Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

неділя, 26 листопада 2023 р.

ЦІКАВІ ВПРАВИ


 

Іправв, яка допоможе підняти енергію «Слон, тостер, міксер та інші»

Для виконання потрібно 5-10 хв вашого часу та від 6 учасників.


 🦋 Для гри всі учасники повинні стати у коло. Тренер перебуває у центрі кола. Тренер показує рукою на будь-якого учасника і вимовляє один з трьох виразів: «Слон», «Тостер» або «Міксер». Той учасник, на якого було вказано, і його сусіди, виконують відповідне завдання: 


 🦋 «Слон»: учасник зображує хобот (взявшись рукою за ніс і просунувши в неї іншу руку). Сусіди, приставивши півколом руки до учасника, повинні зображувати вуха слона.   


🦋«Тостер»: двоє крайніх сусідів беруться за руки так, щоб учасник опинився у кільці їхніх рук. Потім учасник підстрибує, зображуючи готовий тост, і кричить: «Я готовий!» 


 🦋 «Міксер»: учасник обертається навколо себе. Його сусіди направляють руки йому на голову. Той, хто не встиг встигла зобразити фігуру, поквапився або переплутав, стає ведучим (займає місце тренера у центрі кола).

ДІАГНОСТИКА


 

Дайте дитині звичайний аркуш паперу, складений навпіл, чо­тири кольорових олівці — чорний, коричневий, червоний і синій. Перша сторінка залишається чистою, тут після проведення роботи записуються необхідні відомості про дитину. На другій, третій і чет­вертій сторінках у вертикальному положенні зверху великими буквами напишіть назву кожного малюнка — відповідно: «Поганий хлопчик/ дівчинка» (залежно від статі дитини), «Гарний хлопчик/дівчинка», «Я сам(а)».❗️Скажіть дитині: «Зараз ми з тобою будемо малювати. Спочатку ми намалюємо поганого хлопчика або погану дівчинку. Будемо ми його (її) малювати двома олівцями — коричневим і чорним. Чим гіршими є хлопчик або дівчинка, яких ти намалюєш, тим меншим повинен бути малюнок. Зовсім поганий займатиме дуже мало місця. Але однаково повинно бути зрозумілим, що це — зображення людини».

Після того, як дитина завершила малювати, дайте наступну інс­трукцію: «А тепер ми намалюємо гарного хлопчика або гарну дівчинку. Малювати ми їх будемо червоним і синім олівцем. І чим кращими є дівчинка або хлопчик, тим більшим повинен бути малюнок. Дуже гарний буде розташований на всьому аркуші».

Перед третім малюнком дайте таку інструкцію: «На цьому аркуші намалюй себе. Себе ти можеш намалювати всіма чотирма олівцями».


❗️Оцінювання результатів


Аналіз «автопортрета»: наявність всіх основних деталей, повнота зображення, кількість додаткових деталей, старанність їхнього прома­льовування, «забарвленість», статичність малюнка або наявність фігурки в русі, малюнок «себе у якому-небудь сюжеті-грі» тощо.


1️⃣. Вихідна кількість балів - 10. За відсутність якої-небудь деталі з основ­них знімається 1 бал. За кожну додаткову деталь, «забарвленість», наявність сюжету або руху нараховується 1 бал. Чим більшою є кількість балів, тим позитивнішим є ставлення до малюнка, тобто до себе (норма 11-15 балів). Навпаки, відсутність необхідних деталей свідчить про негативне або конфліктне ставлення.

2️⃣. Зіставлення «автопортрета» з малюнком «гарного» і «поганого» однолітків за параметрами:

✅️ розмір «автопортрета» (приблизно збігається з «гарним» — нарахо­вується 1 бал, є набагато більшим - 2 бали, збігається з «поганим» - мінус 1 бал, є набагато меншим - мінус 2 бали, є меншим за «гар­ного», але більшим за «поганого» - 0,5 бала);

✅️ кольори, використані в «автопортреті» (більша кількість синього і чер­воного кольорів - 1 бал, більше чорного і коричневого кольорів - мінус 1 бал, кольорів приблизно нарівно - 0 балів);

✅️ повторення на «автопортреті» деталей малюнків «гарного» або «по­ганого» (одяг, головний убір, іграшки, квіти, рогатка тощо). За­гальна кількість у цілому більше збігається з «гарною» дитиною - нараховується 1 бал, збіг повний - 2 бали. Загальна кількість більше збігається з «поганою» дитиною - мінус 1 бал, збіг повний - мінус 2 бали. Тих та інших приблизно нарівно - 0 балів;

✅️ загальне враження про подібність «автопортрета» до малюнка «гар­ного» - 1 бал, до малюнка «поганого» - мінус 1 бал.

Кількість набраних балів: 3-5 балів - адекватне позитивне став­лення до себе, більше - завищена самооцінка, менше - занижена самооцінка, негативний результат (0 і менше) - негативне ставлення до себе, можливо, повне неприйняття себе.

3️⃣. Розташування «автопортрета» на аркуші. Зображення малюнка внизу сторінки - мінус 1 бал, якщо до цього і фігурка зображується маленькою - мінус 2 бали. Таке розташування свідчить про депресивний стан дитини, наявність в неї почуття неповноцінності. Найбільш несприятливим є розташування фігурки в нижніх кутах аркуша, а також те, що вона зображена в профіль (яка нібито прагне «втекти» з аркуша) - мінус 3 бали.

Малюнок розташований у центрі аркуша або дещо вище - 1 бал, малюнок є дуже великим, займає практично весь аркуш - 2 бали, до­датково до останнього ще й розташований анфас (обличчям до нас) - 3 бали.

четвер, 23 листопада 2023 р.

ФІЛЬМОТЕКА

 ⭐Фільмотека

 спеціально для протидії булінгу у шкільному середовищі.⭐


Ви не повірите, але конкретно про булінг тут фільмів нема)) Попри досить прозаїчний опис фільмів, я вам можу гарантувати, що кожен фільм — це перлина. Я дивилася їх всі, і вони - прекрасні!


Добірка фільмів про прийняття, внутрішню красу, розмаїття світу, внутрішній вибір, силу та любов.


🌞🌞 Для молодшої школи: 🌞🌞


❤ Коко (Coco, 2017) - Історія хлопчика Мігеля, який мріє стати музикантом, не зважаючи на заборону музики у своїй родині. Хлопчик все ж вирішує слідувати за своєю мрією, тож випадково потрапляє до Країни Мертвих, де він зустрічає своїх померлих родичів та інших душ, що перейшли у потойбічний світ.

Головна тема фільму - це сімейні зв'язки, традиції та важливість пам'яті про померлих.


❤ Енканто (Encanto, 2021) - Дія розгортається в Колумбії та слідує сім'ї Мадрігал, яка живе у магічному будинку. Кожен член сім'ї обдарований унікальним магічним даром, окрім головної героїні, Мірабель.

Мірабель виявляє, що магія, яка оточує їхній дім, перебуває під загрозою, і вона вирушає в подорож, щоб врятувати магічні здібності своєї родини. У фільмі досліджуються теми родини, самовідкриття та прийняття власної унікальності.


