Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

неділя, 31 липня 2022 р.

АРТ- ТЕРАПІЯ



 

ПСИХОЕДУКАЦІЯ


 ЩО ТАКЕ ЗЛІСТЬ І НАВІЩО ВОНА НАМ ПОТРІБНА?🔻

Злість насамперед – це енергія!


✓Для того, щоб відстояти свої границі (психологічні та фізичні).

✓ Для того, щоб досягти мети, взяти своє, розчистити собі місце. Це її біологічний зміст!


Це природна функція, яка вбудована в нас! Тут немає ні поганого, ні хорошого.


2. ЯК ЇЇ ІДЕНТИФІКУВАТИ В СЕБЕ?

Дуже важливо з’ясувати, як вона з’являється саме у вас. Найлегше – через сигнали тіла.


Відслідкувати – напруження м’язів, стислих зубів, шумного дихання, прищурювання/округлення очей, проявлення психосоматичних розладів (болі у шлунку, мігрень, спина, шкірні прояви тощо)


3. ПРИЙНЯТИ СВОЮ ЗЛІСТЬ

Визнати той факт, що так я злюся! Дозволити собі її відчувати! Адже, зазвичай, якщо людина довго стримує або не усвідомлює злість, то її накопичується так багато, що вона виливається «неекологічно». У когось це конфлікт, а у когось – психосоматика (шлунок, шкіра, горло тощо).


Часто люди так лякаються себе, що не готові визнавати злість і починають відчувати вину (а це ще одна сторона злості – злість на себе). А потрібно просто її прийняти і екологічно прожити


4. ВИРАЗИТИ ЗЛІСТЬ

Це може бути крик, бій подушками, биття тарілок, різання паперу, ламання сірників, хрускання «хрусткою» їжею. Важливі фізичні вирази і активні дії, спрямовані на фізичний контакт або руйнування. І багатьом людям, схильним соромити себе, потім важко і соромно. Але якщо організувати все безпечно, то це приносить велике полегшення і можливість рухатися далі.


Зазвичай, саме це й допомагає нам звільнитися


5. УСВІДОМЛЕННЯ ТОГО, ЩО ЗЛІСТЬ – ЦЕ СИЛА.

Так, злість – це природна життєва сила, яка в нас є і потрібна нам для досягнення цілей. І тому важливо цю злість-силу залишити за собою. Відчути цю силу в м’язах. Силу відштовхнути те, що не потрібно. А також те, що заважає та утримувати те, що нам потрібно. Закричати і відчути гучність і міць голосу. Тобто зробити це своєю енергією. Цей етап – основний, бо він змінює ваше відчуття себе і змінює так життя. Відчувши силу і її ефект, ви вже ніколи не станете тим самим.


Прийняття своєї злості може супроводжуватися соромом, страхом, радістю та іншими почуттями – важливо їх прожити, щоб потім йти далі


6. УСВІДОМЛЕННЯ ТІЄЇ ПОТРЕБИ, ЯКА СТОЇТЬ ЗА ВАШОЮ ЗЛІСТЮ. ЧОГО ХОЧЕ МОЯ ЗЛІСТЬ?

Варто зрозуміти, що саме ви хочете. Що хочете змінити в житті? Що відштовхнути, а що притягнути? Що отримати?


Переосмислення злості – вже трансформує вас зсередини! Розуміння того, що вона потрібна, просто потрібно навчитися її екологічно проживати, тобто без втрат для особистого здоров’я та здоров’я оточуючих!


І тоді життя і стосунки змінюються так, як вам хочеться. Мету легше досягнути, гроші з’являються, взаємини в задоволення, енергії більше і як наслідок – задоволення собою, іншими, світом!

субота, 30 липня 2022 р.

АРТ-ТЕРАПІЯ


✔Рекомендована для використання на групових заняттях її

МЕТА: прояв волі, розкриття власної позиції щодо ситуації війни, активація внутрішніх ресурсів на протидію злу.


МАТЕРІАЛ ТА ОБЛАДНАННЯ: аркуш паперу та матеріали для візуальної творчості


ХІД ВПРАВИ: кожному учаснику групи дають аркуш паперу та рекомендують обвести свою руку. Поясню чому це важливо, вправи з тілом - це форма синтезу символічного та тілесного проживання ситуації, напруги та травми. Руки - канал, який транслює внутрішній стан людини, готовність прийняти та віддавати, тому безпосереднє використання рук, як перехідного образу, є цілком доцільно.


✏Всередині малюнка написати або зобразити структури на вибір:


1. Мій протест проти війни

2. Щось для захисту України

3. Щось для протидії ворогу

4. Щось, що допоможе Україні перемогти

5. Щось, що зменшить страждання людей

6. Щось, що допоможе нашим Воїнам України

7. Щось, що я хочу зробити для Миру в рідній країні / місті

8. Слова підтримки іншим Українцям

9. Слова підтримки собі


Можемо пропонувати на вибір з врахуванням стану наших клієнтів, або кожен мотив опрацьовувати окремо, при можливості реалізації стійких зустрічей.


▪ЩО РОБИТИ З МАЛЮНКАМИ?

1.Можемо вирізати й прикріпити на видному місті

2. Можемо створити символічне укриття повішати на стіну ніби загорожу

3. Зробити листівку для солдата і віддати волонтерам, які передадуть на фронт Воїнам України

4. Зробити галерею на сторінках ваших закладів


▪ЯКІ ПИТАННЯ ДЛЯ АНАЛІЗУ?

1. Який стан після створення малюнку

2. Що хочеш з ним зробити

3. Чи все задовільняє, може є бажання намалювати ще щось, або перемалювати

4. Як можеш назвати те, що зараз всередині у тебе.

@Вікторія Назаревич
 

пʼятниця, 29 липня 2022 р.

КОРЕКЦІЙНІ ВПРАВИ

 ІГРИ НА ПОДОЛАННЯ АГРЕСІЇ 




Видихнути хмару – уявити, що вдихнули хмару й видихнути її зі звуком, можна з грозою та блискавкою (розкриваємо руки, показуючи, який розмір хмари ми  вдихаємо, а на видиху видаємо звук та зводимо руки, «зменшуємо» розмір хмари, 

долоні наприкінці видиху з’єднуються, мов у хлопку. Можливо, супроводжуємо видих тупотінням ніг).

Погода – обережно простукуємо подушечками пальців долоні чи тіло дитини, 

своїми доторками відіграючи спочатку м’які доторки, немов дитину гладять 

сонечко й легкий вітер (йдемо-стукаємо повільно, м’якенько, тихо). Потім вітер посилюється й починається дощ – йдемо швидше й тупотимо. Дощ посилюється – 

торкаємося сильніше, злива – простукуємо ще сильніше, гроза, ураган – ще сильніше, дмухаємо і кричимо. Вітер заспокоюється, дощ вщухає – поступово йдемо тихіше й повільніше. Закінчуємо «прекрасною погодою». Можна запропонувати, щоби дитина відігравала погоду кроками на місці – розгойдувалася, потім тупотіла ніжками, потім стрибала і кричала (коли грім), тоді всміхалася та розслаблено погойдувалася за «ясної погоди»

Собаки – «перетворитися» на добрих собачок, що вихляють хвостиками, потім – 

злих собак, що гарчать один на одного. А потім знову перетворитися на добрих собак, що принюхуються та знайомляться

Клац-Клац – клацати зубами, ніби від холоду, потім показувати зуби, як мавпочки, шкіритися й гарчати, як тигри. Після цього перетворитися на людей.

