Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

вівторок, 31 січня 2023 р.

КОРИСНІ МАТЕРІАЛИ

 

Корисно для кожного

Корисно для кожного: в Україні створили цикл соціальних роликів з порадами психологів

253

Дивіться всі 8 серій циклу “Корисно для кожного”, створеного Асоціацією кіноіндустрії України. Режисерами проєкту виступили Олег Маламуж (“Мавка. Лісова пісня”) та Ольга Гібелінда.

Від ранку 24 лютого 2022 року життя кожного з нас змінилось. Із початком повномасштабного вторгнення росії в Україну багато українців опинились у надскладній ситуації та потребують психологічної підтримки чи поради.

Як розмовляти з дитиною про війну? Як справлятися зі стресом? Як впоратись з синдромом “того, хто вижив” та зберегти емоційний зв’язок у тимчасовій розлуці з родиною? “Корисно для кожного” зібрали прості та дієві поради, аби допомогти.

За темою: “Небезпечні знахідки”: актуальна анімація для перегляду з маленькими дітьми

Проєкт створено FIAU – Film Industry Association of Ukraine / Асоціація кіноіндустрії України, за підтримки Isar Ednannia / ІСАР Єднання у межах проєкту “Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства” та за участі Malanka Studios.

Режисери – Олег Маламуж (“Мавка. Лісова пісня”“Викрадена принцеса: Руслан і Людмила”“Роксолана”) та Ольга Гібелінда, продюсер – Іванна Хіцінська, креативний продюсер – Ольга Гібелінда, композитор – Артем Бабурін. Закадровий текст читає Вʼячеслав Довженко.

Як зазначається, ця ініціатива має на меті підтримати українців, що страждають під час війни та надати їм корисні психологічні поради щодо алгоритмів поведінки у скрутних умовах, стресових ситуаціях та чутливих питаннях комунікації під час бойових дій та під впливом від їх наслідків.

1 серія. Як розмовляти з дитиною про війну.

2 серія. Ви працюєте в зоні бойових дій. Як справлятися зі стресом.

3 серія. Ви волонтер. Як не вигоріти.

4 серія. Ви виїхали із зони бойових дій. Як впоратись із синдромом “того, хто вижив” та відчуттям провини.

5 серія. Як екологічно спілкуватись із родичами та знайомими, які лишились у зоні воєнних дій і допомогти їм.

6 серія. Ви тимчасово розлучились із родиною: як зберегти емоційний зв’язок за таких обставин.

7 серія. Панічна атака. Як собі допомогти.

8 серія. Панічна атака, істерика, ступор у людини поряд. Як допомогти.

_____________

“Гаряча лінія” психологічної підтримки для українців в умовах війни: 0 800 4000 23.

Безкоштовно та цілодобово по всій території України з усіх мобільних операторів для дзвінків з-за кордону +38 050 493 03 07.


понеділок, 30 січня 2023 р.

ТЕСТ


 


Тест: 

оберіть обличчя, яке вас найбільше лякає, і дізнайтесь до якого психічного розладу у вас може бути схильність.


🔹Цей тест називається тестом Сонді, і працює з підсвідомістю людини, дістаючи звідти найпотаємніше.


🔹Тест дозволяє з'ясувати цікаві особливості особистості людини та визначити, до якого психічного розладу у людини може бути схильність.


Подивися уважно на портрети перед собою.  


Яке обличчя вам здається неприємним? Може, якесь обличчя вас найбільше лякає? А може викликає огиду? Головне, вибрати саме найнеприємніше обличчя.


☝️На фото кожен із портретів належить людині з тим чи іншим психічним розладом.  


І якщо у нас є схильність до того чи іншого розладу, то саме портрет із цим розладом буде найнеприємнішим.



Відповіді до тесту Сонді.


№1 Садизм

Якщо ви обрали обличчя під номером 1, то, мабуть, у дитинстві вам з якоїсь причини довелося придушити важкість і авторитетність. Але це нікуди не поділося, воно сховалося глибоко всередині. Ви поводиться дуже мирно і добропорядно, але вам властива впертість. 

Ви не робитимете те, чого не хочете. Деколи ігноруєте прохання, які вам неприємні. Використовуєте пасивний протест.

№2 Епілепсія

Якщо ви вибираєте це обличчя, значить, вам властива дратівливість та підвищена імпульсивність. Деколи у своєму середовищі, з близькими людьми, ви дозволяєте собі спалахи агресії та роздратування. З рештою ж ви чудово товаришуєте і проявляєте доброчесність.

№3 Кататонія

У вас надто розвинена уява. Деколи ви можеш навіть переплутати, де закінчується реальність і починається фантазія. 

Вам доводиться себе смикати, щоб не втратити зв'язок з реальністю. 

При цьому ви часто ображаєтесь і відрізняєтесь підвищеною вразливістю.

№4 Шизофренія

Часом ви поринаєте у повну байдужість до всього світу. Вам нічого не цікаво, апатія. Але продовжуєте грати на публіку веселощі та зацікавленість. 

Насправді ж, ви щиро вважаєте, що вам було б набагато краще, якби була можливість жити у світі без людей.

№5 Істерія

У вас часто буває емоційна нестабільність. 

Вас захльостують емоції, які часто змінюються. 

Вам завжди хочеться бути в центрі уваги, хоча зовні ви це приховуєте і намагаєтесь здаватися мирною і тихою, скромною людиною. 

Для вас дуже важливо мати бездоганний вигляд, ви приділяєте багато уваги зовнішньому вигляду, і, ймовірно, у вас є якась незвичайна робота або хобі.

№6 Депресія

Зовні ви посміхаєтесь і живете на позитиві. 

Але всередині насправді вам дуже погано. 

Ви почуваєтеся некомфортно у своєму тілі, у своєму житті. Ви часто сумуєте і маєте схильність до депресії, яку нікому не показуєте.

№7 Маніакальний розлад

У вас є такі риси як екстраверсія та підвищена емоційність. 

Ви все сприймаєш гостро. 

Граєте на публіку. Але при цьому ви завжди здаєтеся дуже спокійною і врівноваженою людиною з тотальним самоконтролем. Однак, якщо все ж таки постаратися вивести вас з себе, ви можеш виявити велику тиранію.

№8 Роздвоєння особистості

Якщо ви обираєте цей портрет те, це говорить про те, що в вас уживаються відразу дві особи, які між собою різняться. 

Зазвичай одна особистість більш слабка і податлива, а друга — сильна, яка справляє фатальне враження. 

Вам буває складно через те, що ви часом не розумієте, хто ви є насправді одна особа чи друга. 

Але якщо навчитися з ними уживатися, то у потрібний момент кожна з них буде чудовою помічницею.


☝️Цей тест не є підставою для постановки психіатричного діагнозу. 

Він служить розуміння свого характеру, а результати тесту не завжди можуть збігатися з окремою конкретною людиною.