❤ Ваяна (Moana, 2016) - історія молодої та сміливої дівчини на ім'я Ваяна, яка живе на тихоокеанському острові Мотунуі. Ваяна обрана природою для великого покликання - вона повинна відновити баланс у світі, здолавши демона Те-Ка, який загрожує знищенням її рідному острову.

Фільм розглядає теми самовдосконалення, відваги, прийняття викликів та поваги до природи. Він також відображає полінезійські міфи та легенди.


❤ Відважна (Brave, 2012) - розповідає історію Меріди, принцеси шотландського королівства, яка має власні плани та амбіції, незалежні від традицій та очікувань. Вона володіє надзвичайною стрілецькою майстерністю та несамовитим бажанням контролювати своє власне життя.

Конфлікт виникає, коли Меріді вказують на традиційний шлях вибору чоловіка через турнір стрільби з лука. Категорично відмовившись від заміжжя, героїня вирішує звернутися до ведмежої відьми, щоб змінити свою долю. Проте закляття приводить до непередбачуваних наслідків, і Меріді повинна використати свою сміливість та розум, щоб розірвати заклинання та врятувати свою сім'ю.

Фільм зачіпає теми відходу від стереотипних ролей та прийняття відповідальності за власний вибір.


🌞🌞 Для учнів середньої школи 🌞🌞


❤ Лео (Leo, 2023) - для дітей 8+ років - Історія ящірки Лео, який живе в тераріумі 5-го класу вже 74 роки. Лео дізнається, що жити йому лишився тільки рік, тож, аби побачити світ поза стінами класу, він розробляє план втечі, і саме таким чином потрапляє по черзі до всіх дітей класу.

Поступово, Лео дізнається, що всі діти різні, але всі вони мають щось неймовірне всередині, що неможливо помітити, просто спостерігаючи за їхньою поведінкою в класі.

Мультик про прийняття, розуміння, співчуття, внутрішні мотиви та дружбу.


❤ Диво (Wonder, 2017) - Фільм є екранізацією однойменного роману Р.Дж. Палаччі та розповідає історію хлопчика зі зміненим обличчям, який намагається вписатися в суспільство та знайти своє місце серед однокласників.

Основний персонаж, Огаст "Оггі" Пульман, страждає від рідкісного генетичного захворювання, яке призвело до серйозних змін у його обличчі. Після кількох років навчання вдома, Оггі вступає в п'ятий клас звичайної школи.Фільм докладно розкриває життя Оггі, його відносини з родиною та вчителями, а також спілкування з однокласниками. Сюжет покладений на основні теми прийняття, емпатії, толерантності та важливості внутрішньої краси.


❤ Колір раю (The color of paradise, 1999) Фільм розповідає історію сліпого хлопчика на ім'я Мохаммед, який повертається додому після закінчення навчання в школі для сліпих. Його батько, однак, бачить у хлопчикові перешкоду своєму сімейному щастю та соромиться через особливості Мохаммеда.

Батько вирішує позбуьтся Мохаммада, записавши на навчання ремеслу. Мохаммад, однак, мріє лишитися вдома з родиною та спостерігати за прекрасною природою навколо нього, з якою він взаємодіє в свій спосіб. 

Фільм вчить співчуттю, розумінню, прийняттю інакшості. 


❤ Едді Орел (Eddie the Eagle, 2016) Майкл Едвардс завжди мріяв взяти участь у Олімпійських іграх. Однак, будучи дуже незграбним від народження, з поганим зором, він виглядає як посміховисько для олімпійського комітету. Едді не проходить кваліфікаційний відбір до Британської збірної з лижного спуску. Не здаючись, він вирішує спробувати свої сили в стрибках на лижах - тут від Британії немає ніякої збірної, бо ніхто не займався стрибками з трампліна вже кілька десятків років.

Едді “Орел” докладає неабиякі зусилля, наполегливість та незламність, та отримує можливість взяти участь у зимових Олімпійських іграх 1988 року в Калгарі, Канада, представляючи Велику Британію. 

Фільм про особисті перемоги, про важливість внутрішньої впевненості в своєму виборі та неухильність на шляху до мрій. 


❤ Палмер (Palmer, 2021) - сюжет обертається навколо екс-футбольного гравця, на ім'я Едді Палмер, який звільнений з в'язниці і повертається в своє рідне місто. Він вирішує знову взяти своє життя в руки та починає працювати на будівництві. У його житті стає важливою лінія виховання сина своєї колишньої дружини Сема, який виявляється дещо незвичним, адже дуже любить носити сукні.

Сюжет фільму досліджує теми прийняття, сімейних зв'язків та боротьби з гендерними стереотипами.


❤ Зірочки на землі (Taare Zameen Par, 2007) - фільм розповідає історію восьмирічного хлопчика на ім'я Ішан, який має труднощі у навчанні та часто почувається відірваним від своїх однолітків. Його проблеми у навчанні пов'язані із дислексією, але ніхто не розуміє його потреб та унікальності. Аж доки вчитель мистецтва не розуміє та не розкриває талант хлопчика. Він не лише допомагає Ішану в подоланні труднощів у навчанні, але також надає йому можливість розкрити його творчий потенціал.

Фільм наголошує на важливості розуміння та підтримки дітей з особливими освітніми потребами та визначає важливість унікальності та таланту в кожній дитині.


🌞🌞 Для старших класів 🌞🌞

(у фільмах може бути присутня обсценна лексика)


❤ У ритмі серця (CODA, 2021) - Рубі Росс, є єдиною чуючою дитиною в своїй сім'ї, де всі інші члени сім'ї є глухонімими. Родина має рибальське підприємство в маленькому містечку. Рубі має телант до співу і мріє про кар'єру співачки. 

Однак реалізувати мрію непросто: щоб вчитися, Рубі має відлучитися від родини. А родина потребує її допомогу у спілкуванні зі світом. 

У фільмі дуже потужно показано теми розмаїття, виклики, з якими стикаються нечуючі люди, дуже важливою є лінія родини та взаємопідтримки. Піднято теми сепарації та поваги до особистого вибору людини.


❤ Письменники свободи (Freedom Writers, 2007) - Головна героїня фільму, Ерін Ґрюел (грається Хіларі Свонк), молода вчителька англійської, влаштовується в занедбану школу, де панує великий соціальний розбрат і конфлікти між різними расами та соціальними групами учнів. Вона стикається з апатією та байдужістю своїх учнів. Для того, щоб пробудити інтерес до навчання та подолати соціальні розбіжності, Ерін вирішує використати тему толерантності та самовираження через написання щоденників (журналів) — ідею, яку вона отримала, прочитавши "Щоденник Анни Франк". Учні починають вести свої щоденники, де вони висловлюють свої думки, досвід і переживання.

Фільм демонструє силу знання, толерантності та особистого перетворення. Фільм звертається до глядача із посланням про важливість віри в потенціал кожної людини, незважаючи на її соціальне середовище чи походження.


❤ Х+У (A Brilliant Young Mind, 2014) - Фільм розповідає історію молодого хлопця на ім'я Нейтан Еллісон (грається Аса Баттерфілд), математичного генія, але з діагностованим аутизмом. Соціальна взаємодія складна для Нейтана, він живе у власному світі математики та числових послідовностей. Його життя змінюється, коли він отримує можливість взяти участь в міжнародній математичній олімпіаді в Тайвані.