РРРРР – перетягувати тканину, тримаючи в зубах.

Докричатися до Місяця (якщо є можливість проявляти голос у повну силу). Уявити, що треба крикнути послання космонавтам чи інопланетянам (можна кричати з різних кутів кімнати одне одному, можна спрямовувати звук «далеко-далеко»).

Плювалки – виплюнути, видути з трубочки горошину, будь-що в ціль.

Лети! – дути одне на одного, як на перо. Дозволити собі дути на дорослого, щоби «здути» його з місця.

Товкалки – «відштовхнути повітряною хвилею» дорослого (партнера з гри), зробивши відштовхувальний жест руками. Батько чи мати «відлітає» від дитини.

Подушковий бій (якщо це доречно в умовах, яких живемо).

Борці сумо – засунути подушку під футболку і штовхатися, подушка пом’якшуватиме удар.

Рвати папір і потім збирати з клаптиків колаж (будь-який образ – можна запропонувати його, а можна попросити дітей викласти та склеїти щось своє).

балки та дряпалки – нігтями «прошкрябати» малюнок у тісті, фользі, крупі,плівці. Залити фарбу в пакет, що закривається. Дитина подушечками пальців інігтями промальовує (дряпає) візерунки.

Боулінг – збивати будь-які предмети (дозволити порушити лад).

Злий бобер – придумати злу тварину й поводитися, як, ми припускаємо, може

поводитися ця тварина. Потім перетворитися на добру тварину, тоді – на людину.

Випустити пазурі – показати, як тигреня шипить і показує пазурі, коли хоче за- хиститися (потім перетворитися на людину).

Малювати каляки-маляки, стиснувши в кулаку фломастер або олівець.

У ціль – зім’яти в руках папір, потім, як м’ячиком, потрапити в ціль.

Кричати в «мішок для крику», у стакан чи в подушку.

Бодалки – так-ні (буцатися (бодатися) руками чи головою, говорячи за порядком

«так» чи «ні»).

Можна уявити всередині пружину, яка стискається-розтискається й підстрибує

всередині: присісти, обіймаючи коліна, і випрямитися, мов пружинка. Далі –покласти руку на живіт, зробити вдих і різкий видих.

Нам важливо розповісти дитині, що емоція – це сигнал нашого мозку на те, що відбувається . Зараз агресивні прояви закономірні. Сама війна – надагресія.

Злість дітей важлива.

Злість така ж важлива, як і радість та сум.

Від того, що ми відчуваємо емоцію, – ми не добрі та не погані.

Якщо ти злишся – ти не злий. Ти людина, яка зараз злиться.Іноді, коли агресивність дуже сильна, ми уявляємо, як би все зруйнували, як би когось вдарили або навіть убили. Зараз наша агресивність природна, але ми в жодному разі не шкодимо собі та іншим.

Зараз ми маємо право ненавидіти та злитися. Але ми створені не тільки з ненавистіта злості – що в нас ще є? Я відчуваю лють до ворогів, але я й далі відчуваю любов до тих, хто мені близький. Я – більше, ніж будь-які мої емоції чи прояв.


Ігри та вправи на корекцію дитячих страхів


1.Намалюй свій страх.

Дитині пропонують намалювати свій страх на аркуші А4. Коли малюнок готовий, запитайте: «Що ми тепер зробимо з цим страхом?»


2. Вигадуємо історію.

Складіть разом з дітьми історію про чарівну скриньку, в якій лежить те, що перемагає все страхи. Що це може бути? Попросіть дітей намалювати це.


3. Пальчиковий ляльковий театр.

Розіграти сценки, в яких одна з ляльок всього боїться, а інші допомагають їй впоратися зі страхом. Слід питати дітей, які варіанти боротьби зі страхом вони можуть запропонувати, стимулювати, вигадувати як можна більше варіантів.


4. Затоптаний страх.

На підлозі розстеліть три аркуша ватману. В пластикові тарілки налийте фарби. Запропонуйте дитині вступити в фарбу і пройтися по ватману зі словами; «Страх я буду свій топтати, бо відважним хочу стати!»


5. Одним з найефективніших методів, що сприяють корекції страхів дітей дошкільного віку є казкотерапія. Складайте казки з дитиною про її страхи, тривоги і радощі. Переписування казки - дитина вибирає для казки такий кінець, який найбільше відповідає її внутрішньому стану. Казкова імідж-терапія - в казковому образі дитина може зобразити те, чого вона боїться. Казкове малювання - засноване на тематичному малюванні, яке допомагає вивчити внутрішній світ дитини, зрозуміти, що її лякає.


ПСИХОПРОФІЛАКТИКА

 Вправи для роботи зі стресом та його наслідками



Для того, щоб внутрішньо заспокоїтися

✅Вправа «Притулок»

Подумки створіть собі притулок – спокійне та комфортне місце, де вас ніхто не потурбує. Це може бути будь-що: ваша власна кімната, хатина в горах або у лісі, берег моря, інша планета. Подумки залишайтеся в цьому місці, прислухаючись до відчуттів спокою. Дайте собі трохи часу, щоб заспокоїтися, відпочити, набратися сил.

Коли ви відчуєте, що заспокоїлися та відпочили, можете вийти зі свого притулку та повернутися до справ.

Для зняття втоми та підзарядки енергією

✅Вправа «Велике дерево»

Уявіть себе великим деревом, яке отримує харчування через коріння та через крону.

Уявіть собі енергетичні потоки, що входять у тіло: від землі, знизу, через ноги, та з космосу, зверху, через голову, насичуючи тіло бадьорістю, силою, енергією.


✅Вправа «Енергетичний душ»

Уявіть собі, що ви знаходитесь під потоками води або світла, які обтікають вас, змиваючи все темне та неприємне, насичуючи тіло енергією.


✅Вправа «Енергетичне дихання»

Уявіть собі, як із кожним вдихом ви вдихаєте світлу енергію, а з кожним видихом видихаєте втому та неприємності.


ВПРАВИ НА ЗНЯТТЯ М'ЯЗОВОГО НАПРУЖЕННЯ ТА ВСТАНОВЛЕННЯ КОНТАКТУ З ТІЛОМ


«Ласкава крейда»


Мета. Гра сприяє зняттю м'язового напруження, розвитку тактильних відчуттів.