КОЛЬОРИ

ВПЛИВ КОЛЬОРУ  НА ЛЮДИНУ


          Авторка — Олена Реуцька

Науково підтверджено, що різні кольори та їхні похідні здатні викликати в людини різні емоційні стани, а відтінки одного й того самого кольору можуть задавати різний емоційний тон.
Колір стимулює певні реакції, які можуть позначитися під час ухвалення рішень. Колір впливає на апетит, тиск.
     Зазвичай ми не помічаємо впливу кольору. Наприклад, похмурого дня, коли за вікном ми бачимо лише сірість, настрій раптом починає погіршуватися.
Знання того, як саме може вплинути певний колір на нас із вами, можна використовувати як спосіб впливу на психічний, емоційний та фізичний стан.
Отже, як кольори впливають на людину?
🔴 Червоний колір. Найкраще червоний колір діє вранці. Він допомагає прокинутися та зарядитися енергією на весь день. Якщо є проблема вибору, червоний колір допоможе зрушити з мертвої точки, розставити акценти, оцінити пріоритети й швидше ухвалити правильне рішення. Червоний колір надасть сил для боротьби за свої принципи і свою думку.
Також цей колір стимулює кровообіг, покращує обмін речовин, роботу серцево-судинної системи, імунітет. Якщо вам потрібно терміново зігрітися, то немає нічого кращого за червоні вовняні шкарпетки. Але червоний колір потрібно використовувати в міру. Особливо якщо у вас підвищений тиск.
🟠 Помаранчевий колір – активний та діловий. Стимулює роботу мозку, творчість, сприяє концентрації уваги та встановленню дружніх стосунків. Найбезпечніший колір! Позитивний вплив чинить на ендокринну, дихальну та травну системи.
🟡 Жовтий колір – це розум, знання, мудрість, самодостатність, родючість та зрілість, енергія та оптимізм. Цей колір тонізує нервову систему, заспокоює і розслаблює. Колір інтелекту та прекрасний збудник апетиту. Жовтий стимулює праву півкулю мозку, яка відповідає за творчість. Зважайте, що політ фантазії важко буде стримати!
Краще не зловживати жовтим кольором з маленькими дітьми, вони реагують на нього негативно.
Також жовтий відповідає за засвоєння корисних речовин та їжі, особливо кальцію. Колір сприятливо впливає на здоров'я шкіри, повертаючи їй м'якість і пружність. Але жовтий колір не варто використовувати у разі безсоння.
🟢 Зелений колір – впливає не на результат, а на збереження вже наявних досягнень та процвітання. Соковитий зелений колір допомагає позбутися тривоги, хвилювань. Багато зеленого може працювати як снодійне. Занадто багато темно-зеленого справляє негативний ефект – можуть з'явитися туга та апатія.
Зелений колір покращує зір та підвищує апетит, позитивно позначається на концентрації уваги. А брак зеленого пов'язують із проблемами дихальної системи, складнощами в спілкуванні.
💙 Блакитний колір – допомагає розслабитися, заспокоїтись (ефект прохолоди, свіжості), стимулює роботу уяви, сприяє уважності. Приводить у баланс зв'язок тіла та голови.
Якщо в дитини ріжуться зубки, то блакитний – це ідеальне рішення.
Допомагає позбутися мігрені та підвищує імунітет.
💙💚 Бірюзовий відтінок (поєднання блакитного та зеленого) – фізичне заспокоєння, знижує агресивність, зміцнює емоційну стабільність. Ідеально для медитації.
🔵 Синій колір – заспокоює, врівноважує, контролює, допомагає навчитися керувати своїми емоціями та підвищує впевненість у собі. Активує аналітичні здібності, допомагає мислити логічно. Надлишок синього може занурити у світ ілюзій.
Допомагає впоратися із високим тиском або температурою.
🟣 Фіолетовий – найтаємничіший колір, колір знання. Стимулює інтуїцію та раптові осяяння (інсайти), дає змогу відігнати будь-які страхи. Але користуватися цим кольором треба обережно.
⚪️ Білий колір – заспокоює, надає сили, наставляє та спонукає до дії. Стимулює роботу органів зору та ендокринної системи.
⚫️ Чорний колір – відповідає за організованість та прояв сили волі. Дає можливість зрозуміти те, що приховано. Надлишок чорного може призвести до погіршення настрою.



ПТСР


 

​Міфи та правда про ПТСР


Абревіатура ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) із професійного словника психотерапевтів перекочувала в нашу повсякденну мову. 


Сьогодні ми багато чуємо про ПТСР, та іноді некоректне розуміння цього розладу призводить до надмірної тривоги за себе та близьких чи до стигматизації людей із цим діагнозом. 


ПТСР зазвичай проявляється:

▪️нав’язливими повторними спогадами про травматичні події, флешбеками, яскравими і дуже емоційними кошмарами;

▪️униканням місць, речей, дій, розмов, пов’язаних із травматичним досвідом;

▪️підвищеною тривожністю, збудженням, постійним станом «бойової готовності», нездатністю самостійно заспокоїтися і розслабитися;

▪️негативними думками, депресією, зниженням когнітивних здібностей.


❗️Якщо помічаєте такі симптоми, зверніться по допомогу до спеціалістів.


💬 Варто знати, що про ПТСР існує багато міфів, які не відповідають дійсності.  


❌ Міф: усі, хто переживає війну та горе, матимуть ПТСР. 

✅ Правда: психіка більшості людей справляється з наслідками травматичних подій. За різними даними, лише в 10-30% людей розвивається ПТСР. Крім того, існують спеціальні техніки, які доказово зменшують ймовірність розвитку ПТСР. 


❌ Міф: якщо одразу після психологічної травми в людини з’являється безсоння, депресивні думки, тривожність – це ПТСР.

✅ Правда: ПТСР найчастіше розвивається протягом 3 місяців після травматичної події, та з часом симптоми можуть посилюватись. Одразу після події може бути гострий стрес і відповідні симптоми, які зменшуються з часом.


❌ Міф: коли людина потрапляє в безпечні умови, ПТСР не проявляється. 

✅ Правда: іноді симптоми все ж проявляються, навіть у безпечних для людини умовах. Психіка ніби розслабляється і починає продукувати негативні переживання, тривогу, флешбеки. 


❌ Міф: ПТСР розвивається лише у «слабаків».

✅ Правда: розвиток ПТСР залежить від багатьох чинників, серед яких особливості самої травми, її тривалість, особиста значущість травматичної події для людини. Пошук допомоги при ПТСР навпаки означає силу і бажання людини жити повноцінним життям. 


❌ Міф: ПТСР не лікується, людина божеволіє і вже ніколи не зможе нормально жити.

✅ Правда: у психотерапії та психіатрії є чимало доказових і ефективних підходів до лікування ПТСР. Звернутися до спеціаліста при ПТСР – це необхідність, яка дає можливість одужати. 


             Джерело: Надія Терещенко, психотерапевтка.

четвер, 26 січня 2023 р.