На олімпіаді він зустрічає інших талановитих юнаків та дівчат, зокрема, американську ученицю Мей, яку грає Шайлін Вудлі. Розцвітаючи на тлі конкуренції та особистих відкриттів, Нейтан вчиться розуміти не лише числа, але й людські відносини, важливість дружби та розвитку особистості.

Фільм глибокий та багатошаровий, розповідає про виклики, з якими можуть стикатися нейровідмінні люди, котрі зовнішньо нічим не відрізняються. Побіжно піднято питання: а що ж робити, коли ти нейровідмінний, але не геній?


❤ Спілка мертвих поетів (Dead Poets Society, 1989) - Джон Кітінг - новий викладач англійської мови в консервативному коледжі. У фільмі розповідається історія вчителя, який надихає своїх учнів до змін у їхньому житті та розпалює в них зацікавленість поезією та літературою. Кітінг надихає своїх учнів оживити "Спілку мертвих поетів" і на уроках допомагає кожному юнакові знайти свій власний голос у безособовому хорі, відкриваючи перед ними чарівний світ природи та поезії. 

Фільм навчає нас пошуку власного шляху, самовираження та незалежності, вказує на важливість відмови від конформізму та боротьби за ідеали, а також піднімає питання справедливості.


❤ Чужа молитва (2017) - Сюжет фільму ґрунтується на реальній історії молодої кримськотатарської дівчини Саіде, яка, під час окупації нацистами Бахчисарая та депортації кримськотатарського народу, врятувала життя 88 єврейським дітям. Працюючи вихователькою в притулку для татарських дітей-сиріт, вона стикається з хлопчиком на ім'я Іцхак, що переховується разом з іншими єврейськими дітьми від німецьких окупантів. Попри ризик для власного життя, Саіде бере під свій захист вихованців і видає маленьких євреїв за татар, надаючи їм нові імена, навчаючи мови, звичаїв і молитов.


❤ Арахісовий сокіл (The Peanut Butter Falcon, 2019) - За сюжетом, юнак з синдромом Дауна на ім'я Зак вирішує втекти з інтернату, щоб втілити свою мрію стати борцем. Він зустрічає Тайлера, який сам рятується від проблем та переслідувань. Розпочинається неймовірна подорож, яка виливається у взаємне зростання та дружбу.

Фільм вирізняється теплом, емоційною силою та непередбачуваністю сюжету, вчить глядача дружбі та прийняттю.



ПРАКТИКИ

 📝 Практика «Лист горю»


Писемні практики «Листи горю» складають не для того, щоб їх відправляти поштою. Вони служать, перш за все, засобом вираження почуттів і

завершення «роботи горя». 

Пропонуємо тобі познайомитися з однією із них. 


🔶 Знайди газету чи будь-який інший друкований матеріал, у якому є можливість вільно робити помітки - наприклад старий журнал або непотрібну книгу. 

Важливо, щоб там було багато тексту та мало малюнків. 


👉 Алгоритм вправи: 


1️⃣ Закрий очі, декілька разів зроби глибокий вдих і видих. Пригадай, з ким або з чим, ти мав/мала попрощатись останнім часом. 


2️⃣ Із наступним видихом почни ніби сканувати папір внутрішнім поглядом, водночас підкреслюючи маркером (або ручкою) випадкові слова по всій сторінці.


Ти можеш знаходити слова/фрази не тільки в одній колонці/статті, а будь-де у виданні. Також можеш блукати поглядом скрізь. 


3️⃣ Коли вирішиш, що вже достатньо - відкрий очі і подивись, що обрало твоє підсвідоме. 


Зі знайдених та відмічених слів створи свій авторський вірш або вислів, взявши окремі слова з різних речень і з’єднавши їх. 


Нехай рандомні слова продиктують тобі контекст «листа горю» тому/чому, із ким/чим маєш попрощатись . Спробуй зробити це кілька разів, і ти будеш здивований/на тим, що знайдеш.


Авторка практики - психологиня Тетяна Станіславська. 

середа, 22 листопада 2023 р.

BASIC-PH

 BASIC-Ph:

БАГАТОМІРНА МОДЕЛЬ ПОДОЛАННЯ НАСЛІДКІВ СИЛЬНОГО СТРЕСУ


Психологічна стійкість (психічний ресурс) - це проживання ситуації, коли людина розуміє, що не може нічого змінити, але продовжує ефективно функціонувати.


Психологічна пружність, еластичність (резилентність) - це якість психіки, що лежить в основі здатності переборювати стреси та важкі періоди конструктивним шляхом.


Вона потрібна для адаптації в стресогенних умовах, подоланні життєвих негараздів та подальшому плануванні майбутнього І втілення цих планів у реальність.


BASIC-Ph - це багатомірна модель подолання наслідків сильного стресу


Згідно цієї моделі, у кожної людини існує 6 основних каналів, кожен з яких «допомагає» вийти з кризової ситуації.


ОСЬ ЦІ КАНАЛИ:


🔹

I. Віра (Belief and values)


🔹

ІІ. Емоції (Affect and emotion)


🔹

ІІІ. Спілкування (Social)


🔹

IV. Уява (Imagination)


🔹

V. Розважливість (Cognition and thought)


🔹

VI. Фізична активність (Physiology and activities)


Зупинимося трохи докладніше на кожному з них.


Щоб краще зрозуміти кожну позицію, ми поставимо до них питання.


▪️ BELIEF (ВІРА)


Чи є у Вашому житті традиції, ритуали, яких Ви любите дотримуватись?


Вам подобається відчувати приналежність до якоїсь компанії, начебто це велика сім'я або клан?


Як часто ви відчуваєте спільність у тій організації, в якій знаходитесь?


Наскільки сильно Ви цінуєте партнерів, з якими маєте спільну справу?


Людина з домінуючим каналом В знайде опору у вірі та духовних цінностях, які допоможуть їй пережити важкі часи напруження та перелому. Тут може бути як релігійна віра, так і політичні переконання, почуття місії (призначення), прагнення самоздійснення і самовираження.


▪️ AFFECT (ЕМОЦІЇ)


Для Вас важливо мати можливість ділитися думками та тривогами з тими, хто поруч?


Чи маєте Ви творчі захоплення, хобі?


Ви часто відчуваєте турботу близьких?


Це тип адаптації, з яким людина використовує афективні або емоційні методи: плач, сміх, усне викладення своїх переживань у розмові з кимось, а також можливе малювання, читання або лист.


▪️ SOCIAL СОЦІАЛЬНІСТЬ (СПІЛКУВАННЯ)


Що для Вас у житті означає взаємна допомога та підтримка?


Як ви вважаєте, наскільки важливо ділити обов'язки у сім'ї?


Вам подобається бути лідером, вести у себе інших?


Вам подобається допомагати тим, хто опинився у важчому становищі, ніж Ви самі?


Людина з таким типом адаптації знайде підтримку у приналежності до групи, у виконанні завдання, у тому, щоб грати якусь роль і бути частиною організації.


▪️ IMAGINATION (УЯВА)


Вам подобається створювати щось нове? Наскільки Ви є новатором?


Імпровізація – Ваша стихія?


Вам більше подобається займатися однією справою чи переключатися на різні види діяльності?