Зміст. Існує гарна розвага - малювати або писати на спині один у одного різні картинки або букви, а потім відгадувати, що було зображено. Дана гра подобається багатьом дітям, але, на жаль, не дуже підходить тривожним хлопчикам і дівчаткам тому, що вони, намагаючись розгадати задуми партнера по грі, можуть хвилюватися, переживати, внаслідок чого напружувати м'язи сильніше і сильніше. Тому ми пропонуємо модифікацію даної гри. Дорослий показує дитині наступне: «Ми з тобою будемо малювати один одному на спині. Що ти хочеш, щоб я зараз намалював? Сонечко? Добре". І м'яким дотиком пальців зображує контур сонця. «Схоже? А як би ти намалював на моїй спині або руці? А хочеш, я намалюю тобі сонце ласкавим дрібному? » І дорослий малює, ледь торкаючись поверхні тіла. «Тобі приємно, коли я так малюю? А хочеш зараз білка або лисиця намалюють сонце своїм ласкавим хвостиком? А хочеш, я намалюю інше сонце, або місяць, або що-небудь ще? » Після закінчення гри дорослий ніжними рухами руки «стирає» все, що він намалював, при цьому злегка масажуючи спину або іншу ділянку тіла.


«НАСОС І М'ЯЧ»


Мета. Розслабити максимальну кількість м'язів тіла.

Зміст. «Діти, розбийтеся на пари. Один з вас - великий надувний м'яч, інший насос, що надуває цей м'яч. М'яч стоїть, обм*якнувши всім тілом, на напівзігнутих ногах, руки, шия розслаблені. Корпус нахилений трохи вперед, голова опущена (м'яч не наповнений повітрям). Товариш починає надувати м'яч, супроводжуючи рух рук (вони качають повітря) звуком «с». З кожною подачею повітря м'яч надувається все більше. Почувши перший звук «с», він вдихає порцію повітря, одночасно випрямляючи ноги в колінах, після другого «с» випрямилася тулуб, після третього - у м'яча піднімається голова, після четвертого - надулися щоки і навіть руки відійшли від боків. М'яч надутий. Насос перестав накачувати. Товариш висмикує з м'яча шланг насоса ... З м'яча з силою виходить повітря зі звуком «ш». Тіло знову обм'якло, повернулося в початкове положення ». Потім гравці міняються ролями.


Ігротека, щодо зняття напруження у дітей та підлітків! Використовую сама і Вам рекомендую! 


Ось шість вправ, які рекомендують для зняття стресу:

1. Квітка та свічка


*Вправа для розслаблення та глибокого дихання.*

* Уявіть, що у вас в одній руці приємно пахне квітка, а в іншій — запалена свічка.

* Повільно зробіть вдих через ніс й уявіть, що відчуваєте запах квітки.

* Повільно видихніть через рот, наче задуваєте свічку.

* Повторіть кілька разів.

 2. Лимони


*Вправа для зняття м’язового напруження.*

* Уявіть, що у вас у руці лимон.

* Уявіть, ніби ви підходите до дерева та зриваєте два лимони, по одному в кожну руку.

* Сильно здавіть лимони, щоби вичавити сік – вичавлюйте, вичавлюйте, вичавлюйте!

* Киньте лимони на підлогу та розслабте руки.

* Потім повторюйте, доки соку не набереться на склянку лимонаду.

* Після останнього натискання та кидка струсіть руки, щоби розслабитися.

 3. Лінивий кіт


*Вправа для зняття м’язового напруження.*

* Уявіть, що ви лінивий кіт, який щойно прокинувся після приємного довгого сну.

* Широко позіхніть.

* Помурчіть, як кіт: “мяу-мяу”.

* Тепер витягніть руки, ноги та спину – і потягніться повільно, як кіт. Розслабтеся.

 4. Пір’їнка і статуя


*Вправа для зняття м’язового напруження.*

* Уявіть, що ви пір’їнка, що літає в повітрі приблизно десять секунд.

* Раптом ви завмираєте й перетворюєтеся на статую. Не рухайтеся!

* Потім повільно розслабтеся, знову перетворюючись на пір’їнку, що літає в повітрі.

* Повторіть кілька разів. Переконайтеся, що закінчите пір’їнкою в розслабленому стані.

  5. М’яч для зняття стресу


*Вправа для зняття м’язового напруження та масажу рук*.

* Зробіть собі м’ячик для зняття стресу. Наприклад, для цього ви можете наповнити повітряні кульки сухим горохом або рисом.

* Візьміть м’яч у руку, можете взяти два в обидві руки, стисніть м’яч і розслабте руку.

* Поекспериментуйте зі стисканням м’яча. Знайдіть спосіб, який підходить саме вам, змінюйте швидкість стискання, силу та тривалість стискань так, як вам буде подобатися.

  6. Черепаха


*Вправа для зняття м’язового напруження.*

* Уявіть, що ви черепаха, яка йде на повільну, розслаблену прогулянку.

* Уявіть, ніби раптово почався дощ.

* Щільно згорніться в калачик під панциром десь на десять секунд.

* Уявіть, що знову вийшло сонце, тому можна вилазити з панцира та продовжити розслаблену прогулянку.

* Повторіть кілька разів. Переконайтеся, що завершуєте вправу прогулянкою, щоби ваше тіло розслабилося.


Якщо актуальний та практичний матеріал підтримайте зворотнім звязком, репостами для друзів, діліться корисною інформацією! Завдяки Вашої підтримці та активності в групі, матеріал побачать ще більше людей)

ПСИХОЛОГ РАДИТЬ

 Прийоми «скидання» негативних емоцій



✅Кивання – уявляйте, як разом із кивком голови негативна емоція «вилітає» з голови.


✅Рухи «прибирання», «струшування» порошинок з одягу – уявляйте, як ви «струшуєте» негативний стан.


✅Швидко потріть долоні одне про одного. При цьому замружтеся і уявіть, що стан розтирається між долонями і висипається як пил.


✅Декілька разів м'яко проведіть долонею з верхньої точки голови вниз по центральній лінії тіла. Внизу струшуйте руку. Уявіть, як стан «спускається і скидається».

ПСИХОДІАГНОСТИКА


Самодіагностика


Опитувальник депресії Бернса - 

це інструмент для вимірювання настрою, що визначає наявність депресивного стану і точно оцінює рівень його тяжкості. Робота з опитувальником триватиме лише кілька хвилин.


Заповнюючи опитувальник, уважно прочитайте кожен пункт і поставте ті бали, які відображають, як ви відчували себе протягом останніх кількох днів. Переконайтеся, що кожному з 25 пунктів відповідає одна відповідь.

Якщо ви сумніваєтеся, дайте відповідь, яка точніше за інших відображає ваш стан.


Бали:

0 - жодного разу

1 - ніколи

2 - помірковано

3 - часто

4 - дуже часто


ДУМКИ І ПОЧУТТЯ

1. Вам сумно чи ви у поганому настрої.

2. Відчуваєте смуток, пригнічені.

3. Відчуваєте бажання розплакатися, сльозливість.

4. Відчуваєте зневіру.