МОЗОК


 

​ТЕОРІЯ ТРИЄДИНОГО МОЗКУ МАКЛІНА


У 1990 році Пол Маклін запропонував структуру мозку, розділену на 3 системи (загальновідомі як три мозки), пов'язані між собою: 

🔸мозок рептилій;

🔸лімбічний або емоційний мозок;

🔸раціональний мозок або неокортекс.


Мозок рептилій відповідає за виконання найпростіших базових функцій організму: дихання, сон, циркуляція крові, скорочення м'язів у відповідь на зовнішню стимуляцію. Контролює глибинні, первісні або «темні» інстинкти. Інстинкт території. Стратегія поведінки «бігти або битися». Думки рептилій прості і вперті: «хочу пити», «хочу їсти», «я втомився», «хочу спаритися».


Середній мозок (лімбічна система) відповідає за регуляцію функцій внутрішніх органів, нюху, інстинктивної поведінки, пам'яті, сну, неспання. В першу чергу лімбічна система відповідає за емоції (емоційний мозок): емоції злості, страху, розлуки, турботи, бажання грати, цікавість, соціальні прихильності, смак до життя. Цей мозок пов'язаний із спілкуванням в групі, він відповідає за командність і ієрархію, за схожість..


Неокортекс (мозок приматів) відповідає за вищу нервову діяльність і визначає нашу свідомість. Тут приймаються раціональні рішення, ведеться планування, засвоюються результати і спостереження, вирішуються логічні задачі. Здатність до творчості, вирішення проблем, логічне мислення, мова, здатність до саморефлексії, самоусвідомлення і співчуття. Функція візуалізації або подання. Формується наше «я». Єдина частина головного мозку, процеси в якій ми можемо усвідомлено відстежити.


Найважливіше завдання мозку забезпечувати наше проживання навіть у найжахливіших умовах. Щоб це виконувати, мозку потрібно:


🔸генерувати внутрішні сигнали, які будуть реєструвати потреби нашого тіла (їжа, відпочинок, захист, секс);

🔸створити карту навколишнього світу, щоб вказати нам, де ці потреби можна задовольнити;

🔸згенерувати необхідну енергію та дії необхідні, щоб туди дістатися;

🔸попереджати нас про небезпеки та сприятливі можливості на шляху;

🔸коригувати наші дії на основі поточних вимог.


Мозок побудований знизу-вгору. Він розвивається шар за шаром у кожної дитини в материнській утробі, точно як відбувалося в ході еволюції.


Рептильний мозок розвивається в утробі, керує основними функціями життєзабезпечення. Він надзвичайно активно реагує на загрозу протягом усього нашого.

Лімбічна система вибудовується головним чином протягом перших 6 років життя, проте продовжує змінюватися в залежності від того, як використовується.

Психологічна травма здатна вплинути на її роботу протягом життя. Останньою розвивається префронтальна кора, яка також страждає при травмі, крім того, вона втрачає можливість відсіювати особисту інформацію. Протягом життя вона схильна до відключення у відповідь на загрозу.


Емоційний мозок вирішує, що слід сприймати як небезпеку. Існує два шляхи зміни системи виявлення загрози:

🔸зверху-вниз, змінюючи повідомлення від неокортексу

🔸знизу-вгору через рептильний мозок за допомогою дихання, руху та дотику.


Знання різниці між регулюванням зверху-вниз та знизу-вгору є ключовим для розуміння в роботі зі стресом.

Регулювання зверху-вниз полягає у зміцненні здатності неокортексу відстежувати відчуття вашого тіла.

Для цього ми пропонуємо постраждалим зробити дії або надати інформацію, яка допоможе ввімкнути його. Як приклад вправа, яка спрямована на усвідомлення того що відбувається навколо – назвіть 5 червоних предметів у кімнаті, прислухайтесь і назвіть 4 звуки, які чуєте, назвіть 3 аромати, які відчуваєте… З активізацією неокортексу можуть допомогти усвідомлена медитація, йога.


Регулювання знизу-вгору включає переналаштування вегетативної нервової системи, яка бере початок у стовбурі мозку. Ми можемо достукатися до вегетативної нервової системи за допомогою дихання рухів або дотику. Дихання – це одна з небагатьох функцій організму, що знаходяться одночасно під усвідомленим і несвідомим контролем.

Якщо ми хочемо діяти цим шляхом (а він є доцільним у випадках, коли стрес пов’язаний з досвідом з дитинства), то пропонуємо постраждалим дихальні вправи, вправи, які задіють тіло.

ПРО ЕМОЦІЇ

 Валідація власних емоцій: для чого це мені і як цим користуватися?





Часто власні емоції чи емоції інших можуть бути для нас несподіванкою, у якій ми можемо не знати, як діяти. Це не новина, бо напевне, хтось з нас часто чув  щось на кшталт:

💬 «Зберися, що ти розвісив/ла нюні»;
💬 «Не злися, треба бути чемним/ою»;
💬 «Перестань плакати» тощо.

Це сигнали того, що інші з якихось причин не витримують наших емоцій: не можуть, не хочуть, не знають як - варіантів може бути багато. Разом з тим, від таких реакцій легше не стає. Іноді, на жаль, такі фрази настільки вкорінюються в досвід, що можуть автоматично виникати в нашій голові і звучати голосом важливих людей.

Відчуваючи та ідентифікуючи радість, гнів, смуток, страх, огиду та здивування, ми можемо краще зрозуміти наші потреби, бажання, цінності та цілі. Коли ми можемо прийняти свої почуття без осудження (читай:
валідизувати
їх), то саме цей шлях дозволяє знайти необхідні рішення та попіклуватися про себе.

❓ Так от, як навчитися валідувати свої емоції?

🟢 Називати, визнавати, ідентифікувати те, що відчуваєш

Немає поганих і хороших емоцій. Ти можеш сприймати їх як маркери того, що з тобою відбувається. Наприклад, від трагедії в Броварах мені боляче; а тут я розлючений/а на колегу; а тут я сумую за бабусею.

🟢 Знаходити місце емоцій в тілі

Емоції починаються з тілесних відчуттів. Якщо важко назвати емоцію, прислухайся до відчуттів в тілі. Де живе твоя емоція? Який вона має смак, колір, форму, запах? Що стається, що ти починаєш її відчувати?
*Якщо помічаєш складнощі з тілесними відчуттями, рекомендуємо практикувати вправи на тілесну чутливість.

🟢 Досліджувати свої емоції

Уяви, що емоція - це близький друг чи подруга, який має просигналізувати, що з тобою відбувається. Спробуй сформулювати, яке повідомлення він/вона може тобі передати? Про що важливе нагадує? Коли ти вже відчував/ла це раніше? Як тобі тоді було?