Тут людина скористається своєю уявою, щоб замаскувати грубі факти реальності, вона може марити наяву, вдаватися до солодких мрій. Вона може уявити додаткові вирішення проблем — рішення, що виходять за межі реалістичних імпровізацій.


▪️ COGNITION КОГНІЦІЇ (ПЕРЕКОНАННЯ, РОЗСУДЛИВІСТЬ)


Вам дуже важливо точно оцінити ситуацію, зібрати всю інформацію?


Для Вас зручніше імпровізувати чи мати при собі робочу стратегію?


Як часто Ви тренуєте себе, самодисциплінуєте?


Чи важливо вам мати реалістичний сценарій майбутнього?


Когнітивні стратегії включають збір інформації, вирішення проблем, самоорієнтацію, внутрішню розмову або складання списків дій та переваг.


▪️ PHYSICAL (ФІЗИЧНА АКТИВНІСТЬ)


Як Ви чередуєте свою активність та періоди відпочинку?


Ви можете захопитись роботою, незважаючи на фізичний дискомфорт (голод, холод, вогкість)?


Які види відпочинку Вам більше подобаються?


Чи користуєтесь Ви техніками релаксації?


Такі люди використовують фізичні, тілесні методи боротьби зі стресом. Ці методи включають релаксацію, десенситизацію, фізичні вправи та фізичну діяльність взагалі.


Коли людина починає використовувати якийсь із цих каналів - це чудово!


Отже це означає, що вона намагається інтегрувати травматичну подію в їх життя, усвідомити її і починати справлятись із нею.


🔹🔹🔹

ЯК МОЖНА ВИЗНАЧИТИ ТАКИЙ КАНАЛ САМОСТІЙНО, БЕЗ СПЕЦІАЛЬНИХ АНКЕТ ТА ТЕХНІК?


Спостерігайте, що людина робить після стресу, до чого він/вона тягнеться.


Отже, в силу індивідуальних особливостей та умов середовища, людина в дорослому віці має свій унікальний набір стратегій подолання, кожна з яких належить до одного з шести каналів.


КОЛИ ЦЕ НЕ ПРАЦЮЄ


Проблеми виникають тоді, коли ми занадто захоплюємося одним з каналів, ігноруючи інші.


Наприклад, ми можемо вдаватися до емоцій чи уяви набагато частіше, ніж фізичної активності, і навпаки.


Інакше кажучи, одні канали можуть бути гіпервикористані, інші практично не задіяні – і це зручно до того часу, поки життєва ситуація стає тупиковою.


Важливо не звужувати відновлення СВОГО психічного стану тільки до одного/двух каналів.


Бо, відповідно, з часом буде виснаження каналу, і переключитись на інший буде вкрай важко. Також канал може бути перекритим через зовнішні обставини (наприклад, коли людина різко втрачає можливість для фізичної активності через фізичну травму).


Потрібно намагатися задіювати всі канали із моделі (але це не означає, що не має бути домінуючого каналу, вони мають бути лабільними. А ми - підлаштовувати їх під обставини).


Часто ситуація стає кризовою саме тому, що людина повторює одні й ті самі стратегії з метою позбутися стресу. Іншими словами, людина «буксує» на одному місці, до нескінченності використовуючи один і той самий метод подолання встресу, не просуваючись ні на крок уперед і нічого не змінюючи в ситуації.


У таких випадках стрес є наслідком безвиході або відсутності гнучкості.


ЯК З ЦИМ ПРАЦЮВАТИ


Цей багатовимірний підхід у подолання стресу свторений для того, щоб навчити людину безлічі різноманітних способів виходу з кризи.


Це допоможе придбати гнучкість, необхідну для того, щоб уникнути безвиході.


Умовно ми можемо розділити стратегії подолання перешкод на 2 групи:


🔸 існуючі елементи BASIC Ph,


🔸 ще відсутні елементи.


У своїй роботі психолог може зосереджуватися або на тих, або на інших (можна на обох по черзі).


Акцент на існуючих стратегіях потрібен у гостріших кризових ситуаціях, коли людина в принципі втратила всі свої стратегії, заплуталася і не відчуває ґрунт під ногами.


Акцент на відсутніх елементах важливий тоді, коли криза відчувається як глухий кут та застій (у той час як зовнішні події не виходять за рамки норми).

вівторок, 21 листопада 2023 р.

СКРИНЯ

 Ігри та вправи для знайомств

 (для тренінгів) 


Імена та прикметники


Мета: запам’ятати імена учасників

1. Учасники стають у коло.

2.Перший учасник називає своє ім’я та прикметник на ту ж букву. Наприклад, великий Володимир або прекрасна Поліна.

3.Кожен наступний учасник спочатку повторює імена і прикметники попередніх учасників, а потім називає своє ім’я та прикметник.

4. Якщо група велика, можна обмежити повторення до останніх 4–5 учасників.


Моя буква


Мета: розтопити лід, краще пізнати учасників

Опис:

1. Кожен учасник вибирає собі будь-яку букву алфавіту й озвучує її всій групі або сусідові.

2. Протягом 2 хвилин учасники підбирають якомога більше слів, які описують їх і починаються на обрану літеру.

3. Кожен учасник ділиться своїми словами з групою

Наприклад: мене звуть Вікторія й моя буква П. Я практична, пунктуальна, розуміюча і прямолінійна.

Можна написати свої імена й букви на постерах, а потім розвісити їх на стінах для загального ознайомлення протягом дня. Якщо група учасників дуже велика, потрібно спочатку розділити її на невеликі команди.


Інтерв’ю


Мета: познайомитися, зав’язати контакти

Тривалість: 10 хв на пару для інтерв’ю, 2–3хвилини на презентацію кожної людини

1.Учасники розподіляються на пари.

2. Вони малюють на папері обриси руки або тіла партнера й заповнюють відповідями на питання інтерв’ю: ім’я, вік, брати й сестри, робота, заняття, хобі, щось особисте, очікування від семінару.

3. Кожен представляє учасникам свого партнера з допомогою листочка з відповідями.


Чемпіони


Мета: представити учасників один одному в позитивному, оптимістичному ключі, який підкреслює цінність учасника для групи.

Розмір групи: до 20 осіб

1. Учасники стають у пари

2. Протягом хвилин учасники опитують один одного і краще пізнають.

3. Потім кожен учасник представляє групі свого партнера.

4. Подання має представити людини в найкращому вигляді, «продати» його, показати його цінність для тренінгу або отриманого завдання.

Поясніть учасникам, що мета вправи — успіх, а не просто представлення свого партнера. Потрібно показати членам групи яким цінним активом для команди або групи є людина. Можна змінити завдання, щоби кожен учасник представляв себе, показуючи яку цінність він може представляти для команди.


Як ми схожі!


Вправа допомагає учасникам краще пізнати один одного, а також дозволяє обговорити питання, пов’язані зі встановленням контакту зі співрозмовником, покупцем, клієнтом тощо.

Необхідні матеріали: папір, олівці, призи.

Час: 10–15 хвилин.

Розмір групи: 10–20 осіб.

1.Тренер просить групу розбитися на пари й пояснює, як буде проходити вправа.

2. Кожна пара повинна якомога швидше знайти й записати 10 характеристик, вірних для них обох. Не можна писати загальнолюдські відомості, такі як «у мене дві ноги». Можна вказати, наприклад, рік народження, місце навчання, хобі, сімейний стан тощо.