5. Ви відчуваєте почуття безнадійності.

6. Маєте низьку самооцінку.

7. Зазнаєте почуття власної нікчемності та непридатності.

8. Ви відчуваєте почуття провини або сорому.

9. Критикуєте чи звинувачуєте самого себе.

10. Зазнаєте труднощів із прийняттям рішень.

ДІЯЛЬНІСТЬ І ОСОБИСТІ ВІДНОСИНИ

11. Відчуваєте втрату інтересу до членів сім'ї, друзів, колег.

12. Ви відчуваєте самотність.

13. Проводьте менше часу із сім'єю або з друзями.

14. Відчуваєте втрату мотивації.

15. Відчуваєте втрату інтересу до роботи чи інших занять.

16. Уникаєте роботи та іншої діяльності.

17. Відчуваєте втрату задоволення та нестачу задоволення від життя.


ФІЗИЧНІ СИМПТОМИ

18. Відчуваєте втому.

19. Зазнаєте труднощів зі сном, або, навпаки, занадто багато спите.

20. Маєте знижений або, навпаки, підвищений апетит.

21. Помічаєте втрату інтересу до сексу.

22. Переймайтеся своїм здоров'ям.


Суїцидальні спонукання

23. Чи є у вас суїцидальні думки?

24. Чи хотіли б ви закінчити своє життя?

25. Чи плануєте ви зашкодити собі?

 

Інтерпретація результатів опитувальника депресії Бернса

Тепер складіть бали за всіма 25 пунктами та запишіть сумарний бал. Так як найвищий бал, який ви можете отримати по кожному з 25 симптомів, це 4, найвищий сумарний бал за опитувальником дорівнюватиме 100. (Це вкаже на найважчий ступінь депресії з можливих.) Оскільки найнижчий бал для кожного пункту дорівнює 0 , Найменший сумарний бал по опитувальнику дорівнюватиме нулю. (Це показник відсутності будь-яких ознак депресії.)


Інтерпретація результатів опитувальника

0-5 балів - Депресія відсутня

6-10 балів - Нормальний, але нещасливий стан

11-25 балів - слабка депресія

26-50 балів - Помірна депресія

51-75 балів - Сильно виражена депресія

76-100 - Крайній ступінь депресії

 

За яких умов вам слід звернутися за професійною допомогою?

Якщо ваш бал від 0 до 5, ви, мабуть, почуваєтеся добре. Цей бал знаходиться в діапазоні нормального стану, і більшість людей з оцінкою такого низького рівня почуваються щасливими та задоволеними.


Якщо ваш бал у проміжку від 6 до 10, ваш стан все ще в межах норми, але ви можете відчувати певну нестабільність. У такому разі не завадить покращення, невелике психічне «налаштування». Тут можуть бути дуже корисні способи терапії.


Якщо ваш бал між 11 і 25, то ваша депресія принаймні в даний момент протікає в легкій формі і не повинна бути причиною для тривоги. Але якщо ваша оцінка залишається в цьому діапазоні кілька тижнів, слід задуматися про професійну допомогу. Терапія чи курс антидепресантів може значно прискорити одужання.


Якщо ви набрали від 26 до 50 за опитувальником Бернс, це означає, що у вас депресія помірної тяжкості. Але не обдурюйте термін «помірний». Якщо ваш бал у даному діапазоні, ви можете зазнавати досить сильних страждань. Більшість із нас у якийсь момент можуть почуватися дуже засмученими, але зазвичай ми швидко виходимо із цього стану. Якщо ваша оцінка залишається в цьому діапазоні більше двох тижнів, вам потрібна професійна допомога.


Якщо ваш бал перевищує 50, це вказує на те, що ваша депресія має сильну виразність або навіть досягає крайнього ступеня важкості. Настільки сильні страждання можуть бути майже нестерпними, особливо коли оцінка вище 75. Ваш настрій постійно завдає незручності і, можливо, становить небезпеку, тому що відчуття відчаю та безнадійності може навіть викликати суїцидальні спонукання. Вам обов'язково слід звернутися за професійною консультацією.


На додаток до оцінки загального балу за опитувальником зверніть особливу увагу на пункти 23, 24 та 25. Вони стосуються суїцидальних настроїв, спонукань та планів. Якщо у вас підвищений бал за будь-яким із цих пунктів, вам необхідно терміново звернутися за професійною допомогою.


У багатьох людей у депресії спостерігається підвищений бал за пунктом 23, але у пунктах 24 та 25 стоять нулі. Це зазвичай означає, що в них з'являються думки про самогубство, такі як «Краще б я помер», але немає жодних реальних намірів, спонукань і планів вчинити самогубство. Така картина є досить поширеною. Однак, якщо ваші бали за пунктами 24 або 25 підвищені, це є причиною для тривоги. Негайно зверніться до лікаря!

ПСИХОТЕХНІКА

 Як зняти втому?



Рекомендую починати з регулярних медитацій, хоча б 1 раз в 2-3 дні. Це важливо, щоб втома не накопичувалася.


Як завжди – знаходимо час, спокійне місце, краще якщо ви зможете лягти, виконуючи ці медитації. Заплющуємо очі, вирівнюємо дихання і починаємо уявляти.


✅ «Велике дерево»


Уявіть себе великим деревом, яке отримує харчування через коріння та через крону.


Уявіть собі енергетичні потоки, що входять у тіло: від землі, знизу, через ноги, та з космосу, зверху, через голову, насичуючи тіло бадьорістю, силою, енергією.


✅ «Енергетичний душ»


Уявіть собі, що ви знаходитесь під потоками води або світла, які обтікають вас, змиваючи все темне та неприємне, насичуючи тіло енергією.


✅ «Енергетичне дихання»


Уявіть собі, як із кожним вдихом ви вдихаєте світлу енергію, а з кожним видихом видихаєте втому та неприємності.


✅ «Приємний спогад»


Подумки відтворіть реальний епізод зі свого життя, в якому ви відчували себе легко, впевнено та спокійно. Виконуйте цю вправу доки не виникне почуття впевненості.


✅ «Уявний екран»


Створіть уявний образ майбутньої події і змініть його в бажаний бік. Періодично подумки «програвайте» подію у його сприятливому варіанті.


Ці медитації можна виконувати разом або окремо, це не принципово, як для вас буде краще, так і робить. 


Головне – після завершення ваш стан має змінитися, ви будете почувати себе при найми спокійніше та сильніше.

ПСИХОЛОГ РАДИТЬ

Інтелектуальні техніки управління емоціями



✅ "Переключення"


 Техніка має на увазі ситуацію, коли ви відчуваєте сильне емоційне збудження, але нічого не можете вдіяти, щоб змінити те, що відбувається. В такому випадку краще переключити свідомість у іншому напряму на якусь іншу справу. Це робиться для того, щоб знизити інтенсивність емоційних переживань і повернутися до них пізніше, коли емоції вщухнуть.