🟢 Впускати емоції в своє життя

Так стається, що коли ми починаємо помічати, ідентифікувати емоції, їх ніби стає більше в нашому житті. На події народжуються реакції, їх ти можеш називати. Це нормально. Помічаючи їх, можна давати сигнали іншим, якщо тобі це безпечно, наприклад, «я злюся на тебе», «мені неприємна ця розмова», «я дуже зворушений/а від твоїх слів» тощо. Це допоможе іншим людям краще розуміти тебе.

🟢 Усі твої емоції зараз, навіть несподівані і незрозумілі, - нормальні

Війна внесла свої корективи в наше життя. Складних почуттів стало більше. Ми часто можемо відчувати огиду, розпач, біль, спустошеність, ненависть або несподіване піднесення чи радість після добрих новин, навіть якщо вони про трупи ворогів. Це нормально в цих умовах.
Війна - ненормально
.
Важливо це усвідомлювати. Навіть якщо тобі складно чи важко, ти маєш багато неприємних емоцій, це не значить, що з тобою щось не так. Це значить, що твоя психіка намагається пристосуватися до нових умов. І в цій ситуації це цілком нормально.

☘️ Підтримуємо тебе досліджувати свої емоціі та знайомитися з ними ближче.

КОРИСНІ ТЕХНІКИ


 

Найперше, що реагує на страх — це наше тіло.

Ми можемо помітити, що під час повітряної тривоги чи іншої небезпеки тіло напружується. Це відбувається через вивільнення кортизолу, який ще називають гормоном стресу. Ми не можемо контролювати цей момент.


➡️ Кортизол впливає практично на всі фізіологічні процеси в організмі. При реакції на загрозу, вивільняється кортизол, пришвидшується серцебиття, кров прибуває до великих м'язів — щоб була змога або нападати або тікати. 

Одна з причин спазму в м'язах — велика кількість кортизолу. Ці тілесні відчуття сприймаються вегетативною нервовою системою як сигнал для мобілізації. Тому, коли навіть реальної загрози немає, а тіло напружене, ми продовжуємо відчувати неспокій. 


Щоб собі допомогти, психотерапевт Вадим Мельник @mlnk.vdm радить наступні вправи на тілесно-м'язову релаксацію:


🍋 Сісти, випрямити руки і стиснути кулаки так сильно, ніби ти вичавлюєш два лимона, а потім струснути руки від залишків соку.


🍋 Сидячи, випрямити ноги та руки, уявити, що їдеш на крутому мотоциклі, а в обличчя б'є потік вітру, тому обличчя ми також напружуємо. Стискаємо усі м'язи одночасно — обличчя, руки, ноги, спину, сідниці. Затримуємо на кілька секунд і відпускаємо.


🍋 Стати на ноги, уявити, що ти пильний килим, який потрібно протрусити. І по черзі простукати кожну ділянку свого тіла, починаючи з голови, закінчуючи ступнями. Особливо великі м'язи — спину та ноги. 


🍋 Уявити, що ти велика волохата собака, яка щойно плавала в річці, вийшла на берег і витрушує залишки води з усього тіла. 


🔹 Повторювати можна не лише коли відчувається стрес, а щодня для профілактики м'язових спазмів. 

Прості вправи, але працюють, бо коли м'язи розслабляються — посилають мозку сигнали спокою.

середа, 25 січня 2023 р.

ЦІКАВО


 

МЕТОДИКА  "5 ЧОМУ "


Використовується для виявлення справжніх причин існуючих труднощів.


Вважається, що справжня причина закрита у шарах дрібних проблем.  


І щоб докопатися до справжньої відповіді, треба пройти 5 етапів, просто ставлячи запитання «Чому».


 Застосовується методика в будь-якій галузі, починаючи від сім'ї та закінчуючи виробництвом. Цей простий метод прояснення справжніх причин дуже люблять у психології, рекомендується застосовувати на стадії самоаналізу.


🔶Винайшов цей метод Сакіті Тойода, творець унікального концерну Toyota. Тойда є прабатьком багатьох корисних інструментів у системі управління якістю. Вважається, що цей легкий спосіб ліг в основу системи бережливого виробництва.


 Приклади:

 1) Я постійно запізнююся.  

- Чому?

Тому що мені постійно не вистачає часу.


 - Чому?

Тому що я довго збираюся.


 - Чому?

Тому що я хочу виглядати добре. - 


Чому?

Тому що я хочу справляти враження на оточуючих.


 - Чому?

Тому що я заміж хочу:)


 2) Я часто конфліктую із дружиною.


 - Чому?

 Тому що я хочу, щоб вона мене поважала.


 - Чому?

 Тому що часто до мене чіпляється по воду і без. - Чому?


 Тут варто уточнити, що при відповідях на запитання цієї техніки не можна переводити фокус на когось ще. Йдеться лише про свою особисту роль у розвитку подій.


 Тому що я мало приділяю увагу порядку в домі.


 - Чому?

 Бо я вважаю, що це не чоловічі обов'язки.


 - Чому?

 До речі, варіант "мене так виховали" не підійде - він теж знімає фокус уваги персонально з вас.


РОБОТА З ТРИВОГОЮ



 ПРАКТИКА

"Стоп. Дихай. Думай"


1. "Стоп"

▫️означає, що ви повинні взяти тайм-аут і відключитись від своєї початкової тривожної реакції на ситуацію.
Ви буквально припиняєте робити все, чим займалися, і на мить зупиняєтесь.
Після цього ви згадуєте друге слово...

2. "Дихай".

▫️зараз саме час зробити довгий, глибокий вдих, щоб відволіктися від занепокоєння і зосередитися на диханні. 
Це допоможе вам уповільнити серцебиття та наситити киснем усі частини тіла, знімаючи напругу у м'язах.
Коли ви глибоко дихаєте, в мозок поставляється більше кисню, що дозволяє...

3. "Думай"

▫️більш чітко та ефективно.
Тепер ви можете подивитися на ситуацію і ретельно продумати все, що вам потрібно зробити в першу, другу та третю чергу - щоб вирішити проблему.

Визначивши ці кроки, ви можете втілити їх у життя.
                    Автор  Марія Фабрічева


КАЗКОТЕРАПІЯ



 Казкотерапія

 Будинок твоєї мрії

Як допомогти тривожній дитині вирішити її поточну проблему?


Отже, мій любий друже, я хочу тобі розповісти нашу історію про будинок твоєї мрії ... Я написала цю історію і тобі її зможе читати мама, тато чи бабуся, які тебе дуже сильно люблять!


Отже, ти вже знаєш, як тобі опинитися в тому місці, і ти можеш це зробити легко і вільно!


Для початку давай ти влаштуєшся зручніше і зробиш спокійний вдих і видих ... І ще раз спокійний-спокійний вдих і такий же спокійний видих ... Можеш прикрити очі і просто слухати казку. Голос мами або бабусі буде нести тебе до того місця, де є він - Будинок Твоєї Мрії.


Уяви, що зараз ти стоїш на зеленій галявині, твої щоки овіває легкий вітерець і в очі трохи потрапляє сонце. Зараз в цьому місці полудень ..., а може ранній ранок ..., а може вже тихий спокійний вечір?


