різні предмети: м’ячі різноманітні за розміром, дерев’яні палки (чи верх від швабри), кубики для йоги, спортивні знаряддя, м’які іграшки. Можна різні за фактурою крупи насипати у будь-які посудини, в які можна ступати ногою. Ваша задача – не заважати дитині «ходити» та не робити зауваження, якщо щось розсипається чи «може зламатися». 


Обіймаємо, качаємо себе


Шикарний ритуал перед засинанням. Розкочуватися сидячи на ліжку зі сторони в сторону, співаючи колискову або мантри та обіймаючи маму.

Пишемо перед сном на спині дитини букви, малюємо фігури, позначаємо кордони тіла легким масажем

Можна говорити: «Я тримаю твою руку», «Я гладжу твою ногу», «Я стискаю твою долоньку», «Я відчуваю твоє тепло». Все робити повільно та ніжно.

Релаксація з обтяженням.

Загорніть дитину у важку ковдру та зверху покладіть улюблені іграшки або молодшого брата чи сестру. Досвід свідчить, що це дуже подобається дітям.


Пальчикові ігри з фольгою чи пластичними матеріалами (солоне тісто, пластилін, віск, слайм)

Просто місити у великої кількості, бажано натуральний матеріал, вже супервправа. Якщо в вас є час, можна скочувати кульки, робити ковбаски, та ліпити рослини з міцним корінням чи звірів – захисників. 


Балансові вправи. 

Вправи на великих м’ячах, нестабільних поверхнях, йога блоках. Можна стояти на одній нозі, робити «ластівку», ходити по колодах тощо.

Вправи для відновлення відчуття світу навколо:

Відчуття приємного знайомого запаху.

Приємні аромати, використання аромаолій, пахучих квітів, спецій (не різких) тощо. Пропонувати спати в вашій футболці, яка «пахне» рідною мамою або папою. 

Відчуття тепла. 

Змащувати перед сном ніжки та ручки теплою рослинною олією та робити легкий масаж.

Нашіптування на вушко слів любові та віри у краще. 

Можна нашіптувати якості дитини, які ви хочете підсилити, або, наприклад, фразу: «світ тебе любить».

Формування і сприйняття особистості, образу себе.

Створювати нові образи з одягу, доповнювати прикрасами. 

Є ще багато вправ та ті які ви, напевно, вже виконуєте інтуїтивно: зарядка, фізичні вправи на свіжому повітрі, укутування в великий рушник після ванни та носіння на руках (чи саджання на себе та гойдання), спів, піклування про своїх чи сусідських домашніх улюбленців, сортування речей та іграшок за кольором, розміром, спільне приготування їжі тощо.


💛Третій спосіб – історії або казкотерапія (погляд в майбутнє)


Історії – це те, через що діти сприймають зовнішній світ. Якщо батьки не розповідають дитині історію про те, що зараз відбувається, то дитина вигадає цю історію, опираючись на свій досвід та розуміння світу. Тому важливо пояснювати дитині всі події, та краще «на випередження», щоб знизити рівень стресу. 

Існує думка, що людині, яка пережила травматичний досвід, не можна говорити «все буде добре». Однак це не зовсім стосується дітей. Діти потребують впевненості у своєму майбутньому. Дорослому, який поряд, варто заспокоїти дитину та разом із нею помріяти про те, яким буде життя після нинішніх подій.

Психологи радять давати вербально опору дитині, сказавши: «не ти опинився в нових обставинах, а ми з тобою разом». 

Для дітей зміна середовища часто є пригодою для пошуку позитивних моментів і спільного досвіду. Добре це використовувати у своїх історіях.

Якщо для вас важко обговорювати плани родини на майбутнє, складіть казку. Казка може стати терапією, та легко використовується батьками.

Казкотерапія — це метод арттерапії, що застосовує казкову форму для розвитку творчих здібностей, розширення свідомості, удосконалювання взаємодій з навколишнім світом. 

Жанр казки різноманітний, він містить у собі: казки побутові, казки-загадки, казки-байки, притчі, казки про тварин, чарівні казки, казки з перетвореннями.

Героєм вашої казки може бути персонаж зі схожими рисами обличчя та якостями, обставинами які є наразі у дитини. Вигадайте позитивний кінець такої казки, який надихає, де герой перемагає, «добро завжди є добром», та попереду героя чекає щось цікаве та неймовірне.

На цій позитивній частині казки можна долучити розмальовку. Адже розмальовка – це фіксація емоційного стану. 