3. Після того як 10 характеристик записані, кожен член групи обирає іншого партнера й повторює те ж саме з ним.

4. Той, хто швидше за всіх знайде 10 якостей, які об’єднують його з п’ятьма іншими учасниками, отримує приз.

5. Після вправи тренер обговорює, що спільні риси можна знайти будь із ким (клієнтом, партнером, колегою тощо).


Чарівний ящик


Мета: познайомитися один з одним, розтопити лід між учасниками

1. Кожен учасник підходить до коробки, дивиться всередину й каже одну хорошу річ про людину, чиє фото він бачить всередині, не відкриваючи групі секрету, хто там. Коли учасники заглядають у коробку, вони бачать там своє відображення, тобто повинні сказати щось хороше про себе.

2. Наприкінці вправи тренер каже, що гра має безліч позитивних рис і в учасників буде шанс проявити ці риси під час тренінгу (навчання).

середа, 15 листопада 2023 р.

ЦІКАВІ ТЕХНІКИ



 

​​Техніка «Котопес» 🐈🐾🐕


Діагностично-практична робота на самопізнання.


Мета: усвідомлення внутрішніх потреб, виявлення прихованих потреб свого внутрішнього «Я»


Діагностика – я потребую любові чи готова видавати її іншим, ієрархія чи рівність?


Завдання:

Краще пізнання себе, як особистості.

Виявлення своїх потреб.

Знаходження ресурсу.


Матеріали: чорно-білі картинки собак та котів в різноманітних позах. Папір А4, ножиці, клей, олівці, фломастери, гельові ручки, наліпки з різною тематикою.


Час роботи: 10-20 хвилин.

Вікові рамки застосування: від 10 років.


Алгоритм роботи

Вступ

Навіть якщо у вас немає тваринки або є одночасно і кішка і собака, швидше за все ви все одно більше схиляєтесь до одного з варіантів.

Характер і світогляд людей.

🐕Собаки віддані тварини, які сприймають свого господаря, як керівника. Господар стоїть вище, тому собака йому підкоряється беззаперечно. Це не любов і не дружба, а ієрархічна структура. Господар собаки не друг, а ватажок.

🐈Кішка – це самодостатня тварина, вона завжди сама по собі. Кішка не проявляє сильної прихильності до господаря. Через це між людиною та кішкою завжди будуються рівні відносини, в яких немає домінантної сили.

Це свідчить про те, що людині що любить котів подобаються рівні відносини без з'ясування того, хто головний, а хто другорядний, хто начальник, а хто підлеглий. Тобто людина, яка любить собак будує своє життя за принципом ієрархії, а кошатник будує життя за принципом рівності.


Основна частина

Пропонуємо учасникам вибрати картинку тваринки яка подобається кіт або собака і позу цієї тваринки. Вирізаємо її та приклеюємо на аркуші паперу в тому місці де хочеться. Далі потрібно домалювати усе, що потрібно для вашої тварини. Це може бути будь-що. Дайте ім'я тваринці. Зробіть подарунок їй.


Презентація роботи.

Дайте відповіді на питання

❓Чому ви обрали саме кота, або собаку?

❓Чому саме така поза?

❓Це хлопчик чи дівчинка?

❓Яке ім'я ви дали ?

❓Що промальовано навколо?

❓Який подарунок ви зробили, чому саме такий?

❓Що відчуваєте дивлячись на малюнок?

❓Як на вашу думку почуває себе ваш котик або собака?

❓Чи хочеться щось доробити?

❓Які значущі навички, ресурси, вміння ви хотіли б перенести з вашої роботи у ваше життя?

❓Як це зробити реально?


Заключна частина

Рефлексія між учасниками.


Висновки

💎Ця методика дає можливість побачити та визначити свою поведінку в соціумі.

👉🏻Звернути увагу на свої потреби. Усвідомити, як дивлячись на свої потреби визначити свій ресурс.


Автор Пшикало Тетяна 


 

І ще раз про дитячі емоції!


💛Відчувати різні емоції – це нормально.

💛Немає поганих емоцій!

💛Діти не можуть не відчувати того, що відчувається!

💛Діти не можуть сказати, що відчувають тут і зараз, їм потрібна допомога дорослого!

💛Емоціям потрібен вихід та проживання через тіло!

💛Вихід для емоцій має бути екологічним!

💛Емоції приходять із середини. Вони не пов’язані з людьми, які є поруч!


❗Важливо!

У кожній емоції є гормони, які впливають на стан дитини.

☝️Перш ніж вчити дітей емоціям, дорослий має сам пропрацювати власні емоції!


Для того, щоб дитина зрозуміла свій емоційний стан, змогла опанувати емоції, потрібно увімкнути її збережені аналізатори, щоб дитина прийшла в себе і заспокоїлась.


✔️ Через - Звук


Якщо дорослий помітив, що у дитини проявилась певна емоція, він може запропонувати заспівати різні звуки👇:


〰️Якщо необхідно розслабитися, то співайте такі звуки – є, і, у, о,а, або приголосні – ммм, жжж, ррр.

〰️Піднімають настрій, викликають радість, активують мозкову діяльність – ннн, ззз, ссс, ііі, ааа, ууу.


✔️ Через - Рух


Зверніть увагу на те як ви сидите, на своє положення тіла. Чи зручно вам сидіти? Чи хочеться змінити положення тіла? Спробуйте. Знайдіть комфортне положення тіла, як почуваєте себе зараз? Потягніться, якщо хочете.


☝️Дитині важливо рухатися!

Забороняти стрибати, голосно кричати ... тощо - не можна! Краще, допоможіть вивільненню емоцій в іграх, рухах, стрибках на м'ячах, вправах з водою, лазанню по спортивних спорудах....

Мозок дитини розвивається в русі!

понеділок, 13 листопада 2023 р.

ЕМОЦІЇ


 

Алгоритм роботи з емоціями дитини

💛Як вони називаються? Назвіть емоцію.

Формування словника емоцій у дитини.

☝️Скажіть, що емоція – це нормально!


💛Вкажіть приблизну причину переживання дитини (Ти обурився на брата, тому що він забрав твою іграшку)


💛Покажіть, що можна проявити емоцію різними способами: сказати про емоцію/почуття, подихати (видихнути емоцію), намалювати її, зліпити з пластиліну.


💛Виразити через фізичне навантаження: пострибати, побігати, поприсідати


💛Проявіть співчуття до дитини. Покажіть, що Вам не все одно до того, що вона відчуває.


💛Зробіть щось приємне, що може зігріти дитину, підтримати, дати почуття радості!


❓Поставте ці запитання дітям:


Чи усвідомлюю я власні почуття?

Знаю я, як вони називаються?

Відчуваю тілесні маркери?

Що я роблю після?

Як я справляюсь з почуттям, яке народилося, в конкретній ситуації?

Які думки у мене виникають?

Для того, щоб дитина усвідомила, що з нею відбувається, можна (поставити такі питання. Це добре працює з дітьми з різними формами інвалідності:

Що ти бачиш навколо?

Що ти відчуваєш на дотик?

Якої температури предмети? Теплі, холодні?

Який запах ти відчуваєш навколо?