Ти стоїш і дивишся на будинок своєї мрії, який знаходиться прямо перед тобою. Можливо він стоїть на пагорбі або просто стоїть в яблуневому саду, а може він стоїть на березі моря ???


Отже, давай продовжимо ... Ти стоїш і дивишся на будинок твоєї мрії ... І він саме такий, який подобається тобі. У нього такий дах, який і повинен бути у будинку твоєї Мрії. У ньому один або два поверхи ... і є маленькі балкончики, а можливо їх і немає зовсім ... У ньому саме такі вікна, які подобаються тобі ...


І саме такі вхідні двері, які і повинні бути в будинку твоєї Мрії. Можливо, вони металеві або дерев'яні ... Може, вони прикрашені різьбленням, і кованими петлями або вони навпаки скляні ... І у них саме така ручка, яка повинна бути у твоїх дверей в будинку твоєї Мрії!


Тепер почекай трохи ... Давай загадаємо, що ж ти сьогодні придбаєш в будинку своєї мрії ??? Загадай сам, щоб ти хотів отримати: впевненість і сміливість як у ЛЕО (в іншого героя) або спокій і розслабленість як у ... .У кого? Можливо, тобі потрібно почуття комфорту і впевненість, що все буде так, як хочеш саме ти .... Тому загадай зараз, що ж ти візьмеш в будинку своєї мрії і на що це буде схоже?


 Просто уяви добре, що ж це буде і як воно виглядає, і мама продовжить читати далі ..


І ось, коли ти зрозумієш, що ж тобі потрібно сьогодні, ти натиснеш на ручку дверей і зможеш увійти всередину. Не квапся, часу, більш ніж достатньо !! Озирнись на всі боки, чи все так, як тобі подобається? Що є в коридорі, в кімнаті і що є в коморі? Зверни увагу, як комфортно і спокійно тобі тут знаходитися ... Тут все так, як і повинно бути ...


І ось коли ти добре роздивився на всі боки, ти можеш взяти в руки те, за чим ти прийшов ... Це може бути в будь-якому місці, але ти обов'язково це знайдеш! Так як ти знаєш, що ти шукаєш!


І коли ти візьмеш це в руки, то відразу відчуєш, як ти стаєш впевненішим і спокійнішим, і-і-і все стає тобі по плечу!


Ти можеш насолодитися цим почуттям розслабленості і комфорту, впевненості і спокою і ще тим почуттям, яке тобі так потрібно зараз!


І ось, коли це все зроблено і у тебе є те, навіщо ти прийшов, ти можеш покласти цю річ до себе в кишеню і просто піти до виходу. Знаючи, що ти можеш потрапити в це спокійне місце в будь-який момент, коли тобі цього захочеться!


І ось ти можеш натиснути на ручку дверей і просто опинитися поруч з мамою, бабусею, з тими, хто тебе дуже любить!


 Ти можеш трохи помовчати, а тепер просто, натисни вказівним пальцем на великий палець правої (лівої руки) і скажи, що ти спокійний, дуже спокійний. І повтори так 3 рази.


І якщо є бажання ти можеш розповісти мамі, що ж ти бачив в будинку твоєї Мрії. А якщо ти хочеш намалювати те, що там було, то ти можеш це намалювати!




РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО казки:


Це психологічна казка, яка допомагає дитині активізувати свої внутрішні психічні механізми регуляції. Ви можете її почати читати на ніч щодня, поступово вносячи уточнення і варіації, які буде Вам давати дитина.

Ви можете вже перед читанням історії уточнити, що ж дитина хоче придбати в цьому будинку. Як це виглядає, що це? Нехай вона Вам максимально це опише і тоді Ви почнете читати їй казку.

Після зробіть маленьку вправу з пальцями, яка допоможе її саморегуляції. І робіть її перші 10 разів, коли вона максимально розслаблена. Потім пробуйте це зробити вже в ситуації тривоги.

Читати всі історії варто спокійним тоном, як Ви зазвичай читаєте дітям на ніч, бажаючи, щоб вони заснули ..

КОРИСНІ МАТЕРІАЛИ

 https://padlet.com/nmcptocninfo/keyspscn




АРТ - ТЕХНІКИ


🐜 «Мурашники»: арт-терапевтична практика 


⭕️ Мета: 


🔻 допомога дітям та дорослим в адаптації до нових умов життя і життєвих процесів;

🔻пошук і знаходження свого місця в структурі чогось (колектива, місця проживання);

🔻краще відчуття себе, отримання погляду нібито «зверху» на те, що відбувається всередені:

🔸 що я проявляю? 

🔸 що ховаю, що залишається непроявленим?


🟢 Мурахи – це одні з небагатьох комах, які мають здатність пристосовуватися до різних середовищ і умов існування. Вони існують майже в усіх екосистемах: з бактеріями, грибами, іншими комахи. Вони мають здатність адаптуватись і на болотах. 


〽️У них є певна структура і є спільнота, яка дивовижним чином функціонує в складних умовах.


Мурахи існують разом, але у кожного з них є своє місце: певна роль і професія – те, за що він відповідає. 

Ці комахи вміють домовлятись, працювати в команді.


➡️ Ця психологічна_вправа доступна до виконання разом із дітьми.


🟩 Алгоритм вправи:


1️⃣ Знайди затишне місце. Візьми аркуш паперу, олівці чи фарби.


2️⃣ Як би ти міг/могла уявити зараз свій (колектив/клас/нове місце проживання) як мурашник, то яким би він був? Роздивись в деталях образ, що з’являється.


3️⃣ Намалюй свій мурашник.

Дай відповіді на наступні запитання:


✔️ Яка структура твого мурашника? Як виглядає його простір?

✔️ Де мурахи працюють? Навчаються? Відпочивають?

✔️ Чи є там твоє місце? Де саме воно? Опиши це місце.  

✔️ Де найбільш безпечне місце для тебе?

✔️ Як мурахи взаємодіють між собою?

✔️ Хто головний? Хто із ким дружить? А з ким можливі конфлікти?

✔️ Які ресурси ти бачиш на цьому малюнку?

✔️ Які є можливості і обмеження у мурашників?

✔️ Як те, що ти описав/ла, стосується твого життя?    


🟩 Авторка методики: Вікторія Назаревич - PhD, експертка з методів творчої саморегуляції мистецькими засобами, арт-терапевтка.  
 

понеділок, 23 січня 2023 р.

ВНУТРІШНІ ОБМЕЖЕННЯ

 Вправа «Зняття внутрішніх обмежень»




💥Мета: усвідомлення своїх вну­трішніх обмежень, опанування ін­струментами покрокового зняття внутрішніх обмежень.


💥Матеріали: аркуш паперу, авто­ручка.