Або, наприклад, зробити із дитиною багато солоного тіста. Поки ви розповідаєте частину, де у героя труднощі, дитина активно місить тісто, шльопає його, щипає. А коли ви розповідаєте частину, де герой долає перешкоди – запропонуйте дитині створити фігурку чи відбиток подій у тісті. Цей «відбиток» залишиться також у тілі та у думках. 

Ці три прості способи допоможуть кожній родині знизити рівень стресу, а регулярність їх виконання допоможе сформувати стресостійкість та створити більш теплі стосунки в сім’ї, які засновані на довірі, взаєморозумінні та підтримці.


                  Катерина Діденко
 

вівторок, 17 жовтня 2023 р.

АРТ - ТЕРАПІЯ

 Арт-терапевтична вправа «Опора»


Коли людина народжується, її підтримують батьки. Дитина вчиться робити перші кроки, а батьки кажуть: «Давай уперед, у тебе все вийде!». Таким чином, у дитини формується внутрішній стрижень чи внутрішня опора. У міру взаємодії у соціумі внутрішня опора може зміцнюватися або навпаки.

Внутрішню опору можна розвивати та застосовувати у практиці свого життя.

Коли виникають важкі ситуації чи стресові, чи ситуації вибору звернення до внутрішньої опори може допомогти прийняти ситуацію, підтримати себе, зробити усвідомлений вибір. Поки ми живемо, немає нічого неможливого.

Цю вправу я застосовую як у індивідуальній терапії з дітьми, підлітками та дорослими, так на тренінгах.


Цю вправу Ви можете зробити самі як практику самодопомоги. Коли на душі тоскно, коли опановує нудьга, депресивний стан, або при стресах.

💥Інструкція 


⚡️Підготуйте аркуші паперу, олівці та фарби. Сядьте зручніше.

⚡️Зробіть кілька повних циклів вдихів та видихів. Розслабтеся.

⚡️Задайте собі питання:

На що я можу спертися в собі?

Не поспішайте ... навіть коли здається, що немає сил і ресурсів, можна прислухатися і знайти в собі маленький промінець світла. Запишіть відповідь…

Що мене зміцнює?

На що я можу спертися у зовнішньому світі?

⚡️Напишіть на папері.

⚡️Намалюйте свою опору. Малюнок «Моя опора»

Коли закінчите малювати, розгляньте свій малюнок

Як хотілося б Вам назвати свій малюнок?

Питання для самоаналізу:

Що означають для Вас кольори, які Ви використали у своїй роботі.

Ваші ресурси, які Ви бачите на малюнку.

Що означає для Вас опора?

⚡️Наступним етапом самодопомоги може бути другий малюнок: Яку опору хочу мати (розвинути)

Намалювати таку опору, яка мені допоможе впоратися зі складною/стресовою ситуацією.

Коли закінчите малювати, розгляньте свій малюнок

Що ще мені може допомогти впоратися з цією ситуацією (стресовою, важкою)

Які ресурси я можу у собі розвинути?

До кого я міг би звернутися за допомогою?


Автор Мальцева Ірина

понеділок, 16 жовтня 2023 р.

BASIC PH

 Модель-практика «Міст над прірвою» (BASIC Ph)



Кожна людина має свій «унікальний код адаптації/виживання» під час проживання кризи. Цього висновку дійшов автор моделі «BASIC Ph»  Муель Лаад (Shmuel Lahad), ізраїльский професор, разом з колегами. 

Вони провели дослідження серед людей, які перебували під обстрілами, у місцях бойових дій, та визначили шість ресурсних каналів подолання стресу та невизначеності. Це своєрідний «міст над прірвою» 🌁, який допомагає людині «вирости» з кризової ситуації. З’єднати внутрішнє «Я» та зовнішній світ.

Кожна людина має свій власний досвід у використанні цих каналів і комбінує їх по-своєму. Індивідуальне поєднання цих каналів і є твоїм унікальним кодом подолання стресу.

Що це за канали?

➡️ Емоції (Affect) – зробити щось в моменті, що швидко принесе тобі позитивні емоції. Наприклад, послухати музику, заспівати, пограти, подивитись на щось красиве;

➡️ Розум (Cognitive) – збирати і структурувати інформацію, аналізувати реальність, складати переліки задач, дій;

➡️ Соціальна підтримка (Social) – звернутись за підтримкою близьких людей або до кваліфікованих спеціалістів, надавати свою підтримку іншим людям, занурюватись в суспільну роботу тощо.