Який смак ти відчуваєш? Який смак відчував?

Як ти дихаєш?

пʼятниця, 10 листопада 2023 р.

ІГРОТЕКА

 👫 Ігри на вивільнення агресії: практикуємо разом із дітками



Ці короткі вправи допоможуть дитині позбутись зайвої  психічної напруги, відреагувати гнів, образу, роздратування. Вони можуть бути корисними не тільки діткам, але й дорослим. Вправи можна виконувати разом.

🦮🐕‍🦺 «Собаки». Спочатку перетворюємося на добрих собак, які виляють хвостиками. Потім на злих собак, які гарчать один на одного. А потім знову перетворюємося на добрих собак, які принюхуються, знайомлячись.

👹 «-р-р-р». Перетягуємо тканину, тримаючи її в зубах.

🌜 «Докричатися до Місяця». Якщо є можливість використати голос на повну силу, пробуємо викрикнути послання космонавтам (також можна кричати з різних кутів кімнати одне
одному або спрямовувати звук «далеко-далеко»).

🎯 «Плювалки». Виплюнути (видути) з трубочки горошину, влучивши нею в Ціль.

🪶 «Лети» дути одне на одного, як на перо. Дозволити дитині дути на дорослого, щоб «здути» його з місця.

🤺 «Подушковий бій» (якщо це доречно в умовах, у яких живете).

🤼‍♀️ «Борці сумо». Засунути подушку під футболку/кофту і штовхатися. Подушка пом'якшуватиме удари.

🧩 Рвати папір і потім збирати зі шматків колаж (це може бути будь-який образ, який запропонуєте ви або дитина).

✍️ «Шкрябалки та дряпалки». Нігтями «нашкрябати» малюнок у тісті, фользі, крупі, плівці.

🎳 «Боулінг». Збиваємо будь-які предмети (дозволяємо дитині
порушити порядок).

🐯 «Випустити пазурі». Показуємо, як тигреня шипить і показує пазурі, коли хоче захиститися. А потім «перетворюємося» знову на людину.

🎨 Малюємо «каляки-маляки» фломастером або олівцем, стиснутим у кулаку.

🪀 «У ціль». Зминаємо в руках папір, а потім, як мʼячиком, намагаємося влучити в ціль.

📣 Кричимо в «мішок для крику», стакан чи подушку.

📎 Уявляємо, що ми - пружина. Присідаємо, обіймаючи коліна, і вистрибуємо розпрямляючись.

🟩 Текст підготовлено за матеріалами збірника «Ментальне здоровʼя дітей під час війни: поради батькам та опікунам», Всеукраїнської програми ментального здоровʼя «Ти як?»

🍀 Психолог на звʼязку

СТРЕСОСТІЙКІСТЬ

 7 кінезіологічних вправ, які допоможуть школярам зняти стрес

 #с

 〰️Кінезіологія — це наука, яка вивчає зв'язок рухів тіла з функціями мозку. Вчені дослідили, що за допомогою певних рухових вправ інтегрується діяльність правої і лівої півкулі головного мозку, тіла й мозку, що підвищує стресостійкість дитини і відповідно покращує її здатність навчатися. 


1. Вправа «Ковпак мудреця»

Ці рухи загострюють слух, допомагають роботі короткочасної пам’яті, підвищують розумові та фізичні здібності, поліпшують рівновагу. Проводьте вправу перед уроком або в якості відпочинку (руханки), оскільки вона допоможе швидко сконцентрувати увагу. Можна виконувати стоячи і сидячи.

1. Тримайте голову прямо, не напружуючи шию і підборіддя.

2. Візьміться руками за вуха так, щоб великий палець опинився з тильного боку вуха, а решта пальців – спереду.

3. Масажуйте вуха зверху донизу, трохи розгортаючи їх у бік потилиці.

4. Дійшовши до мочки, м’яко помасажуйте її. Повторіть вправу 4 рази.


2. Вправа «Сова»

Вправа знімає напругу шиї, поліпшує приток крові до головного мозку. Вона сприяє розвитку таких навичок, як мовлення, слухання і математичні обрахування.

Права рука захоплює лівий м’яз (між шиєю і плечем). Долоня повинна бути м’якою, ніби «приклеєною» до м’яза. Стискайте м’яз і поволі повертайте голову зліва направо. Дійшовши до крайньої зручної точки, починаємо рух у зворотний бік. При цьому губи складено трубочкою і на видиху вимовляємо: "ух". Шия легенько витягується, підборіддя рухається вперед, а очі за кожного «ухання» округляються, як у сови. Зазвичай на один поворот голови припадає 5 звуків. Усі рухи виконуються синхронно! Виконайте вправу не менше 3 разів. Поміняйте руки і повторіть, розслаблюючи правий м’яз. Завдяки «уханню» знімаються щелепні стискання, що поліпшує мовлення.


3. Вправа «Контраст»

Знімає напругу в м’язах рук.

Витягнути руки перед собою. Стисніть міцно пальці в кулачки. Стисніть їх міцно, міцно, щоб кісточки побіліли. Он як напружилися руки. Руки втомилися. Розслабили руки. Відпочиваємо. Кисті рук потеплішали. Легко та приємно стало.


4. Дихальна вправа «Еверлі»

Знімає м’язову напругу, знижує частоту скорочень серця.

Покладіть ліву руку на живіт, а праву зверху. Надуваємо живіт, наче це велика повітряна кулька. М’язи живота напружуються. Пауза. Видих. Втягнули живіт. М’язи живота розслабилися, стали м’якими. Живіт потеплішав. Пауза. Продовжуємо по схемі. (5-8разів)


5. Вправа «Дихальна гімнастика»

Знімає нервово-психічне напруження, інтегрує ліву і праву півкулі.

Дихайте повільно і глибоко. Вдихайте через ліву ніздрю (при цьому праву ніздрю закрийте великим пальцем правої руки). Видихайте через праву ніздрю (при цьому ліву ніздрю закрийте мізинцем правої руки). Потім вдихайте через праву ніздрю, видихайте через ліву ніздрю (3-4 рази).


6. Вправа «Масаж вух».

Активізує слуховий канал, укріплює слизові оболонки носу, горла і гортані, завдяки цьому відступають застуди, кашель, нежить.

1. Помасажуйте вушну раковину, поки не відчуєте приємне тепло. Потягніть вушко вверх, потім вниз. 2. Досягнувши серединки вуха складіть його навпіл, якби накриваючи слуховий прохід. Тримайте кілька секунд, поки не відчуєте сильне тепло. І так 5-7 разів.


7. Вправа «Метелик»

Знімає напругу в м’язах шиї, плеч. Оптимізує роботу головного і спинного мозку.

Кисті злегка стулити в кулаки і прикласти їх до попереку. Лікті створюють у суглобах кут приблизно 90 градусів. Відведіть лікті назад, потім приведіть у вихідний стан, ніби махаючи крильцями. (8-10 разів)

четвер, 2 листопада 2023 р.

ПСИХОЕДУКАЦІЯ


Вікно толерантності під час війни: як відновлювати сили


🤍 Вікно толерантності - це міра здатності людини впоратися з реальністю, приймати виклики, зберігати функціональність та ясний розум, що забезпечується почуттям безпеки та базовою довірою до світу. 