 ✅ «Зниження значущості»


 Здійснюється шляхом надання події меншої цінності або взагалі переоцінки значущості ситуації за типом "зараз важніше інше", "не це зараз головне".


✅ «Отримання додаткової інформації»


 Здійснюється за допомогою збору додаткової інформації з певного питання, що спричинило сильні емоції з метою зняття невизначеності ситуації.


 ✅ «Стратегія дій». 


Передбачає негайне розроблення плану дій, пов'язаного з реагуванням на певну емоційну ситуацію. Метою техніки є переведення емоційної енергії до інтелектуальної.


✅ «Письмова фіксація емоцій»


Техніка передбачає фіксацію почуттів та переживань у щоденнику, блозі чи блокноті. Після фіксації рекомендується записати в порядку зменшення значущості всі негативні та позитивні наслідки події.

Таким чином, інтелектуальні техніки допомагають перевести сильні емоції в раціональний простір, що саме і покращує наш стан.

ЦЕ - ЦІКАВО!




 

ІГРОТЕКА

 





Ігри та вправи на корекцію дитячих страхів



1.Намалюй свій страх.

Дитині пропонують намалювати свій страх на аркуші А4. Коли малюнок готовий, запитайте: «Що ми тепер зробимо з цим страхом?»

2. Вигадуємо історію.

Складіть разом з дітьми історію про чарівну скриньку, в якій лежить те, що перемагає все страхи. Що це може бути? Попросіть дітей намалювати це.

3. Пальчиковий ляльковий театр.

Розіграти сценки, в яких одна з ляльок всього боїться, а інші допомагають їй впоратися зі страхом. Слід питати дітей, які варіанти боротьби зі страхом вони можуть запропонувати, стимулювати, вигадувати як можна більше варіантів.

4. Затоптаний страх.

На підлозі розстеліть три аркуша ватману. В пластикові тарілки налийте фарби. Запропонуйте дитині вступити в фарбу і пройтися по ватману зі словами; «Страх я буду свій топтати, бо відважним хочу стати!»

5.Казкотерапія.

 Одним з найефективніших методів, що сприяють корекції страхів дітей дошкільного віку є казкотерапія. Складайте казки з дитиною про її страхи, тривоги і радощі. Переписування казки - дитина вибирає для казки такий кінець, який найбільше відповідає її внутрішньому стану. Казкова імідж-терапія - в казковому образі дитина може зобразити те, чого вона боїться. Казкове малювання - засноване на тематичному малюванні, яке допомагає вивчити внутрішній світ дитини, зрозуміти, що її лякає.

ПСИХОЛОГ РАДИТЬ


 ​​ЧОМУ ВАЖЛИВО ПІКЛУВАТИСЯ ПРО ЕМОЦІЙНЕ ЗДОРОВ‘Я


🌻Емоційне здоров'я — це коли людина здатна почуватися гармонійно та врівноважено незалежно від зовнішніх обставин. У наших сучасних реаліях це необхідно.


📈Людина з високим рівнем емоційного здоров'я проявляє стійкість у періоди стресу. 

➕Коли емоційне здоров'я в нормі, здається, що ви можете справитися з будь-якими катастрофами та розв'язати всі проблеми. 

➖Але коли його рівень падає, то навіть невеликі негаразди здатні викликати панічні атаки чи депресію😔

Також усі ми знаємо, що емоції досить тісно пов'язані з нашим фізичним станом. 


📌Якщо раніше люди були ближчими до природи і мали генетичні захисні механізми, що оберігали від захворювань, то нині вони позбавлені такого захисту, і мусять бути не лише фізично розвинутими, а й психічно/ментально стійкими. 


Це говорить про те, що необхідно навчитися справлятися з величезним потоком інформації, котрий сьогодні накриває людей, як лавина, відмежовуватися від другорядних проблем, створювати для себе психологічно комфортні умови.


💖Турбуючись про своє тіло, ми геть забуваємо про дещо глибше — про душу. Стабільне емоційне здоров'я забезпечує повноцінний розвиток особистості, а саме: 


🌸інтелектуальний;

🌸емоційно-вольовий;

🌸комунікативний;

🌸духовно-моральний. 


🌸Також сприяє становленню власного «Я» та ефективній самореалізації особистісних властивостей. Тому збереження емоційного здоров'я є дуже важливим для кожного з нас!

🙌🏻А для покращення свого емоційного здоров'я необхідно знаходити час на рухові активності (зарядка, пробіжка, плавання та інше); спілкуватися з близькими та рідними; займатися справами, які приносять задоволення (хобі); проводити час на свіжому повітрі та слідкувати за збалансованим харчуванням 😌

                                                 Галина Волошина

четвер, 28 липня 2022 р.

ПОРАДИ БАТЬКАМ


 Як допомогти дитині розвинути самомотивацію


Таку важливу якість, як самомотивація, часто недооцінюють. Це один з визначальних факторів успішності дитини в школі. З моменту народження в дітей присутнє природне бажання навчатися чомусь новому, яке зберігається аж до семирічного віку. Далі успіх навчання багато в чому залежить від мотивації. Звичайно, батьки не можуть змусити дитину бути більш мотивованою, але вони можуть допомогти їй розвинути здатність самовмотивовуватися. Повірте, якщо ви посприяєте цьому зараз, у майбутньому ваша дитина буде дуже вам вдячна. Для цього дотримуйтесь наступних рекомендацій:


Вселяйте в дитину оптимізм. Звичка шукати шляхи вирішення проблем, а не зациклюватися на минулих невдачах допомагає дивитися на життя більш оптимістично. Будьте оптимістом, а дитина братиме з вас приклад.

Заохочуйте наполегливість дитини. Хваліть дитину за наполегливу працю, а не тільки за досягнення. Це допоможе їй розвинути завзятість, необхідну, щоб у майбутньому справлятися з труднощами й досягати поставлених цілей.

Навчіть дитину справлятися з невдачами. Розкажіть дитині, що іноді в її житті траплятимуться невдачі. Показуючи приклад гідних перемог і поразок, ми допомагаємо дитині навчитися не боятися невдач й ефективно справлятися з ними в майбутньому.

Заохочуйте інтерес дитини. Чим більше різноманітних інтересів у дитини – тим більше нових можливостей перед нею відкривається. Гармонійне поєднання навчання й особистих інтересів допомогає дитині навчитися вирішувати більш складні завдання.

Радійте досягненням. Навчіть дитину радіти як власним досягненням, так і досягненням інших людей. Це дасть їй позитивний настрій для підкорення нових вершин.

Допоможіть дитині досягти успіху. Надайте дитині можливість досягти поставленої мети й відчути від цього позитивні емоції. Це допоможе їй сформувати почуття самоповаги, необхідне для розвитку самомотивації.

Розвивайте інтерес дитини до нових знань. Прагнення дитини пізнавати нове допоможе їй краще засвоювати шкільну програму. Це особливо актуально, якщо ви хочете підвищити успішність дитини в школі. Якщо дитина цікавиться динозаврами – вивчіть разом з нею, скільки років тому вони існували, їх види та особливості харчування. Якщо ви готуєте їжу – разом вимірюйте кількість інгредієнтів, необхідних для страви. Так ви можете ненав'язливо розповісти щось нове з математики або інших наук, а також показати, наскільки ці знання корисні та практичні в реальному житті.