➡️ Уява (imagination) – помріяти про майбутнє (навіть короткострокове), або навпаки звернутись до уявлень про щасливі моменти у минулому;

➡️ Віра (belief and values) – знаходити опору на віру і духовні цінності. Це може бути віра в Бога, в людей чи в самого себе, свої сенси, свої здібності;

➡️ Тіло (physical) - фізичні вправи та фізична діяльність. Відчути щось приємне в тілі: потискати домашню тваринку, порухатись так, щоб тілу стало добре, навіть потанцювати, доторкнутись до чогось приємного на дотик. Приготувати щось смачне і поїсти разом із сім’єю.

👉 Досліди свої канали:

❓ Який канал запускається у тебе першим як реакція на стрес?
❓ Які додаткові канали включаються за ним або разом із ним?
❓ Які взагалі не включаються і їх варто розвивати?

Якщо ти у партнерстві:

❓ Які канали твого партнера?
❓ У чому вони збігаються із твоїми, а в чому ні?
❓ Які ви можете розвивати спільні ресурсні канали переробки стресу?

ПОРАДИ

 ЯК ПРАЦЮВАТИ ІЗ ЗАДОВОЛЕННЯМ




Усі ми різні, проте для кожної дорослої людини рано чи пізно постає питання: як працювати так, щоб бути задоволеним своєю діяльністю. Спробуємо розібратися: наскільки це важливо, можливо та як здійснюється у реальному житті.


Звичайно, кожна людина, яка працює у певній сфері, на певній посаді, має власні погляди та відносини на роботі, приводи для радості й розчарувань, тож універсальних, однозначних рецептів для отримання задоволення від власної роботи не існує.


Спробуємо прояснити алгоритм: якою людиною слід бути, щоб працювати із задоволенням будь-де. Адже, погодьтеся, інколи дуже складно змінити умови роботи, а от ставлення до неї і, власне, себе змінити — це і є той шлях, що точно приведе до мети.


Спершу хотілося б розібратися із самим терміном «задоволення». Значення слова — задовольняти певні потреби. Отже, найперше, що варто зробити, — це зрозуміти, які потреби важливо задовольнити саме вам, зокрема, на роботі. Тобто визначити певний перелік критеріїв, якими можуть бути: фінансові, естетичні, потреби у розумінні, спілкуванні, особистому просторі або в тісній співпраці.


Важливо визначити саме власні критерії, тоді з'явиться можливість зрозуміти, чи робота задовольняє і якою мірою. Без цього кроку інше може не мати значення, адже коли не розумієш, чого хочеш, дуже важко досягти бажаного. Можливий варіант: ви занадто вимогливо ставитеся до роботи і, розібравшись, що в більшості критеріїв усе гаразд, зрозумієте, що проблема полягає не в роботі.


І це найчастіше так. Коли в людини труднощі в особистому житті, самовизначенні, у власних поглядах та сприйнятті — вона може проектувати невдоволення на роботу.


***Пам'ятайте! **Щасливі люди невдоволені роботою бути не можуть. Вони або бачать у своїй діяльності зони свого зростання і з запалом працюють, або залишають роботу заради тієї, що дає реалізацію значно глибшої мети.*


Тож для того, щоб працювати із задоволенням, варто попіклуватися про себе. Ідеться про те, щоб люди, особливо вчителі, психологи, лікарі, почували себе повноцінними, цілісними завдяки особистому життю, друзям, хобі. Тоді немає необхідності шукати визнання, доброту, прийняття, любові на роботі.


*Лише ставши щасливими за межами роботи, можливо отримувати істинне задоволення, працюючи в *будь-якій *сфері на будь-якій посаді.*


Певно, ви знаєте про те, що в літаку, який збирається злітати, стюардеси завжди дають інструкції на випадок аварійних ситуацій: «Спочатку надягніть кисневу маску на себе, потім на дитину (або на того, хто поруч)». Адже очевидно, що допомагати іншим можна лише тоді, коли в самого достатньо кисню та можливостей.


Не можна не згадати про перфекціонізм — бажання зробити все якнайкраще. Проблема перфекціоніста полягає в тому, що його мета ніколи не буде повністю досягнута, адже він ставить перед собою занадто високу планку. І навіть якщо якимось чином (ціною титанічних зусиль) рівень буде досягнуто — щастя буде мало, адже планка різко підніметься ще вище, а у зробленій роботі знайдуться елементи, які можна було зробити краще. І розчарування від таких усвідомлень заважає людині-перфекціоністу отримувати задоволення від своєї роботи.


*Єдиним рішенням у цьому випадку сформування оптимального бачення власної роботи — не ідеальне, а мінімально і реально досяжне в межах заданого часового проміжку, можливостей та кількості інших паралельних завдань.*


Крім того, у багатьох людей уже на початку роботи «вмикається» самосаботаж — підсвідоме уникання вирішення власних завдань. При цьому уявляється величезний, складний обсяг роботи, який заздалегідь бачиться зробленим не так ідеально, як хотілося б. А думки про те, що потрібно починати робити таку справу, викликають стрес і «саботують» початок роботи.