🤍 Вікно толерантності дає можливість підтримувати оптимальний стан спокою (відпочинок, розслаблення, стишення, якісний час на одинці з собою) та оптимальний стан активності (відкритість до соціальних контактів, фізична активність, продуктивність тощо) 


💔 У період великих потрясінь, як колективних так і персональних, навантаження на психіку є критичним, тому здатність сприймати, переробляти і якісно реагувати на подразники значно знижується, якщо не зникає повністю. 


 Вікно толерантності звужується: 


 ⭕️ У наслідок сильної травматичної події, масштаб якої перевищує здатність людини витримати ситуацію і дати собі раду. 


⭕️ У результаті дистресу (хронічного стресу), коли нервова система настільки виснажена, що навіть дрібні життєві ситуації можуть призвести до гострої реакції (плач з «нічого», спалах агресії на рівному місці, дезорганізація у побутових питаннях тощо). 


⚪ Старі способи справлятися з викликами виявляються не дієвими, а нові ще не набудовані. У такому межовому, перехідному стані нервова система знаходиться у режимі виживання і на досить прості життєві ситуації реагує як на небезпеку, що запускає дві базові реакції:  


 🔴 Гіперактивна реакція: тривожність, панічні атаки, компульсивне переїдання, нав’язливі думки, неконтрольована агресія тощо, що включає організм у режим мобілізації сил. Еволюційно під дією гормонів стресу виділяється багато енергії, щоб протистояти загрозі: нападати або тікати. У цьому стані спостерігається тілесна напруженість, гіперчутливість, реактивність.  


🔴 Завмирання (пасивна реакція): відстороненість, зниження/втрата апетиту, інтересу до життя, ізоляція, інфантильність, апатія тощо, що включає режим енергозбереження. Так нервова система реагує на крайнє виснаження. Якщо режим завмирання є затяжним, це може призвести до суїцидальних тенденцій, ангедонії, важкої депресії, розвинути синдром відкладеного життя тощо. 


Чим сильніша травма і чим довше триває дистрес - тим вужче вікно толерантності.

Це є нормальною реакцією на критичні, переломні життєві ситуації. 


📖 Читати: 13 стадій переживання травматичного стресу: https://www.facebook.com/psy.incoursiia/photos/pb.100065644443134.-2207520000./357347916433699/?type=3 


✅ 4 КРОКИ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ РОЗШИРИТИ ВІКНО ТОЛЕРАНТНОСТІ


🟢 1. Помітити і визнати свій стан


До тих пір, поки людина не визнає проблему, не назве речі своїми іменами годі чекати покращення та виходу у ресурсний стан. Якщо самостійно важко ідентифікувати, що з вами відбувається – зверніться до спеціалістів. Психоедукація, саме розуміння власного стану уже дає певне полегшення та є першим кроком до відновлення. 


🟢 2. Стабілізувати психологічний стан, зняти гострі симптоми


Тут допоможуть техніки заземлення (дихальні вправи, активізація 5 сенсорних відчуттів, посильна фізична активність, прогулянки на природі і т.д.), техніки майндфулнесу тощо. 

📖 Читати: Самодопомога у кризовій ситуації: https://www.facebook.com/psy.incoursiia/photos/pb.100065644443134.-2207520000./358115966356894/?type=3


🟢 3. Пошук ресурсу


Знайти те, що вас наповнюватиме, заряджатиме енергією, надихатиме, даватиме сенси, сили рухатися далі. Це можуть бути як зовнішні, так і внутрішні опори: близькі люди, кола за інтересами, творчість, духовність, інтелектуальна діяльність, спорт, танці, контакт з тваринами, допомога іншим, волонтерство, арт-терапія тощо. 

📖 Читати: У пошуках ресурсу: підбірка проективних методик https://www.facebook.com/photo/?fbid=532083402323137&set=a.383237127207766 


🟢 4. Пошук індивідуальних шляхів зцілення та росту


Усвідомлене сприйняття себе, ситуації, своєї зони контролю, цінностей, вектору особистісного розвитку. Практика саморефлексії, терапія тощо. 

📖 Читати: Саморефлексія: ключ до особистісного зростання. https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=653891660142310&id=100065644443134


📖 Рекомендовано до прочитання: 

12 кроків для подолання психологічної травми та набуття стресостійкості. https://www.facebook.com/photo?fbid=674731288058347&set=gm.1039033033898183&idorvanity=590183645449793 


Турбуймося про себе 🤗

Пам’ятаймо, що здоров’я і сила кожного із нас – це здоров’я нашої нації 💛💙


©️ Анна Паливода – аналітично орієнтована психологиня, кризова консультантка 


 

ДУМКА

Чому невігласи такі самовпевнені.


📝Люди, позбавлені почуття гумору, люблять розповідати анекдоти. Автомобілісти, які ледве здатні триматися в смузі, схильні вчити інших керувати машиною. Менеджери, що не мають навіть базових уявлень про сферу, в якій працюють, люблять розпікати фахівців за те, що вони нічого не розуміють у роботі. Ну чому, чому всі ці люди мають такі кричущі некомпетентні і не помічають цього?


💁‍♀️ЯК ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ ЕФЕКТ ДАННІНГА-КРЮГЕРА

У психології цей феномен пояснюється ефектом #Даннінга_Крюгера. Люди з невисоким рівнем інтелекту або вузьким кругозіром часто не можуть зрозуміти, що рішення, які вони ухвалюють, є помилковими, а таланти, якими вони себе наділяють, — хибні. Їм здається, що вони мають рацію і краще за інших розуміють ситуацію.


💁‍♀️Згодом це світовідчуття набуває характеру психологічного захисту: обмежена людина починає відстоювати своє бачення ситуації саме тому, що відчуває — припусти вона лише думку про те, що неправий, і її потіснять талановитіші.


☘️Талановиті люди, навпаки, добре розуміють, наскільки складні закони реальності та широке поле знань, яке у перспективі можна опанувати.


💁‍♀️Це призводить до заниження їхніх власних здібностей, недооцінки свого місця в суспільстві. "Я знаю, що нічого не знаю", - повторював мудрець Сократ, який вів більш ніж скромне життя і постійно піддавався нападкам з боку дурнів, впевнених у своїй правоті. Чи хтось із обмежених людей здатний зізнатися собі в цьому? Схоже, що ні.


📝ДОВІДКИ

Ефект був теоретично передбачений, а потім експериментально підтверджений у 1999 році співробітниками кафедри психології Корнельського університету (США) Девідом Даннінгом та Джастіном Крюгером.


📝Теоретичною основою гіпотези стали спостереження великих філософів. Сам Даннінг цитував вирази Чарльза Дарвіна: «Невігластво частіше породжує впевненість, ніж знання» і Бертрана Рассела — «Одна з неприємних властивостей нашого часу полягає в тому, що ті, хто відчуває впевненість – дурні, а ті, хто має хоч якусь уяву і розуміння, сповнені сумнівів та нерішучості».


😂Практичним джерелом наснаги став злочин. Авторів зацікавив дивовижний випадок грабіжника Макартура Уїлера, який пограбував один за одним два банки, намазавши перед цим обличчя лимонним соком. Він вірив, що лимонний сік не дає обличчю відображатися на записах камер стеження.


