Техніки усвідомленості від сімейного і дитячого психолога Ірини Попович
Війна забирає сили. Вона виснажує та робить нас вразливими. Постійна напруга ста’ нормою для людей, які вже довгий час живуть в умовах війни, ментальне здоров’я погіршується через хронічний стрес.
Насправді, стрес є важливою частиною нашого життя. Це нормальна реакція, яка допомагає нам вижити в умовах загрози або навантаження. Але, якщо стрес стає занадто інтенсивним або дуже тривалим, він може призвести до різних відхилень та проблем фізичного та ментального здоров’я.
Для підвищення стресостійкості та зниження стресу
Можна використовувати різні стратегії, які будуть найбільш комфортні і підійдуть саме вам. Самопізнання дає можливість нам краще розуміти про власний емоційний стан, про реакції на різні події, про власне тіло, дізнатися про сильні та слабкі сторони і це, звісно, розкриває більше можливостей управляти своїм життям.
Термін «усвідомленість» звучить зараз доволі часто. Однак з ростом популярності цього поняття його значення часто розмивається. Усвідомленість зазвичай визначають як практику «перебування в теперішньому моменті», але це лише один її аспект. Важливо зосереджуватися на тому, що відбувається прямо зараз — будь то думки, емоції чи дії.
Для того, щоб усвідомленість стала корисною, важливо розвивати певні навички і погляди. Поглиблюючи цю практику, ви відкриєте свої сильні сторони і знайдете зони для зростання. Визнання цих зон допомагає зменшити стрес і покращити якість життя.
Що нам дає практика усвідомленості:
· покращення ментального здоров’я (пам’яті та зосередженості)
· покращення фізіологічних показників здоров’я
· покращення сну
· зниження стресу
· зменшення відчуття самотності
· підвищення самооцінки.
Усвідомленості навчають уже понад дві тисячі років. Люди в усьому світі користуються її практиками, відкриваючи користь, яку особисто їм може принести усвідомленість. Багато досліджень виявляють зміни в поведінці та активності мозку вже за кілька тижнів практики, до того ж позитивний ефект в учасників програми навчання на основі усвідомленості зберігається майже рік після її проходження.
Техніки усвідомленості допомагають:
· бути повністю присутнім у власному житті
· чітко бачити свої емоції та почуття
· відпускати тривожні думки
· дозволяти собі бути різним
· приймати себе
· подружитися з собою
· поважати себе та бути добрим до себе.
Бути усвідомленим означає розуміти, що відбувається прямо зараз, без бажання, щоб це було інакше, насолоджуватися приємним, не намагаючись утримати, коли воно зміниться (а так і буде), бути з неприємним, не боячись, що так буде завжди (а так не буде).
Техніка «Початок дня»
Одна з найкращих технік, що допоможе привнести усвідомленість у повсякденне життя, — починати з неї свій день. Багато хто з нас уже зранку кудись квапиться і до кінця дня не зупиняється, щоб побути присутнім. Ця вправа може допомогти розпочати день із моменту усвідомленості, підкріплюючи цим практику в наступні години.
1. Коли прокинетеся, не поспішайте вставати.
2. Лежачи в ліжку, налаштуйтеся на тіло. Відчуйте, як воно лежить, і помітьте, як почувається, коли ви починаєте рухатися й потягуватися.
3. Спрямуйте усвідомленість на дихання. Зробивши кілька глибоких вдихів, усвідомте, що ви прокинулися й дихаєте.
4. Коли встанете й почнете свій день — намагайтеся зберігати певну усвідомленість. Буденні дії дозволяють легко впасти на автопілот.
Зауважуйте, коли втрачаєте присутність, і повертайтесь до усвідомленості.
Техніка усвідомленого дихання
Тіло весь час дихає, а дихання — це постійний рух. Наше дихання змінюється, коли ми відчуваємо тривогу. Ми схильні робити короткі, швидкі, поверхневі вдихи або навіть гіпервентиляцію.
1. Знайдіть зручне положення тіла. Зазвичай рекомендується сидіти, бо це допомагає не засинати та почуватися бадьорим. Ви також можете спробувати рівно лежати на спині або стояти. Можете сісти на килимок для йоги, подушку для медитації або стілець. Знайдіть комфортне та стійке положення, в якому зможете залишатися нерухомим протягом кількох хвилин.
2. М’яко дозвольте очам заплющитися. Якщо вам зручніше з розплющеними очима, спробуйте розслаблено дивитися на підлогу або стелю (залежно від вашого положення). Дозвольте очам розслабитися і зупинитись на одному місці. Ідея полягає в тому, щоб мінімізувати все, що може відвертати вашу увагу під час практики.
3. Зверніть увагу на живіт. Розслабивши м’язи, перевірте, чи відчуваєте ви, як він природно підіймається й опускається. Уявіть, що тіло дихає самостійно. Помічайте рух від пупка до косих м’язів при кожному подиху. Зробіть так кілька глибоких вдихів і видихів.
4. Перемістіть увагу на груди. Вдихаючи, налаштовуйтеся на розширення легенів і підняття грудної клітки. Видихаючи, відчувайте стиснення і рух. Спробуйте відстежувати відчуття дихання від початку вдиху до кінця видиху.