Навчаючи дитину, пристосовуйтесь до її особливостей. Одним дітям легше сприймати нову інформацію за партою. Інші краще навчаються на наочних прикладах. Враховуйте особливості дитини, коли вчите її чого-небудь. Так навчання пройде веселіше й не перетвориться на нудну буденність.

Усі батьки хочуть, щоб їхні діти були успішними в школі та в дорослому житті. Починайте з раннього віку й мотивуйте свою дитину засвоювати нові знання. У майбутньому це буде для неї дуже корисним.

середа, 27 липня 2022 р.

КОРИСНІ ПОРАДИ

 War-life balance 



Життєвий баланс у війну? 

Так, саме він. Варто згадати і про нього, щоб лихо емоційного та фізичного вигорання не застало зненацька. Воно підкрадається майже нечутно, але коли приходить – це вже всерйоз та надовго. Особливо зараз, під час війни, коли в регулюванні і підтриманні життєздатності задіяни усі твої #ресурси.


Та ми не допустимо вигорання!

По-перше, пригадай, по яких основних сферах існування розподілюється твоя життєва енергія? Так, це:


👤 Тіло: 

сон, фізичні навантаження, сексуальне життя, прогулянки, режим живлення тощо;


💼 Діяльність: 

рутинні, робочі задачі, навчання, курси;


🫂 Стосунки: 

час і спілкування із партнерами, друзями, родичами, побратимами;


💭 Сенси: 

час, який ти приділяєш своєму внутрішньому світові, тому, що відбувається в ньому, думкам про майбутнє, мріям, контактуюєш із важливими речами та цінностями.


По-друге, уяви 100% своєї життєвої енергії за останній тиждень і розподіли її між вказаними сферами. 


❓ Скільки із 100% припадає на кожну із них (5, 10, 20, 50%?)? 

❓ Яка сфера зараз у тебе «паше» за всі, перенавантажена? 

❓ А яка залишається поза твоєю увагою?  

❓ Куди є сенс зараз направити енергію так, щоб збалансувати і стабілізувати інші, виходячи із тих умов, в яких знаходишся зараз?


➡️ Можливо, треба додати спілкування із близькими по духу людьми?

➡️ Або твоє тіло потребує зараз перезавантаження через сон, або прогулянку?

➡️ Чи варто вже трішечки розгрузити свій інформаційний простір?

➡️ Або додати трішки часу, щоб побути на самоті, посидіти біля вогнища, подивитись просто в небо?

➡️ Дати собі дозвіл помріяти про те, що будеш робити, як завершиться війна?


❗️ В ідеалі мати ці сфери збалансованими і прагнути до цього. Перевантаження якоїсь однієї призводить до перевантаження всієї системи. Ми розуміємо, що у війну це робити складно. Втім, ти робиш це для свого добробуту, фізичного і ментального здоров'я. Тоді з'являються сили і на роботу, і на те, щоб працювати на перемогу 🇺🇦 !

САМОДОПОМОГА

 Техніки екстреної самодопомоги при панічних атаках 



1️⃣ Резинка на зап‘ясті 


Можна носити просту резинку для волосся або іншу прикрасу для волосся з основою, яка розтягується. Якщо відчуваєш, що наближається #панічна_атака , відтягни резинку і лясни з силою нею по зап’ястю. Фокус паніки переміститься на незначний біль на руці, що дасть змогу не провалитися у приступ та за допомогою інших технік дихання уникнути його. 


2️⃣ Дихання в пакет 


Мета цієї техніки - збільшити кількість CO2 у крові, що уповільнює серцебиття. Якщо відчуваєш наближення атаки, відкрий паперовий пакет з харчового матеріалу (❗️не поліетиленовий - є ризик задихнутися!), притисни до обличчя впритул і починай дихати з нього і видихати туди ж. Упродовж кількох хвилин там буде достатньо кисню для тебе. 


Зазвичай цього часу достатньо, щоб стан нормалізувався, але за потреби можеш дихати ще пару хвилин. 


3️⃣ Концентрація на тілі 


У момент панічної атаки всю увагу забирають внутрішні відчуття: страх, тривога, розгубленість. Вивести з цього стану може концентрація на тілі, що також переключить мозок і дозволить змінити фокус уваги. 


Що можна робити? 

🦶 натискати попарно подушечки пальців на ногах - мізинці, безіменні, середні і т.д.; повторити кілька циклів; 

👃 доторкнутися та потерти кінчик носа;

👃 при повільному вдихові розширяти максимально ніздрі, а видихати дуже повільно через рот (8-10 с);

👅 витягти з рота язик якомога далі, намагатися торкнутися підборіддя;

👤 розтирати тіло з ніг до голови, а потім з голови до ніг;

👐 простукати кордони тіла долонями; 

🤚 розтирати точки між пальцями на руках, особливу увагу дати точці між безіменним та мізинцем; 

👀 не повертаючи голови, пробувати подивитися назад; 

👄 прополоскати рот водою, постискати губи тощо. 

4️⃣ Фіксація біля стіни: 3 точки


Якщо вдома чи на вулиці поряд є стіна , підійди до неї та торкнися трьома точками: плечами, сідницями і п’ятками. Треба відчути ці зони. Якийсь час концентруйся на цих точках, вирівнюючи тіло. Так ти опановуєш свої емоції, повертаєшся у своє тіло. 


5️⃣ Об’єкти в натовпі


Якщо #панічна_атака сталася в натовпі, переключити мозок можна виділенням певної ознаки навколо і для себе знайти по 5 людей, у яких: 

📌 є капелюх;

📌 є синій колір на одязі;

📌 є світле волосся тощо. 


6️⃣ Камінь 


Якщо поряд на вулиці є камінь, візьми його до рук та рахуй кути, легко натискаючи на них пальцями, щоб відчути. Камінь також можеш замінити на інший предмет вдома. 


7️⃣ Box breathing (коробкове дихання)


Цей метод практикують американські спецназівці — морські котики, щоб швидко опанувати себе в стресовій ситуації чи перед боєм. Вже через 3-5 хвилин такого дихання ти помітиш, що стан став помітно спокійнішим.


Сидячи або стоячи, намагайся по можливості розслабити м'язи тіла і зосередити увагу на диханні:


🟢 повільно видихни;

🟢 на рахунок 1-2-3-4 зроби повільний глибокий вдих 🫁 , при цьому живіт випинається вперед, наче повітряна кулька 🎈, а груди лишаються на місці; 

🟢 на наступні чотири рахунки затримай дихання;

🟢 потім — плавний видих на рахунок 1-2-3-4;

🟢 знову затримка  на чотири рахунки перед наступним вдихом.