📝Психологи захопилися глибиною некомпетентності людини, яка навіть не намагалася перевірити правоту своєї вистави, хоча помилка загрожувала в'язницею.


📈Зібравши в одному залі людей, зайнятих у різних сферах діяльності, але які мають при цьому зовсім неоднаковий рівень реальних знань, автори експерименту запропонували заповнити анкету. Учасникам потрібно було відзначити рівень компетентності у сфері, де вони працювали. Потім їх попросили пройти низку тестів, які дозволяли встановити справжній рівень їхньої компетентності. За результатами автори дослідження склали графік, на якому відображалася залежність реальних знань від впевненості людей у тому, що вони добре знаються на сфері своєї діяльності.


📉Графік нагадував параболу. У лівій її частині, де були представлені найменш компетентні учасники експериментів, вона досягала своєї вершини - стовідсоткових значень впевненості у власних знаннях. Потім вона різко падала — переважна більшість людей, які непогано зналися на своїй професії, мали вкрай низьку думку про свій досвід і вміння. Ближче до кінця крива знову піднімалася — тут знаходилися найкращі, справжні експерти у своїй справі. Ці люди не могли не розуміти, що вони знаються на ній набагато краще, ніж більшість інших фахівців.


💁‍♀️І все ж впевненість справжніх експертів була в середньому на третину нижчою від впевненості некомпетентних учасників.


📝Як встановили Даннінг і Крюгер, профани не тільки переоцінювали свою компетентність, але й не були здатні до адекватної оцінки фахівців, які мають справді високий рівень кваліфікації в тій же галузі. Вони щиро не вірили в те, що припустилися помилок у тестах, що стосуються їх професійної діяльності. Більшість залишалися при своїй думці навіть після того, як їм вказали на помилки та логічно обґрунтували неправоту.


☘️З того часу ефект Даннінга-Крюгера неодноразово підтверджувався іншими дослідниками. Зокрема, його перевірили на студентах відділення акушерства та гінекології Університету Флориди, а також на широкій вибірці практикуючих терапевтів.


🤷‍♀️ЧИ МОЖНА ЗМІНИТИ СИТУАЦІЮ?

Однак ті, хто зараз не розуміє свого невігластва, надалі можуть змінити думку про свою компетентність. Даннінг та Крюгер запропонували таким учасникам пройти спеціальний навчальний курс. У міру освоєння запропонованої програми учасники не лише отримували нові знання. Їх знайомили із методами визначення компетентності. За підсумками навчання учасникам став зрозумілим свій рівень професійної підготовки, навіть якщо він не змінився в процесі проходження курсу.


⛅Людство завжди прагнуло пізнати навколишній світ, але, якщо наукових знань не вистачало, у хід йшли найсміливіші фантазії та домисли. Так з'являлися історії про магічні істоти, на діяльність яких і списували всі недоступні розумінню події. Хижі русалки та всесильні джини, кровожерливі мари та добрі домовики, хитрі тролі та підступні кікімори.


👩‍🎓Сучасна наука тепер може пояснити більшість наших страхів, за якими стоять закони фізики, так і особливості нашої психології. Тепер ви знаєте, як зародилися ті чи інші страхи та вірування, і як наш мозок може дурити, змушуючи нас вірити в те, чого не існує.


 

середа, 1 листопада 2023 р.

БУЛІНГ


 ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ ПРОПРАЦЮВАТИ НЕГАТИВНЕ ВІДНОШЕННЯ ДО ПІДКОЛІВ ДРУЗІВ


 📍Забираємо когнітивне спотворення «надузагальнення».


 Тобто дитина до вас приходить зазвичай зі словами "всі мене обзивають", "ніхто зі мною не спілкується", "вони завжди так говорять". Тут чудово працюють уточнюючі питання:


 Прям ВСІ сказали, що ти дурень, чи хтось конкретний? І Маша теж сказала? І Вася? І вчителі також? Може, сам директор?


 Раптом виявиться, що й дітей у класі більше, ніж ті двоє, хто обзивається. Та й взагалі світ значно ширший, ніж ось ці 30 однокашників.


 📍Забираємо когнітивне спотворення «катастрофізація».


 Адже дитина як думає? Якщо хтось хихикнув над моїм вчинком, то я назавжди тепер блазень гороховий! Ставте ще питання:


 А хто у вас у класі лідер? А з нього колись сміялися? А над тим хлопчиком якось пожартували, твоє ставлення до нього змінилося?


 Не давайте самі відповіді - тут важливо, щоб ваші діти навчилися давати чесні відповіді самим собі, робити з них висновки, надалі самостійно заперечувати свої переконання. Адже часто такі жарти - просто стиль спілкування в компанії, а не випад саме проти них.


📍 Діліться власним батьківським досвідом.


 Хай тато розкаже, яке в нього було прізвисько у дворі, які забави вони з друганами влаштовували по черзі. Багато мам розкажуть, як саме вони накосячили у школі та як довго над ними хихикали. А може, досі є подруга, яка пам'ятає той випадок і зараз так весело його згадувати? У мене є особисто. Так ось це й розкажіть! Не спеціально, а просто мимохідь, до речі, за вечерею.


 📍Допомагайте дитині подружитися.


 А для цього кличте в гості однокласників — по одному по двоє. Нехай створюють свій особистий зв'язок, дивлячись один одному в очі, залишаючись тет-а-тет. Тут менше жартів, глибше спілкування. А потім, повернувшись у загальну тусовку, вашій дитині буде на кого спертися. Я прям дуже активно практикувала цей метод — один із найдієвіших від усіх проблем. Гості, спільні поїздки на скеледром, картинг, в аквапарк, музей або просто в кіно.


 📍Працюємо із самооцінкою дитини.

 Про це окремо можна говорити годинами та писати серію постів.


 Але важливо розуміти, що якщо людина всередині себе впевнена, що з нею все окей, то хто б ззовні йому не сказав, що він «дебіл», від нього це відскочить, як м'ячик від стінки. Приймаємо та не приймаємо образи на свій рахунок ми саме своєю самооцінкою, а не чужими промовами

ТОКСИЧНІ ЛЮДИ

Як зробити так, щоб атакувати вас більше не хотілося


 Таких способів немало. Розглянемо два.

1. Запитання до мети.

Напали, а у відповідь:

- А ви це навіщо зараз сказали?

- Це ви так спробували вибити мене зі стану рівноваги? І навіщо воно вам?

- Яку ви мету переслідуєте, роблячи це?

Відповіді неважливі. Їх може бути взагалі. "Не шукайте у мене відповідей. Насолоджуйтесь питаннями"

Нападнику не захочеться їх часто чути та відчувати себе незручно.

2. "Психологічне айкідо"

Агресор вішає на потенційну жертву ярлик - наприклад, "Ви - дурепа"

І тут «жертва» повністю погоджується спокійним таким голосом:

- Так, ви маєте рацію. Дурепа.

Сенс нападу – отримати негативну емоцію, а не спокійну згоду.

Можна айкідо з посиленням: "Я не просто дурепа, а самовпевнена та самодостатня дурепа"

Спрацьовують відмінно. Не застосовувати до керівника (якщо не плануєте звільнятися), до клієнтів (якщо вони вам потрібні), до дітей (швидко навчаються).