5. Тепер зверніть увагу на ніздрі. Тут дихання може відчуватися тонше. Спробуйте глибоко вдихнути й простежте, що ви відчуваєте. Ви можете помітити легкий лоскіт на кінчику носа під час вдиху. Також можете відзначити, що подих стає трохи теплішим на виході.
6. Зупиніть увагу на диханні тіла в одній із цих трьох точок. Коли думки починають відлітати, знову зосереджуйтеся на безпосередньому відчутті дихання. Спостерігайте за диханням хвилину або дві.
7. Завершивши практику, збережіть це усвідомлення протягом дня.
Спробуйте спокійно дихати принаймні 5 хвилин двічі на день. Коли ви навчитеся цієї техніки, ви можете почати використовувати її в ситуаціях, які викликають тривогу.
Коли хтось запитує як справи, ви зазвичай мабуть відповідаєте «Нормально» або «Все добре».
Спитайте себе: «Яке фізичне відчуття в тілі вказує мені на те, що я гарно почуваюсь?». «Коли мені тривожно, страшно, де у тілі я це відчуваю? Яким це є фізичне відчуття?»
Коли ви більше будете уповільнюватись і фокусуватись на «тут і зараз», на власних відчуттях, ви почнете контролювати власне життя, у вас буде відповідь, що я хочу і можу зробити з цим фізичним відчуттям. Що мені допоможе зараз, щоб я почувалась/почувався добре.
Працюючи над зосередженістю, ви можете пережити те, що зветься «мавпячим розумом». Це стан, коли думки неспокійні, стрибають, наче мавпа з гілки на гілку. Якщо ці стрибки вас відволікають— відкрийтеся цим думкам. Хоча ви можете починати виконання вправи із наміром розвинути зосередженість — дозвольте собі перемикатися на практику усвідомлення думок. Визнайте, що думки з’являються, не відштовхуйте їх.
Для початку варто навчитися просто помічати думки, а не «йти» за думками.
Адже коли ми «йдемо» за думками, то ми розвиваємо тему або внутрішній діалог. А коли ми просто намагаємось помітити думку і подивитись на неї зі сторони, то шансів для розвитку цієї думки буде значно менше.
Коли нас розривають нестерпні емоції, ми можемо надто поринати в них. Коли ви помічаєте, що почуваєтесь перевантаженим, можете за допомогою цієї вправи повернутися в момент «тут і зараз». Вона займає лише кілька хвилин і розширює можливості для того, щоб бути присутнім.
Техніка «Опис предмета»
Виберіть будь-який предмет, який знаходиться біля вас. Розляньте його уважно. Заплющте очі й уявіть цей предмет, потім детально опишіть його словами. Відкрийте очі і перевірте свої спостереження.
Техніка «Помічати радість»
Один із найприємніших способів розвинути усвідомленість — помічати речі, які приносять нам радість. Приділяючи час тому, щоб оцінити такі моменти, ми привчаємо розум розпізнавати якнайбільше їх у майбутньому. Коли ви помітите щось, що вам подобається, скажіть собі: «Мені подобається це дерево», або «Мені подобається такий синій колір», або «Мені подобається щебетання пташок». Кажіть це подумки щоразу, коли помічатимете щось, що вам сподобається. Або можете промовляти це вголос, якщо схочете!
У повсякденному житті ми часто насправді не цінуємо моменти задоволення — як дрібні, так і значні. Натомість мозок чіпляється за важкі та болючі моменти або стає одержимий розв’язанням проблем. Постійно практикуючи вдячність, ви почнете частіше помічати щастя у своєму житті.
Завдяки цій практиці вдячної радості ви зможете перевчити розум, щоб він почав надавати ваги приємним переживанням, навіть найменшим.
Техніка «Розум і тіло»
Розум і тіло приймають сигнали одне від одного — тож ми можемо за допомогою власних рук входити в стан легкості та комфорту.
Практика базується на тому, що людське тіло реагує на дотик, а дотик може впливати на діяльність нервової системи.
1. Сядьте в зручне положення та заплющте очі. Глибоко вдихніть через ніздрі. Глибоко дихайте протягом хвилини.
2. Нічого не змінюючи й не виправляючи, спостерігайте за тим, що є. Помітьте, які фізичні відчуття ви можете відчути і де саме.
3. Почніть підтримувати себе, поклавши одну долоню на протилежну руку, трохи нижче плеча. М’яко тримайте тут руку із наміром надати собі підтримку. Це місце опори в тілі людини. Дозвольте собі відчути турботу та підтримку, які маєте для самого себе. Налаштуйтеся на будь-яке розслаблення в розумі чи тілі.
4. За кілька хвилин відпустіть руку. Зробіть глибокі подихи і піднесіть руку до потилиці, туди, де хребет поєднується з черепом. Це місце, де вас тримали та підтримували, коли ви були немовлям, і воно може надавати відчуття безпеки та легкості. М’яко поклавши туди руку, дозвольте тілу почуватися безпечно та комфортно.
5. Коли мине кілька хвилин, перемістіть руку до центру грудей. Це стимулює блукаючий нерв, вивільняючи окситоцин і залучаючи парасимпатичну нервову систему. Дозвольте руці побути тут, відчуваючи турботу про себе, і водночас розслабте тіло та розум.
6. Кілька хвилин потримавши руку на грудях, знову дозвольте їй розслабитися. Іще кілька хвилин подихайте, розслабляючи розум і тіло, а потім розплющте очі.
Піклуйтесь про себе!