ПСИХОЛОГІЧНА ТЕХНІКА


 

Фрірайтинг,

 або вільне письмо


🔵 Фрірайтинг 

- це своєрідна техніка письма, коли всі думки з голови людина переносить на папір 📑 : така собі «чесна розмова з самим собою». Щоправда, зараз папір можна замінити нотатками в телефоні чи ноутбуці для зручності.


🔵 Для чого використовується?


Наш мозок 🧠 постійно генерує безліч думок: мрії, роздуми, бажання виникають самі по собі - їх не потрібно викликати зусиллям волі. Саме очищенням свідомості від накопленої інформації і займається фрірайтинг. Коли починаєш писати, відбувається і вивільнення емоцій: навіть якщо ти не можеш описати, що відчуваєш, на початку письма, у процесі виконання техніки це стає більш зрозумілим. 


Часто вільне письмо використовують також  в пошуках рішення в складній ситуації.

За допомогою цієї техніки ми можемо знайти відповідь на будь-яке питання, яке непокоїть - варто писати безперестанку все, що в цій темі думається. 


🔵 На що звернути увагу?


 🔹 Не став перед собою високу планку і не будуй очікувань. Це буде заважати розслабитися. Отримуй задоволення від процесу. 


🔹 Пиши швидко 🖊 і безперервно - зупинятися не варто. Якщо не знаєш, як продовжити попереднє речення - починайте писати те, що відчуваєш в цей момент. 


🔹 Лімітуй час ⏳ / обсяг сторінок. Орієнтуйся на 10-20 хвилин щодня або 1-2 сторінки. Це  дозволить мозку активізуватися в певних рамках. Якщо робити великі паузи для роздумів, то пропадає інерція, за допомогою якої підсвідомість «виштовхує» нові думки.


🔹 Пиши усе, що приходить в голову. Не намагайся прикрасити свої думки чи будувати граматично правильні речення. Цей текст не будуть читати інші люди (і в перші дні також не радимо тобі його перечитувати). Редагування тексту відволікає, цього робити не варто. 


🔵 Коли краще займатися фрірайтингом?


Обери будь-який зручний час, коли можеш зосередитися і бути в контакті з собою (важливо, щоб ніхто та ніщо в цей момент не відволікав/ли). Найчастіше фрірайтингу присвячують ранок після пробудження - думки не зайняті ще якимись клопотами чи роботою. Разом з тим, це може бути і вечірня, і обідня традиція: головне, щоб тобі було зручно. Системність дуже важлива, оскільки саме регулярні заняття фрірайтингом дозволяють мати омріяну розумову ясність.

вівторок, 26 липня 2022 р.

КОРИСНІ ПОРАДИ


  Як вибудовувати повноцінне життя в складних умовах…

Сьогодні про резильєнтнiсть і про те, як жити, працювати, розвиватися, коли кожна мить життя стала справжнім дарунком.


Резильєнтнiсть —

 це здатність долати серйозні життєві труднощі, досягати успіху і продовжувати розвиватися попри складні умови. Тобто, резільєнтність — це здатність людини або соціальної системи вибудовувати нормальне, повноцінне життя в складних умовах. Простими словами — це здатність приходити до тями після важкого досвіду. У цього поняття є навіть своя формула:


Резильєнтність = Тверда воля + Гнучкість


Тверда воля проявляється в навмисних діях для підтримки себе. Вольові зусилля спрямовуються не на критику когось, а на те, щоб допомогти собі. Це усвідомлене розширення своїх копінг-стратегій, тобто стратегій боротьби зі стресом.


Задача резильєнтностi — управляти і змінювати те, що можливо змінити, приймати те, що змінити неможливо і не переставати розвиватися.


Компоненти для розвитку:

— соціальні зв’язки;

— турбота про себе;

— самосвідомість;

— віра без очікувань.


Як тренувати резильєнтність:


1.Підтримуйте здоровий спосіб життя.

Те, як ви думаєте, впливає на те, що ви відчуваєте. Саме ваше мислення визначає або вашу готовність долати перешкоди, або вибір позиції жертви по відношенню до того, що відбувається. Ми не в силах змінити війну, але в наших силах займати активну позицію для допомоги іншим, максимального піклування про себе і дисципліни виконання щоденних завдань.


2. Розглядайте кризу як контекст, а не непереборну перешкоду. 

Ви не можете змінити той факт, що відбувається стресова подія, але спробуйте подивитися за межі теперішнього і побачити, як в майбутньому обставини зміняться в кращу сторону. Зверніть увагу на будь-які способи, за допомогою яких ви можете вже почувати себе трохи краще, зіштовхуючись з подібними ситуаціями.


3. Приймайте зміни як частину життя. 

Певні цілі, які ви мали до того, ви більше не зможете реалізувати через те, що відбувається. Здатність приймати обставини, які ви не можете змінити, допоможуть вам фокусуватись на обставинах, на які ви здатні вплинути.


4.Знайомтесь з собою по-новому в новій реальності. 

Відслідковуйте, які нові риси в собі ви помітили: як змінились ваші уподобання, чи змінились цінні і важливі для вас речі. Відмічайте ваше особисте зростання після проходження кожного складного етапу.


5.Дійте. 

Основа нашої резильєнтності лежить в нашій особистості. Важливою передумовою резильєнтності є базова турбота про себе: щоденний рух, якісний сон та здорове харчування — це гігієнічні норми для підтримання психоемоційного здоров’я.


6. Займайте соціально активну позицію.

 Соціальна взаємодія і підтримка соціальних зв’язків — еволюційна потреба мозку. Людина відчуває психологічну безпеку через якісну взаємодію з іншими. Спілкуйтеся з тими людьми, які здатні вас зрозуміти, підтримати, спілкування з якими підсилює стійкість, віру в себе і в свої можливості. Мінімізуйте комунікацію з токсичними людьми, навіть якщо це ваші близькі.


7.Будьте сміливими! Відпускайте стрес!

 Витягуте свої крила, в якому б вони стані не були… Робіть те, що вам подобається, щосили, вперто і завзято. Зрозумійте себе, свій ресурс і енергію, виходьте із зони комфорту, красиво поєднуючи «хочу-можу-потрібно», знайдіть свою силу і впотужнюйте її!


8.Розвивайте свою толерантність

 до невизначенності та змін, щоб уникнути зайвої тривоги. Світ стає все більш небередбачуваним.


Неможливо все контролювати, тому намагайтеся спокійно проаналізувати і усвідомити найцінніший дар на Землі – енергію свого життя і відкрити джерело своєї сили.


Отож, перед нами дорога. Вона змінить і уже змінює нас – у ній ми народжуємося і відроджуємося – не лише для себе, але й для світу! І ми знаємо твердо – це та дорога, з якої нас ніхто ніколи не зможе звернути – жити, творити нашу дорогу нам Україну, творити її усією любов’ю та відвагою нашого серця – вільною країною вільних людей, що є частиною великої та світлої родини народів, що вибирають творити на землі цивілізацію миру й любові!