💥Інструкція учасникам: На шляху до досягнення наших цілей постійно зустрічаються перепони. Їх можна умовно розді­лити на зовнішні і внутрішні. Вва­жають, що з внутрішніми перепонами справитися набагато важче, ніж з зовнішніми. Коли ми говоримо про свої внутрішні обме­ження, як правило, ми починаємо зі слів «Я не можу... ». Зараз ми спро­буємо по крокам здолати деякі ваші внутрішні обмеження. 


1⚡️ Запишіть на аркуші 5 раз одну і ту ж фразу «Я не можу... »,

 залишивши трохи місяця, щоб її завершити.


2⚡️Допишіть фразу, що ви НЕ мо­жете зробити (робити).


3⚡️ Тепер у всіх реченнях закресліть слово «можу», 

а замість нього зверху запишіть «хочу». Що у вас вийшло? Прочитайте всі фрази з но­вими словами.


4⚡️ Наступний крок. Скрізь закресліть частку «не».

 Прочитайте, що у вас вийшло. Дуже важливе пи­тання, яке ви зараз маєте поставити собі: «Я дійсно цього хочу?» прочитайте ще раз фрази і зробіть наго­лос на слові «Хочу».


5⚡️ Завершальний крок.

 Допишіть після слова «хочу» словоспо­лучення «І ЛЕГКО МОЖУ». Разом у вас вийде «Я хочу і легко можу...», а далі за вашим текстом. Тепер за­читайте свої нові фрази вголос.


Обговорення вправи.

Висновок - Кожного разу, коли вам здається, що ви щось не можете, не хочете виконайте цю вправу і у вас обов’язково все одержиться. Програмуйте себе на успіх, але пам’ятайте, що і поразка може бути першим стимулюючим кроком до самовдосконалення і успіху.

КОНТАКТИ


 

❗️Не варто нехтувати власним ментальним здоров'ям. Відчуваєте потребу? Зверніться за допомогою до фахівців.


📝Ми зібрали для вас

 Контакти, за якими можна отримати кваліфіковану та безоплатну психологічну підтримку


Частина 1.


Телеграм-боти:


👉🏻Друг. Перша допомога 

👉🏻Як ти? 

👉🏻Центр Відкриті Двері — допомога людям, чиє життя зазнало впливу війни або інших травматичних подій. 

👉🏻Бот для ЗАХИСНИКІВ — підтримка для військових від фахівців госпіталю ветеранів війни «Лісова поляна» МОЗ України. 

👉🏻Elomia — анонімна психологічна підтримка 24/7. 


Онлайн-платформи: 


👉🏻Розкажи мені — онлайн-платформа безкоштовної психологічної допомоги. 

👉🏻Mental Help — безкоштовна психологічна допомога та аудіопрактики. 

👉🏻Zanovo — пропонує 15-хвилинні аудіозаняття, які допомагають долати труднощі, ставити собі правильні запитання та знаходити відповіді на них. 

👉🏻Поруч — офлайн та онлайн групи психологічної підтримки для підлітків і батьків.

👉🏻UA Mental Help — психологічна допомога та інформаційна підтримка українців під час війни. 

👉🏻PsyHelpUA — психологічна допомога українцям. 

👉🏻Хаб стійкості — на платформі доступна служба першої психологічної допомоги для тих, хто мешкає в Україні, та тих, хто був змушений переїхати. 

👉🏻Mindly — психологічна допомога українцям, що постраждали у війні. 

👉🏻Teenergizer — онлайн-консультації для підлітків. 

👉🏻УкрЄдність — на сайті доступні індивідуальні консультації, підтримуючі психологічні групи та корисні статті на тематику актуальну в умовах воєнного стану.

ППД

 Три основних принципи надання першої психологічної допомоги – спостерігати, слухати та спрямовувати




Ці принципи допоможуть вам правильно оцінити кризову ситуацію та забезпечити свою
безпеку на місці події, знайти підхід до постраждалих, зрозуміти, що їм необхідно, та спрямовувати
їх туди, де вони зможуть отримати практичну допомогу та інформацію.

⬇️СПОСТЕРІГАЙ
• Перевірте умови безпеки. Якщо ви опинилися в кризовій ситуації раптово, немаючи часу на підготовку, можна просто озирнутися навколо. Ці кілька хвилин дозволять вам зберегти спокій, не наражати себе на небезпеку та думати, перш ніж діяти.
• Перевірте, чи є люди, які потребують екстреної медичної допомоги або особливої турботи
та захисту.
• Перевірте, чи є люди в стані стресу. Проаналізуйте, чи є на місці люди, які переживають гострі
реакції на стрес – агресивні, виглядають пригніченими, не в змозі пересуватися або знаходяться в шоці – кому необхідна ППД та як їм допомогти.

⬇️СЛУХАЙ
• Допомога або підтримка, запропонуйте практичну допомогу, наприклад, їжу або склянку води.
• Встановіть контакт. Назвіться – скажіть, хто ви та які функції виконуєте. Скажіть, що ви тут, щоб допомогти, або що допомога скоро прибуде, що ви про це подбали.
• Переконайтеся, що людина відчуває себе в безпеці. Бесіду краще провести в безпечному місці, ізольованому.
• Проінформуйте про конфіденційність.
• Запитайте, чим допомогти. Хоча деякі потреби можуть бути очевидними, наприклад, в одязі, проте завжди запитуйте в постраждалих, що їм потрібно та які в них проблеми.
• Запитайте людину, чи хоче вона поговорити про те, що їй довелося пережити, про її побоювання та почуття. Уважно вислухайте її, намагайтеся заспокоїти її, сказавши, що її реакції нормальні, та переконайтеся, що вона не буде знаходитись на самоті. Якщо вона не хоче говорити, просто
залишайтеся поруч.
• Запитайте, чи є хтось, хто може подбати про неї, або хтось, із ким можна поговорити вдома.

⬇️СПРЯМОВУЙ
Допоможіть людям надати допомогу самим собі та відновити контроль над ситуацією.
Постраждалі часто потребують того, що наведено нижче.
• Базові потреби, такі як житло, їжа, вода та санітарні зручності.
• Зрозуміла та достовірна інформація про те, що сталося, та про доступні служби допомоги.
Надайте інформацію про подію, про те, де та як отримати конкретну допомогу. Люди, які пережили кризову ситуацію, хочуть отримати точну інформацію:
а) про те, що трапилося;
б) про своїх близьких або інших постраждалих;
в) про свою безпеку;
г) про свої права;
д) про те, як можна отримати допомогу та найнеобхідніше.

•  Спілкування з членами сім’ї, з друзями та отримання соціальної підтримки. Допоможіть зв’язатися з близькими. Як показує досвід, люди, які отримали вчасну соціальну підтримку, після кризи краще справляються з труднощами.
• Зворотній зв’язок. Домовтеся про те, як ви будете підтримувати зв’язок (за телефоном, візити,
зустрічі в групах), домовтеся про графік зустрічей, якщо потрібно. Обміняйтеся контактними
даними та зафіксуйте місцезнаходження постраждалого в цей час, чи буде змінюватися його
місцезнаходження, якщо так, то як його знайти.