Ще однією причиною самосаботажу може стати прихована вигода — певні «бонуси», які отримує людина, коли нічого не робить. Людина їх, можливо, не усвідомлює, проте вони керують поведінкою. *Наприклад, *виконання певного завдання може дати людині підвищення на роботі. Здавалося б, чудова мотивація, щоб діяти. Проте прихованою вигодою від невиконання завдання може стати бажання залишатися в зоні комфорту, відсутність змін, а отже, і потрясінь у роботі, відсутність додаткових обов'язків та відповідальності. Погодьтеся, вагомі причини, щоб чогось не робити.


У такому випадку рекомендується зізнатися собі в тому, що дійсно відбувається у вас у голові, чого хочеться досягти, виконуючи або не виконуючи певну роботу.


Цілком Імовірно, що чесний погляд на власне ставлення до процесу, до людей, до результатів роботи допоможе віднайти більше задоволення від того, що відбувається довкола.


*Чесність перед самим собою — найшвидший шлях до задоволення у власній справі.*


**Що робити, коли само саботаж виявлено?**


- Зізнатися собі в тому,що ви самі себе зупиняєте у власній діяльності.


- Зрозуміти із чим пов’язана така стратегія, зрозуміти приховану вигоду.


- Усе-таки розпочати діяти, адже лише через дію можна досягти результату.


Окремо скажемо про стрес на роботі.


Стрес часто викликає не сама робота, а наші думки щодо неї. Сама робота ніколи не може бути ані хорошою, ані поганою — це ми «фарбуємо» її у лише нам відомі1 кольори.


Тож коли якась робота викликає неприємні думки, запитайте себе: «Ким би я був(ла) без цих думок?». Або так: «Якою могла б стати робота, якби на ній не було особистого негативного забарвлення?». Такі запитання допомагають поглянути на власну діяльність дещо з іншого боку.


Переконайтеся самі, що у вашій роботі є найцінніше і найпрекрасніше, що може бути, *— *це ви та ваш час. Уже за це вона варта вашої поваги та хорошого ставлення.


Завжди працювати із задоволенням може допомогти внесення у власну діяльність елементів життя, які до вподоби. Скажімо, ви любите танцювати. Практикуйте під час перерв на роботі танцювальні рухи, вмикайте музику та рухайтеся їй у такт, переключаючи увагу на своє тіло. Якщо вам подобається малювати —залиште на робочому місці розфарбовки або чисті аркуші й олівці і за нагоди займайтеся улюбленою справою. У всякому разі завжди знаходьте спосіб ненадовго переключати фокус уваги задля того, щоб, повернувшись до роботи, ви відчували, що перерва пішла вам на користь.


Отже, для того щоб завжди працювати із задоволенням, важливо розуміти, що це означає особисто для вас, ставити досяжні завдання, піклуватися про себе й оточення, бути чесним із собою.


                          Ольга ПОМА

МЕТОДИКИ

 «Для мене особливий зміст має твердження: 

"МИ ПРИХОДИМО В ЦЕЙ СВІТ, ДЛЯ ТОГО ЩОБ ВМІТИ ПРОЩАТИ І ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ВМІТИ ПРОЩАТИСЬ"




І якщо з “прощати” нам більш зрозуміло, і ми помалу вчимося це робити, то “прощатись” -  набагато складніше.


Правда в тому, що рано чи пізно кожному, або майже кожному з нас доведеться прощатись назавжди.


Для того, щоб допомогти собі ми можемо навчитись говорити 5 простих, але досить сильних фраз:


1. Розпочати зі слів “ПРОСТИ МЕНЕ”. Прости мене за те, що я зробила і це завдало тобі болю, і прости мене за те, чого я не зробила і це також завдало тобі болю. Люди, які перебувають у відношеннях, часто роблять боляче один одному.


2. “Я ПРОЩАЮ ТЕБЕ”. Я прощаю тебе за все, що ти зробив чи зробила, і це мене ранило.


3. “ДЯКУЮ ТОБІ”. Дякую тобі за все те, що ти зробив (зробила) для мене, за те ким я була для тебе і ким я була поруч з тобою.


4. “Я ЛЮБЛЮ ТЕБЕ”.


5. “ДО ПОБАЧЕННЯ”.


Ці слова важливі для обох. 

І ми можемо їх сказати завжди, навіть коли одного вже не має.»


Надія Клочник  - керівник Львівського філіалу Національний центр надання психологічної допомоги людям в горі