ПОРАДИ ПСИХОЛОГА


ПСИХОЛОГІЧНА СТІЙКІСТЬ 




 

понеділок, 25 липня 2022 р.

ПОРАДИ ПСИХОЛОГА



 Бути психологічно стійкими – це наш вибір. 

Ми стаємо психологічно стійкими, коли робимо вибір реагувати на ті обставини життя, у яких опинилися, у резилієнтний спосіб 💁

🛤На страх ➡️ мужністю, на відчай ➡️ надією. 

🛤Коли вибираємо вставати, після  того, як впали. 

🛤Попри біль втрат ➡️ жити, любити й творити життя. 

🛤 Коли вибираємо загоювати рани душі, а не  бути поглинутими ними. 

🛤Коли не відступаємо перед труднощами, а шукаємо способу їх долати – і бути людиною та залишатися у Світлі – що б не було. 


‼️Що можна зробити ⁉️

 

✅️Прийняти страждання. 

Воно є неминучою частиною життя. Є біль втрат, є смерть, є хвороби, війна і  різні лиха. Ми не вибирали їх. І прийняти – це визнати цю реальність. Це не означає опустити руки, не 

робити нічого у відповідь. Прийняти – це визнати… І зробити вибір – попри страждання, попри  випробування – жити. Жити з любов’ю та надією, жити згідно цінностей, творити життя… 


✅️ Розділити страждання. 

Бо ми потребуємо співчуття, доброти та підтримки. І оплакування втрат. Біль  – потребує бути огорнутим співчуттям. Біль потрібно розділити – це не обов’язково його зцілює, але це дає сили його нести, бути з ним… У цій солідарності – відчуття сили. У цій солідарності теж  розуміння, що ми усі потребуємо один одного, ми розділяємо спільну чашу страждання – але у  відповідь ми ділимося теж спільною чашою любові… 


✅️ Відпустити те, що належить відпустити. 

Є речі, які ми не можемо змінити. Є те, що не можемо  повернути. І нам належить усвідомити це з готовністю відпустити, щоби повернутися до тих можливостей, які не втрачені. 

⭕️ Відпустити лиш те, що має відійти, але не усе – не надію, не любов, не  пам’ять, не цінності – бо є те, що не вмирає, що неможливо втратити і що ніхто у нас не може  відібрати… 


✅️ Зосередитися на тому, що не втрачене, що є можливе. 

У кожній ситуації воно різне – часом є справді 

багато можливостей діяти та змінювати ситуацію – і це важливо робити. Часом простір для зовнішній  дій є значно менший, але у нас є можливість діяти внутрішньо – тим, якими ми є у цих обставинах,  можливістю бути в любові та світлі, якими б нелюдяними чи важкими не були часом обставини. Ця  можливість завжди є – і у нас завжди є вибір її обирати… 


✅️Діяти – згідно цінностей. Діяти – у Правді. Бути. Собою, справжнім, вільним. Людиною. Світлом.  Любов’ю. 

 

♻️ Прийняти страждання – не означає змиритися з життєвими обставинами. Прийняття - це визнання  реальності такою, як вона є – а це передумова до того, щоби оцінити, що ми не можемо змінити, а що  навпаки – можемо і потребуємо змінювати! 

♻️ Важливо уміти не додавати додаткового страждання до існуючого, а, на жаль, ми це так часто робимо – наріканнями, стогонами, безконечними внутрішніми протестами і некорисними докорами і  т.д. Натомість потребуємо навчитися просто прийняти, і зводитися кожен раз, якщо часом падаємо, і 

терпіти біль – і йти далі – у правді і любові…


© Матеріал складено на основі відвідування навчальних вебінарів та лекцій в Інституті Когнітивно-поведінкової терапії

ПОРАДИ ПСИХОЛОГА

 ВПРАВИ НА РОЗСЛАБЛЕННЯ









неділя, 24 липня 2022 р.

КОРИСНІ ПОРАДИ


 Хвалимо дитину правильно

1.  Хвалити  за конкретну дію. 

Особливо це важливо для хлопців, адже таким чином у майбутнього чоловіка виникатиме бажання діяти далі. «Ти допоміг мені донести важку сумку. Це досить важко, але у тебе все вийшло! Піднімати важкі речі — це справа справжніх чоловіків!»


2. Хвалити, не порівнюючи з іншими. 

Не використовуйте порівнянь узагалі. «А ти краще намалювала, ніж Оленка!» Діти й самі завжди змагаються між собою без батьківської допомоги. Навпаки слід учити дитину уникати цього, порівнювати можливо лише себе сьогоднішнього з учорашнім.


3. Хвалити, не акцентуючи увагу на тому, що їй дається з легкістю. 

Якщо бачите, що дитина легко залізла на драбину, просто зафіксуйте це як факт, без зайвих фраз: «Так, я бачу, що ти самостійно заліз на високу драбину!». Якщо ж ви бачите, що дитина доклала певні зусилля, додайте добрих слів, але не перебільшуйте.


4. Хвалити, використовуючи дозовані похвальні фрази. 

Не слід зациклюватися на кожній дрібниці. Деякі вчені навіть констатують, що коли дитину перехвалиш, вона починає демонструвати зворотній результат, або дуже погано поводитися. Аби такого не сталося, краще подякувати життю за те, що так склалося, дитина чогось досягла — це добре. Без зайвих емоцій похвалити й навчити малюка не зупинятися, а ставити собі нову мету.


5. Хвалити, не обіцяючи їй, що вона обов’язково стане відомою людиною.

 Оцінюйте завжди дитину об’єктивну. Адже вона вам вірить, уявіть, яке матиме розчарування, якщо десь в іншому колективі вона помітить, що є люди, які танцюють, малюють, займаються спортом (будь-що інше, де малюк був найкращим) значно краще, ніж вона.


6. Хвалити вчасно. 

Не слід хвалити дитину за вимитий посуд тиждень тому. Така похвала не має сенсу.


7. Хвалити, підкріпляючи слова тактильними діями. 

Потиснути руку, поплескати по плечу, погладити по голові, обійняти, поцілувати при похвалі — це заспокоює дитину, наповнює її відчуттям пошани за себе. Адже батьківську тактильну підтримку не замінить жодний викладач чи тренер!


8. Хвалити щиро, без лукавства. 

Нещирість діти зазвичай відчувають, тому будьте завжди з ними чесними.


9. Хвалити, ураховуючи індивідуальність дитини. 

Одній дитині буде добре, коли її похвалять привселюдно, для іншої — це зіпсований настрій та знецінення її досягнень. Адже, дитина може відчути фальш і заздрість тих, перед ким її похвалили.   


10. Хвалити навіть тоді, якщо немає за що. 

Деякі вчені вважають, що це навіть допомагає психічно нездоровим діткам одужувати. Скажіть малюкові: «У тебе намальоване сонечко сьогодні краще, ніж учора!» І ви поліпшите дитині настрій на весь день. Адже тут немає лестощів. Справді, сонечко виглядає краще!