неділя, 22 січня 2023 р.

ДІАГНОСТИКА

 

Тест на оцінку стресостійкості



 

Даний тест на оцінку стресостійкості був розроблений вченим психологом Медичного центру Університету Бостона.

Необхідно відповісти на питання, виходячи з того, наскільки часто ці твердження вірні для Вас.

Відповідати слід на всі пункти, навіть якщо дане твердження до Вас взагалі не відноситься.

Пропонуються наступні відповіді з відповідною кількістю очок:

Майже завжди - 1;

часто - 2;

іноді - 3;

майже ніколи - 4;

ніколи - 5.

1. Ви їсте, принаймні, одне гаряче блюдо в день.

2. Ви спите 7-8 годин, принаймні, чотири рази на тиждень.

3. Ви постійно відчуваєте любов інших і віддаєте свою любов

натомість.

4. У межах 50 кілометрів у Вас є хоча б одна людина, на якого Ви

можете покластися.

5. Ви виконуєте фізичні вправи до поту хоча б два рази на тиждень.

6. Ви викурюєте менше половини пачки сигарет на день.

7. За тиждень Ви споживаєте не більше п'яти чарок алкогольних напоїв.

8. Ваша вага відповідає Вашому зростанню.

9. Ваш дохід повністю задовольняє Ваші основні потреби.

10. Вас підтримує Ваша віра.

11. Ви регулярно займаєтеся клубної або громадською діяльністю.

12. У Вас багато друзів і знайомих.

13. У Вас є один або двоє друзів, яким Ви повністю довіряєте.

14. Ви здорові.

15. Ви можете відкрито заявити про свої почуття, коли Ви злі або

стурбовані чимось.

16. Ви регулярно обговорюєте з людьми, з якими живете, Ваші

домашні проблеми.

17. Ви робите щось тільки заради жарту хоча б раз на тиждень.

18. Ви можете організувати Ваш час ефективно.

19. За день Ви споживаєте не більше трьох чашок кави, чаю або інших

напоїв, що містять кофеїн.

20. У Вас є трохи часу для себе протягом кожного дня.

Тепер складіть результати Ваших відповідей і з отриманого числа

відніміть 20 очок.

 

Якщо Ви набрали менше 10 очок, то Вас можна порадувати, у випадку

якщо Ви відповідали ще і чесно, - у Вас прекрасна стійкість до стресових

ситуацій і впливу стресу на організм, Вам нема про що турбуватися.

 

Якщо Ваше підсумкове число перевищило 30 очок, стресові ситуації

мають неабиякий вплив на Ваше життя, і Ви їм не можете опиратися.

 

Якщо Ви набрали більше 50 очок, Вам слід серйозно задуматися - чи не

час змінити Ваше підхід, Ваше ставлення до життя. Ви дуже уразливі для стресу. Погляньте ще раз на питання тесту.

Якщо Ваша відповідь на якесь твердження має 3 очки і вище, постарайтеся змінити свою поведінку, яка описується в даному пункті і Ваша уразливість до стресу знизиться.

Наприклад, якщо Ваша оцінка за 19 пункт – 4 бали, спробуйте пити хоча б на одну чашку кави в день менше, ніж зазвичай.

Почніть придивлятися до себе уважніше вже зараз.

КОРИСНІ МАТЕРІАЛИ

 

 

 РОЗПІЗНАННЯ ПСИХІЧНИХ СТАНІВ У ДІТЕЙ



 

До психічних станів належать: депресія, суїцидальні тенденції, афективні та стресові реакції.

Симптоми депресії.

1.     Понижений настрій, відчуття смутку, пригніченості, туги.

2.     Втрата інтересу, здатності відчувати задоволення.

3.     Зниження енергійності, активності, підвищена стомлюваність.

4.     Зниження самооцінки, виникнення відчуття невпевненості в собі, ідеї винності і самоприниження.

5.     Похмуре і песимістичне бачення майбутнього.

6.     Ідеї або дії з самоушкодження і суїциду.

7.     Меланхолійний раптус
Меланхолійний раптус може вилитися і в суїцид.

8.     Порушення сну (частіше ранні уранішні пробудження).

9.     Змінений апетит (у будь-яку сторону).

10.  Соматичні (тілесні) скарги без органічних причин, а також іпохондричне налаштування.

 

Як розпізнати ознаки суїциду?
Увагу слід звертати на тих дітей, які раптом починають дивно, незвично поводитися. Більшість суїцидентів немов би виставляють перед собою “застережливі знаки”. Знаки ці – їх крик про допомогу.

Для того, щоб утримати дитину від самогубства, треба трохи розбиратися в людській психології.
Щоб цінувати життя, необхідно знати дві основні речі:
1. Нам потрібно, щоб нас любили.
2. Нам потрібно добре до себе відноситися.

На нашу поведінку впливають два основні принципи:
1. Наша поведінка залежить від того, як ми до себе ставимося.
2. Поведінка кожної людини має мету; наші вчинки не відбуваються “просто так”.
Якщо керуватися цими дуже важливими міркуваннями і ясно уявляти собі їх реальний, практичний сенс, то можна трохи краще розібратися, чому деякі підлітки хочуть піти з життя. Дружна турбота і ласка уміють обнадіювати, гнати думки про самогубство.
Потреба любові. Для того, щоб цінувати себе і своє життя, всі ми повинні відчувати любов до себе. Потреба любові – це:
– потреба бути коханим;
– потреба любити;
– потреба бути частиною чогось.
Якщо ці три “потреби” присутні в нашому житті великий проміжок часу, ми в змозі справлятися з життям, вирішувати проблеми, що постають перед нами.

 

Афект (лат.) - протилежність спокоєві духу, позначає всяким, викликаним почуттям, припинення або утруднення в звичайному, нормальному плині представлень. Таким чином, афект позбавляє людини спокійної розважливості мислення і волі. Звичайно приводами афектів служать сильні і раптові враження, під впливом яких потрясається і раптово змінюється щиросердечний стан людини.

 

Стрес - стан психічної напруги, що виникає в процесі діяльності в найбільш складних і важких умовах. У ході розвитку стресу спостерігають три стадії:

1. Стадія тривоги. Це найперша стадія, що виникає з появою подразника, що викликає стрес. Наявність такого подразника викликає ряд фізіологічних змін: у людини учащається подих, трохи піднімається тиск, підвищується пульс. Змінюються і психічні функції: підсилюється порушення, вся увага концентрується на подразнику, виявляється підвищений особистісний контроль ситуації.

Усе разом покликано мобілізувати захисні можливості організму і механізми саморегуляції на захист від стресу. Якщо цієї дії досить, то тривога і хвилювання вщухають, стрес закінчується. Більшість стресів дозволяється на цій стадії.

2. Стадія опору. Настає у випадку, якщо стрес фактор, що викликав, продовжує діяти. Тоді організм захищається від стресу, витрачаючи "резервний" запас сил, з максимальним навантаженням на всі системи організму.

3. Стадія виснаження. Якщо подразник продовжує діяти, то відбувається зменшення можливостей протистояння стресові, тому що виснажуються резерви людини. Знижується загальна опірність організму. Стрес "захоплює" людини і може привести його до хвороби.
При впливі дратівного фактора в людини формується оцінка ситуації як загрозливої. Ступінь погрози в кожного своя, але в будь-якому випадку викликає негативні емоції. Усвідомлення погрози і наявність негативних емоцій "штовхають" людини на подолання шкідливих впливів: він прагне бороти з фактором, що заважає, знищити його або "піти" від нього убік. На це особистість направляє усі свої сили. Якщо ситуація не дозволяється, а сили для боротьби кінчаються, можливі невроз і ряд необоротних порушень в організмі людини. Наявність усвідомленої погрози - це основний стресовий фактор людини.
Оскільки в тих самих ситуаціях одні люди бачать погрозу різного ступеня, а інші в цих же умовах не бачать її зовсім, те і стрес, і його ступінь у кожного свої.
Виникла погроза викликає у відповідь захисну діяльність. В особистості активізуються захисні механізми, минулий досвід, здібності. У залежності від відношення людини до загрозливого фактора, від інтелектуальних можливостей його оцінки формується мотивація на подолання труднощів.

З психологічній точці зору стан стресу включає специфічну форму відображення людиною екстремальної ситуації і модель поводження як відповідну реакцію на це відображення.

Стан стресу може бути гострим або приймати хронічний характер. Раніш вважалося, що провокатором стресу можуть бути тільки екстремальні ситуації. У цьому випадку ми маємо справу з гострим стресом. Зараз особливості існування суспільства, зокрема інформаційне перевантаження, є причиною хронічних форм стресу. У наш час стрес прийняв характер епідемії.

 

Дуже часто негативним психічним станам  передують насильницькі дії, тому, доречно, розглянути більш детально тематику насильства.

Розрізняють фізичне та психологічне насильство.

Насильство – навмисне застосування сили як вияву своєї волі відносно інших.

Насильство обмежує можливості дій на власний розсуд того, на кого спрямоване.

Воно спричиняє шкоду (фізичну, моральну, матеріальну) іншій особі, порушує права і свободи цієї особи, унеможливлює ефективний самозахист потерпаючих від насильства (той, хто чинить насильство має значні переваги (фізичні, психологічні, адміністративні, матеріальні).

ПСИХОЛОГІЧНЕ  НАСИЛЬСТВО

може проявлятися в будь-яких словесних діях з боку насильника, в результаті чого порушується честь та гідність особи.

До психологічного (морального) насильства відносяться:

·        образи

·        прізвиська

·        нецензурні вислови

·        погрози, залякування

·        примус, тиск, шантаж

·        знущання, приниження

·        висміювання, глузування

·        ігнорування дитини

·        навіювання страху

·        крики, стресогенна поведінка

·        використання скарг для тиску на дитину

·        присоромлення дитини

·        маніпулятивні дії

ПОРТРЕТ НАСИЛЬНИКА

 

Насильнику притаманні риси

як на свідомому рівні («Я вас всіх навчу, як треба жити», «Я вас годую, і ви все повинні робити так, як я вимагаю», «В моїй сім’ї правила життя повинні бути такими, як у сім’ї моїх батька та матері»)

так і на підсвідомому («Ви всі повинні мені догоджати, здогадуватись, чого я хочу, а не здогадаєтесь, то тримайтесь…»).

Він має:

Низьку самооцінку і використовує насильство для самоствердження та підвищення власної самооцінки за рахунок пригнічення іншої людини.

Ненасильство – це екстремум, до якого варто прагнути, але можна лише наближатися.

НАСЛІДКИ  НАСИЛЬСТВА

·       погiршується пiзнавальна сфера;

·       погіршується апетит i сон, виникає багато проблем зi здоров'ям (психосоматичні реакції);

·       спостерiгаються змiни особистостi, якi не дають нормально самореалiзуватися (зокрема в майбутньому);

·       спостерігається емоційна невпевненість, закомплексованість, страх та моральні переживання;

·       спостерігається брак позитивних почуттів;

·       занижена самооцінка, впевненість в тому, що я ні на що не здатний;

·       виникають порушення поведiнки - рання алкоголiзацiя, наркотизацiя, аутоагресивна поведінка (суїцид), самокатування, агресія.

·        прийняття дитиною насильницької моделі поведінки як норми.

Дитина , яка перебуває в сiм'ї батькiв, якi чинять насильство, бере на себе вирiшення сiмейних проблем, нехтуючи власними потребами. В результатi вона залежить вiд потреб, бажань, надiй i страху сiм'ї. Такi умови не дають змоги вiдчувати безпеку, любов, нормально поводитися. Для того, щоб привернути увагу дорослого, дитина припиняє висловлювати свої потреби, стає залежною. Внаслiдок чого виникає так звана "проникнiсть кордонiв Я". Дитина не почувається особистiстю, не має власних цiнностей, уболiвань, мрiй. Дитина втрачає здатнiсть виражати емоцiї, у неї порушуються спроможнiсть встановлювати емоцiйнi контакти.

Дiти, що зазнали насильства, у школi мають серйознi проблеми. Дiвчата замкнутiшi, покiрливiшi, залежнiшi, мають високу тривожнiсть, обмеженi у спiлкуваннi та дiях, досить часто мають статус "знехтуваних" у класi. Хлопчики - агресивнiшi, мають низьку успiшнiсть, високу тривожнiсть, нестриманiсть дiй i не прислухаються до слiв дорослих.

Як дiвчата, так i хлопцi мають яскраво вираженi проблеми iз засвоєнням навчального матерiалу та у спiлкуваннi iз дорослими людьми. Постiйна роздратованiсть, невисипання, погане харчування, та постiйний страх не дають змогу дiтям жити повноцiнним життям.

Ознаками насильства над дітьми можуть слугувати:

  • замкнутість;
  • демонстрація повної відсутності страху;
  • неврівноважена поведінка;
  • агресивність, схильність до нищення й насильства;
  • уповільнене мовлення, нездатність вчитися;
  • надто висока зрілість та відповідальність у порівнянні зі звичайними дітьми цього віку;
  • уникання однолітків, бажання гратися лише з маленькими дітьми;
  • занизька самооцінка;
  • тривожність;
  • намагання справити враження людини, що живе в злиднях;
  • демонстрація страху перед появою батьків;
  • страх фізичного контакту, острах іти додому;
  • депресія, спроби самогубства;
  • уживання алкоголю або наркотиків;
  • психосоматичні хвороби, кшталт болю в животі (неврастенії);
  • нав’язливі страхи (фобії);
  • насильство по відношенню до свійських тварин, та взагалі до більш слабших істот;
  • почуття провини за отримання фізичних ушкоджень.